Аліса в країні чудес: що та кого ще приховує рівненський суддя-мільйонер Торчинюк

Ми слідкуємо за статками та майном голови Господарського суду Рівненської області Вадимом Торчинюком з 2015 року. Тоді, згідно декларації, він виявився найбагатшим головою суду, а згодом і порушником, бо не декларував майно дружини. Історія з декларуванням продовжується. Ми дізналися дещо цікаве
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото на auto.ria, Івана Торчинюка із фейсбуку та власних

Розлучення, мільйонні статки, Словаччина, США і приховування майна. Це звучить як опис бюджетного телесеріалу, але насправді мова йде про Вадима Торчинюка – суддю Господарського суду Рівненської області.

Сказати, що ця людина легендарна – не сказати нічого. Здавалося, журналісти розповіли про цього суддю вже все. Але Торчинюк продовжує створювати все нові і нові інформаційні приводи.

Ми дізналися більше про нове життя найбагатшого голови господарських судів України. І знайшли дещо, що суддя знову приховав. Дещо і декого.

(Не) декларування 

Перше знайомство з Вадимом Торчинюком у «Четвертої влади» відбулось у 2015-му. Тоді він не дозволив журналісту потрапити на збори суддів Господарського суду, де мали обирати голову.

«Відомий» Вадим Торчинюк також тим, що оскаржував штраф від патрульних у 2016-му та виграв суд. Таким чином уникнув штрафу у майже 500 гривень за те, що їхав по зустрічній.

Син Вадима Торчинюка – Іван у свій час теж уникнув покарання. За п'яне водіння суд визнав хлопця винним, але залишив йому водійське посвідчення і не призначив штраф.  

Але чи не найчастіше журналісти звертали увагу на порушення у декларуванні судді.

Із 2015-го, коли електронне декларування стало обов'язковим, Вадим Торчинюк заслужено зайняв позицію одного з найбагатших голів господарських судів. 

У його декларації були дорогі автівки, записані на матір-пенсіонерку, мільйонні збереження, квартири, гаражі та більше 27 гектарів землі дружини біля польського кордону.

Окрім дорогих авто і землі, суддя має також недобудований будинок на 600 квадратних метрів для сім'ї. Зображення Громадського із розслідування Слідства. Інфо «Закон і бізнес» 

Сам служитель Феміди пояснював, що нажив свої мільйони та майно до суддівства. Працював він змолоду, «ганяючи» автівки з-за кордону.

Вже з початку електронного декларування Вадим Торчинюк став забувати вносити в документ те, чи інше майно своєї сім'ї.

У 2015-му суддя забув внести до декларації фірми дружини, які мають землю в центрі Луцька. Також не згадав про будинок 18-го століття під луцьким замком, який їй належить.

Ця ж пам’ятка відсутня у декларації судді за 2018-й рік. У тому ж році це синові Івану подарувала мама Наталія Торчинюк.

Словацька фірма 

Та чи не найгучнішим порушенням у декларуванні Торчинюка стала іноземна фірма, яку знайшли журналісти «Четвертої влади», які робили розслідування для «Слідства.Інфо» у 2017-му.

Наталя та Вадим Торчинюки були управителями словацької фірми «Vellex». Хоча від участі у ній суддя  відмахувався, пояснюючи, що ніякий бізнес у Словаччині не вів, а підпис на установчих документах компанії йому не належить.

Через інформацію про іноземну фірму, Національне агентство з питань запобігання корупції пообіцяло провести повну перевірку декларації Торчинюка. Також розслідувало статки судді Національне антикорупційне бюро. Але провадження безрезультатно закрили. 

Незважаючи на порушення у декларуванні та причетність до іноземного бізнесу, у 2018 році президент призначив Вадима Торчинюка суддею безстроково

Влітку 2019-го Вадим Торчинюк проходив співбесіду у Вищий суд інтелектуальної власності. 

До співбесіди у вищій кваліфікаційній комісії, громадській раді Торчинюк пояснював, що довіреною особою у «Vellex» його зареєстрував юрист, який мав довіреність діяти від його імені.

Сам суддя не знав про те, що він довірена особа, а як тільки дізнався, то анулював довіреність з юристом. 

Довіреності раді доброчесності Торчинюк не надав. Громадська рада вирішила, що його пояснення не спростовують причетності Торчинюка до фірми. 

Чеська журналістка, що розслідувала організовану злочинність у Словаччині Павла Гольцова допомогла нам дізнатися, що фірма не має ніякої власності, окрім 14 тисяч 800 євро на рахунку.

– Це може означати, що компанія існує для того, щоб отримати доступ до простору Шенгену. Або відмити гроші. Я не бачу потоку на їх банківському рахунку, тому важко сказати, – пояснює журналістка.

Зараз управителькою словацької фірми вказана Аліса Соловйова.

Хто така Аліса

Раніше журналісти вважали Алісу Соловйову підставною особою. Адже за адресою, що вказана в словацькому реєстрі – Київ, Драгоманова 42А – ніяких Аліс сусіди не знали. 

Ми пішли далі. І дізналися, що Соловйова – цілком реальна лучанка. Окрім словацької фірми, вона є власницею двох компаній, що на папері займаються будівництвом і видобутком газу. На папері, бо перша вже 10 років без доходів, друга – не має відповідної ліцензії.

Не зважаючи на неприбутковий бізнес, Соловйова – власниця BMW X6, яка коштує близько 40 тисяч доларів. До цього жінка каталася на новенькому Range Rover.

Чому ми взагалі розповідаємо про Соловйову? Бо дізнатися про неї і її статки ми взагалі то мали б з декларації судді Торчинюка.

Мати Джорджа

У 2016-му році Торчинюк розвівся з дружиною. Вже з 2017-го суддя, окрім двох доньок Ярини і Уляни та сина Івана, вносить у декларацію ще одного сина – Джорджа. 

Ми отримали копію свідоцтва про народження Джорджа Торчинюка. 

Батьками дитини вказані Вадим Торчинюк та Аліса Соловйова

Дитина народилась у Маямі – у голівудському Memorial Regional Hospital.

Матір’ю Джорджа вказана Аліса Соловйова. Та сама управителька фірми, від якої суддя так відхрещується.

Небажання «світитися» може пояснювати відсутність Соловйової в декларації судді. Бо в ній – ні жінки, ні її дорогого авто, ні будинку. 

Так, будинку.

Аліса Соловйова виявилася власницею ось цього двоповерхового маєтку на 170 квадратів з мансардою та гаражами. Біля будинку є альтанка та господарська споруда, а навколо нього двометровий кам'яний паркан, за яким мало що видно.

Цей будинок та ділянка під ним за документами належить Алісі Соловйовій

Ділянка, де стоїть будинок, знаходиться у селі Тарасовому, під Луцьком. Це село називають «царським» через велику кількість шикарних будинків у ньому. 10 соток землі тут коштує від 15 тисяч доларів. А готовий будинок, за орієнтовними цінами на dom.ria може коштувати до 90 тисяч доларів.

І так, саме тут ми і зустрілися з самим суддею.

Біля будинку Аліси

22 квітня. 18:49. У ворота будинку на Польовій, 2а заїжджає чорний BMW X5. За кермом помічаємо молодого чоловіка.

Вже згодом дізнаємось, що авто зареєстроване на сина судді –  Івана Торчинюка. 

Ми чекаємо поруч ще щонайменше годину. Авто лишилося у дворі. Машина судді не з’явилася.

23 квітня. Ранок. Ми знову відправились до будинку Соловйової, щоб спробувати дочекатися тут Торчинюка. Цього разу – успішніше.

Суддя виїхав близько восьмої ранку зі сторони будинку. А, маленьке уточнення. Виїхав на велосипеді. 

Ще раз. Початок робочого дня. Інше місто. Будинок, якого немає в декларації судді, записаний на матір сина судді, якої теж немає в його декларації. І сам суддя на велосипеді.

Щоправда, Торчинюк в цій картині, схоже, не бачить нічого дивного.

– А що ви тут робите? – Журналістка. 

– Катаюсь, – відповідає Вадим Торчинюк.

– Ви живете там, на 2А?

– Ні. Катаюсь. А що ви тут робите? Ви знаєте про карантин? 

Торчинюк вирішив взагалі не пояснювати що він тут робить і чому авто його сина днем раніше заїхало за ворота маєтку Соловйової. Власне, на всі питання суддя відповідав приблизно одне й те саме:

– Давайте з вами поговоримо? Чому ви свою цивільну дружину не декларуєте? – журналістка.

– Я не хочу з вами говорити. Я не знаю, хто ви. Ви маєте сидіти вдома, переживати про людей і про карантин. 
 
Повне відео спілкування із журналістами далі.

Власне, зі словами про переживання за людей суддя і поїхав. Тож, аби спробувати ще раз дізнатися про маєток і Соловйову, ми зв’язалися з суддею вже телефоном.

– Ви можете сказати, Аліса Соловйова – це ваша цивільна дружина? – журналістка.

– До побачення. Я з вами не збираюсь спілкуватись, я вже вам пояснив. Чи ви не розумієте українську мову? Давайте, поспілкуємось на англійській?

– Ваш син Джордж від неї?

– Ви чуєте мене? Українську розумієте? Якою мовою з Вами говорити? Я з вами не буду, бо ви не відповідаєте журналістській етиці. Ви для мене не журналіст. Я з вами не буду спілкуватись. До побачення. Більш не телефонуйте, це мій особистий приватний номер.

Син судді Іван мету свого візиту до луцького будинку теж пояснювати не захотів.

Іван Торчинюк не зміг пояснити, чому їздив до будинку Аліси Соловйової. Фото з фейсбуку Івана Торчинюка

Спочатку син не мав часу спілкуватися, а згодом і взагалі повідомив, що не збирається говорити про членів своєї родини.

– Ще якісь питання будуть? 

– А ви взагалі знаєте цю жінку, чому ви їздили до її будинку? – журналістка.

– Я питаюсь, у ваш ще якісь питання будуть?

– Це моє основне питання.

– Те, що стосується членів моєї сім'ї, чи мене, я не збираюсь про це говорити.

– Це важливий факт, адже це може судити, що ваш тато… 

– Я нічим вам допомогти не можу. До побачення.

Сама Аліса Соловйова почувши, що до неї телефонують журналісти, відповіла, що у неї немає часу. Ми надіслали жінці свої питання в кількох месенджерах. Але відповіді на час публікації не отримали.

Свідчення колишньої

Ми достовірно не знаємо, скільки років Вадим Торчинюк живе разом із цивільною дружиною. Сина Джорджа він почав декларувати із 2017-го року. Вже тоді був розлучений із першою дружиною Наталею.

Адвокат Наталії Торчинюк розповів про те, відколи ексдружина знає про життя Торчинка з Соловйовою. Фото з фейсбуку Наталії Торчинюк

За словами її адвоката, жінка дізналася про те, що ексчоловік мешкає в будинку, записаному на Соловйову, від дітей та знайомих після розлучення. Згодом, нібито вже сам Торчинюк їй розповідав, що це саме він купив цей будинок. І авто, яке зареєстроване на Соловйову.

Але при цьому в деклараціях Торчинюка ні цивільна дружина, ні маєток вперто не з’являються.

Адвокат проєкту «Свої. Люди» від Bihus.info Євген Воробйов пояснює, що за приміткою до статті 46 Закону «Про запобігання корупції», декларант змушений показувати у своїй декларації осіб, з якими живе, навіть якщо з ними не одружений.

Зі слів Євгена Воробйова за недостовірне декларування загрожує штраф. Фото з фейсбуку Євгена Воробцова

Якщо суддя не вніс цивільну дружину до декларації, то йому світить штраф від 17 до 42 з половиною тисяч гривень за недостовірні відомості у декларації (стаття 172-6 Кодексу України про адмінправопорушення).

Також за приховування дружини та майна може наступити кримінальна відповідальність у вигляді штрафу (42 500 - 51 тисяча гривень), громадських робіт, або позбавлення волі до двох років з позбавленням права займати посади до трьох років (стаття 366-1 Кримінального кодексу).

Схоже на те, що досвід не декларувати майно своїх дружин стає звичкою одіозного судді.

Його з 2018-го президент призначив суддею безстроково. Тож він, як і раніше, голова Господарського суду Рівненської області. І, як і раніше, має проблеми з декларуванням.

До слова, до співбесіди до Вищого суду інтелектуальної власності, куди Торчинюк намагався пройти, громадська рада доброчесності зробила висновок, що суддя не відповідає критеріям доброчесності і професійної етики.

Зокрема такий висновок рада зробила через ту ж словацьку фірму, яку викрили журналісти, порушення в декларування майна сина та дружини, порушення прав журналістів та інше.

Вадим Торчинюк судиться за таку оцінку.


Розслідування створене в партнерстві з Bihus.Info в рамках проекту «Лабораторія викриттів».

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте