Як Рівненська ОДА витрачає гроші платників податків на замовні сюжети

Відеосюжет UA:Рівне

Від трьох з половиною до шести з половиною тисяч гривень заплатила Рівненська облдержадміністрація за 26 телесюжетів для трьох місцевих телеканалів. Посадовці впевнені, що без грошей журналісти не ходитимуть на події ініційовані владою.

Про це розповіли журналісти UA:Рівне

Протягом 2018-го року Рівненська ОДА заплатила від 91-ї до 169-ти тисяч гривень з обласного бюджету трьом рівненським телеканалам за виствілення різного роду подій.

Зокрема, кошти протягом року отримали «Рівне 1», «Сфера ТВ» та «Ритм».

Один із замовних сюжетів у березні 2018-го року ТРК «Сфера ТВ» знімали про відкриття дитячого садочка у селі Обарів. Тоді ж приїжджав і президент України Петро Порошенко.

Медіа-експерт Сергій Штурхецький проаналізував сюжети, за які заплатили посадовці облдержадміністрації.

– Це виглядає трохи так цинічно по відношенню до платників податків, які вже заплатили ці гроші, які заслуговують на те, щоб бути поінформованими, що зроблено за їхні гроші, але я не думаю, що вони заслуговують на те, щоб подивитися на веселі обличчя людей малопричетних до цього.

Знову ж таки я не кажу про приїзд президента, приїзд президента це вже є сам по собі цікавий інформаційний привід, за що платити? – дивується він.

Сергій Штурхецький зазначає, що сюжети були показані в новинному блоці без позначки реклама, хоча вони оплачені. Стоп-кадр із сюжету UA:Рівне

– Що таке «джинса»? Це немаркована реклама, в даному випадку маємо рекламу, яка не є маркована, яка йде під виглядом новини, – говорить медіа-експерт.

Виконавча директорка телеканалу «Рівне 1» Оксана Власюк відмовилася коментувати ситуацію телефоном.

Оксана Власюк попросила написати запит на інформацію. Фото із Фейсбук сторінки Оксани Власюк

Від коментарів відмовився і директор телеканалу «Сфера ТВ» Володимир Романюк. 

Володимир Романюк також не захотів пояснити ситуацію чому оплачені телесюжети виходять без позначки реклама. Фото із Фейсбук сторінки Володимира Романюка

Генеральний директор ТРК «Ритм» Олександр Хітров погодився пояснити своє бачення:

Олександр Хітров каже, що рекламні сюжети маркувати потрібно обов'язково. А сюжети, оплачені владою, рекламними не вважає. Стоп-кадр із сюжету UA:Рівне

– Про ті сюжети, про які може іти мова, це сюжети дійсно інформаційні, тобто подієві, тобто мова іде про якусь подію, не про якусь проблему, а про те що відбувається сьогодні і на сьогодні, якби це був сюжет рекламного характеру, то звичайно треба ставити позначку.

Заступниця голови рівненської облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко переконана, що оплачуючи новини закону вони не порушують. 

– Є Закон України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Жодного закону ми не порушували і ми маємо право закуповувати такі телесюжети.

– Від 3 тисяч 500 гривень, це залежить від аудиторії та від популярності телеканалу до 6 тисяч 500 гривень, – називає вартість одного сюжету посадовиця.

Світлана Богатирчук-Кривко вважає, що влада має право замовляти новинні сюжети. Фото з архіву «Четвертої влади»

– Ви купуєте сюжети, тому що переконані, що без грошей журналісти не висвітлять ті чи інші події? – журналіст.  

– Так.

Представник Нацради з питань телебачення та радіомовлення в Рівненській області Дмитро Тарасюк каже, що частина сюжетів є суспільно важливими і не підпадають під визначення реклама.

Дмитро Тарасюк каже, що рада контролює питання розміщення реклами у ЗМІ. Стоп-кадр із сюжету UA:Рівне

– Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на виконання закону «Про Нацраду», і закону «Про телебачення і радіомовлення» контролює дотримання компаніями умов ліцензії. Це передусім.

Щодо реклами ми контролюємо розміщення реклами у ЗМІ, електронних виданнях. Щодо тих матеріалів, які розміщуються в ефірі про діяльність обласної ради чи адміністрації, то це не є. Ми не є цензура.

– Я розумію, що частина сюжетів вони суспільно-важливі і можуть не підпадати, і не підпадають під визначення реклама, але оскільки є угода на висвітлення діяльності, вони ці сюжети включають і за них оплачують телерадіокомпаніям.

Медіа-юристка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова зауважує, що закон не регулює розміщення подібних матеріалів.

Медіа-юристка каже, що рекламні матеріали мають бути марковані. Фото із Фейсбук сторінки Людмили Панкратової

– За логікою такі матеріали повинні бути марковані, як матеріали, що виготовленні на замовлення про порядок висвітлення діяльності місцевої влади та самоврядування, але де їх розміщувати чи у новинах чи у якихось інших передачах, ось це закон також не регулює.

Продюсерка UA:Рівне Інна Білецька на своїй сторінці у Фейсбук розмістила допис, у якому обурюється розтраті грошей платників податків. 

Інна Білецька каже, що із 26-ти сюжетів, Суспільне знімали 22, але без грошей. Фото із Фейсбук сторінки Інни Білецької

– Гроші платників податків за те, щоб показати їм візит Президента, який приїздить за гроші платників податків відкривати з показухою садок, який довго будувався за гроші платників податків, але показати так, ніби це заслуга виключно адміністрації і Президента. Показати «правильно».

– І для того, щоб в сюжеті про нове обладнання в обласній лікарні з‘явилося обличчя дружини Юрія Луценка Ірини Луценко, яка розкаже як вона доклалася, щоб за гроші платників податків купити обладнання теж платять гроші платників податків журналістам, які погоджуються це зробити «правильно».

– І за те, щоб про добудову онкодиспансеру, місце, яке називають найкорумпованішим медзакладом області, журналісти не подумали копнути, їм теж заплатять. Виклавши договір в системі «Прозоро». Не соромлячись.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте