Cкільки Рівне і рівняни заплатять за перейменування вулиць та знесення пам'ятників

Цей монумент на Пагорбі Слави на вулиці Київській теж планують «відредагувати»
Джерело
Архівне фото «Четвертої влади» 2016 року

У Рівному вже перейменували три вулиці, названі на честь російських діячів. Ще 53 вулиці – на черзі. Крім того, зносять і далі зноситимуть пам'ятки радянської доби – почали з самохідної артилерійської установки на Соборній біля пивзаводу.

Ми поцікавилися в секретаря Рівнеради Віктора Шакирзяна, скільки коштуватиме місту таке очищення від радянського спадку та чи треба буде мешканцям перейменованих вулиць міняти документи.

Ми звернулися по роз'яснення до Віктора Шакирзяна, бо саме він очолює комісію, яка вирішує питання перейменування вулиць у Рівному. Крім нього, до комісії входять ще 13 людей – тут є їхні імена.

На думку Шакирзяна, витрати на перейменування будуть «незначні». А сам процес він називає «остаточною декомунізацією і дерусифікацією».

– Скільки треба грошей із міського бюджету, щоб перейменувати вулиці і знести старі пам’ятники, які заплановано зносити й перейменовувати? – журналістка. 

– Для перейменованих вулиць треба буде виготовити таблички на будинки. Сума, на мій погляд, буде мізерна, – каже Шакирзян.

– Ще будуть витрати на те, щоб таблички почепити, але цю роботу виконуватимуть наші комунальні підприємства, тому можемо говорити про якісь незначні витрати пального, незначну компенсацію затрачених трудоднів. Комунальники так чи інакше виконували б якісь роботи в рамках отримуваної заробітної плати, то от і матимуть ще таке завдання. Оскільки ця робота виконуватиметься поступово, на бюджеті міста це не позначиться, – відповів Віктор Шакирзян. 

– Ситуація з перенесення пам’ятників аналогічна: роботи виконуватимуть працівники комунальних підприємств. Це не якась окрема стаття видатків. Детальні розрахунки треба буде робити по кожному об’єкту окремо, адже, можливо, десь потрібна буде додатково важка техніка, наприклад, кран тощо. Конкретний перелік робіт визначать після всіх юридичних процедур управління культури та департамент благоустрою та інфраструктури.

Також Віктор Шакирзян сказав, що після перейменування вулиць мешканці не муситимуть міняти свої чинні документи.

– Чи треба буде мешканцям Рівного змінювати якісь документи? Якщо так, то чи доведеться за цю зміну платити?

– Коли Рівнерада ухвалить рішення про перейменування, управління містобудування та архітектури подасть документи в Рівненську філію Державного підприємства «Національні інформаційні системи». Відповідно, змінені назви вулиць внесуть до Словника вулиць міста Рівного і до державного реєстру.

– Усе це відбувається автоматично, без участі мешканців, вони надалі користуються всіма своїми документами, всі папери, всі договори, де зазначена стара назва вулиці, залишаються чинними.

Рівняни зможуть зазначити нові назви вулиць у паспорті, якщо захочуть.

– Якщо хтось хоче, щоб у паспорті було вказане місце реєстрації з новою назвою вулиці, може звернутися в Центр надання адміністративних послуг. Там у паспорті поставлять штамп із новою назвою вулиці, при цьому вказано буде попередню дату реєстрації. Це відбувається безкоштовно.

– Тобто адреса реєстрації не змінюється змінюється лише назва, отже, всі документи, видані за старою адресою, зберігають чинність і нічого не потрібно переоформлювати примусово. Жодних юридичних наслідків перейменування вулиць для рівнян не матиме.

Віктор Шакирзян додав, що із додатковими запитаннями з цієї теми можна звертатися в міське управління архітектури чи до спеціалістів міського ЦНАПу – «вони зможуть надати більш детальну та розгорнуту відповідь».

Нагадаємо, раніше у Рівному перейменували три вулиці: Костромську на Захисників Маріуполя, Тувинських Добровольців на Волонтерську, а Вітебську – на Кастуся Калиновського – борця за свободу білоруського народу, чиїм іменем назвали добровольчий білоруський батальйон, що стоїть на захисті Києва. Перейменування ще 53-х вулиць ще обговорюють. Очікується, що містяни теж зможуть висловити свої ідеї щодо нових назв.

Також уже знесли самохідну артилерійську установку біля пивзаводу, а пам'ятники Богомолову та Дундичу затвердили до демонтажу. Ще щонайменше 16 пам'яток комісія обговорюватиме. Частину з них можуть демонтувати, частину – «відредагувати», наприклад, зняти радянську символіку.

– Ці люди [на честь яких названі вулиці, які тепер хочуть перейменувати] є елементом «рускава міра». Їх використовують як інструмент для агресії, окупації, знищення України. Ми маємо це забрати, позбутися цього спадку. Бо росіяни оголошують, де є російська мова, де є російська культура – там російська територія. Тому навіть розмов не має бути, це все треба прибрати раз і назавжди, – пояснив кандидат історичних наук Андрій Жив’юк.

Дивіться також: «Ці назви мають залишитися і через 100 років»: як потрібно перейменувати вулиці на Рівненщині


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте