«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Porovchuk
священник, голова благодійної місії «Православне діло»

Як Чехія підтримує Україну

Зустріч президента Франціії Макрона і Чехії Павела, їх заклики зрозуміти, що війна вже прийшла у Європу, а Україна захищає свободу всіх та потребує допомоги і має пермогти  – це повторення думок і гасел десятків тисяч людей, які 24 лютого цього року зібралися на Старомнєстській площі Праги.

Я вірю, що політика може бути чесною або, що політики, хоча б, будуть намагатися бути чесними, професійними, відповідальними під час війни , прислухаючись до голосу народу.

Останні мої зустрічі у Чехії та участь у акціях на захист України, а тепер і заклики президентів на Празькому Граді після цих акцій, мене підбадьорюють і я хочу поділитися своїми думками про Чехію та війну. Це мої  перші суб'єктивні  враження про країну після 29 років перерви у спілкуванні з чехами.

Прага прикрашена українськими прапорами. Від саморобних прапорів з кольорового паперу на вікнах музеїв та університетів до великих полотнищ на будинках Малої Страни, Градчан, по всій столиці аж до палацу президента на Празькому Граді.

Люди, коли дізнаються, що ти з України виявляють найбільшу прихильність і готовність допомогти. Допомагають не тільки у побуті, але і у важливих справах підтримки боротьби за волю України. Про що колись треба буде детально  обов'язково написати. Зараз лише скажу, що громадяни невеликої Чехії зібрали для потреб України близько 235 мільйонів євро.

Ввечері  напередодні 24 лютого – другої річниці нападу Московії на Україну прямий ефір чеського телебачення присвячений одній темі – як допомогти Україні вистояти і перемогти. У студії міністри, політики, митці, громадські діячі, військові та волонтери.

Всі  готувалися  взяти участь у ході на підтримку українського народу, яка згодом  розпочалася  біля пам'ятника Тарасові Шевченку у Празі, а завершилася на Старомнєстській площі. Одне з головних завдань – вимога до Заходу дати реальну військову допомогу ЗСУ.

І це були, передусім, чехи, потім  українці, білоруси та люди інших націй.

Ось які думки озвучувати на сцені біля пам'ятника Яну Гусу, у теле і радіо студіях, на празьких вуличках і в кав'ярнях – Україна захищає Європу, кожний крок окупанта наближає його до нашого дому, Захід у двадцять разів переважає Росію за своїм потенціалом – досить страху чи байдужості – дайте більшу підтримку та більше зброї, чехи пам'ятають совєтську окупацію, чехи захоплені героїзмом українців.

Про це ж йшлося у листі чеських, французьких і німецьких професорів до світових лідерів, який своїми підписами підтримували люди. Це прозвучало тепер з вуст президентів Макрона та Павела.

Перед ходою та мітингом був великий концерт для українських і чеських дітей, де не говорили про війну, а лише співали та гралися. А ввечері після маніфестації ще більший благодійний  концерт на підтримку ЗСУ та України для дорослих відомих чеських музикантів, за участі великої кількості чеських і українських волонтерських центрів, організацій та спільнот.

Реклама про збір коштів на дрони для ЗСУ і багато реклами українською мовою зустрічав у ті дні повсюдно у празькому метрі. З 24 лютого у Празі розпочався місяць українського театру, під час якого на празьких сценах гратимуть українські артисти чи будуть показані постановки вистав українських авторів.

Коли йшов ходою вулицями Золотої Праги, пригадалися  мені величезні маніфестації 1989 - 1991 років проти совєтської імперії зла у Москві та у Києві, в яких довелося колись  брати участь. Часи були значно спокійніші, але тоді мені  думалося, що москвини, КГБ та імперія просто так Україну не відпустять – буде війна. Не знав тільки, що почнеться ця війна через 25 років.

Імперія зла, обману, несвободи і вбивств розвалиться...

Дякую Богові за людей, які лупають цю скалу і на фронті, і в тилу, в Україні та закордоном.

«Правда переможе» – гасло чеського визвольного руху, написане на президентському штандарті, поруч якого на Празькому  Граді майорить український прапор.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте