«Дує сильно, а треба довго»: як суддю із Рівненщини обвинуватили в п’яному водінні

Нінель Мельничук каже, що алкоголю не вживає
Джерело
Фото із фейсбук-сторінки Нінель Мельничук

Суддю Березнівського районого суду Нінель Мельничук запідозрили у керуванні автомобілем у нетверезому стані. Патрульні склали протокол про відмову проходити огляд на визначення стану сп’яніння.

Однак Нінель Мельничук каже, що огляд проходила і алкотестер нічого не показав. І медичний огляд алкоголю в крові не виявив.

Що відбувалося насправді з'ясовувала «Четверта влада».

Новорічна пригода

Вночі 1-го січня 2019 року поблизу АЗС «Окко» (вул. Київська, 84) патрульні зупинили автомобіль Форд Мондео на іноземній реєстрації. За кермом була суддя Березнівського районного суду Нінель Мельничук.

В постанові суду, з посиланням на поліцейських, вказано, що водійка була із явними ознаками алкогольного сп’яніння. Зокрема, запах алкоголю, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук.

Патрульні повідомили судді, що до них надійшов анонімний виклик про те, що водій цього автомобіля перебуває в стані алкогольного сп’яніння.

Після цього їй запропонували пройти огляд на місці за допомогою алкотестера «Драгер». Однак, вона відмовилась проходити огляд на місці або ж їхати у медичний заклад.

На суддю склали протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення

Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Штраф за таке порушення – 10 тисяч 200 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Судді відмовляються судити суддю

Справу передали до Рівненського міського суду. Вона потрапила до судді Євгена Сидорука. Однак він взяв самовідвід. Адже раніше Нінель Мельничук працювала у нього помічницею.

Після цього голова Рівненського міського суду Петро Денисюк звернувся до апеляційного суду Рівненської області, щоб передати справу Нінель Мельничук у Сарненський районний суд, як у сусідній з Березнівським районом.

Адже Нінель Мельничук працювала на посаді помічниці судді Рівненського міського суду, і це є підставою для відводу усіх суддів Рівненського міського суду.

Через це справу не можна буде розглянути в призначені строки (у справах про адмінправопорушення на особу може бути накладено стягнення не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, – авт.).

Справу передали до Сарненського районного суду. Вона потрапила до судді Тетяни Ведяніної. Однак суддя взяла самовідвід. Через те, що Нінель Мельничук раніше розглядала провадження про адміністративні правопорушення, де фігурувала Тетяна Ведяніна.

Опісля справа потрапила до судді Сарненського районного суду Юрія Березня. Однак він теж взяв самовідвід.

Адже у 2016 році Нінель Мельничук розглядала його справу про неявку на роботу із нез’ясованих причин. Тоді ж суддя Березнівського районного суду визнала Юрія Березня винним та наклала на нього штраф у розмірі 510 гривень. 

Під кінець березня справу розглянув суддя Сарненського районного суду Борис Слободянюк.

Руки не тремтіли, запаху алкоголю не було

Нінель Мельничук своєї вини не визнає. Каже, що погодилася пройти огляд на алкотестері Драгер.

В показниках алкотестеру були відсутні показники наявності етилового спирту. Працівники поліції склали протокол про відмову від огляду на визначення стану алкогольного сп’яніння на місці зупинки, мотивуючи це ухиленням.

Після цього вони вручили зобов’язання не керувати автомобілем та поїхали.

Нінель Мельничук заперечує, що був запах алкоголю, тремтіння рук і порушення мови. Фото із її сторінки в Однокласниках

Окрім того, в автомобілі перебував пасажир. У розмові із «Четвертою владою» вона зазначила, що це був її зять (чоловік дочки).   

Його допитали в суді як свідка. Він підтвердив, що водійка продула у запропонований алкотестер, який не показав алкоголю.

За словами цього ж свідка, правоохоронці повідомили свідкам, які були присутні при цьому дійстві, що водійка перебуває у стані алкогольного сп’яніння.

Однак Нінель Мельничук говорить, що свідки знаходилися за кілька метрів від автомобіля і не могли чути запах алкоголю та бачити тремтіння рук.

В засідання також викликали патрульних поліцейських, які складали протокол. Однак на суд вони не з’явилися.

Заступник начальника управління патрульної поліції в Рівненській області Андрій Крутень каже, що спочатку повістка надійшла про розгляд справи 18-го березня. Працівник тоді не зміг прийти на суд, бо виконував службові обов’язки.

Ще одна повістка надійшла 25-го березня, у день розгляду справи.

– Якщо повістка прийшла в день коли була справа розглянута, то поліцейський вже не міг бути присутнім під час розгляду, – каже Андрій Крутень.     

– Управлінню патрульної поліції не надходили відомості про те, що справа про адміністративне правопорушення буде розглядатися 28-го березня. 

Здала аналізи після складеного протоколу

В постанові суду також зазначено, що після складання протоколу о другій ночі, Нінель Мельничук звернулася до Комунального закладу «Рівненський обласний центр психічного здоров’я населення».

Там вона пройшла огляд з використанням алкотесту та дослідженням сечі.

– Я за власною ініціативою, за власною заявою звернулася у медичний заклад для проходження огляду, не поліцейські мене направляли, – розповіла Нінель Мельничук «Четвертій владі».

За висновками Центру, в крові і сечі Нінель Мельничук – 0% алкоголю.

Однак в адміністративному провадженні був доказ поліцейських – направлення на медичний огляд. Суддя каже, що їй його не давали.

У розмові із журналісткою, суддя розповідає:

– Я не вживаю взагалі алкогольних напоїв і напередодні також не вживала.  

«Четверта влада» звернулася у Центр психічного здоров’я, аби дізнатися за скільки часу в середньому «вивітрюється» алкоголь із організму людини. 

Завідуючий наркологічного відділення Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення Олег Колбач каже, що все залежить від особи, від способу життя, від самих напоїв.

– Якщо людина випила 50 мілілітрів, то за дві години вже нічого не буде, 100 грам – за чотири години, і вже драгер не покаже, – каже лікар.  

Орієнтовний час розщеплення різного алкоголю в крові. Джерело: Юридичний портал України

Як суддя дула

Разом із протоколом в суд передали і відео з нагрудних камер патрульних. У постанові вказано, що водійка спілкувалась із патрульними через напіввідчинене вікно.

На відео Нінель Мельничук погодилась пройти огляд на визначення алкогольного сп’яніння.

Після цього водійка продула кілька разів у пристрій, який нічого не відобразив.

Правоохоронці щоразу зауважували, що відсутність результатів обумовлена тим, що водійка «дує сильно, а треба довго». 

В подальшому правоохоронці вирішили оцінити такий факт, як «ухиляння» від проходження огляду, в результаті чого і склали протокол.

Окрім того, з нагрудної камери іншого патрульного видно та чути, що він знову пропонує пройти огляд на алкотестері. Водійка знову погоджується.

На відеозаписі суд не побачив ознак порушення мови, вона була чіткою, зрозумілою та не змазаною. Також, за постановою суду, руки у водійки не тремтіли.

Заступник начальника Управління патрульної поліції Рівненщини Андрій Крутень ситуацію пояснює наступним чином: 

– Вона не проходила огляд на визначення стану алкогольного сп’яніння за допомогою драгера, бо якщо б драгер зафіксував, що вона п’яна чи твереза, то їй не пропонували б провести такий огляд в медичному закладі.

Андрій Крутень каже, що часто водії будь-якими способами уникають проходження огляду на Драгері. Фото UA:Рівне

На практиці відбувається це так (наводить приклад діалогу патрульного і водія):

– Ви будете проходити огляд на визначення стану алкогольного сп’яніння за допомогою Драгера? 

– Так, буду. 

– Будь ласка, ви зараз повинні набрати повні груди повітря і після того як ми скажемо, ви будете видихати в спеціальний технічний засіб.

Далі пояснює:

– Особа почне то до себе дихати, то раз просто дмухне, чи якісь інші моменти. Фактично вживаються заходи щодо непроходження такого огляду і це можна в різних моментах інтерпритації провести.

Помилки патрульних

Провадження про адміністративне правопорушення суддя Сарненського районного суду Борис Слободянюк закрив. Через відсутність події та складу правопорушення. Допомогла довідка із Центру психічного здоров’я.

Окрім того, зазначив у постанові, що серед вимог для зупинки транспортного засобу немає причини «анонімне повідомлення» про те, що водій автомобіля – п’яний.

До того ж суд звернув увагу, що після складання протоколу, патрульні не доставили авто на спеціальний майданчик чи стоянку.

Також вони не переконались, що водій не буде продовжувати керувати автомобілем. І підтвердили цим самим необґрунтованість своїх підозр щодо алкогольного сп’яніння водійки та відсутність законних підстав для направлення у медичний заклад на стан алкогольного сп'яніння.

Також суд не зрозумів, чому самі патрульні не доставили водійку у найближчий медичний заклад для проведення огляду на сп’яніння. Враховуючи той факт, що вона не відмовилась від проходження огляду.

Суддя окремо вказав на низку порушень зі сторони працівників поліції. 

А саме – в частині роз’яснення прав та обов’язків особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснення прав та обов’язків свідкам, відсутності в протоколі інформації щодо технічних пристроїв якими здійснювалась відеофіксація.

Через це суд вирішив, що патрульні не мали законних підстав вимагати від водійки проходження огляду на сп’яніння. 

Таким чином суд вважає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, що суддя Березнівського районного суду Нінель Мельничук керувала автомобілем напідпитку.

Суддя з двома квартирами приватизувала ще одну

У розмові із «Четвертою владою» Нінель Мельничук розповіла, що працювала у Радивилові, Рівному та зараз працює у Березному.

– Десь у 2004-2005 роках я працювала секретарем у Радивилові, точно не пам’ятаю в яких саме роках, потрібно в трудову книжку глянути.

– Десь у 2008 році працювала помічницею судді Рівненського міського суду Євгена Сидорука. 

– А з жовтня 2016 по лютий 2019 року працювала головою Березнівського районного суду. Але зараз уже не працюю, я написала заяву за станом здоров’я. Нині працюю у цій структурі суддею.

Згідно із декларацією за 2018 рік Нінель Мельничук володіє квартирою у Рівному на 48,50 кв.м. У спільній власності із Валерієм Панасюком та Марією Панасюк має житловий будинок на 231.50 кв.м. у Радивилові. З надвірними будівлями на 139.30 кв.м.

Згідно з декларацією за 2014-й – це спадщина – 60 кв.м (четвертина будинку).

Також у 2015-му чоловік судді Леонід Мельничук набув право власності на квартиру у Рівному (37,5 кв.м. за 368 тисяч 700 гривень).

Разом із чоловіком вони володіють квартирою у Березному на 63.10 кв.м., яка до 2018-го належала Березнівській районній державній адміністрації.

– Це службова квартира, коли нам її давали, то ми доплачували до квартири, не пам’ятаю, яку суму але доплачували, – каже Нінель Мельничук. 

Службову квартиру суддя отримала у 2011-му році. У 2018-му її приватизували. Вартість приватизованої квартири, вказаної у декларації – 270 тисяч 600 гривень.

У 2016-му році Нінель Мельничук придбала автомобіль Тойота Ауріс 2007-го року випуску. Заплатила за нього 140 тисяч 730 гривень. У квітні 2018-го це авто продали за сто тисяч гривень.

Автомобілем Форд Мондео 2003-го року випуску, на якому і зупинили Нінель Мельничук, користується вся сім’я судді. Зокрема, вона сама, її чоловік, дочка та зять.

Придбали автівку у 2018 році у Польщі. У декларації не вказана вартість транспорту.

– Скільки коштує не пам’ятаю, треба запитати чоловіка. Подали документи на розмитнення, там до 24-го травня є можливість розмитнити, – каже Нінель Мельничук.

За минулий рік на посаді голови Березнівського районного суду, Нінель Мельничук отримала 375 тисяч 975 гривень заробітної плати (31 тисяча в місяць).

А з 2007-2008-го років у судді кредитів на 25 тисяч 500 доларів.

Чоловік Леонід Мельничук працює у Приватному акціонерному товаристві «Реноме». За 2018-й рік отримав зарплату 26 тисяч 579 гривень. Та пенсію у розмірі 36 тисяч 59 гривень.

Дочка судді – Вікторія Юрчук працює секретаркою у Рівненському міському суді. У її власності – дві земельних ділянки в Городищі площею 11,57 соток та 10 соток. У Городищі Вікторія Юрчук має незавершений житловий будинок на 140.55 кв.м. 

За минулий рік на посаді секретарки вона отримала 146 тисяч 959 гривень заробітної плати.

Її чоловік Євгеній Юрчук працює у Рівненському обласному управлінні «Ощадбанку». За рік на цій посаді декларує 25 тисяч 15 гривень зарплати.

Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте