«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user stasiukiren
Регіональна координаторка в Рівненській області ГО "Centre UA", тренерка-практик громадського бюджету

Рівненські вчителі не знали, що фінансують БПП

Рівненський осередок БПП «Солідарність» – один з лідерів за кількістю членських внесків. Однак не всі рівняни, які фігурують у фінансових звітах БПП, знають про своє членство у партії та про те, що перераховують їй членські внески.

Про це повідомляє рух ЧЕСНО.

Те, що десятки платежів надходять партії синхронно у одну і ту ж секунду, свідчить про централізовану систему перерахунку коштів. Понад 1200 осіб перераховувало місцевому осередку кошти у 2016-2017 роках. За цей час осередку партії надійшло майже 200 тисяч гривень. Більше донорів було лише на Харківщині – понад 3200 осіб. На Вінничині, у базовому для БПП регіоні з найбільшою кількістю партійців, партію фінансувало всього 137 осіб.

Карта ілюструє кількість донорів та кількість грошових внесків фізичних осіб на поточні рахунки регіональних осередків партії БПП "Солідарність". За даними руху ЧЕСНО
Карта ілюструє кількість донорів та кількість грошових внесків фізичних осіб на поточні рахунки регіональних осередків партії БПП "Солідарність". Джерело даних: http://zp.chesno.org/ 

Як показує дослідження ЧЕСНО, найбільшу частку донорів БПП на Рівненщині становлять вчителі. Таких у звітах Рівненської БПП фігурує принаймні 140 осіб, більшість – із міста Рівне. Фактично у кожній рівненській школі є від 1 до 6 вчителів, що ніби то є членами партії та сплачують їй членські внески.

Журналісти ЧЕСНО поспілкувалися із вчителями чотирьох рівненських шкіл і всі вони заявляють, що не фінансували партію.

Так, вчитель історії школи №27 Валентин Кравчук запевняє, що нічого не знає про своє членство в БПП та вперше чує про те, що сплачує їм внески.

– Я можу дати кошти діткам хворим чи на підтримку воїнів АТО, але це я роблю із власної волі, – каже Валентин Кравчук. – Мене тут заставляти не потрібно. Коли з мене, вибачте, роблять ідіота, то чекайте... я категорично проти таких речей. Не вважаю, що партія, яка має адмінресурс і може ним скористатися, має якусь перевагу порівняно з іншими. Без відома людини робити таке... я дізнаюся від вас, що я є «спонсором» партії. Це диву даєшся.

Вчитель школи №18 Сергій Сидорчук також стверджує, що до партії не вступав і членських внесків не вносив. Усе ж, внески від його імені БПП надходять.

Однак перерахувати кошти без їхнього відома можуть лише люди, що володіють їхніми персональними даними – ідентифікаційним кодом, даними паспорту, точним місцем проживання. Саме ці дані партія повинна вказувати у фінансових звітах, які щокварталу подає до Національного агенства з питань запобігання корупції.

Майже півтора десятки опитаних журналістами ЧЕСНО вчителів стверджують, що під час виборів у 2014 році отримали пропозицію стати членами дільничних виборчих комісій (ДВК) від БПП та передавали її представникам власні персональні дані. При цьому роботу отримали не всі. А зараз, фактично через 3 роки, усі вони дізналися, що стали членами партії та навіть справно сплачують членські внески.

Попри вимогу закону  вносити кошти особисто, через банківське чи поштове відділення, виявилося, що Рівненській БПП десятки платежів надходили одночасно, із точністю до секунди. Це свідчить про централізований перерахунок коштів.

Звіт про дебетові та кредитові операції по рахунку Рівненської БПП за IV квартал 2017 року

Бухгалтерка Рівненської БПП Оксана Хандрусь на запитання ЧЕСНО про внески в одну й ту ж секунду відповідає, що багато членів партії не можуть самостійно сплачувати внески.

– Дивіться, там є райони і там є різні люди, старші, молодші. Хтось може за себе проплатити через термінал, хтось не має такої змоги. Люди там не всі володіють комп'ютером, Інтернетом… і через то так получається, – каже Оксана Хандрусь.

Однак уже невдовзі, ймовірно після консультацій із колегами, бухгалтерка змінила думку і сказала, що не знає, як саме надходять внески. Закон вимагає сплачувати кошти особисто.

Подібну схему в ЧЕСНО виявили і в інших регіонах, зокрема і на Харківщині, яка є рекордсменом по збору коштів. На Миколаївщині більшість коштів місцевому осередку БПП перерахували працівники партії та представники громадських та благодійних організацій, пов’язаних із Юрієм Бірюковим, колишнім керівником обласної організації та радником президента Порошенка. Детальніше із дослідженням фінансових звітів БПП «Солідарність» можна ознайомитися тут.

Розслідуванням ЧЕСНО зацікавилися в НАЗК. Однак там вважають, що такі справи не відносяться до повноважень органу.

– Із попереднього аналізу викладених фактів не вбачається складу саме адміністративних правопорушень, віднесених до компетенцій (НАЗК), – каже у коментарі для СТБ керівник Департаменту з питань запобігання політичній корупції Руслан Ігонін. – Ми вчиняємо активні дії, і якщо нами буде виявлено ознаки адміністративних правопорушень, віднесених до компетенцій департаменту, очевидно, що щодо винних осіб будуть складені адміністративні протоколи, 

І справді, справи з ознаками кримінальних правопорушень, згідно із законом, НАЗК повинне передавати до Національної поліції, яка, втім, неохоче розслідує справи, пов’язані з політичною корупцією, навіть якщо вони стосуються опозиційних партій.

Схожу схему вводу коштів на рахунки партії в ЧЕСНО викрили і щодо «Батьківщиниº. У 2016 році на рахунки «Батьківщини» завели 7,5 мільйонів. При цьому донори, серед яких чимало пенсіонерів, також не знали, що фінансують партію на десятки тисяч гривень кожен.

Національна поліція відкрила одразу 2 кримінальні провадження щодо «Батьківщини», тож варто очікувати відкриття аналогічних проваджень і щодо БПП.

Із іншими матеріалами щодо фінансування українських партій можна ознайомитися на сайті «Золото партій»


Над матеріалом працювали: 

Ігор Фещенко - автор, аналітик з партійних фінансів ЧЕСНО

Антон Кривко -робота з даними, аналітик ЧЕСНО

Ірина Стасюк - координаторка ГО "Centre UA" в Рівненській області для ЧЕСНО

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте