«Всі їх в одне місце»: чому в Рівному демонтують пам’ятники радянської доби і які саме

Ось цей монумент на Театральній площі треба демонтувати в першу чергу, вважає Микола Бендюк
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Миколи Бендюка

Поруч із перейменуванням вулиць у Рівному також хочуть демонтувати пам’ятники, що мають стосунок до радянської епохи. Це монументи постатям тієї доби, їхні могильні пам’ятники в публічних місцях абощо.

19-го квітня Рівненський міськвиконком вирішив демонтувати пам’ятники Михайлу Богомолову, який двічі встановлював радянську владу в Рівному: у 1920 році та у вересні 1939-го. Крім того, демонтують пам'ятник і Олеко Дундичу – учаснику Першої світової війни, громадянської війни в Росії та війни проти Української народної республіки в складі більшовицької Росії.

Пам'ятник воїну російської робітничо-селянської червоної армії Олеко Дундичу в парку Шевченка, яка воювала в тому числі з армією Української народної республіки. Джерело фото shukach.com

Раніше, 14 квітня, демонтували пам’ятник самохідній артилерійській установці на вулиці Соборній, біля пивзаводу. В народі його ще називали «танк».

Так відбувався демонтаж самохідної артилерійської установки на Соборній. Скриншот відео UA:Рівне

– Якщо ми прийняли рішення перейменувати вулиці (назви яких пов'язані з країною агресором), то маємо бути послідовні й позбутися водночас і залишків радянської епохи у нашому місті, – написав на своїй сторінці голова комісії з перейменування, секретар Рівнеради Віктор Шакирзян.

Чому ці пам’ятники демонтують

Важливість зняття цих пам’ятників нам пояснив мистецтвознавець Микола Бендюк. Він каже, що вони є маркерами радянської доби. Самохідну артилерійську установку біля пивзаводу встановили на чергову річницю звільнення (за іншим тлумаченням – окупації) Рівного радянськими військами.

– Грубо кажучи, ми маємо розуміти, що ми в значенні рабів були, а вони (Радянський союз – ред.) – рабовласників. Наступні покоління на символах радянської доби точно не мають виховуватись, вони всі мають переміститися в одне місце. І там мають бути в відповідному контексті показані, – зазначив Микола Бендюк.

Цим місцем є Пагорб Слави у Рівному, де під відкритим небом демонстрація військової техніки часів Другої світової війни, туди вже «переїхав» «танк» із Соборної. Дуло машини тепер символічно направлене у бік москви, а не в напрямку Європи, як це було раніше.

Виставка радянської військової техніки простонеба на Пагорбі Слави у Рівному – атракціон для дітей. Тепер там і «танк» з пивзаводу. Фото з архіву 2016-го року

Голова комісії Віктор Шакирзян каже, чим замінять «танк» на Соборній:

– На цьому місці буде стояти наша українська техніка, яка захищала Україну від російських окупантів, а радянська САУ буде чекати створення музею радянської окупації (чи краще сказати радянського мотлоху) на Пагорбі Слави.

Така ж доля чекає і на «танчик» у сквері Українських Добровольців, який є могильним пам’ятником росіянину Михайлу Богомолову.

Та мистецтвознавець Микола Бендюк вважає, що ніякої могили під постаментом немає.

– Він помер у москві, поховали його у москві, там (ймовірно, в газеті «Червоний прапор» – ред.) було повідомлення, що його перепоховали. Думаю, що насправді нічого там не було, зробили якусь символічну труну і цю труну символічно туди закопали, – розповідає Микола Бендюк.

Каже, що якщо там все ж таки є поховання, то його потрібно перевезти на закрите військове кладовище по вулиці Дубенській.

Ось цей танк є начебто надгробним пам'ятником могили Михайла Богомолова у Рівному. Фото з блогу Соломії Бобровської

– Танк – символ того самого тоталітаризму. Якщо вдасться бетонний танчик зняти цілим – значить, перенести його на Пагорб Слави. Якщо не вдастсься – значить, будемо вважати, що російська ракета долетіла і розбила того танчика під час демонтування, – каже Микола Бендюк.

Каже, що спочатку знімуть постамент, а перепоховання проведуть у холодну пору року.

Натомість начальник відділу охорони культурної спадщини ОДА Юрій Калітинський зазначив, що це є могила і надгробок.

Каже, що комісія при ОДА не має повноважень «розглядати питання з могилами, бо вони не підпадають під дію» закону про декомунізацію. Тому до Міністерства культури ще до війни подали документи про перепоховання. Однак ще потрібно подати деякі уточнення – як от рішення виконкому.

Які ще монументи в Рівному хочуть демонтувати

Перелік монументів до демонтажу передали на розгляд консультаційної комісії при голові Обласної військової адміністрації.

– Це є пам’ятки історії, тому вони стоять на обліку в Управлінні культури області. Комісія проголосує за те, щоб їх вивести з реєстру пам’яток. Зараз воєнний час, тому голова воєнної адміністрації своїм наказом просто підпише зняття їх з обліку і знесення, – розповів Микола Бендюк.

Ми намагалися дізнатися увесь список, що подали на розгляд комісії. Однак начальник відділу охорони культурної спадщини ОДА сказав звернутися до міського відділу Управління культури і туризму. А із міського управління нам наразі не відповіли.

Натомість Микола Бендюк поділився із нами неповним переліком цих пам’яток. Цей список ми розмістили наприкінці матеріалу.

– В першу чергу треба демонтувати стелу [Героїв Радянського Союзу], що стоїть на Театральній площі. Бо це центр, люди приходять і дивляться на радянський союз з ватутіними й іншими, – каже Бендюк.

– На кладовищі на Дубенській обов’язково [забрати] символи тоталітаризму – це ті ордени перемоги і Великої Вітчизняної війни. Я думаю, яким чином поступити з тим невідомим солдатом і з тим будьонівцем, який там скаче, тому що ці два пам’ятники є творами мистецтва все ж таки. Чи їх теж забрати і перевезти, чи декомунізувати, чи переосмислити на тому ж кладовищі. Над цим питанням ще думаю.

Пам'ятник більшовикам, воїнам робітничо селянської червоної армії («будьоновцам»), які окуповували Україну в 1918-1922 роках, в тому числі воюючи з армією Української народної республіки
«Символи тоталітаризму – ордени перемоги і Великої Вітчизняної війни» на стелах кладовища «Дубенське»

– На Відінській є пам’ятник [Радянським воїнам, партизанам і підпільникам] – його потрібно демонтувати і перевезти. Дошки всім діячам радянської червоної армії теж потрібно позабирати і перевезти в одне місце.

Пам'ятник на вулиці Відінській. Джерело фото shukach.com

Каже і про те, щоб забрати пам’ятник Гулі Корольовій по вулиці Чорновола: 

– Це акторка, що знялась в кількох фільмах ще дитиною, потім вона не вступила в інститут, погані оцінки мала, пішла в армію медсестрою і загинула, коли кинула гранату і вбила декількох німців. Вбила чи не вбила, ми не знаємо, але для радянської ідеології треба було створити гарні міфи разом з павліками морозовими. От вони зробили таку Гулю Корольову, яка взагалі ніякого стосунку до Рівного не має.

Міфологізована в СРСР Гуля Корольова. Фото зі сторінки у фейсбук Миколи Бендюка

Додає, що цей пам’ятник хочуть забрати в музей Національного університету водного господарства та природокористування.

– Хай забирають, але я не думаю, що вони зможуть надати нормальних змістів для цієї Гулі. Тому я би забрав його теж на Пагорб Слави.

Погруддя радянському розвіднику Миколі Кузнецову на кладовищі Дубенському пропонують демонтувати. Архівне фото 2018-го року

Дивіться також: Як героїв Радянського союзу «вдягнули» в українські рушники (22 фото)

Цей монумент на Пагорбі Слави на вулиці Київській теж редагуватимуть. Архівне фото 2016 року

Які пам’ятники треба залишити 

Однак деякі пам’ятники залишаться на своєму місці, із них знімуть лише радянську символіку.

– Тут уже міська рада прийме рішення замінити символіку на всіх пам’ятниках, які залишаються, – розповів Микола Бендюк. – Зараз міська влада може взяти на себе такі повноваження. У мирний час, за законом, це має робити обласна рада.

– Якщо на самому пам’ятнику є [радянська] символіка, її треба демонтувати.

– Якщо є написи 1941 рік і 1945 – а це уже «вєлікая атєчєствєная» – ми це забираємо. На пам’ятниках мають бути вказані дати Другої світової війни – 1939- 1945 роки. Немає бути ніяких інших дат. Це жертви Другої світової війни. Тоді вони залишаються на своїх місцях і продовжують жити в місті.

Меморіал жертвам Другої світової війни на вулиці Білій у Рівному. Тут достатньо лише правильно вказати роки війни: 1939-1945. Адже 1941 рік – це початок Німецько-радянської війни (в радянській історіографії – Великої вітчизняної війни), до неї між сталінським СРСР та гітлерівським Третім Рейхом був пакт про ненапад. Фото зі сторінки у фейсбук Миколи Бендюка

Список монументів, що подали на розгляд комісії при голові обласної військової адміністрації

Назва Адреса Пропозиція щодо зміни
1 Могила Олеко Дундича та пам’ятник на ній парк імені Тараса Шевченка перенесення на кладовище «Дубенське»
2 Могила Михайла Богомолова та пам’ятник на ній вул. Петра Могили (сквер Українських Добровольців) перенесення на кладовище «Дубенське»
3 Меморіальна дошка в пам’ять про страту нацистами у роки II Світової війни членів підпільної організації вул. Соборна, 57 редагування тексту на меморіальній дошці
4 Стела Героїв Радянського Союзу Театральна площа демонтаж
5 Меморіальна дошка на честь льотчика-космонавта Олега Макарова (на школі №3, в якій він навчався у 1948-1951 р.р.) вул. Я. Бичківського, 13 демонтаж (дошка пошкоджена, відсутня частина тексту)
6 Пам’ятник розвіднику, Герою Радянського Союзу Миколі Кузнєцову вул. Дубенська (Алея Слави військового меморіалу кладовища «Дубенське») демонтаж (могила відсутня)
7 Пам’ятник воїнам, партизанам і підпільникам Площа Перемоги – редагування тексту; – демонтаж
8 Пам’ятник воїнам-визволителям / САУ-100 вул. Соборна демонтаж
9 Пам’ятник Гулі Корольовій вул. В. Чорновола, 45 перенесення пам’ятника (місце – пропозиція ректорату НУВГП)
10 Стелла «Бойовий шлях Рівненської частини» вул. Дубенська демонтаж
11 Монумент Слави парк Перемоги (вул. Київська) – редагування тексту та скульптурних зображень – вирішення питання щодо радянської військової техніки часів II Світової війни; – зміна смислового призначення комплексу, організація простору (експозиція пам’ятників тоталітарного режиму)
12 Меморіальна дошка на честь Тимофія Черняка вул. Богоявленська демонтаж меморіальної дошки
13 Меморіальна дошка на честь тувинських добровольців вул. Тувинських Добровольців, 8 – демонтаж меморіальних дошок;
14 Меморіальна дошка на будинку, в якому знаходилася Військова Рада 13-ї армії м. Рівне, вул. Хвильового, 22 демонтаж
15 Панно із зображенням символів тоталітарного режиму «серпа і молота» на стіні будинку м. Рівне, вул. Кавказька, 1 зафарбувати
16 Меморіальна дошка на честь Миколи Пухова м. Рівне, вул. Кобзарська не уточнено

Дивіться також: У Рівному перейменують ще 53 вулиці: список

Якщо хочете дізнатися більше аргументів про те, чому варто позбуватися пам'ятників, встановлених з ініціативи окупантів, радимо подивитися цей блог співтворця науково-популярного каналу на YouTube «Твоя підпільна гуманітарка» Остапа Українця: Пам'ятник Пушкіну: зносити чи ні?

А тим часом російські колаборанти відновили пам'ятник леніну в тимчасово окупованому путінськими військами херсонському місті Генічеськ.

Дізнайтеся: Cкільки Рівне і рівняни заплатять за перейменування вулиць та знесення пам'ятників


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте