Чому депутатами стають не ті, кого ми обрали: в селищі Рівненського району 16 кандидатів відмовилися

Джерело
Ілюстраційне фото з логотипами партій, обранці від яких відмовлялися від мандатів

Якщо людина передумала бути депутатом після обрання за відкритими партійними списками, вона має 20 днів, щоб відмовитися від мандата. У Клеванській селищній раді цим правом скористалися 16 кандидатів. У більшості випадків в результаті цих відмов у селищну раду депутатами зайшли ті кандидати, за яких проголосували найбільше виборців, а не ті, що могли зайти за порядковим номером у загальному списку партії.

На прикладі Клеванської та Гощанської селищної ради Рівненського району пояснюємо, чому відбуваються такі перестановки в радах. Допомагали з цим розібратися голова Рівненської обласної територіальної виборчої комісії Василь Курилас та голови місцевих ТВК.

Цьогорічні місцеві вибори відбулися за оновленим виборчим законодавством. Зокрема, ввели відкриті партійні списки. Також для громад із різною кількістю виборців передбачені різні системи голосування. Де мешкають до 10 тисяч виборців – обирали за мажоритарною системою: голосували за окремих людей; хто більше голосів набрав, той і депутат. Де мешкають 10 тисяч і більше виборців – обирали і партію, і кандидата від неї.

Остання система виявилася недопрацьованою через правку про виборчу квоту. За цією правкою, навіть якщо за кандидата проголосує достатньо людей, але партія буде непрохідна, то депутатом він не стане. А якщо за кандидата ніхто не голосував, але він у перших зі списку прохідної партії, то до ради пройде.

Раніше ми розповідали, хто став депутатами у всіх чотирьох селищних громадах Рівненського району: Гощанській, Клеванській, Мізоцькій та Соснівській. Перестановки з обраними депутатами відбулися у Клеванській та Гощанській, бо саме там мешкає понад 10 тисяч людей і вибори відбувалися за партійними списками.

Гоща

Голова Гощанської селищної ТВК Галина Чуб’юк розповіла, що серед їхніх новообраних депутатів є лише одна відмова від мандата. Гендиректор фірми «Ріттер Біо Агро» Віктор Щербачук, який балотувався від партії «За майбутнє», не захотів бути місцевим депутатом, бо його також обрали до Рівненської обласної ради. І написав заяву туди. 

Замість нього депутаткою стала директорка дитячого садочка «Капітошка» села Курозвани Олена Примак, яка набрала 78 голосів і була наступною за кількістю голосів після Щербачука. 

Клевань

Секретарка Клеванської селищної ТВК Аліса Баєчко каже: у них 16 людей, обраних депутатами, відмовилися від мандата.

– Ми маємо постанови. У тих постановах є людина, яка відмовилася, і та, що заходить після неї. Але там кілька відмов поспіль, бо вони підтягували одне одного. Були якісь свої домовленості. Вони відмовлялися, наступні підтягувалися, тоді знову відмовлялися – наступні підтягувалися. Поки не підійде та людина, – так пояснила велику кількість відмов Аліса Баєчко.

Заміни відбулися у чотирьох партіях.

Номер у єдиному списку Ім'я та прізвище Отримані голоси Статус
3 Юрій Наглюк 7 відмовився після обрання
4 Валентина Рябченюк 30 відмовився як наступний у партійному списку
5 Оксана Крижовець 13 відмовився як наступний у партійному списку
6 Микола Киричук 20 відмовився як наступний у партійному списку
7 Юрій Шукалюк 30 відмовився як наступний у партійному списку
9 Тетяна Попчук 12 відмовився як наступний у партійному списку
10 Наталія Красицька 12 відмовився як наступний у партійному списку
11 Роман Заєць 60 отримав мандат

Роман Заєць – 20-річний студент Рівненської філії Київського національного університету права. І, ймовірно, син першого кандидата Віктора Зайця. Таким чином із чотирьох депутатів-батьківщинівців двоє – близькі родичі. Але Роман Заєць набрав найбільше голосів серед партійців, які не ввійшли до списку обраних.

Номер у єдиному списку Ім'я та прізвище Отримані голоси Статус
3 Анатолій Ванчицький 18 відмовився після обрання
4 Марія Майорова 29 відмовився як наступний у партійному списку
5 Віталій Ваколюк 33 відмовився як наступний у партійному списку
6 Гандзелевська Світлана 57 отримала мандат

Світлана Гандзелевська – 50-річна підприємиця з Оржева. Вона набрала найбільше голосів серед решти партійців.

Номер у єдиному списку Ім'я та прізвище Отримані голоси Статус
2 Ольга Громнюк 9 відмовився після обрання
3 Олександр Кравець 6 відмовився як наступний у партійному списку
5 Сергій Тимощук 13 відмовився як наступний у партійному списку
6 Ольга Янчук 24 відмовився як наступний у партійному списку
7 Наталія Андріюк 23 відмовився як наступний у партійному списку
8 Віктор Кулакевич 54 отримав мандат

Віктор Кулакевич – 43-річний мешканець Оржева, тимчасово не працює. Він також набрав найбільше голосів серед тих, хто лишився поза списком обраних.

– Люди зробили по-справедливому: у кого менше голосів – вони просто відмовилися. Але це не всі, – каже Аліса Баєчко.

У двох партіях не пропустили

«Не всі», про яких згадує Аліса Баєчко, – це представники «Радикальної партії Олега Ляшка» та «Свободи».

У «радикалів» відбулася одна заміна.

Номер у єдиному списку Ім'я та прізвище Отримані голоси Статус
2 Людмила Перетятко 5 відмовився після обрання
3 Володимир Шмаранчук 11 отримав мандат

Володимир Шмаранчук – 39-річний старший фельдшер швидкої допомоги із Клеваня. Більше за нього голосів отримала підприємиця з Оржева Ольга Діденко – 19. Але вона дев’ята у єдиному партійному списку.

Директор комунального культурно-археологічного центру «Пересопниця» Іван Солодуха стоїть другим у єдиному партійному списку, але за нього проголосувало тільки десятеро людей з 2 тисяч 221 виборця Клеванської громади, які прийшли на вибори.

Його співпартійка з четвертим місцем, клеванська підприємиця Ольга Євушко набрала 23 голоси, а п’ята у списку Олена Мірчук із села Жобрин, менеджерка приватного підприємця, – 19 голосів. Кількість невелика, але перевага є.

– Іван Солодуха нікого не пропустив. Вирішив відмовитися від району, щоб зайти у Клевань з десятьма голосами. Був перший кандидат по району від «Свободи», пройшов. І написав відмову, –  сказала Аліса Баєчко.

Голова Рівненської районної ТВК Марина Пашко повідомила, що замість Івана Солодухи депутатом районної ради від «Свободи» став Олександр Оксимчук. Йому 58 років, працює директором комунального закладу «Ясениницький навчально-реабілітаційний центр» для дітей із важкими вадами розвитку. Хоча у біографічній довідці на сайті ЦВК вказано, що очолює відділ освіти, культури, молоді та спорту Шпанівської сільради. У сільраді це заперечили.

Що у менших громадах

Мізоцька й Соснівська селищні громади мають до 10 тисяч виборців. За Виборчим кодексом, там обирали депутатів за мажоритарною системою. Тобто йшли окремі кандидати.

У Мізоцькій селищній раді всі обрані отримали мандати.

У Соснівській – один вибув.

– Одного з депутатів обрали заступником селищного голови, він не може бути одночасно і депутатом, і заступником. Це Павло Стерлюс. Замість нього депутатом ніхто не став, і додатково добирати не будем, – розповів голова Соснівської селищної ТВК Тарас Лещук (що насправді мають зробити в Соснівці, читайте в коментарі експерта нижче – ред.).

Таким чином у Соснівській селищній раді бракує одного депутата: має бути 22, є – 21.

Усе законно

«Четверта влада» спитала у голови Рівненської обласної ТВК Василя Куриласа, чи законні такі заміни депутатів і чи можна скористатися ними для своєрідного виборчого шулерства. Коли виборцям пропонують голосувати за одного кандидата, а на етапі реєстрації його міняють на іншого – нібито за його особистим чи партійним рішенням.

Василь Курилас: «Людина може відмовитися від свого мандата. Під тиском чи за своїм бажанням – це вже інша справа»

– Людина, визнана обраною, має упродовж 20 днів написати заяву на реєстрацію. Або може не писати, тоді її визнають такою, що відмовилася від мандата. Або людина пише заяву про відмову, якщо вона обрана до іншої ради чи взагалі не хоче бути депутатом, – пояснює Василь Курилас.

Порядок реєстрації обраних депутатів визначає стаття 283 Виборчого кодексу. Додаткові роз’яснення надає постанова №433 від 28 жовтня 2020 року Центральної виборчої комісії.

За словами Василя Куриласа, порядок заміщення депутатів «технологічно можна використовувати», і це не заборонено. Наприклад, для махінацій зі складом використовують гендерну квоту.

– Жінки чи готові, чи не готові, чи не хочуть, або їх партія просить: напишіть заяву про відмову. Вони відмовляються, і тоді заходять чоловіки, – каже Василь Курилас.

Посадовець пригадує випадок, коли на місцевих виборах від здобутого депутатства відмовилися одночасно кілька людей.

– У 2015 році, пам’ятаю, в історії обласної виборчої комісії і «Свобода», і «Конкретні справи»… Шість чи сім осіб написали заяви про відмови, і там зайшли Богдан Файфура і Василь Кльоп (згадується у дослідженні про політичну джинсу на його користь як кандидата в народні депутати на парламентських виборах 2019 року – авт.), – розповідає Василь Курилас.

І додає: коли йдеться про партійне висування, партія може відкликати будь-яку кандидатуру.

«Четверта влада» писала про те, як кільком жінкам пропонували відмовитися від депутатства на користь чоловіків-співпартійців.

Дивіться також: «Дівчата зайшли – дівчата мають працювати»: жінок змушували відмовитися від депутатства в облраді

Журналістка спитала щодо ситуації у Соснівській селищній раді, яка «втратила» одного депутата.

– У такому разі мають бути призначені повторні вибори. Це стаття 284 Виборчого кодексу. Тоді ТВК констатує цей факт, приймає рішення й одночасно призначає вибори, – каже Василь Курилас.

Але радить попередньо звернутися по телефону до головного консультанта Секретаріату ЦВК Інни Омелюх – для узгодження: призначати чи не призначати вибори. Зокрема тому, що на організацію будь-яких виборів ЦВК дає гроші.

Коли людина може не стати депутатом, хоча її обрали

Є випадки, коли ТВК не реєструє когось депутатом чи головою ради:

  • коли кандидат припинив бути громадянином України;
  • коли кандидат виїхав на постійне проживання за кордон;
  • коли суд визнав кандидата недієздатним;
  • коли щодо кандидата набув законної сили вирок суду «за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав… чи корупційного кримінального правопорушення» або кандидат має непогашену чи не зняту за це судимість;
  • коли кандидат помер.

Усі підстави мають бути підтверджені документами або інформацією з уповноважених установ.

Якщо людина балотувалася одночасно до кількох місцевих рад і була обрана принаймні у двох випадках, то від чогось одного вона має відмовитися: бути депутатом одночасно двох рад не можна.

Якщо людина балотувалася одночасно до місцевої ради за партійним списком і на міського голову і перемогла у мерських виборах, вона не може стати депутатом.

– Тобто депутат не може бути у складі виконавчого комітету, не може бути заступником, не може бути головою. Якщо одночасно балотувався, то пише про відмову, – пояснив Василь Курилас.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте