Жодного вироку: як просуваються чотири справи з обвинуваченням у лікарській недбалості

Справи обвинувачених Віктора Водоп'яна, Костянтина Думановського, Олени Садової, Віталія Липного, а також Любові Краков'ян тягнуться роками
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі власних фото з архіву та фото з архіву «Рівне вечірнє»

Ми зібрали чотири історії про справи лікарів, яких судять у Рівненському міському суді з підозрою на лікарську недбалість, що призвела до смерті пацієнтів.

У двох справах із чотирьох термін притягнення до відповідальності вже минув, тобто навіть якщо лікарів визнають винними, реально їх не покарають.

Розповідаємо, на якому етапі зараз судові слухання щодо обвинувачених Віктора Водоп'яна, Костянтина Думановського, Олени Садової та Віталія Липного, а також Любові Краков'ян.

Лікарська недбалість, внаслідок якої померла людина, карається позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк. Якщо внаслідок лікарської недбалості померла дитина, покарання суворіше.

Але на практиці – це нетяжкий злочин. Нам не відомо, щоб на Рівненщині хтось був ув'язнений за такий злочин.

Життю померлого «нічого не загрожувало»

Віктор Водоп’ян – хірург Рівненської обласної клінічної лікарні.

Віктору Водоп’яну не загрожує реальне покарання, оскільки термін притягнення його до відповідальності минув. Фото з архіву

У серпні 2021-го мине шість років, відколи помер 28-річний Ростислав Федорів. Експертиза довела, що лікар Водоп’ян міг врятувати чоловіка.

У 2015-му Федорова, який їхав на мотоциклі, збила машина.

Коли його привезли до лікарні, лікар Водоп’ян його оглянув і сказав, що його життю нічого не загрожує.

На рентгені побачив перелом ребер. Коли ж пацієнту ставили дренаж легенів, він почав блювати кров’ю, пізніше перестав впізнавати рідних, скаржився на печіння у животі.

Лише після критичного зниження тиску у пацієнта Водоп’ян перевів його в реанімацію та сказав родичам, що потрібна операція і треба шукати донорів.

Увесь цей час, стверджують родичі померлого, лікар не робив нічого, аби провести якісь додаткові обстеження та надати відповідну допомогу пацієнту.

Після розтину стало відомо, що Ростислав Федоров помер від розриву селезінки.

За час, що справу розглядають у суді, змінилося троє суддів: Мар’яну Головчаку заявили відвід, коли справа йшла до завершення, потім був Віктор Кухарець, який пізніше звільнився, а тепер справу розглядає Петро Денисюк.

Наразі допитали свідків та потерпілих і дослідили матеріали експертиз.

Обвинувачений Водоп’ян та його захисники просили про ще одну експертизу.

Суд це клопотання задовольнив і направив матеріали в державну експертну установу в іншу область. Але там експертизу не зробили, зіславшись на брак грошей для дослідження матеріалів з інших областей.

Тому залишилося допитати обвинуваченого і провести дебати.

Проте прокурорка Марія Касянчук не виключає, що на найближчому судовому засідання, призначеному на 15 лютого 2021 року, адвокати лікаря знову клопотатимуть про ще одну експертизу.

В будь-якому разі термін притягнення до кримінальної відповідальності у цій справі минув.

Прокурорка Марія Касянчук каже, що коли термін притягнення до відповідальності минає, є два варіанти розвитку подій, жоден із яких не передбачає реального покарання:

► Якщо обвинувачений не визнає своєї вини і якщо не подає клопотання про звільнення за строками давності, то суд повинен до кінця розглядати справу й має або виправдати обвинуваченого або визнати його винним. А також вирішити питання про матеріальну шкоду для потерпілих.

► Обвинувачений може подати клопотання, щоб справу закрили, оскільки закінчилися строки притягнення до відповідальності. І суддя повинен це зробити. У цьому випадку, якщо рідні померлих хочуть відшкодувати матеріальну шкоду, то повинні звернутися із новим позовом до суду. Але справа буде вже не кримінальна, а цивільна.

Обітріться оцтом

Костянтин Думановський – колишній завідувач планової хірургії Рівненської обласної дитячої лікарні.

Костянтин Думановський очолював хірургію обласної дитячої лікарні, коли його батько був головним лікарем цієї лікарні. Фото з архіву

У листопаді 2021 мине шість років від дня смерті 5-річного Миколи Антонюка. Рідні хлопця вважають, що той помер, бо лікар Думановський не надав йому належної допомоги.

Хлопцю стало зле в переддень його смерті. Сталося це після прогулянки з батьком та молодшою сестрою: пообіді того дня з’явилася температура та слабкість. Температуру збили, Миколі стало краще, а вночі почав боліти живіт.

Батько повіз хлопця в обласну дитячу лікарню, де саме чергував Костянтин Думановський.

Зі слів батьків, лікар оглянув хлопця за дві години, призначив оцтові обтирання, укол анальгіну та димедролу, а пізніше – укол но-шпи. 

Заборонив їсти та пити, щоб потім зробити УЗД.

Батько померлого хлопчика, Сергій Антонюк, розповів на суді, що син помирав у нього на руках, постійно просив пити, а йому довелося кликати на допомогу.

Під час досудового розслідування провели три експертизи: Волинське обласне бюро судово-медичної експертизи та Державне управління «Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ України».

Зокрема, за висновком головної позаштатної спеціалістки «Головного бюро СМЕ МОЗ України» Клавдії Шатрової, хлопчик помер від хвороби Крона. Це запалення шлунково-кишкового тракту.

Зазвичай хвороба Крона проявляється у віці від 15 до 30 років. Хоча це може статися у будь-якому віці і вона є хронічною, з періодичними загостреннями.

Щоб суд міг прийняти рішення у цій справі, залишився останній етап – дебати.

Під час них усі сторони процесу мають виступити з промовами, щоб востаннє переконати суддю, чому він має прийняти рішення саме на їхню користь.

Останнє засідання мало відбутися 26 січня цього року. Проте, як повідомила тоді телефоном журналістам «Четвертої влади» помічниця судді Петра Денисюка, засідання перенесли.

Але дата наступного засідання наразі невідома, бо прокурор, який вів цю справу, звільнився.

Новою прокуроркою у справі Думановського стала Ірина Карпюк. Вона зараз – на лікарняному.

Термін, коли можна притягнути лікаря до кримінальної відповідальності, минув ще у листопаді 2020 року.

48 годин тому у Перинатальному 

Олена Садова – гінекологиня, Віталій Липний – завідувач відділення патології вагітних.

Термін притягнення до відповідальності лікарів перинатального центру незабаром мине. Фото з архіву «Рівне вечірнє»

Обидвоє працюють у Рівненському обласному перинатальному центрі.

Їх судять за обвинуваченням у неналежному виконанні лікарських обов’язків та підробці документів.

У липні 2021 року мине п’ять років, як Тетяна Левко на 36-му тижні вагітності втратила дитину. Жінка звинувачує лікарів у недбалості і в тому, що через їхні дії більше не зможе стати матір’ю – їй видалили матку.

На суді Тетяна Левко стверджувала, що лікарка Садова не приділяла їй належної уваги та не проводила детальних досліджень, хоча вона відчувала сильний біль і провела ніч під крапельницею.

Вранці після обстеження на УЗД жінці повідомили, що плід мертвий уже 48 годин. Тетяна Левко стверджує, що цього бути не могло. Бо коли вона їхала у перинатальний, відчувала рух дитини в утробі, а лікарка при першому огляді в пологовому не казала, що з дитиною щось не гаразд.

Справа у суд потрапила через два роки опісля, у 2018-му. 

Ще не допитали всіх свідків, а лише після цього можуть відбутися дебати, повідомила прессекретарка Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська.

Термін, коли можна притягнути до кримінальної відповідальності, незабаром минає.

Наступне засідання призначене на 22 лютого цього року.

Згаяний місяць

Любов Краков’ян – колишня завідувачка відділення онкогематології Рівненської обласної дитячої лікарні. Зараз це відділення реорганізували в онкоцентр Рівненської обласної дитячої лікарні, де Краков’ян працює лікаркою.

Щоб стовідсотково уникнути кримінальної відповідальності – лікарці Краков’ян потрібно затягнути справу ще на рік. В українській судовій системі це зробити не складно. Фото з архіву

Її обвинувачують у лікарській недбалості, яка призвела до смерті 12-річного Іллі Омельчука. Це сталося у квітні 2017-го.

Хлопчик хворів на гострий лейкоз. В експертному висновку йдеться, що у лікарки був місяць, щоб не допустити смерті дитини.

Справу у суд після досудового розслідування скерували наприкінці 2018-го року. А перше судове засідання мало відбутися на початку січня 2019-го. Але на нього не з’явився суддя Віктор Кухарець.

Тоді він пояснив журналістам, що не зміг прийти через особисті причини. Хоча це не завадило йому брати участь в іншому колегіальному засіданні того ж дня. Пізніше Кухарець звільнився. Справу почала розглядати Наталія Діонісьєва.

Щонайменше шість разів лікарка змінювала адвокатів. І щоразу новому захиснику потрібен був час, щоб вивчити матеріали справи. Тому засідань проводити не могли.

За більш, як два роки, що справу розглядає суд, змогли зачитати матеріали справи, розглянути докази, допитати батьків померлого хлопчика. 
Краков’ян восени 2020-го кілька разів не приходила на засідання, через що пізніше до неї застосували привід.

На останніх засіданнях адвокати клопотали про відвід спершу судді, а потім прокурорки. Ні одне, ні друге клопотання суд не задовольнив. Але це затягло час розгляду справи – адже досі не вдалося допитати свідків.

Наступного разу це планують зробити 11 лютого.

Але новий адвокат лікарки Денис Записний вже заявив, що, можливо, клопотатиме про відкладення, поки усі рішення судді не з’являться у системі «Електронний суд». Він каже, що поки там немає цих документів, він не може повноцінно захищати Краков’ян, бо не «не повністю володіє інформацією, що відбувалося». Хоча всі ці рішення є у справі і він може взяти її копію та ознайомитися.

Термін притягнення до відповідальності мине у квітні 2022 року.

В обласній прокуратурі, у відповідь на запит «Четвертої влади», повідомили, що, відповідно до даних Єдиного реєстру досудових розслідувань, зі статусом «До суду» обліковано п'ять кримінальних проваджень за статтею 140 Кримінального кодексу України («Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником»), які скеровані в суд з обвинувальним актом Рівненською місцевою прокуратурою.

Пізніше прессекретарка Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська уточнила, що в одній з цих п'яти справ вирок винесли ще в 2013 році і обвинувачена вже відбула покарання. Решту подробиць цієї справи на момент публікації ми продовжуємо з'ясовувати. Однак з цієї інформації випливає, що чотири справи, описані в цьому тексті, єдині за статтею 140 Кримінального кодексу, які зараз розглядає Рівненський міський суд.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте