«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user kalaur
журналістка

Теліга і бунтарки проти тюльпанів і грації: що рівненські лідери думок писали на 8 березня

Рівне виявилося одним з регіонів, де лідери громадської думки майже не висловлювались на 8 березня, а якщо і висловлювались то переважно конструктивно. У той час як загалом в Україні політики та чиновники були найактивнішими генераторами сексизму, рівненські зіграли в мовчанку. Крім «свята весни» та «берегинь» трендом року стали ображені чоловіки.

Такі результати моніторингу фейсбуків лідерів думок, проведеного Інститутом масової інформації та «Детектор медіа». 

Аби з’ясувати, наскільки живучі стереотипи про 8 березня в українському суспільстві, ІМІ та «Детектор медіа» на замовлення Національного Демократичного Інституту провели моніторинг контенту соціальної мережі Facebook, сформувавши вибірку з політиків, чиновників, публічних людей, яких можна вважати лідерами думок загальноукраїнського та регіонального рівнів . 

Про дослідження

До загальнонаціональної вибірки потрапили 16 найпопулярніших відеоблогерів;18 політиків і топ-чиновників із найбільшою кількістю підписників у фейсбуку; 21 медійник із найбільшою кількістю підписників у фейсбуку; 14 публічних експертів і коментаторів, яких оцінили як лідерів думок (загалом 69 чоловіків і жінок).

У 23 областях України відібрали по 10-12 публічних людей, яких вважаємо лідерами думок, та топ-чиновників і посадовців місцевого самоврядування. Загалом 259 чоловіків і жінок.

Ці вибірки не претендують на соціологічну репрезентативність, однак є, на нашу думку, показовими. Це підтверджує приблизно однакова популярність ключових стереотипів – «свято весни», «справжня жіночність», «берегиня», «мусиш бути красивою» тощо – у загальнонаціональній та регіональній вибірках.

У Рівному до вибірки увійшли:

  • міський голова Рівного Олександр Третяк,
  • голова обласної ради Сергій Кондрачук,
  • народні депутати Соломія Бобровська і Дмитро Соломчук,
  • журналістка Інна Білецька,
  • популярні у Рівному блогерки Катя Бльостка і Ілона Скала,
  • лікар Павло Сільковський,
  • директорка міського будинку культури Наталія Лозовська,
  • активіст (нині депутат міської ради) Зураб Кантарія.

До моніторингу не потрапила сторінка голови обласної державної адміністрації Віталія Коваля. Але ми не змогли оминути його привітання з нагоди Міжнародного дня жінок і тому поговоримо і про цей випадок.

Результати – загальнонаціональний рівень

Приблизно половина людей, які написали бодай щось із нагоди 8 березня, відтворили сексистські стереотипи або «радянську» концепцію свята. Кожен четвертий-п’ятий – згадував про права жінок та справжню суть Міжнародного жіночого дня.

Найпоширеніші стереотипи – «свято весни» та «справжня жіночність».

Перший переводить фокус із прав жінок на пору року: весна, сонце, квіти і тому подібне. Другий – розповідає про очікування (як правило, чоловічі) щодо зовнішності, поведінки та ролі в сім’ї та суспільстві, яким жінки мають відповідати.

д

Зокрема жінкам приписують бути слабкими та «надихати» чоловіків. Окремим популярним стереотипом є «берегиня», що сакралізує материнство й домашнє господарство як особливі ролі, призначені жінці Богом або природою.

б

Більше про стереотипні цитати українських лідерів думок у дослідженні: «Справжня жіночність» очолила рейтинг сексистських стереотипів,які транслювались у ФБ – дослідження»

Регіональні лідери думок

Моніторинг показав, що приблизно половина лідерів громадської думки всеукраїнського і регіонального рівня (124 з 259) писали бодай щось з нагоди 8 березня. 45% повідомлень містили ознаки сексизму, чверть – згадки про права жінок. У регіонах відсоток тих, хто пише про права виявився дещо більшим, а сексистів – дещо менший ніж серед лідерів всеукраїнського рівня.

Найпоширенішими стереотипами серед регіональних лідерів були «свято весни» і «справжня жіночність».

Однак автори моніторингу виокремили ще один кумедний стереотип, який назвали «жалко пацана» – про чоловіків, які 8 березня поробили всю хатню роботу (знову стереотип про те, що в інші дні це мають робити жінки), або жінок які б’ють уявного «пацана».

л

Моніторинг регіональних лідерів думок показав, що майже всі політики, чиновники, посадовці місцевого самоврядування висловились з нагоди 8 березня. У той час як місцеві журналісти, активісти, фахівці з різних сфер частіше воліли промовчати.

У Рівному – все навпаки – ані міський голова Рівного Олександр Третяк, ані голова обласної ради Сергій Кондрачук – не сказали на 8 березня ні слова. Можливо, такий тон задали в Європейській солідарності (обидва голови балотувалися від цієї політичної сили), адже, наприклад, лідер ЄС Петро Порошенко написав нейтральний пост в якому вдалося дотриматись балансу між компліментами та повагою до жінок, але не було жодної згадки про права жінок.

Не було дописів і на публічних сторінках Рівненської міської та обласної рад. Щоправда, напередодні Міжнародного жіночого дня, 6 березня, міська рада просто засипала стереотипами. Спочатку поширила анонс рівненського зоопарку про «святкову акцію для прекрасної половини людства» в рамках якої 8 березня жінки могли безкоштовно подивитися на тварин у зоопарку. А згодом, «у день свята Весни» «чарівних рівнянок» запросили безкоштовно подивитися ще й на динозаврів.

За результатами моніторингу, у 9 з 23 областей (40%) голови обласних державних адміністрацій вдалися до відвертого сексизму у привітаннях.

На жаль, до моніторингу не увійшла сторінка голови Рівненської ОДА Віталія Коваля, адже його оригінальне привітання неодмінно доповнило б кількість випадків стереотипних кліше. Там – і про свято весни і про справжню жіночність, а тому ми не можемо оминути цей випадок.

8 березня на публічній сторінці Віталія Коваля опублікували відео ще в підписі до якого «дорогих жінок» вітають «зі святом весни» і, натомість – жодного слова про права жінок і справжню ідею цього дня.

На відео посадовці ОДА передають по колу неодмінний атрибут радянського «свята весни» – тюльпан і по черзі звертаються до жінок, балансуючи в висловлюваннях між красою і ніжністю та опорою і досвідченістю. Певно, так хотіли створити враження, що жінок вважають сильними і тендітними водночас.

Повний текст:

Сергій Подолін: «Ми, чоловіки, захоплюємось вами»;

Ігор Тимошенко: «Ви наша опора»;

Сергій Гемберг: «Ви наша краса та грація»;

Олександр Бірюков: «Ви розумні та досвічені»;

Олександр Поліщук: «Ви милі та ніжні»; 

Віталій Коваль (несподівано з цілим букетом тюльпанів): «Зі святом весни, дорогі наші жінки. Нехай кожен ваш день буде наповненим посмішками, захопленням, любов’ю, турботою і радістю. Енергії вам, здоров’я, натхнення на нові звершення! Яскравих барв в житті та здійснення мрій. Будьте щасливі!»

лл
Віталій Коваль з колегами. Фото – з ролика на його сторінці у ФБ

У кінці ролика з’являється класична вісімка з тюльпанами і слова «Зі святом весни, любі жінки».

Моніторинг показав, що практично в кожному регіоні є приклади конструктивних і адекватних дописів про 8 березня як день боротьби за жіночі права.

У Рівному, серед 10 лідерів думок, сторінки яких увійшли до моніторингу, двоє висловились на цю тему, і обоє – конструктивно.

Народна депутатка, рівнянка Соломія Бобровська з «Голосу» цитує поетку Олену Телігу, яка розмірковувала про рівність жінок і чоловіків.

іі
Соломія Бобровська. Фото з ФБ

«Найкраще для роздумів про українську жінку та її силу від моєї улюбленої Олени Теліги: – українська жінка все ж таки зуміла створити собі ідеал, найбільш відповідний добі, і простує до нього невпинно. Вона вже не хоче бути ні рабинею, ні «вампом», ні амазонкою. Вона хоче бути Жінкою. Лише такою жінкою, що є відмінним, але рівновартісним і вірним союзником мужчин в боротьбі за життя, а головне – за націю», – йдеться у дописі.

Відома блогерка з Рівненщини Катя Бльостка писала про права жінок: «Хочу побажати вам одного – завжди мати таку розкіш, як вибір».

зз
Катя Бльостка. Фото з її ФБ

Блогерка пише про вибір – виходити заміж (і не раз) чи ні, вибрати кар’єру чи сім’ю, або ж щось третє, про можливість обрати професію, брати участь у демонстраціях і таке інше.

«Якщо вам здається, що це все очевидно, то згадаймо скільки жінок в сьогоднішньому світі цього вибору не мають. Щодня, десь далеко, 13-річну дівчинку видають заміж за чоловіка, якого вона вперше бачить, можливо, в рази старшого. А через рік вона, якщо виживе в пологах, народить дитину, сама будучи ще дитям. Все її життя буде крутитись навколо обслуговування її сім’ї, без права вирватись із замкнутого кола. У неї нема іншої дороги, як і не було її в жінок перед нею. У неї нема шансу на освіту, улюблену роботу, можливість зустріти кохання, побачити світ. У неї нема шансу сказати «ні». У неї немає вибору. А у вас він є! І з’явився він завдяки жінкам-бунтаркам», – написала Катя Бльостка.


Цей моніторинг здійснено на замовлення Національного Демократичного Інституту завдяки щедрій підтримці британського народу через Міністерство закордонних справ, у справах співдружності та розвитку в межах Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать авторкам та авторам не обов'язково відображають погляди донорів

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте