Як на Рівненщині дільничного перетворюватимуть в «шерифа» громади

Старша інспекторка із особливих доручень Управління превентивної діяльності Нацполіції у Дніпропетровській області Дарія Полич каже, що експеримент на Дніпропетровщині вдалий і його варто поширити на Рівненщину
Джерело
«Четверта влада», Дмитро Сердюк

«Снігова людина», «неефективна робота», «універсальний солдат ні про шо», – так характеризує дільничних поліцейських, які працюють в селах, голова Нацполіції України Сергій Князєв.

Як в поліції планують змінити цю ситуацію читайте далі.

Це Марк Василишин. Його дід походив із Івано-Франківщини. Він навіть трохи говорить українською, хоча в Україні не був. У 2012-му – він шериф округу Вуд в штаті Огайо США.

Марк Василишин американський шериф у окрузі Вуд, штату Огайо (США). Фото Володимира Торбіча з архіву 2012-го року

Його вже двічі обирали виборці округу (аналог нашого району чи тепер вже об'єднаної територіальної громади (ОТГ)). На третіх виборах конкурентів у нього не було. Він живе із зарплатні шерифа і також здає в оренду власні земельні ділянки під сільське господарство.

Принаймні так було у 2012-му році, коли один з авторів цього матеріалу навчався за програмою «Громадські зв'язки» в США.

На Рівненщині «шерифів» не обиратимуть, але обіцяють, що сучасні дільничні інспектори перетворяться на поліцейських офіцерів громад, які чимось нагадуватимуть американських шерифів.

Сприятимуть їхньому навчанню теж американці.

Ще 28-го травня тодішній очільник уряду Володимир Гройсман, разом із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим презентували проект «Поліцейський офіцер громади». Хоча підготовка перших офіцерів стартувала ще в 2018-му.

На той час проект тестували на Дніпропетровщині. Тепер він дійшов і до Рівненщини. А в 2020-му році заплановано, що він охопить всю Україну.

Хто такий поліцейський офіцер громади

Поліцейський офіцер громади – це службовець, який мав би бути орієнтований на вирішення безпекових проблем саме своєї територіальної громади.

Створення інституції поліцейського офіцера громади має удосконалити діяльність поліції не лише у великих містах, де працює патрульна поліція, а й на всій території держави, у селах, селищах і містечках.

Передбачено два етапи реалізації проекту: у 2019 році – 802 об'єднані територіальні громади, а у 2020-му – вся територія держави.

Відбірають кандидатів на посади поліцейських офіцерів громади як серед нинішніх поліцейських, так і серед громадськості. Кандидатові потрібно подати анкету, пройти тестування, поліграф і співбесіду із залученням представників громади.

Почався проект на Дніпропетровщині. Відібрані кандидати шість місяців навчалися у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ.

І вже понад три місяці 34 поліцейських Дніпропетровщини працюють у місцевих територіальних громадах.

Один із них Іван Костішин, який прийшов у поліцію у 2015-му році. Вже кілька місяців він працює поліцейським офіцером Богданівської ОТГ Дніпропетровської області.

Іван Костішин працює і живе на території Богданівської ОТГ. Каже, завжди готовий до діалогу з людьми і в будь-яку пору доби може відповісти на телефонний дзвінок

– Мене знають не лише дорослі, але й діти, які проживають в громаді. Я знаю не тільки поганих людей, а всіх мешканців, які поліцію ніколи в житті не викликали, – каже офіцер.

Такий поліцейський від колишнього дільничного має відрізнятися тим, що:

  • Буде прикріпленим лише до своєї територіальної громади і займатиметься вирішенням проблем лише цієї території. 
  • Житиме в ОТГ, у якій працює.
  • Матиме планшет, службовий автомобіль, завдяки чому зможе оперативно реагувати на виклики
  • У його розпорядженні будуть також і неполіцейські засоби. Наприклад, бензопила чи збільшена медична аптечка.
  • Поліцейський офіцер громади звітуватиме про свою роботу не лише перед керівництвом поліції, але й перед мешканцями ОТГ.
  • Кандидатури на конкурс подаватиме громада, також її представники будуть у складі конкурсної комісії разом із представниками правоохоронних органів та міжнародними партнерами.
  • Немісцевим поліцейським ОТГ має надавати житло.
  • Також ОТГ покриватиме витрати на пально-мастильні матеріали, має облаштувати офіс та закупити всю необхідну оргтехніку.
  • Поліцейський офіцер громади контролюватиме систему відеоспостереження на території ОТГ (звісно, якщо така буде).

Поліція створила ролик, щоб краще пояснити чим дільничний відрізняється від поліцейського офіцера громади.

А журналісти Громадського телебачення влітку перевірили як працює один із нових офіцерів громади на Дніпропетровщині.

На думку одного з авторів матеріалу, це наразі мало чим відрізняється від міліціонера, який м'яко «кошмарить» селян. Але складіть своє враження:

А ось як розкритикував роботу дільничних, наголошуючи на потребі в цій реформі, Голова Національної поліції України Сергій Князєв:

– Поліцейський повинен бути навчений, не боятися, не ховатися по закутках і чекати, поки всі один одного поб’ють, і останнього зловить і сказать, що ти хуліган, пішли за мною, – критикує роботу нинішніх дільничних Голова Нацполіції
  • Раніше дільничний займався всім, чим завгодно, лише не своїми прямими обов’язками. Треба було конвоювати злочинців, чи забрати його на кілька днів з громади на охорону якогось масового заходу – забирали.
  •  
  • Делегування повноважень більше всього покладалося на дільничного офіцера поліції, який такий універсальний солдат ні про шо. Він не встигав виконувати свою основну функцію – охорону правопорядку на тій території, за якою дільничні закріплені.
  •  
  • Дільничним доводиться об'їжджати понад десяток сіл, відстань між якими складає десятки кілометрів. Часто на маршрутці.

Як і коли з'являться поліцейські офіцери громади на Рівненщині

Ще в серпні, на представленні проекту на Рівненщині, йшлося про те, що відібрані кандидатури офіцерів громад навчатимуться на Дніпропетровщині. Але у перспективі кажуть, що планують їх навчати у Рівненському училищі поліції.

Якщо перший набір поліцейських громади навчали пів року, то рівненський і всі подальші мали навчати чотири місяці.

– Зараз навіть патрульна поліція, яка спочатку шість місяців навчалася, у них зараз теж чотири місяці, – каже експерт групи «Реформа органів правопорядку» Реанімаційного пакету реформ Євген Крапивін.

– Ці чотири місяці людина не працює, отримує заробітну плату і в неї достатньо часу, який вона повністю витрачає на повноцінне щоденне навчання. І, при чому, навіть казарменого режиму певний час, крім вихідних.

Майбутні поліцейські громади зобов'язані мати вищу освіту будь-якого профілю.

– Це відпочатку доволі освічені люди і процес має йти набагато швидше, – вважає Євген Крапівін.

Євген Крапивін вважає, всі необхідні знання для поліцейського офіцера громади реально здобути менш, як за півроку. Фото зі сторінки на Фейсбук Євгена Крапивіна

Але реальність виявилась іншою. Навчатимуть кандидатів на офіцерів громад у Львівському державному університеті внутрішніх справ. Навчання триватиме 2 з половиною місяця. Початися має 7-го жовтня.

З 34-х ОТГ Рівненщини 27 підписали меморандум про співпрацю з поліцією в рамках цього проекту. Інші не мають можливості матеріально підтримувати офіцерів громад, зокрема не мають приміщень для їхньої роботи.

За інформацією прес-служби поліції Рівненщини, заявки на рівненських «шерифів» подали 50 бажаючих. Успішне тестування, співбесіду та поліграф пройшли 32 офіцери. Окрім дільничних серед відібраних є оперативники та патрульні поліцейські.

Всі вже мають поліцейський досвід.

У Києві, в Департаменті превентивної діяльності, переглянуть їхні справи і, можливо, ще когось відсіють. Ті, що лишаться, теоретично мають вже до кінця року стати «новими людьми» – поліцейськими офіцерами громад.

Керівник регіонального офісу Міжнародної програми підвищення кваліфікації для органів кримінального розслідування (ІСІТАР) Міністерства юстиції США Джон Монтаніо вважає, що це логічне продовження реформування Національної поліції України.

– Ваші поліцейські громад будуть навчатися, щоб вирішувати невеликі проблеми до того, як вони стануть великими, – каже Джон Монтаніо.

Джон Монтаніо вважає, що навчений поліцейський офіцер ефективніше вирішуватиме проблеми громади

– Ми ж, у свою чергу, забезпечуємо тренінги, наставництво, надаємо логістичну підтримку задовго до того, як поліцейські нестимуть службу у ваших громадах, – пояснює роль міжнародної програми Джон Монтаніо.

Хто заплатить за поліцейського громади

– Поки що у бюджеті Національної поліції достатньо коштів, щоб я міг спокійно заявити, що кожен поліцейський офіцер громади отримає службовий автомобіль, – обіцяє голова Нацполіції Сергій Князєв.

Заробітну плату, за словами керівника Нацполіції, виплачуватимуть із державного бюджету і стартуватиме вона із 13 тисяч гривень.

– Це у 2019-му, бо бюджетний рік більше нам не дозволяє. Але будемо чекати прийняття бюджету на наступний рік. Ми заклали на той період більший фонд заробітної плати.

Заробітні плати поліцейських офіцерів громади можуть бути і меншими, каже експерт Євген Крапивін.

– Як це буде визначено у бюджеті на наступний рік, поки що не зрозуміло, чи є ресурси збільшувати. Бо кожна нова посада потребує заробітної плати. Із нею завжди була і залишається проблема. Бо вона не фіксована і складається із трьох частин: посадового окладу (2 тисячі гривень), з надбавок за вислугу років, за звання, і з премій. 

Де-факто, 60% – це премія, яка регулюється в ручному режимі. 

– Є факти меншого преміювання, коли люди не дуже з керівництвом погоджуються. Тому навіть 13 тисяч в умовах нефіксованості можуть плавати в меншу сторону, на жаль.

Тож чи не опиняться згодом ОТГ сам на сам із питанням фінансуванням поліцейського офіцера громади та всіх необхідних засобів для його ефективної роботи?

– В мене, насправді, немає відповіді, – каже Євген Крапивін. – Там заявлено, що одна із основних ідей – громада має сприяти у фінансуванні поліцейських офіцерів, передбачати окремий рядок у кошторисі.

Зараз, наприклад, фінансується закупівля амуніції для поліції. А щось може надходити з державного бюджету, як і раніше, а також від міжнародних партнерів. У кожному конкретному випадку можуть бути свої особливості вирішення питань. 

Експерт каже, що законодавчо є можливість фінансувати із цих трьох джерел (держбюджет, міжнародна допомога, бюджет ОТГ).

– Як вони домовляться, так і буде. І я не виключаю, що у різних регіонах це відбуватиметься по-різному. Тому що зараз є основне фінансування з державного бюджету. Із того, що поліція просить у Кабінету Міністрів, по факту вони отримують десь 40%. 

І це недофінансування існує із року в рік. А те, що не вистачає, десь фінансується з місцевого бюджету.

– Наприклад в Одесі є розгалужена програма підтримки, вони закуповують всілякі шоломи, бронежилети для місцевої поліції. А десь територіальна громада не має такої можливості. Тому є так, як воно є. Хоча по ідеї, воно мало фінансуватися із держбюджету.

Експерт прогнозує, що без фінансової підтримки громад нічого якісно не зміниться.

– Бо ідея з позиції децентралізації європейських моделей управління правильна. Коли муніципали більшу роль відіграють в охороні правопорядку, фінансуванні і створенні місцевої поліції. Крім того, ОТГ повинні забезпечити поліцейського житлом, якщо той не буде місцевим мешканцем. 

Голова Олександрійської ОТГ Микола Шустов каже, що найкраще, коли поліцейський офіцер буде місцевим мешканцем громади. На час відбору голову залучали в комісію, яка проводила співбесіду з кандидатами в офіцери їхньої громади

В Олександрійській ОТГ, яка багатша ніж більшість ОТГ Рівненщини, надати житло немісцевому поліцейському не можуть.

– Всі вимоги ми підтримуємо окрім питання по житлу, –  розповідає голова Олександрійської ОТГ Микола Шустов. – Кустинську сільську раду облаштуємо, як офіс поліцейського. Також там буде приміщення, де він зможе відпочивати. Забезпечимо комп'ютерною технікою, пальним. Але житла у нас немає.

– Саме тому ми хочемо, щоб офіцер громади був саме з нашої ОТГ, щоб було простіше і комфортніше. Приміщення є, але їх непросто адаптувати до житла. Можливо у такому випадку поліцейський буде винаймати житло у когось із мешканців громади.

Список 27-ми об'єднаних територіальних громад Рівненщини, які уклали меморандум і ймовірно до кінця року матимуть своїх шерифів.

Район

Назва ОТГ

1

Рівненський

Клеванська ОТГ
2 Олександрійська ОТГ
3 Шпанівська ОТГ
4 Корнинська ОТГ
5 Дядьковицька ОТГ
6

Костопільський

Пісківська ОТГ
7 Малолюбашанська ОТГ
8

Сарненський

Клесівська селищна ОТГ
9 Немовицька сільська ОТГ
10

Дубровицький

Миляцька ОТГ
11 Висоцька ОТГ
12

Дубенський

Привільненська ОТГ
13 Мирогощанська ОТГ
14 Смизька ОТГ
15 Тараканівська ОТГ
16 Повчанська ОТГ
17

Радивилівський

Радивилівська міська ОТГ
18 Крупецька сільська ОТГ
19 Козинська сільська ОТГ
20

Млинівський

Млинівська селищна ОТГ
21 Острожецька сільська ОТГ
22 Бокіймівська сільська ОТГ
23 Ярославицька сільська ОТГ
24 Підлозцівська сільська ОТГ
25

Демидівський

Демидівська ОТГ
26 Боремельська ОТГ
27 Гощанський Бугринська сільська ОТГ

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте