«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Bondarchuk
Аналітик Громадянської мережі ОПОРА

Чому рівненський «Верес» знову не народний клуб

У цьому тексті я не буду розбиратися в причинах, чому «Верес» тепер гратиме в Другій лізі і хто у цьому винен, а розповім, чому рівненський клуб знову не можна вважати народним, незважаючи на те, що його керівництво намагається переконати в цьому вболівальників. 

Що ж таке народний клуб

При відродженні «Вересу» керівництво клубу задекларувало, що рівненський клуб буде унікальний в українському футболі, бо його фінансуватимуть вболівальники. Для цього було створено громадську спілку «Верес-Рівне» і кожен бажаючий міг стати її членом і цим самим зробити свій вклад у відродження професійного футболу в Рівному.

Ціна питання була 100 гривень. Це не багато, і, як показав досвід, цього не вистачило, щоб утримати клуб за рахунок уболівальників. Потім внесок збільшили до 200 гривень, але і цього виявилося недостатньо.

Згідно з даними на офіційному сайті клубу, станом на 21 липня 2018 року його членами є 4611 вболівальників. Загалом вболівальники залучили на розвиток «Вересу» за три сезони близько 500 – 600 тисяч гривень. Ніби і не мало, але, зважаючи що бюджет клубу складає декілька мільйонів на рік (і чим вища Ліга, тим бюджет збільшується), то це не так і багато.

Довідково: в одному з останніх інтерв’ю президент Громадської спілки Народний клуб «Верес-Рівне» Олексій Хахльов зазначив, що для участі в Другій лізі клубу потрібно 7 – 8 мільйонів гривень. Тому за рахунок уболівальників можна назбирати більшу частину необхідних коштів.

На моє переконання, щоб реально залучити більшу кількість коштів від вболівальників, такі внески потрібно було робити щомісячні, наприклад, по 100 гривень на місяць.

Тут могли бути варіанти, але суть приблизно така. Головний ризик полягав у тому, що ця ідея, ймовірно, не прийшла б до душі вболівальникам, які могли не захотіти витрачати більше для підтримки клубу, але тоді для чого створювати «народний клуб», якщо його не готові фінансово підтримати вболівальники. 

В умовах такого фінансування можна було залучити близько 5 мільйонів гривень.

Це вже у 10 разів більше, ніж за існуючої моделі. Можливо, хтось скаже, що це нереально, але я не чув, щоб уболівальників опитували щодо цього. Я б погодився і декілька моїх друзів теж (усі, з ким я це обговорював, таку ідею підтримують). За правильної комунікації думаю, що це було цілком можливим. 

Звичайно, і цих коштів було недостатньо, але тут потрібно було продовжувати працювати з місцевим невеликим бізнесом. У «Вереса» діє програма «Я люблю Верес», її учасниками є близько 100 різних магазинчиків та закладів харчування. Наразі невідомо, чи вони якось фінансово підтримують клуб (у відкритому доступі цієї інформації немає).

Але якщо припустити, що вони в середньому могли на це виділити по 5 тисяч гривень на рік, то у нас з’являється ще 5 мільйонів гривень. І навіть якщо декілька спонсорів відпаде, то це не особливо вплине на клуб, бо джерела фінансування будуть диверсифіковані.

Далі можна залучати більший бізнес, який може дати від декількох десятків до сотень тисяч гривень. Що, знову ж таки, убезпечить клуб від монополії одного великого спонсора, яким був ПАТ «Львівський холодокомбінат» (ТМ «Лімо»).

Інвестиції власників львівської компанії збільшилися через успіхи команди і необхідність підвищення в класі.

Відповідно через те, що джерела фінансування не були диверсифіковані, ми отримали ситуацію, коли фактично ключовий спонсор відібрав у нас команду. 

Переконаний, якщо б «Верес» був справді народним клубом, то така ситуація не склалася. І якщо джерела фінансування не диверсифікувати, то команда в майбутньому знову може опинитися в подібній ситуації.

Кілька думок наостанок

Наприкінці травня на сайті «Вересу» з’явилося велике інтерв’ю Олексія Хахльова, де було зазначено, що «ми зробили висновки із наших помилок».

Воно дало багато відповідей на різні питання, але там нічого немає про те, як будуть залучатися кошти від уболівальників (згадується лише те, що йдуть перемовини з місцевими компаніями та пошук партнерів).

Зі стартом сезону ми зможемо побачити, чи були дійсно зроблені висновки. Проте зараз виглядає, що «Верес» – це зовсім не народний клуб. Тому справедливо буде, щоб нікого не вводити в оману, прибрати з назви клубу слово «народний» чи зробити кроки, аби «Верес» можна було дійсно називати народним.

Поки я особисто в це не вірю, бо 3 роки поспіль «Верес» називали народним, хоча це зовсім було не так. І ніхто до цього часу не визнав, що клуб не був справді народним, а це просто маркетинговий хід чи піар-кампанія.

Якось так. 

З людьми потрібно бути щирими і тоді буде довіра та не буде розчарувань.

Анатолій Бондарчук, уболівальник

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте