«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Taras
професор, викладач міжнародного бізнесу в Університеті Північної Кароліни

Чому польські фермери не мають блокувати українське зерно

Чи мають польські фермери блокувати українське зерно? Все залежить звідки дивитися.

В англійській мові є такі прекрасні слова «perspective» i «scope», але не можу знайти українських відповідників. Певно, залежить від «з якого кута/рівня дивитися».

Так от, чи правильно роблять польські фермери, що блокують українське зерно?

Залежить з чиєї точки зору дивитися.

Польські фермери, в короткій перспективі

Так, польським фермерам дуже навіть є сенс у блокуванні кордону. В короткій перспективі – один профіт.

Польський фермер продавав зерно по, умовно 100. Український фермер готовий продавати по, умовно, 60. Польському фермеру пече конкуренція: мусить теж продавати по 60. Втрата профіту. Може навіть збиток. Конкурента можна усунути, заблокувавши кордон. Щоб далі продавати по 100. 

Виходить так, варто блокувати.

Поляки-не фермери

Ситуація трохи інша, якщо подивитися з точки зору поляків-не фермерів.

Полякам, які не фермери, аж ніяк не вигідно, щоб блокувалося українське зерно. Можна купити у польського фермера по 100. А можна зекономити 40, купивши в українського фермера.

І тут не лише чисто шкурний інтерес. Тут інтерес в стимулюванні польської економіки.

Бо польська економіка – це не лише фермери. Це і робітники фабрик, і будівельники, і архітектори, і викладачі, і всі решта.

Можна, звичайно, викинути 100 на зерно польського фермера.

А можна купити в українського по 60, а зекономлені 40 витратити на додаткову пару штанів пошиту польським кравцем, чи на ремонт автомобіля польським механіком, чи на нову зачіску від польського стиліста, чи на концерт польського співака, чи на проєкт ремонту від польського архітектора, і так далі.

Хто сказав, що польський фермер важливіший за польського кравця? 

Польський споживач дуже навіть може запитати, Чому я маю переплачувати польському фермеру і зменшити мій попит на послуги польського стиліста? А може зекономлю на зерні, і створю додатковий попит на роботу польських репетиторів, чоботарів чи готельєрів? 

Європейці загалом, особливо в довгій перспективі

Якщо глянути з точки зору ЄС загалом, то теж не вигідно.

Перше, навіщо платити за польське зерно по 100, якщо можна купити українське по 60?

Друге, багато жителів ЄС помилково думають, що ЄС допомагає Україні. І це вже трохи набридло. І зброя дорога. І біженці дорогі. І шум.

Але якщо глянути на питання ширше, то легко помітити, що насправді Україна допомагає ЄС, а не ЄС Україні.

Вже не одну сотню років, російська імперія при кожній нагоді намагалася загнати в свій табір всіх, до кого могла дотягнутися. В тому числі Польщу.

Чи нагадати, де були корднони російської імерії у 18 столітті приміром? Чи може пригадати «визволення» східної Польщі червоною армією у 1939-му? Як жилося в совєцькому таборі після Другої Світової?

російська імперія з дуже прогнозованою регулярністю намагається загребти під себе все, до чого може дотягнутися. І як путін розповів ще в своїй Мюнхенській промові в 2007, плани в нього були в тому числі і на Польщу.

Україна в тих планах – маленький крок.

Крок, на який і росія, і всі стратеги пентагонів відводили «3-5 днів».

Далі, як було чітко сказано в лютому 2024, країнам НАТО довелося б «собірать свої манатки і убіраться на граніци 1991-го».

Але сталося чудо – українці умудрилися не лише втримати орду «3-5 днів», але і тримають вже 2 роки. Ціною сотень тисяч життів і руйнації своєї країни. 

Поки українці не просять польських фермерів кидати плуги і брати автомати в руки. Поки українці лише просять допомогти зброєю і не ставити палки в колеса.

Європейцям, звичайно, можна стомитися від війни, почати рахувати втрати польських фермерів від дешевого українського зерна, і економіки ЄС від допомоги Україні.

Але, курва, польським фермерам тоді треба бути готовими перебиратися зі своїх ферм в мокрі, холодні окопи. Бо сьогодні заробив додаткові 40 на зерні, а завтра орда прорве греблю і хапне десь по Нарву.

Світ загалом

Втомилися за два роки від війни «в Україні»? Теж інфляція надоїла? Теж шкода бідних польських фермерів? 

В жодному випадку не закликаю почати жаліти українців. Лише закликаю думати про свій шкурний інтерес.

І нагадую. Не так давно ви вже вирішили, що навіщо зайвий раз ескалацію затівати, скільки там тих Судетів, Австрії, скільки там тої Польщі... Навіщо починати воювати проти тирана... Ще інфляція почнеться.

А потім 6 років колотило так, що було не до інфляції.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте