Держава жорстко регулює, контролює та фінансує: як відбуваються пологи у Швеції

За час вагітності і пологів можна ні разу не перетнутися з лікарем

Під час пологів багато важать бажання жінки: вона обирає, чи хоче, наприклад, знеболення, народжувати лежачи, стоячи, навпочіпки чи на боці тощо. А більшість пологів у Швеції партнерські. На фото вагітна в пологовому разом з доулою (помічницею, яка допомагає до, під час і після пологів)
Джерело
asabea.baaam.se

Для українських породіль останнім часом з'явилося дві зміни: одну принесла медреформа, іншу – карантин.

Так, від 1 квітня за кожну породіллю пологовим будинкам має платити Національна служба здоров'я, а не люди з власних кишень. Ми детально пояснювали, що це значить і що саме входить і не входить у послуги, оплачені державою.

Крім того, на час карантину у більшості українських пологових заборонили партнерські пологи та відвідування породіль. Рівненські жінки нарікали, що почуваються через це у пологових, як в ув'язненні.

Ми попросили соцпрацівницю, культурологиню і перекладачку Анну Топіліну розповісти, як влаштована система охорони здоров'я щодо пологів у Швеції, в тому числі під час епідемії коронавірусу. Анна походить з України, але вже майже десять років мешкає у Швеції.

Як працює система охорони здоров’я щодо пологів

У соціальній державі немає нічого важливішого за здоров’я матері та дитини. Cаме тому весь медичний супровід від початку вагітності і до пологів є безкоштовним. Тобто за нього платить не сама жінка та її родина, а держава.

І неважливо, чи є жінка громадянкою Швеції, чи живе тут із тимчасовим дозволом на проживання, чи є біженкою – правила однакові для всіх.

Загальна соціальна страховка покриває будь-які медичні маніпуляції, потрібні жінці та її дитині. Все, що стосується дітей, також є безкоштовним – медична допомога та стоматологія до 21 року, всі рецептурні ліки тощо.

Ідея полягає в тому, що народження дітей не має фінансово ускладнювати життя родини.

У Швеції існує багато приватних MVC – mödravårdcentral – «жіночих консультацій», які супроводжують вагітність.

Для пацієнток немає різниці між поліклініками державного та приватного сектору: роботу усіх установ сфери охорони здоров’я жорстко регулює, контролює та фінансує держава.

Всі медичні установи працюють з однаковими стандартизованими медичними протоколами та пропонують однаковий пакет послуг. Єдина різниця між приватними та державними поліклініками полягає у тому, що потенційний прибуток від діяльності або повертається назад у державну казну, або виводиться у приватний сектор.

Читайте також: «Без карантину: українка зі Швеції розповідає, як скандинави протидіють коронавірусу»

Приблизно 20% всіх послуг у сфері охорони здоров’я надають приватні виконавці. Держава (через так звані landsting – регіони, тобто адміністративні одиниці, відповідальна за сферу охорони здоров’я та транспорт на місцях) сплачує приватним виконавцям саме за надані медичні послуги, а не, наприклад, за кількість пацієнтів, ліжок, палат тощо.

Водночас майже всі пологові будинки в Швеції є централізованими та належать державі.

Перед пологами

Вагітність у Швеції супроводжується медсестрами-акушерками, а із лікарями жінка з неускладненою вагітністю зазвичай не зустрічається.

Кожна вагітна приписана до певної акушерки (її можна обрати самій та змінити у будь-який момент, якщо щось не влаштовує) і зустрічається з нею в середньому раз на місяць, починаючи з четвертого місяця вагітності, і дещо частіше наприкінці.

У Швеції вагітних не ставлять на облік до 12 тижня і майже ніколи не роблять нічого, аби «зберегти» вагітність до цього терміну (аборти тут можливі до 18 тижня, та до 22 за особливим дозволом).

У супроводження вагітності включені лише необхідні медичні маніпуляції та аналізи, вагітність не медикалізується та вважається нормальним станом здорової жінки. Цікаво ще й те, що акушеркам не рекомендують зважувати вагітних чи запитувати в них про вагу – це вважається порушенням етичного кодексу.

Крім зустрічей з акушерками та базових аналізів, у пакет супроводження вагітності входить одне УЗД на 18-19 тижні, а також додаткові УЗД за медичною потребою. Жінки, які мають будь-які ускладнення, отримують потрібні обстеження та допомогу безкоштовно.

Читайте також: «З 1 квітня за пологи платить Національна служба здоров'я, а не пацієнтка: що це значить на практиці»

Вагітні жінки ніколи не приписуються до конкретного пологового будинку (окрім випадків планового кесаревого розтину чи інших особливих потреб).

Натомість жінка, в якої вже почалися пологи, має зателефонувати в будь-який пологовий будинок на її вибір та проконсультуватися з акушеркою. Якщо акушерка розуміє, що пологи дійсно почалися, жінку запрошують приїхати.

Всіх, у кого пологи ще не увійшли в активну стадію, можуть попросити залишатися вдома чи повернутися туди – заради економії часу персоналу та пологових палат.

Щоб доїхати до пологового, не можна викликати швидку – окрім випадків, коли стає зрозумілим, що жінка не встигне доїхати до пологового сама.

До того ж, існує традиція писати перед пологами спеціальний лист до персоналу – так званий förlossningsbrev («пологовий лист»). У цьому листі жінка може описати свої побажання щодо пологів – наприклад, бажання чи небажання епідуральної анестезії чи інших видів знеболення, розповісти про свої особливості (наприклад, страх голок та уколів) та інші важливі речі.

Цей лист готується заздалегідь і служить опорним пунктом для персоналу, бо жінка в пологах часто вже не може розповісти про ці речі сама. До того ж, майже будь-який пологовий можна відвідати перед пологами – щоб дізнатися, як він виглядає, та менше нервуватися.

Під час пологів

Партнерські пологи – це абсолютна норма для Швеції. Більшість жінок народжує у супроводі партнера чи партнерки.

У більшості пологових будинків країни жінку можуть супроводжувати до двох людей – наприклад, партнер та доула, чи партнер та сестра, або мама чи іноді навіть старші діти.

Кожна жінка народжує в окремій пологовій палаті, де перебуває лише вона, її родина та акушерка, що веде пологи. Неускладнені пологи тут також супроводжуються лише молодшим медичним персоналом, і жінка, що народжує природним шляхом, може також не зустрітися з лікарем протягом усіх пологів.

Читайте також: «Народити в Рівному у час пандемії: про необов'язкову заборону партнерських пологів»

Так, наприклад, виглядає пологовий зал в одному зі швецьких пологових будинків. Фото надала Анна Топіліна

Під час пологів багато важать бажання жінки: вона обирає, чи хоче, наприклад, знеболення, народжувати лежачи, стоячи, навпочіпки чи на боці тощо. Медичний персонал дослуховується до побажань жінки та детально пояснює всі медичні маніпуляції. Одразу після народження дитину кладуть на груди матері і забирають для огляду та зваження лише за деякий час.

Огляд дитини проводять швидко, оскільки післяпологовий контакт «шкіра до шкіри» вважається дуже важливим для зв’язку між мамою та дитиною, для розвитку дитини та вдалого грудного годування.

І загалом починаючи з пологів дитина весь час перебуває саме з батьками – у жодному шведському пологовому діти не перебувають окремо від мам, незалежно від того, чи народжувала матір природно чи через кесарів розтин.

Після пологів жінці та її родині приносять традиційну тацю з канапками, соком та шведським прапором на знак вітання з появою нового громадянина. За кілька годин жінку переводять із пологової палати у післяпологову чи виписують додому.

Так у шведських пологових вітають маму і дитину після пологів. У келихах сік, але Анна каже, що в Шеції під час грудного вигодовування не заборонено вживати алкоголь, а обмеження щодо дієти немає. Фото надала Анна Топіліна

Після пологів

У разі неускладнених пологів та здорової дитини, жінку можуть виписати додому вже за чотири години після пологів. Особливо це стосується тих, хто народжує не вперше. Але, звісно, у всіх пологових будинків є післяпологові палати, умови перебування в яких відрізняються у різних регіонах.

У Мальме, наприклад, у післяпологових палатах можуть залишатися лише матір з дитиною, і палати розраховані в середньому на двох жінок. В інших пологових (наприклад, Істад) палати індивідуальні і там може залишитися вся родина – жінка з дитиною та її партнер чи партнерка. Відвідування пологових завжди вільне у призначені для цього години.

Так виглядає післяпологова кімната в одному зі шведських пологових. Фото надала Анна Топіліна

Персонал післяпологових палат консультує жінок щодо грудного годування, відповідає на запитання тощо. Але в цілому у життя родини в цей час намагаються не втручатися – породіллі з дитиною потрібен спокій та час для відпочинку та налагодження контакту. Перед випискою додому дитину ще раз оглядає лікар-педіатр.

Сама ж породілля перший тиждень після пологів приписана до свого пологового будинку і може в будь-який час повернутися туди за медичною допомогою (наприклад, у разі кровотечі, запалення чи інших ускладнень), а після цього має лише один плановий візит до акушерки – приблизно за 5-6 тижнів після пологів для фінального контролю.

Після цього вона може отримати медичну допомогу лише на загальних умовах.

Пологи під час пандемії

У часи пандемії правила пологових будинків в Швеції не дуже змінилися.

Жінок та їхніх партнерів не тестують на COVID-19, а лише запитують, чи мають вони симптоми ГРВІ. Якщо симптоми є, жінка народжує разом із партнером, але в окремому інфекційному боксі і з персоналом, вдягненим у захисні костюми.

Якщо симптомів немає, пологи проходять у звичайному режимі. Однак обмежили відвідування післяпологових палат. У більшості пологових це заборонили, у деяких – заборонили навіть перебування у післяпологовій палаті партнерів.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте