Що там відбувається з киснем у опорних лікарнях Рівненщини
Ми зателефонували в усі опорні лікарні Рівненщини першої та другої хвиль, щоб запитати, чи вистачає їм кисню для пацієнтів із коронавірусною хворобою. Вдалося поговорити з керівниками дев'яти лікарень; ще шість не відповіли на дзвінки.
Перебої у постачанні кисню наприкінці жовтня були по всій країні. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко тоді пояснював, що два заводи-постачальники кисню зупинилися на кілька тижнів на плановий ремонт, а ще один завод мав технічні проблеми.
Однак керівники лікарень Рівненщини, з якими ми поговорили, здебільшого кажуть, що проблем немає.
Ситуація на Рівненщині
Заступник головлікаря Рівненської Центральної міської лікарні з хірургічної частини Ігор Дундюк розповідає, що проблем у лікарні з киснем немає. У лікарні є киснева станція, бочки та концентратори.
– Станція сама виробляє кисень, ми додаємо з бочок, щоб збільшити тиск у системі. Де немає кисневих точок, даємо концентратори. Рідкий кисень для бочок постачає Львівський хімічний завод, – каже Ігор Дундюк.
Проте нам відомо, що нещодавно одна з пацієнток лікарні, хвора на коронавірусну інфекцію, скаржилася на замалу кількість кисню. За її словами, «у кисневій масці був недостатній подих вітру» і в результаті вона потрапила до реанімації.
Керівництво ж лікарні заперечує, що у них були перебої у подачі кисню. Докладніше про цю історію ми розповімо у наступній публікації.
Керівник Рівненської обласної лікарні Віктор Ткач каже, що проблем з постачанням кисню немає. Постачає лікарні кисень Львівський хімічний завод.
Керівник Рівненської дитячої обласної лікарні Віталій Бойко довго говорити не схотів. Лише сказав «справляємося, все нормально», а потім поклав слухавку.
Заступник головного лікаря з медичної частини Клеванської лікарні Віктор Чубрій розповідає, що поки що немає проблем.
– У нас укладена угода з «Рівнеазотом», майже кожен день їздимо та отримуємо, – каже він.
Директорка Гощанської лікарні Галина Козяр-Грицак розповідає, що в Гощанській лікарні за гроші Агентства США з міжнародного розвитку встановили кисневу станцію.
– Тому ми не залежимо від кисневих постачальників, – каже директорка.
Керівник Рівненської міської лікарні №2 Олександр Шегера каже, що їм привозить кисень Львівський завод.
У лікарні є кисневий газифікатор, бочка та близько 50 балонів.
– Тільки не в тому об'ємі, який би ми хотіли. Поки привозять тоді, коли нам треба. Небагато, але привозять. Кисню вистачає. Ми просимо 2 тонни, вони привозять 1,5 – от таке, але ж привозять, поки не відмовляють, – розповідає Олександр Шегера.
Керівник Дубенської лікарні Володимир Крохмаль каже, що пацієнтам потрібно багато кисню.
У лікарні є газифікатор рідкого кисню та запасний резервуар, тобто лікарня може мати запас кисню. Також є балони для газоподібного кисню і кисневі концентратори. Кисень постачають зі Львівського хімічного заводу.
– Станом на 29 жовтня у лікарні є до п'яти тонн рідкого кисню. Вихідні проходимо, а далі подивимось, як буде йти споживання, бо в нас тонна на добу споживається. Дуже багато важких хворих, подаємо людям все, що можемо, – розповідає Крохмаль.
Керівник лікарні пояснює, що лікарня отримує гроші від Національної служби здоров'я, за які закуповує кисень за прямим договором із постачальником.
Керівник Дубенського пологового будинку Ростислав Андрощук каже, що кисень привозять з Березного, поставки йдуть зі Львівського заводу. З цим постачальником були проблеми, тому за допомогою адміністрації заключили договір з «Рівнеазот».
Виконувач обов'язків директора Здолбунівської лікарні Юрій Висоцький каже, що на минулому тижні були проблеми з постачанням кисню.
– Були дні, коли зовсім-зовсім скрутно було. Березне, де ми заправляємо балони з киснем, сказало, що в них кисень закінчився. Ми так само маємо договір зі Львовом, вони возять рідкий кисень, там так само були затримки. Але ми встигли і вирішили вчасно цю проблему. Не було такого, що лікарня залишилась без кисню, але він кінчався і треба було вирішувати, де його взяти, – розповідає Юрій Висоцький.
За його словами, департамент охорони здоров'я намагається допомагати, і лікарня постійно повідомляє ОДА про ситуацію з киснем.
– Думаю, що це вплинуло, бо я сказав, що є проблеми з киснем, не вистачає балонів. На наступний день кисень привезли. З Березного ми беремо балонований кисень, привозимо їм порожні балони. Є ще проблеми з логістикою, машиною, повантаженням. Бо треба 80-90 балонів завантажити та привезти, це треба, щоб були руки та люди, – каже Юрій Висоцький.
Крім того, Здолбунівська лікарня орендує двотонну бочку у Львівського заводу, з яким мають договір. Їх машина приїжджає до лікарні через день та надає тонну рідкого кисню, яким заправляє бочку.
– Це треба планувати та моніторити. Найбільша біда була кілька днів чи тиждень тому, коли йшло 100-105 балонів кисню за добу. Це дуже багато. З бочкою стало легше, бо розвантажили людей. Дуже надіюся, що обласний департамент охорони здоров'я допоможе з кисневою станцією, – каже виконувач обов'язків директора лікарні.
Ми також маємо інформацію від працівника Здолбунівської лікарні, який захотів залишитись анонімним. Він розповідає, що у понеділок, 1-го листопада, у лікарні були проблеми з подачею кисню і що така ситуація у лікарні триває близько місяця.
– Сьогодні мене не було на роботі, але колеги по телефону розповідали, що 1 листопада вдень і вночі проблеми були. Навіть чергові лікарі-реаніматологи розповідали, що не було необхідного потоку кисню, – каже медик.
На думку медпрацівника, це суто технічна проблема, і треба викликати технічних спеціалістів, щоб розібратись у проблемі.
Опорні лікарні, у які нам додзвонитись не вдалося:
- Вараська лікарня;
- Дубровицька центральна міська лікарня;
Рокитнівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування; - Острозька багатопрофільна лікарня;
- Зарічненська багатопрофільна лікарня;
- Сарненська центральна районна лікарня.
Що було раніше
У кінці жовтня лікарні з різних регіонів України почали бити тривогу щодо проблем з поставкою кисню. Про це повідомляє BBC.Україна.
Зокрема, в одній з одеських лікарень закінчився кисень, тому пацієнтів довелося евакуювати з однієї лікарні до іншої.
Головна лікарка Одеського обласного центру соціально значущих хвороб Світлана Єсипенко пояснила, що перебої з постачання кисню тривають вже 6 тижнів.
– Постачальники кисню, з якими виникли проблеми – «Кріоген-сервіс» та «Кріопром». З цими підприємствами укладені договори, але вони не виконують свої обов'язки і на них ніхто не може вплинути, – додала Світлана Єсипенко.
BBC.Україна повідомляло, що проблеми з киснем виникли через велику кількість пацієнтів, яким потрібен кисень, та ремонти на заводах-виробниках.
Ще одна частина проблеми, що за час між хвилями пандемії коронавірусу в Україні так і не змогли забезпечити основні ковідні лікарні власними кисневими станціями. Такі установки самі продукують кисень, який підводять напряму до ліжок.
Пресслужба Рівненської ОДА повідомляє, що наразі всі лікарні в області забезпечені киснем. Основними постачальниками кисню є Львівський хімічний завод, підприємства «Кріогенсервіс» та «Рівнеазот».
Також кисень почала продукувати Рівненська атомна електростанція.
Питаємо координаторку з вакцинації в області Олену Гандзюк, чи немає проблем з Львівським заводом та «Кріогенсервісом», на який скаржаться одеські лікарні.
– Поки що припинення поставок немає. У нас є ще «Азот», у області є атомна станція. Виділена субвенція нам, чекаємо кошти, будуть купуватися ще станції, – каже Олена Гандзюк.
За інформацією Олени Гандзюк, наразі у трьох лікарнях області є кисневі станції – у Рівненській ЦМЛ, Вараській та Гощанській лікарнях.
Начальник департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації Олег Вівсянник повідомляє, що Рівненщина отримала гроші на кисневі станції в опорних лікарнях – 25,5 мільйонів гривень.
– Дуже сподіваюся, що цьогоріч не повториться ситуація, яка склалася наприкінці 2020 року, коли понад 15 мільйонів гривень державної субвенції на боротьбу з коронавірусною хворобою довелося повернути до державного бюджету, адже тоді управління охорони здоров’я облдержадміністрації їх не використало, – наголосив голова обласної ради Сергій Кондрачук.
Нагадаємо, що у червні у своєму розслідуванні ми розповідали, як рівненські посадовці втратили 15 мільйонів гривень, які могли піти на кисневе забезпечення для пацієнтів лікарень:
Як лікарні Рівненщини втратили через посадовців 15 мільйонів на кисень: розслідування
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти