Гріхи українців призвели до війни? Що не так із релігійними банерами у Рівному 

Такі білборди від організації «Христос є відповідь» можна побачити у Рівному
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Тараса Сеня

На білбордах у Рівному протягом місяця можна було побачити напис «треба покаятися за аборти, щоб Бог змилувався над країною». На це звернув увагу рівненський пастор та психолог Сергій Терентьєв. Він обурився такому слогану і пояснив «Четвертій владі», що з ним не так. Крім того, ми попросили прокоментувати ці слова фахову психотерапевтку та самого автора, який їх придумав.

– З точки зору християнства, аборт є неправильним вчинком і є гріхом. Проте це не означає, що кожен аборт є гріхом і аборти не мають місця. Є різні ситуації, починаючи від медичних протипоказань і так далі, – каже Сергій Терентьєв.

– Це дуже складна тема, де не можна узагальнювати, – каже пастор.

Пастор Сергій Терентьєв каже, що на білбордах доцільніше писати фрази, які надихнуть і підбадьорять. Фото надав Сергій Терентьєв

– Якщо говорити в контексті банера, що аборт – це гріх. Ну, добре, але це не єдиний гріх, є ще корупція, через яку вмирають і вмирали сотні. Через корупцію люди недоотримували ліки і, власне, вмирали. Чому автор цих білбордів обирає саме цю тему? – каже Сергій Терентьєв.

Автором банера є пастор організації «Христос є відповідь» Тарас Сень. Він пояснив значення тексту на білборді.

Каже, що не вважає, «що є воля Божа на війну в Україні», «але Бог допустив її через те, що люди своїми гріхами відштовхнули Господню охорону від себе». Каже, що «в Слові Божому сказано, що часто приходить покарання у вигляді війни за невинну пролиту кров». І що вбивство є найбільшим гріхом проти людини.

– За 30 років незалежності в Україні було зроблено близько 40 мільйонів абортів. Каїн попав під прокляття за те, що пролив невинну кров свого брата. А кров Авеля волала до Бога. Якщо прокляття прийшло за одну невинну кров, то можете собі уявити кількість проклять за десятки мільйонів жертв (ненароджених дітей – ред), – каже Тарас Сень.

– Війна – часто прояв прокляття. Я сказав про аборти правду, гірку, але правду. Вважаю злочином знати вихід з ситуації і мовчати, – каже Тарас Сень. 

– Я не хотів нікого образити і не казав, що ось вам війна за аборти. Я говорив про те, що потрібно покаятись за аборти, щоб Бог помилував нашу країну. Але, на жаль, мої слова перекрутили, – пояснив значення банера Тарас Сень.

Додав, що «росіяни будуть покарані за все зло, яке вони зробили в Україні».

Тарас Сень каже, що у фразі на білборді люди побачили не той зміст, який він у неї вкладав. Фото надав Тарас Сень

Тарас Сень сказав, що наразі борди зняли, бо «закінчився місяць, на який домовлялися». 

– А також моє послання перекрутили у соціальних мережах, тому частина людей упереджено ставиться до нього і бачить не те, що я хотів донести: я не говорив, що Бог послав війну, бо війну принесла Росія, а що потрібно зробити, щоб Бог швидше вступився за країну.

– А якщо люди не розуміють чи не хочуть розуміти послання, то я не хочу, щоб хтось обурювався, особливо у час війни, бо всім нам потрібна єдність для перемоги. Заради цього ми активно займаємося  волонтерською діяльністю і молимося про це, – додав Сень.

Що про зміст банера каже психотерапевтка

Натомість психотерапевтка Таша Суліма каже, що текст («треба покаятися за аборти, щоб Бог змилувався над країною») має ознаки віктімблеймінгу, тобто звинувачення жертви. Приклад – після побиття дитини батьки звинувачують саму ж дитину в тому, що сталося, бо вона не слухалася.  

– По-перше, цей слоган передбачає, що джерела трагедії, що відбувається в нашій країні, лежать всередині самої країни у вигляді неправильних рішень наших жителів, а не результат нападу агресора ззовні. По-друге, він заперечує взагалі саме право жінки розпоряджатися своїм життям, тілом.

Каже, що текст створює ілюзію, що аборти роблять як напівзаборонене задоволення, що може собі дозволити жінка, якщо вона недостатньо моральна. 

– Це шокує. Бо аборти, які зараз роблять жінки, пов'язані зі страхом збереження, здатністю прогодувати дитину, що жінка залишиться одна з дитиною. Аборти часто роблять вдови загиблих, жінки, яких зґвалтували, жертви насилля армії «асвабадітєлєй», – каже психотерапевтка.

Психотерапевтка Таша Суліма каже, що у війні винна лише росія, а не дії громадян України. Фото надала Таша Суліма

Додає, що рішення перервати вагітність завжди пов’язане із серйозним вибором, це ніколи не проходить безслідно. І жінка потім усе життя згадує цей вчинок чи намагається не згадувати.

– Рідко коли чоловік може розділити цей важкий тягар на двох, підставити плече. Здебільшого це замовчується. Такі банери – це відкритий віктімблеймінг, це обвинувачення постраждалого.

Які ще білборди мають ознаки віктімблеймінгу

Однак у місті є й інші банери релігійного штибу. І психотерапевтка сказала, що деякі також мають ознаки віктімблеймінгу.  Як от:

  • «Бог може зупинити війну, покайтеся у гріхах, шукайте Господа, Бог помилує».
Фото з фейсбук-сторінки Тараса Сеня
  • «Почни вже шукати Бога, не чекай, поки біда змусить тебе це зробити».
Фото з фейсбук-сторінки Тараса Сеня

За поясненнями щодо коректності цих фраз ми також зверталися до Сергія Терентьєва. Він говорив про абсурдність першої фрази в контексті війни: 

– Ніхто не зможе ні довести, ні сказати, що Україна – найгрішніша країна. Це автоматично перекреслює цю ідею, що якщо ми покаємося у гріхах, тоді все зміниться. Виходить, що ми єдині з двохсот світових країн заслужили на ситуацію, в якій ми опинилися?

Другу фразу назвав маніпуляціями та залякуванням.

– З точки зору християнства і психології апелювати до того, що ти маєш прийти в церкву, бо тобі буде погано – це ідіотизм. Є адекватніша позиція, коли ми, як християни, продовжуємо проповідувати Євангелію, продовжуємо служити людям, розказувати про Бога. Але не залякуємо їх.

Автор Тарас Сень каже, що не вважає Україну найгрішнішою країною. І що на білбордах відсутні такі згадки. Каже, що ці тексти можна переформулювати і що буде «дуже вдячний за пропозиції».

– Ці фрази не залякування і не маніпуляція, а порада. Я добре знаю, що таке війна, тому що у 2014-2015 роках займався волонтерською працею на Донбасі, за що отримав нагороду Президента Україні. Я потрапив у полон бойовиків так званої «ЛНР», пережив жахи у луганських підвалах, та Бог чудом мене спас, – каже Сень.

– Я був під обстрілами і знаю, що відбувається з людьми у такі моменти: моляться всі, хто як може і хто як знає. Я був у Дебальцевому після дебальцівського котла, був в інших напівзруйнованих містах та селах. Спілкувався з людьми. Мені знайомий їхній біль, – розповідає Тарас Сень. 

Які білборди були б коректнішими

Сергій Терентьєв розповів, які тексти на банерах були б зараз більш доречними.

– В Біблії є дуже простий і прекрасний принцип: плачте з тими, хто плаче і радійте з тими, хто радіє. В часи, які ми переживаємо, треба говорити про підтримку, треба говорити про любов (не про любов до ворога). Треба говорити про взаємопідтримку.

– Оця от фраза, яка мені часом ріже слух, але я з нею згідний – про те, що «Бог з нами і Бог носить форму ЗСУ». Це прекрасна річ, тому що насправді показує, що Бог з нами.

Також Сергій Терентьєв розповідає, що в організації «Христос є відповідь» є й інші білборди, за які потрібно подякувати.

– От Тарас Сень пише: «Багато може посилена молитва праведного, молись про захист, молись та руйнуй задуми ворога» – прекрасний білборд, це прекрасна теза, вона має право на існування, от про цей білборд я їм дякую, бо справді молитва діє.

– [Потрібно писати] такі речі, які будуть надихати, підбадьорювати, які будуть вести до доброго, які будуть вести до якихось позитивних речей, які допоможуть.

– Бо людина, що зробила аборт, почне мати ще більше відчуття провини, буде мати депресивні стани. Люди, що не роблять аборти, будуть злитися і породжувати агресію. А «Молись за інших воїнів», «Бог може допомогти» – прекрасні слова, за які треба подякувати, – вважає Сергій Терентьєв. 


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте