Керівництву поліції соромно щодо справи, яка триває на Рівненщині десятий рік

Реакція на журналістське розслідування про наслідки міліцейської системи для пересічних людей

Після перегляду фільму-розслідування журналістки Олена Логінова, Анна Бабінець, начальник поліції Рівненщини Валерій Самчук та постраждалі, герої фільму Юрій Царук та Анатолій Наумець діляться враженнями від фільму та очікуваннями від подальших дій поліції
Джерело
«Четверта влада»

На Рівненщині поліція відкрила кримінальне провадження через погрози журналістці «Слідство.Інфо» Олені Логіновій. Під час зйомки фільму про крадіжки тракторів та міліцейську корупцію один з підозрюваних у крадіжці, погрожував.

Кримінальне провадження поліція відкрила за 1-ю частиною статті 345-1 (Погроза або насильство щодо журналіста). Про це «Четвертій владі» розповів речник Нацполіції Рівненщини Антон Крук.

Двоє підозрюваних у крадіжці погрожували також одному із потерпілих фермерів Юрію Царуку. Йому поліція забезпечила фізичну охорону.

Поліція відкрила кримінальне провадження через погрози журналістці Олені Логіновій (ліворуч на фото). Вона, разом Анною Бабінець (праворуч) та Лілею Процишиною знімали фільм-розслідування про наслідки дій правоохоронців для пересічних рівненчан

На початку серпня документальний фільм про цю крадіжки і зловживання в системі роботи міліції і поліції презентували у Рівному.

Це історія крадіжки двох тракторів у фермерів із Рівненщини. На перший погляд прості злочини, міліція-поліція розслідує вже майже десять років. В цій історії є ознаки міліцейської корупції.

Фермери не здаються і продовжують шукати трактори: пишуть звернення і скарги, ходять на прийоми до посадовців і дають поліцейським гроші на «бензин та жалюзі». Усе це не дає жодних результатів, тому фермери беруть правосуддя у свої руки.

Разом із журналістами-розслідувачами вони вирушають на пошуки тракторів і зустрічаються із ймовірними крадіями.

Над цим фільмом журналісти «Слідства.Інфо», «Четвертої влади» та OCCRP (проект розслідування корупції та організованої злочинності) працювали понад рік. Він не про масштабні корупційні схеми з гучними іменами, а про життя простих людей, які змушені самотужки шукати злочинців.

Після презентації фільму кримінальне провадження, в ході якого розслідувалися ці крадіжки, забрали з Дубенського відділу поліції і передали до слідчого управління Нацполіції Рівненської області.

Поліція також призначила додаткові слідчі дії.

Предметом дослідження, окрім власне самої крадіжки, стане факт зникнення низки доказів у справі і можливих причетних до цього осіб.

Соромно і прикро через дії правоохоронців

Під час самої презентації, яка відбулася на початку серпня в Рівному, присутній на ній начальник поліції Рівненщини Валерій Самчук сказав що йому соромно і прикро було дивитися в сюжеті на дії правоохоронців, які «розвалили» справу.

Начальник поліції Рівненщини Валерій Самчук запросив на презентацію фільму кілька десятків своїх підлеглих, щоб вони проаналізували помилки правоохоронців

– Бачимо, що злочин можна було розкрити по гарячих слідах і повернути людям ці трактори. Ми дамо правову кваліфікацію підозрюваним і вони також понесуть відповідальність.

В залі знаходяться керівники поліції, молоді, які на службі до року, більше року, які працюють до десяти років, – каже Валерій Самчук. – Я хотів, щоб вони всі були присутні на цьому фільмі. Щоб кожен собі зробив висновок, що так бути не може.

Щодо того чому правоохоронці не змогли зібрати очевидні докази у цій справі, керівник поліції Рівненщини каже таке:

– Проста банальна відповідь: це службова недбалість. Це користь, можливо, шахрайство.

Натомість голова Національної поліції України Сергій Князєв, на презентації фільму-розслідування у Києві, припускає, що міліціонери отримали гроші від підозрюваних, щоб розвалити цю справу.

Голова Нацполіції України Сергій Князєв вибачився перед фермерами Юрієм Царуком та Анатолієм Наумцем з Рівненщини, в яких слідчі вимагали гроші під час розслідування крадіжок їхніх тракторів. Фото Слідства.Інфо

– Я впевнений на 99%, що вони (підозрювані, які уникли покарання – ред.) за свою свободу «подякували». І теж людині у формі… І це вже виходить за межі побутової корупції – це вже та біда, з якою ми боремося за гроші платників податків», – сказав Князєв і додав, що нині правоохоронна система «змінюється», бо того «вимагає суспільство».

Присутній на презентації новообраний депутат від Рівного Олександр Ковальчук розповів що колись в нього теж була подібна історія. Тоді у нього вкрали автомобіль.

Новообраний депутат від Рівного Олександр Ковальчук каже що сам зіштовхнувся з подібної бездіяльністю тоді ще міліції. Тож йому близька ця історія і він сприятиме її вирішенню

– Я віз свою знайому у Львові додому, заніс сумки в квартиру, вийшов – машини не було. І правоохоронні органи тоді сказали, що у першу чергу потрібно поспілкуватися з бандюками, які тоді, напевно, повернуть її за гроші. Було модно тоді так красти машини і за півціни повертати назад. 

Грошей у мене не було. Я почекав півроку, потім виїхав з цієї країни.

Олександр Ковальчук каже що йому потрібен час щоб розібратися що він може зробити, що у його компетенції як народного депутата, щоб допомогти зменшити вірогідність подібної діяльності правоохоронців.

– Я вам обіцяю, що цей фільм попаде до офісу президента, не знаю, хто і коли його буде переглядати та коментувати. І дуже добре, якби у кінці цієї історії з’явилася історія, де б покарали винних, а людям повернули їхнє майно.

Це історія, яка відбувається щодня і в кожного

Продюсерка програми Анна Бабінець вважає що, у першу чергу, потрібно зробити ревізію роботи правоохоронних органів за ці роки.

– Оскільки ми знову повертаємося до цієї справи, якій вже майже 10 років, можливо варто провести ревізію роботи правоохоронців. Можливо, народні депутати це можуть ініціювати.

Крім того, що ми зафіксували цю ситуацію, як журналісти, ми звісно хочемо, щоб це кудись рухалося, щось змінювалося. Тому що справа не тільки у тих тракторах.

Справа взагалі у вашій машині, у чиїйсь квартирі, у чиємусь мобільному телефоні, і це не може бути так, що побачили, засумували, прокинулись на другий день і забули, – каже продюсерка.

А журналістка Олена Логінова рада що на захід прийшло так багато працівників поліції.

– Коли ми почали з Анею [Бабінець] влаштовувати такі офлайн заходи, нам дуже приємно, коли герої, антигерої, усі сторони зустрічаються і спілкуються. І ми надіємось, що знайдуть якісь виходи з цієї ситуації. Бо ми не хочемо конфронтації заради конфронтації.

Ми хочемо, щоб справа далі кудись рухалась, щоб усі побажання Анатолія та Юрія (постраждалих рівненських фермерів, героїв програми – авт.) були здійснені. Ми десять місяців, а то й рік – ми захоплювалися вашою відвагою, ви ніколи не зупиняєтеся. І це прекрасний приклад для всіх, – впевнена Олена.

А Анна Бабінець додає що іноземні колеги, які брали участь у створенні фільму допомогли і журналістам, і глядачам подивитися на цю історію іншими очима. Бо це просто історія не про два трактори.

– Це історія, яка відбувається щодня і в кожного. А в цих людей ця історія стала історією всього життя. Історія десяти років – це пошук цих тракторів. У людини є життя, і десять років із них вона шукає цей трактор. Це якийсь неправильний світ. Особливо очима людей з інших країн.  

Режисер фільму – американець, його це вражало увесь час. Він був з нами на зйомках, ми йому все перекладали.  Насправді ми не маємо вважати ці історії дрібними. 

На презентацію прийшли близько 50-ти рівненчан, серед яких найбільше поліцейських
Журналістки Олена Логінова, Анна Бабінець та героїня сюжету, постраждала дружина фермера Галина Царук
На перегляді фільму також присутні керівники патрульної поліції Рівненщини і продюсери Суспільного мовника

Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте