«Дівчата зайшли – дівчата мають працювати»: жінок змушували відмовитися від депутатства в облраді
Але ніхто з лідерів не зізнається в цьому
Рівненська обласна територіальна виборча комісія оприлюднила список новообраних депутатів і депутаток до обласної ради. Дехто з них уже написав заяви на підтвердження. Дехто – ще ні. А деяким із жінок телефонували з пропозицією відмовитися від здобутого мандату на користь чоловіків-однопартійців.
«Четверта влада» поспілкувалася із рівненською політикинею з 18-річним досвідом Світланою Богатирчук-Кривко та дізналася більше про післявиборчі перетасування у депутатських списках і їхні причини. Також ми розпитали, що про таке явище кажуть перші номери у партійних списках.
Жінки в Рівненській обласній раді
До Рівненської обласної ради цьогоріч обрали 64 депутатів і депутаток. Серед них – 17 жінок. Це майже четверта частина від усього складу, а саме:
- Ольга Шустік, ВО «Свобода».
- Аліна Янчук, ВО «Свобода».
- Оксана Лозова, «Радикальна партія Олега Ляшка».
- Юлія Назарчук, «Радикальна партія Олега Ляшка».
- Лілія Драпчинська, «Сила і честь».
- Катерина Макарчук, «Сила і честь.
- Людмила Мариніна, «Слуга народу».
- Юлія Шигорєва, «Слуга народу».
- Світлана Богатирчук-Кривко, «Європейська солідарність».
- Ярослава Острожчук, «Європейська солідарність».
- Катерина Самардак, «Європейська солідарність».
- Олена Корень, «Європейська солідарність».
- Вікторія Опанасюк, «За майбутнє».
- Руслана Потапчук-Чернєнкова, «За майбутнє».
- Алла Черній, ВО «Батьківщина».
- Руслана Конощук, ВО «Батьківщина».
- Світлана Левицька, ВО «Батьківщина».
Когось із них просили відмовитися від депутатства, щоб до ради потрапив наступний у списку чоловік-кандидат.
Про це написала рівненська політикиня Світлана Богатирчук-Кривко. В особистому повідомленні журналістці «Четвертої влади» додала: пропонували не їй і не в їхній партії. І що жінки, яких ця пропозиція стосувалася, відмовилися говорити про неї публічно.
– Лише скажу, що це від трьох партій і стосувалося не тільки обласної ради, але й Рівненської міської, – сказала політикиня пізніше у телефонній розмові.
Відмови трапляються
«Четверта влада» звернулася до Світлани Богатирчук-Кривко з проханням розповісти детальніше про післявиборчі перетасування у депутатському складі. Зокрема, і про тиск на жінок-депутаток.
За словами політикині, новообраний склад змінюється з різних причин. Найперше, людина може балотуватися до кількох рад і пройти, наприклад, у дві. Але депутатом можна бути лише в одній раді. Тому людина відмовляється від одного мандату на користь іншого. Тому її місце займає наступний за партійним списком кандидат чи кандидатка.
Буває також, «що людина пройшла, а потім передумала – з різних причин». Світлана Богатирчук-Кривко каже, що в кандидатів є 20 днів після оприлюднення ТВК депутатського складу, щоб прийти в комісію і зареєструватися як депутат.
– От я таку заяву подавала. А хтось може взагалі не прийти і не написати, – каже політикиня.
Норма, про яку розповідає Світлана Богатирчук-Кривко, описана у статті 283 Виборчого кодексу України.
За її словами, якщо людина передумала бути депутатом, то теж потрібно написати заяву – про відмову. Причину можна не вказувати.
Гендерна квота
Є ще одне припущення чому перелік обраних депутатами в місцеві ради може змінюватися. Воно пов’язане із гендерною квотою на участь у виборах.
Пункт 9 статті 219 Виборчого кодексу пояснює: якщо кількість кандидатів у партійному виборчому списку ділиться на п’ять, то у кожній п’ятірці має бути не менше двох кандидатів кожної статі. Якщо кількість кандидатів парна, то останніми у кожній четвірці мають бути по черзі чоловік чи жінка. Інакше документи партії не зареєструють для участі у виборах.
Світлана Богатирчук-Кривко каже, що «деякі партії пропонували жінкам дати свої паспорти, щоб зареєстрували їхні списки, для дотримання… гендерної квоти».
– Може, була така домовленість із жінками, що тільки заради гендерної квоти вони висувають свої кандидатури, але потім пишуть відмову і зайде наступний за вами, – припускає політикиня.
Однак малоймовірно, що ті жінки, про тиск на яких Світлана знає, брали участь у такій схемі. Хоча вони новачки. Жінка каже, що досвідченим депутаткам не пропонували відмовитися від мандату.
Журналістка спитала, чи чула політикиня, щоб жінкам пропонували компенсацію за відмову від депутатства.
– Ні, про це не говорили. Але одна із них – підлегла тієї людини, яка могла б зайти далі, – каже Світлана.
На її думку, спроби тиску на жінок – «це низько і несправедливо».
– Навіть якщо брали заради квоти, а жінка стала депутаткою, то нехай і виконує свої депутатські повноваження… Нехай вчиться, – каже політикиня.
Світлана Богатирчук-Кривко припускає, що пропозиції жінкам відмовитися від депутатства можуть озвучуватися на всіх рівнях місцевих рад: від селищних до обласної. І вона особисто буде відстежувати такі випадки – у межах проєкту «Відстоювання прав жінок в політиці та в процесі прийняття рішень».
– Буду бити на сполох, якщо хоч відчую, що на якусь із жінок тиснуть, – каже Світлана.
Також вона звернулася до журналістів із проханням звертати увагу на зміни у депутатських списках. Каже, після її повідомлення у соцмережі «дві жінки вже зателефонували і сказали, нібито їх залишили у спокої».
Що кажуть перші номери
Лідери партійних списків кандидатів у депутати – це люди, прізвища яких стоять під номером один. Якщо партія набирає прохідні 5% голосів від кількості дійних бюлетенів, то вони безумовно проходять до ради.
«Четверта влада» звернулася до лідерів партійних списків до Рівненської обласної ради із двома запитаннями: чи відомо їм про тиск на жінок у їхніх партіях та що вони думають про таке явище.
«Європейська солідарність» (отримали 14 мандатів)
Віталій Гайдукевич каже, що не чув про такі випадки у «Європейській солідарності». За його словами, при доборі кандидатів у партії дотримувалися гендерної квоти. Але визначальною для них є не стать людини, а її компетентність.
– Цілком поділяю обурення Світлани Кирилівни [Богатирчук-Кривко] у цьому питанні. У нашому середовищі немає такої проблеми. Я переконаний, що і не буде. Бо депутат чи посадовець важливий не своєю статтю, а компетентністю. І якщо жінка якісніша як депутатка чи посадовиця, ніж чоловік, значить цю функцію має виконувати жінка, – вважає Віталій Гайдукевич.
«Слуга народу» (отримали 12 мандатів)
Андрій Карауш каже, що у їхній партії спроб переконати жінок відмовитися від здобутого мандату не було.
– У нас в обласну раду з територіальних округів зайшло дві жінки. Оскільки вони набрали більше 25% від квоти. Жінки – такі ж учасники політичного процесу, як і чоловіки. Навіть більш активні, – каже Андрій Карауш.
На його думку, коли формували списки, треба було враховувати й обговорювати всі можливі варіанти, щоб такого не було.
– Ми і я особисто, оцінюємо такі випадки негативно. Якщо якась із політичних сил дозволяє собі тиснути за гендерною ознакою, то це неправильно і навіть протизаконно, – вважає Андрій Карауш.
«За майбутнє» (отримали 9 мандатів)
Ігор Ясенюк каже, що у них «таких інцидентів немає».
У партійному списку «За майбутнє» до обласної ради є дві жінки. За словами Ігоря Ясенюка, «ніхто на них не тисне і мандати не здає».
– Таке ні в які ворота не лізе. Якщо дівчата зайшли, то дівчата мають працювати, – сказав Ігор Ясенюк.
ВО «Батьківщина» (отримали 9 мандатів)
Микола Кучерук не пригадує таких випадків у їхній партії і не чув такого.
– Я проти тиску. Вважаю, що ті люди, які попроходили, повинні і заходити в раду, – сказав Микола Кучерук.
«Сила і честь» (отримали 8 мандатів)
Олександр Данильчук каже, що «не чув, щоб у нашій партії так дзвонили».
– У нас дві жінки. То ще нікому не дзвонили. Ще мені ніхто не говорив, що дзвонили, – каже Олександр Данильчук.
Олександр Данильчук каже, що проти тиску на жінок-кандидаток. Але теж говорить про ймовірні домовленості щодо гендерної квоти.
– Ну, може, якщо була квота, може, де домовлялися, – може бути по-різному. А якщо не домовлялися, то… Є гендерна квота, значить, вона повинна бути. А не так: коли треба – то вони поставили жінок, а коли вже не треба – то віддавай назад. Якщо домовленості не було, то, я вважаю, і не треба писати їй заяву [на відмову від мандату], – каже політик.
«Радикальна партія Олега Ляшка» (отримали 6 мандатів)
Оксана Лозова зауважує, що серед фракцій обласної ради минулого скликання Радикальна партія мала найбільше жінок і що вони «тоді були єдиними, хто дотримав гендерної квоти».
– У нас тиску не було й немає. Не було ніяких домовленостей. У нас усе по-чесному. Якщо у когось були попередні домовленості – це справа тих людей, які домовлялися. Але якщо це тиск – то ставлення негативне. Як щодо будь-якого тиску: не має значення, на жінку чи на чоловіка. У першу чергу, щодо жінки, бо я сама жінка, – додає Оксана Лозова.
ВО «Свобода» (отримали 6 мандатів)
Володимир Валявка сказав, що «не в курсі цієї теми», але зауважив, що прохання відмовитися від мандату на користь іншої людини – «це постійне». І адресуються вони не тільки жінкам, а й чоловікам.
– Я так розумію, що це внутрішні справи тієї партійної організації, і вони мали б розібратися в цьому питанні. Бо є різні ситуації. Є люди, які просто продають себе – і все. І це ще питання міжлюдське. Ми не можемо примусити одну людину бути депутатом, а іншу – не бути. Це залежить від її волі.
На питання журналістки, чи було щось таке у їхній партії цього року, Володимир Валявка відповів:
– Цього року точно не було. Я щось не пам’ятаю. Можливо, на минулих виборах були…
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти