18 мільйонів гривень штрафу призначили чотирьом будівельним фірмам Рівненщини

Цей результат був би неможливий без громадських активістів та журналістів

Фірму-важковагика рівненських тендерів, яка належить Юрію Фалку, оштрафували
Джерело
Фото з архіву «UA:Рівне»

18,5 мільйонів гривень. Таку загальну суму штрафу мають сплатити чотири рівненські підприємства: фірма «Фіалка», товариства «Укрбудреммонтаж інжиніринг», «Стиль декор» та «Елікон».

Інформацію про результат дворічного розслідування Антимонопольний комітет України оприлюднив на своєму сайті 22 липня, повідомляє UA:Рівне.

В основу справи лягли торги у тендерних закупівлях по двох об'єктах: очисні споруди в місті Березне та реконструкція будівлі у Рівному на Драгоманова.

За порушення законодавства про захист економічної конкуренції на фірми наклали такі штрафи:

 • ПВКФ «Фіалка» – 6 мільйонів 900 тисяч гривень.
 • ТОВ «Укрбудреммонтаж інжиніринг» – 6 мільйонів 900 тисяч гривень.
 • ТОВ «ЕЛІКОН» – 1 мільйон 116 тисяч гривень.
 • ТОВ «Стиль-Декор» – 3 мільйони 623 тисяч гривень.

Серед доказів антиконкурентних дій, які вдалося зібрати, у Антимонопольному називають:

 • Перебування фізичних осіб у трудових відносинах з відповідачами,
 • спільне використання засобів зв'язку,
 • наявність сталих господарських відносин між відповідачами, в тому числі надання оборотної допомоги,
 • подання пропозиції з однієї ІР-адреси,
 • залучення однієї особи для отримання довідки,
 • синхронність дії відповідачів у часі,
 • схожість у оформленні документів відповідачів, пов'язанних з підготовкою та отриманням документів та спільна підготовка кошторисної документації.
Голова Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Олексій Хмельницький каже, що рівненські фірми оштрафували на 18 мільйонів гривень. Фото Радіо Свобода

– Тобто у сукупності доказів вистачило для кваліфікації і накладання штрафів, – розповідає голова Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Олексій Хмельницький. – Вся сукупність доказів говорить про те, що ці компанії діяли разом, тобто вони змовились для того, щоб перемогти в цих торгах за саму велику суму.

Окрім штрафу – заборона брати участь у тендерних торгах на три роки.

Скаргу про порушення у цих закупівлях ще в 2017-му році підготували активісти громадської ініціативи «За чесний тендер».

Координатор громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук розповідає, що ще в 2016-му році учасники «За чесний тендер», разом з журналістами «Четвертої влади», дослідили зв'язки учасників тендеру на добудову будівлі для управління соціального захисту на Драгоманова,7.

Громадська ініціатива «За чесний тендер», діяльність якої координує Святослав Клічук, подала скарги у Антимонопольний комітет щодо цих тендерів ще в 2017-му році

 – Вони («Четверта влада» –  авт.) підготували журналістське розслідування, ми підготували скаргу в Антимонопольлний комітет, народний депутат туди її відправив і власне тягнулось це довго, ми кілька разів нагадували, підштовхували.

– В листопаді 2017 року було відкрито, було видано два розпорядження місцевим антимонопольним комітетом про початок розгляду справ, – каже координатор громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук.

Чи вистачить доказів, аби притягнути фігурантів до відповідальності? Чи не розваляться справи у суді? Журналісти «UA:Рівне» питають про це в голови Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України:

– Я певен повністю, що цих доказів, і практика розгляду в суді подібних справ з такими же доказами мені говорять про те, що я певен на 100 відсотків, що в суді ці рішення устоять. Я не бачу ніяких проблем, тому що це один і той же ІР-адрес, тобто готовила документи одна і та ж людина, подавалась ця документація з одного комп'ютера. Доказів – з головою, – каже Олексій Хмельницький.

Директор «Фіалки» Юрій Фалко каже, що рішення будуть оскаржувати:

Директор «Фіалки» Юрій Фалко каже, що оскаржуватиме накладення штрафу. Фото з архіву «UA:Рівне»

– Я не бачив ще цього рішення, тому, що вони не запросили нас на засідання. Категорично з ним не погоджуюсь. І буду оскаржувати його по судах згідно процедури оскарження, – говорить Юрій Фалко.

У іншій фірмі про рішення не чули.

– Я від вас тільки що перший раз почув. Ніхто нікого не запрошував. Цікаво було б самому почитать, – говорить керівник ТОВ «Елікон» Сергій Приварський.

Додзвонитися до керівництва «Стиль-Декор» та «Укрбудреммонтажінжиніринг» за вказаними в реєстрі телефонами нам не вдалося – ніхто не взяв слухавку.

Тепер у фірм-фігурантів справи є два місяці, аби сплатити штраф або оскаржити рішення.

– Якщо протягом двох місяців не оскаржує до суду і не сплачує штрафу, то Антимонопольний комітет подає до суду і в примусовому порядку таке рішення суду стягує цю суму з цих компаній, – додає Олексій Хмельницький.

Нагадуємо, в розслідуванні «Четвертої влади» йшлося про те, що в торгах на добудову приміщення на Драгоманова, 7 у Рівному беруть участь знайомі рівненські фірми з родинними та бізнесовими зв'язками, а перемогу здобуває фірма брата тодішнього заступника голови ОДА з найвищою ціною.

«Четверта влада» відшукала бізнесові та родинні зв'язки між п'ятьма фірмами із семи, котрі брали участь у цьому тендері. Вони часто розігрують між собою будівельні тендери на Рівненщині.

Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте