«Вони вбивають наших людей, а ми тут будемо їх далі шанувати?» – як у Рівному позбуваються російського спадку

Список вулиць, які пропонують перейменувати

Радянські знаменитості, російські митці й міста країни окупанта мають зникнути із назв вулиць Рівного
Джерело
Фото Оксани Гавриш

У Рівному хочуть переназвати десятки вулиць, що названі на честь російських діячів або пов’язані з країною-окупантом. Наприклад, є вулиця, названа на честь російського міста, мешканці якого нині вбивають українців. Або з назвою міста, із якого до нас летять ракети.

Ці назви дійшли до нашого часу із радянського періоду, а з часу незалежності їх почали, хоч повільно, але прибирати. Однак зараз цей «спадок» радянщини може повністю зникнути з наших вулиць.

5 квітня у Рівному вирішили перейменувати три вулиці.

Таке рішення прийняла відповідна комісія. Її голова – секретар Рівнеради Віктор Шакирзян – каже, що «в назвах міських вулиць не має бути більше нічого, що стосується країни-агресора, країни-терориста».

Тож вулиця Костромська матиме назву Захисників Маріуполя, вулицю Тувинських Добровольців перейменують на Волонтерську, а Вітебську – на Кастуся Калиновського – борця за свободу білоруського народу, його іменем назвали добровольчий білоруський батальйон, що стоїть на захисті Києва.

Місцевий підприємець Андрій Ляшук вже пропонує рівнянам виготовлення нових табличок. Зображення з фейсбук-сторінки Андрія Ляшука

Що не так із попередніми назвами вулиць

Ініціатори перейменування вулиць – кандидат історичних наук Андрій Жив’юк і мистецтвознавець Микола Бендюк. Андрій Жив’юк каже, що вулицю Костромську треба було «давним-давно перейменувати».

– [Вулиця названа] на ознаменування побратимства міста Рівного з [російським] містом кострома – такі побратимські стосунки в радянський час – і так воно залишилося. А сьогодні десантники 331-ї дивізії з костроми були в містах під Києвом. Ви знаєте, що вони там робили.

Прокоментував і перейменування вулиці Тувинських Добровольців.

– Сьогодні тувинських вояків вистачає в складі російської армії. Оцей їхній буддистський духовний наставник сказав, що президента України треба вбити, тому що без цього нам не вдасться побудувати нормальні відносини.

– Україну теж треба знищити і всіх тих, хто буде стояти навпроти. Це теж позиція туви, нинішніх тувинських добровольців. То як у Рівному може залишатися ця назва? Вони вбивають наших людей, а ми тут будемо їх далі шанувати? – каже Андрій Жив'юк.

Про необхідність переназвати вулицю Вітебську нам розповів Микола Бендюк. Він каже, що з цієї вулиці «до нас летять ракети».

– Сьогодні білорусь, як і вітебськ (місто у білорусі – ред), є недружньою нам країною. Тому вулицю назвали іменем білоруського патріота, але точно не білорусько-радянського чи білорусько-лукашенківського.

Микола Бендюк каже, що щодо перейменування деяких наступних вулиць будуть радитися з військовими та волонтерами. Фото з фейсбук-сторінки Миколи Бендюка

Які ще вулиці хочуть перейменувати

Однак переназиванням трьох вулиць у Рівному не обмежаться.

На наступному засіданні комісії 12 квітня планують розглянути нові назви для ще близько 40 вулиць (їхній список в кінці матеріалу, – ред.).

Андрій Жив'юк пояснив, що назви вулиць є символічним простором, завдяки якому люди утверджують свою владу. Фото UA:Рівне

Перелік цих вулиць запропонували Андрій Жив’юк та Микола Бендюк. Це ті вулиці, що мають назву діячів російської літератури, мистецтва абощо.

 – Ці люди всі є елементом «рускава міра», яких використовують як інструмент для агресії, окупації, знищення України. Ми маємо це забрати, позбутися цього спадку. Бо вони оголошують, де є російська мова, де є російська культура – там російська територія. Тому навіть розмов не має бути, це все треба прибрати раз і назавжди, – пояснив Андрій Жив’юк.

Микола Бендюк зазначив, що вони з Андрієм Жив'юком «практично напрацювали уже весь пакет з пропозиціями» назв нових вулиць. Однак щодо деяких хочуть порадитись із волонтерами. Ці пропозиції висунуть на розгляд комісії.

– Ми вирішили, що вулиці бійців червоної армії, ми перейменуємо на вулиці імені тих, хто зараз загинув у війні. Але це ми зробимо тільки після консультації з військовими і волонтерами, – каже Бендюк.

У назвах решти вулиць ініціатори орієнтувалися на імена людей, що пов’язані із Рівненщиною.

– В основному це національні герої, які діяли під час Першої світової війни – Української народної республіки, під час Другої світової війни – Української повстанської армії і діячів України. Але в більшості ми хочемо прив’язки до Рівного.

Секретар Рівнеради Віктор Шакирзян зазначив, що перелік вулиць, що потребують перейменування, можуть доповнити «після більш детального вивчення». А остаточне рішення щодо перейменування приймуть на відкритому засіданні Рівнеради.

– Варіанти найменування міських об’єктів в результаті обговорення колегіальним рішенням комісія пропонує на затвердження депутатам Рівненської міської ради. За результатами розгляду комісією, відповідними управліннями готується проект рішення ради. Остаточне рішення приймається виключно Рівненською міською радою на її відкритому засіданні, – зазначив голова комісії.

Микола Бендюк розповідає, що громадських слухань щодо цього не проводитимуть.

Хто входить до комісії щодо перейменування вулиць

До комісії з найменування міських об’єктів, встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та анотаційних дощок на території міста Рівного входять 14 людей. У таблиці їхні імена та посади.

Шакирзян Віктор Володимирович секретар міської ради, голова комісії
Кузмічова Марина Анатоліївна заступниця міського голови, заступниця голови комісії
Фаєвський Юрій Ананійович головний спеціаліст Управління культури і туризму, секретар комісії
Булига Олександр Степанович директор Комунального закладу «Рівненський обласний краєзнавчий музей» Рівненської обласної ради (за згодою)
Вівсяник Віктор Михайлович заступник начальника Управління містобудування та архітектури
Жив’юк Андрій Анатолійович кандидат історичних наук, професор Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука, голова Рівненської обласної організації Національної Спілки краєзнавців України (за згодою)
Корнійчук Марина Іллівна керуюча справами виконкому
Лапюк Володимир Михайлович начальник відділу благоустрою Управління житлово-комунального господарства Департаменту інфраструктури та благоустою
Лозовська Наталія Миколаївна начальниця Управління культури і туризму
Мисюра Федір Миколайович депутат Рівненської міської ради (за згодою)
Обоїста Тарас В’ячеславович депутат Рівненської міської ради, голова постійної комісії з питань науки, освіти, культури, туризму, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації, захисту прав людини, законності, правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, Регламенту, депутатської діяльності та етики (за згодою)
Редюк Тетяна Іванівна представниця Рівненського обласного відокремленого підрозділу «Організації солдатських матерів України», членкиня правління міської громадської організації «Міське об'єднання товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка (за згодою)
Сичик Катерина Іванівна заступниця начальника Управління освіти, голова міської громадської організації «Міське об’єднання товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка
Чугуєвець Анатолій Олександрович депутат Рівненської міської ради (за згодою)

Як раніше відбувалося перейменування вулиць

Андрій Жив’юк розповів, що процес перейменування вулиць у Рівному почався ще на початку XX століття. Пояснив, що на зміну назв також впливав і прихід загарбників на українські землі:

– Розумієте, це ж символічний простір, який намагається кожний загарбник, окупант закріпити за собою і помаркувати, що «це моє». 

– Це значить, що відповідні назви й символи, щоб показати, що це дійсно його, а не чиєсь інше. І от вони це робили методично. Вже за часів незалежності ми почали цей «спадок» прибирати. Але все йшло з дуже великими потугами.    

Андрій Жив'юк розповідає, що від 2014 року, відповідно до закону «Про декомунізацію», в Рівному перейменували близько 40 вулиць. 

– Це були ті, що пов’язані з радянською ідеологією, символікою, радянськими спецслужбами, діячами того періоду. А інші перейменування відбувалися за звичною процедурою.

– [Було] кілька теж етапів: початок дев’яностих, потім нульові роки, десяті. І оце вже, дасть Бог, може, ми все-таки цей процес завершимо. Щоб Рівне було українським і рівненським, а не якимось московським чи ще якимось.

Чому у Рівному досі є відбиток радянщини 

Андрій Жив’юк розповів, що в цьому питанні чинників є багато. У розмові він навів приклад трьох таких факторів. 

– Є інерція мислення. Люди звиклися з тим, що давайте не будемо чіпати, хай воно буде, кому воно заважає. Кілька років тому ніхто не хотів задумуватись, що якщо в нас є вулиця з тою чи тою назвою, то це буде підставою для окупанта іти в Україну і претендувати на цю територію. Влада у нас теж дуже неповоротка в цьому плані була. Також гібридна війна, яку ведуть проти нас, – вона теж є чинником.

Список вулиць, які пропонують перейменувати

Цей список наводить на своїй сторінці у фейсбук Микола Бендюк, як список, який підготував історик Андрій Жив’юк. Примітки автора списку.

1. Айвазовського (залишити?)

2. Блока

3. Бородіна

4. Брюллова (залишити?)

5. Вавілова

6. Верещагіна

7. Врубеля 

8. Герцена

9. Глінки

10. Декабристів

11. Достоєвського

12. Єсеніна

13. Жуковського

14. Ковалевської

15. Короленка (залишити?)

16. Костромська

17. Купріна

18. Курчатова

19. Кутузова

20. Лермонтова

21. Лєскова

22. Ломоносова

23. Мендєлєєва

24. Можайського

25. Некрасова 

26. Пирогова (залишити?)

27. Пржевальського

28. Пушкіна

29. Рилєєва

30. Станіславського

31. Толстого

32. Тургенєва 

33. Ушинського (залишити?)

34. Ціолковського

35. Чайковського

36. Чебишева

37. Чехова

38. Абрамова Голікова

39.  Гагаріна 

40. Макарова

41. Вітебська

42. Гурєва

43.Чернишова

44. Осіпова

45. Несторова

46. Орлова

47. Тувінських Добровольців

Дивіться також: У Рівному перейменують ще 53 вулиці: список. За нові назви рівняни голосуватимуть на сайті. Можливо

Дізнайтеся: Cкільки Рівне і рівняни заплатять за перейменування вулиць та знесення пам'ятників


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте