«Ці назви мають залишитися і через 100 років»: як потрібно перейменувати вулиці на Рівненщині

На Рівненщині наразі пропонують перейменувати загалом 883 вулиці, але ця цифра може зрости
Джерело
Колаж «Четвертої влади»

В цьому тексті ви знайдете пояснення як і чому вулиці потрібно дерусифіковувати правильно, щоб це перейменування не скасували в суді. І дізнаєтесь скільки вулиць в Рівненській області пропонують перейменувати.

У Рівному зараз активно займаються переназиванням вулиць, що названі на честь російських і радянських діячів або пов’язані з країною-агресором. На початку квітня нові назви придумали для трьох вулиць. Ще 53 вулиці – в процесі перейменування. А слідом за Рівним питання переназивання вулиць почали порушувати і в області. 

22 квітня співзасновник проєкту «Декомунізація.Україна» Вадим Поздняков опублікував список вулиць, які пропонує перейменувати на Рівненщині. У ньому – 883 вулиці, «названих на честь окупантів».

Вадим Поздняков підготував цей список ще до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, а у час війни його перевірив і доповнив. Фото зі сторінки у фейсбук Вадима Позднякова

Перелік вулиць він отримав із Державного реєстру виборців. Потім сам передивлявся, які вулиці треба перейменувати.

Каже, що орієнтувався на імена постатей, що потрапили під дію закону про декомунізацію, або які не потрапили, але «мають комуністичні наративи і нашарування». Звертав увагу і на місцевих комуністичних діячів, «які діяли на території регіону». Однак щодо них інформації обмаль.

– На жаль, щодо деяких прізвищ ми не знайшли жодної інформації, то треба чекати відповіді від місцевої влади і від архівів, які зараз не працюють. Тому ми розуміємо, що список стовідсотково неточний і що є певна кількість вулиць, які туди поки не потрапила, – розповідає Поздняков.

Додав, що списки цих вулиць вже розіслали на розгляд громад Рівненщини. А там самі перевірять, які ще вулиці треба перейменувати, «бо їм видніше».

– Ми відпрацювали основні прізвища і по деяких локальних комуністах пододавали інформацію. Але знати всі прізвища по всій Україні неможливо. Тому розуміємо, що десь можуть бути недопрацювання, але ми сподіваємося, що ми запустимо процес у громадах.

Від чого залежить швидкість перейменування вулиць

Мистецтвознавець та член робочої групи, що займається перейменуванням вулиць у Рівному, Микола Бендюк пояснив, від чого залежить швидкість перейменування вулиць загалом в області:

–  Цим має зайнятися окремо кожна територіальна громада. [Вона] має створити такі комісії по всіх населених пунктах. [Члени комісії] запропонують пропозиції, буде невелике обговорення, але в час війни воно необов’язкове. І тоді назви вулиць змінять.

– Але це може бути і наказом голови військової адміністрації області, що ці вулиці треба змінити. Тоді це прискориться. Бо якщо дати це на самоплин, голови громад затягнуть цей процес. Тому найкращий варіант – звернутися до голови [військової адміністрації], що ми й будем робити, – зазначає Микола Бендюк. 

Микола Бендюк каже, що процес перейменування вулиць можна прискорити наказом голови ОВА. Фото з фейсбук-сторінки Миколи Бендюка

Вадим Поздняков підтверджує, що питання швидкості перейменування вулиць залежить від місцевої влади. Каже, «якщо область рухає місцеві громади і зацікавлена в дерусифікації, то вона може суттєво пришвидшити процес». Але пояснює, що з цим питанням не варто надто поспішати: потрібно перейменовувати грамотно.

– Ці назви мають залишитися і через 100 років, щоб їх потім знову не перейменовували. [Треба проводити] громадські обговорення, аби люди хотіли жити саме з такою назвою. Або працювали експерти: краєзнавці, історики. Я розумію, що треба все-таки позбутися російського, але можна перейменувати десяток вулиць, потім ще, але це робити грамотно й пакетно.

Також пояснив, чому треба дотримуватись процедури з перейменування і важливо проводити громадські слухання:

– Якщо немає громадських слухань, по завершенню воєнного стану якийсь «ватник» може піти в суд і скасувати перейменування. Я знаю, що в деяких громадах (громадах по Україні загалом – ред.) на процедуру перейменування трохи наплювали, і я сподіваюсь, що потім ці рішення не скасують.

Як відбувається перейменування в інших областях

Активісти проєкту «Декомунізація.Україна» склали перелік вулиць до перейменування не лише для Рівненщини. Окрім неї, опрацювали ще сім областей: Волинську, Закарпатську, Львівську, Івано-Франківську, Чернівецьку, Тернопільську і Житомирську.

Тому ми запитали у Вадима Позднякова, яка динаміка перейменувань зараз у тих областях.

– Поганий приклад – це Івано-Франківськ, де не було особливо громадських обговорень. Не знаю, може, вони на папері були, але там люди не надто задоволені певними назвами. Трошки поспішили, але то таке. В інших громадах Івано-Франківщини зараз ідуть громадські обговорення, обирали назви, які хочуть саме місцеві мешканці.

– Найкращі показники робить Закарпатська область: більше 20 громад вже в процесі [перейменування]. Думаю, що в травні ці плюс-мінус 20 громад перейменують. Інші громади теж вже напоготові, – каже Вадим Поздняков.

– Але процес спокійно стартував і на Львівщині, Тернопільщині, Франківщині, на Буковині. Вінниччина почала, Хмельниччина, Рівненщина, Волинь – багато де процес почався. Житомирщина, Полтавщина теж включилися, і кілька вулиць уже навіть перейменували в Харківській та Одеській областях.

Також дивіться: Cкільки Рівне і рівняни заплатять за перейменування вулиць та знесення пам'ятників


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте