«Колони, що рухатимуться на Рівне, не спинятиму»: чому «Будинок ветеранів» відмовив дружині добровольця

Рівнянка Алла Гречанюк, чоловік якої Олег на фронті, хотіла позайматися арттерапією у Рівненському будинку ветеранів. Але їй відмовили, бо в чоловіка немає місцевої реєстрації
Джерело
Фото з архіву Алли Гречанюк

33-річна рівнянка Алла Гречанюк днями зателефонувала у «Будинок ветеранів». Вона хотіла записатися на курс арттерапії. Втім працівник відмовив, пояснивши: її чоловік не зареєстрований у Рівному.

Її голос тремтить. Вона робить довгі паузи, але розповідає:

– За чотири місяці посивіла, доки мій чоловік воював у Бахмуті. Я й зараз не знаю, де він і куди його відправлять. Постійно хвилююся про нього, не можу спати. Нещодавно дізналася, що подруга ходить на курси арттерапії у «Будинок ветеранів». Коли я побачила її малюнки, мені стало цікаво. Тому зателефонувала у центр. Але й нині про це шкодую.

Жінці відмовили. Бо ж нібито її чоловік не з Рівного. Мовляв, обслуговують у «Будинку ветеранів» лише жителів міста і їхні сімʼї. Не допомогло навіть те, що сама Алла – рівнянка. І нині проживає тут.

Алла та Олег одружилися рік тому

Працівники «Будинку ветеранів» заперечують: немає значення, де зареєстрована дружина. Головне – де зареєстрований військовий.

Образившись, жінка розповіла історію про «Будинок ветеранів» на своїй сторінці у фейсбуці.

Допис викликав жваве обговорення. Люди обурювалися такій дискримінації. У фейсбуці Алла та її чоловік Олег Косар використовують спільний нік Кіпріані

Висловився під дописом і чоловік Алли Олег Косар:

Прокоментувала допис Алли і директорка закладу Віта Шинкаренко (публічно називає себе Вікторією Шинкаренко – Ред.). Вона почала посилатися на «Положення про комунальний заклад «Будинок ветеранів»:

«Це прописано в статутах, які, до речі, є стандартні для комунальних закладів, і це не наша забаганка».

Жінка входить у перелік осіб, яким передбачене надання послуг у КЗ «Будинок ветеранів», – адвокат

Але, як вважає рівненський адвокат Вячеслав Бедикайло, працівники «Будинку ветеранів» не мали права відмовляти жінці. Згідно з їхнім положенням, вони були зобовʼязані спрямувати її в Департамент соціальної політики Рівненської міської ради:

– Їй мали сказати, щоб жінка подала документи у департамент. Бо рішення ухвалюють саме там. А в «Будинок ветеранів» відправляють направлення. Вони не оцінюють його. Оскільки це робить департамент.

У Департаменті соціальної політики Рівненської міської ради нам підтвердили: саме вони дають направлення на реабілітацію у «Будинок ветеранів».

– Це наша комунальна установа. Ми є головними розпорядниками коштів. Вони («Будинок ветеранів». – Авт.) у нашому управлінні, у підпорядкуванні. Тому, найперше, потрібно звертатися до нас. У нас так само в департаменті є управління ветеранів, яке конкретно займається цим питанням, – каже заступниця директора департаменту Анна Базаренко.

Окрім цього, в Положенні зазначено:

«На отримання послуг у закладі мають право отримувачі послуг, які зареєстровані та/або фактично проживають на території Рівненської міської територіальної громади… з числа …учасників бойових дій… та членів їхніх сімей.

Адвокат Вячеслав Бедикайло вважає, що в Будинку ветеранів неправомірно відмовили рівнянці в наданні послуги. Фото з особистої фейсбук-сторінки

–  Жінка входить у перелік осіб, яким передбачене  надання послуг у комунальному закладі «Будинок ветеранів», – вважає адвокат Вячеслав Бедикайло. – Оскільки вона і зареєстрована, і проживає в місті Рівне, а її чоловік «проживає» на фронті, а не за місцем реєстрації. У відпустку ж він приїжджає до своєї дружини. Тобто, він фактично проживає у Рівному.

Арттерапія за кошти благодійників, про яких директорка не пам'ятає 

Оскільки директорка «Будинку ветеранів» Віта Шинкаренко має інше бачення, журналістка «Четвертої влади» звернулася до неї, щоб вона роз'яснила свою позицію.

– Її чоловік прописаний в іншому місті. Відповідно, ми не можемо надавати послуги особам, які не стоять у нас на обліку. Якби її чоловік був зареєстрований у Рівному, ми б змогли надати їй ці послуги. Ми не можемо взяти на облік людину, в якої немає прописки у Рівному. На жаль, такі вимоги. Це не я їх придумала.

– Але жінка зареєстрована у Рівному. І все своє життя прожила у Рівному. І фактично її чоловік проживав так само в Рівному, – журналістка

– Ви хочете у мене запитати відповідь, чи ви хочете зі мною посперечатися?

– Я просто уточнюю.

– Ще раз пояснюю: у нас «Будинок ветеранів» – для ветеранів Рівненської громади. Другий момент: арттерапія не входить у послуги надання соціальних послуг від соцзахисту або від комунального закладу. Арттерапія – це наш проєкт у співпраці з благодійним фондом, громадською організацією, яка фінансує цю арттерапію. Це не проводиться ця арттерапія за кошти бюджету… Вона проводиться за грантові кошти громадської організації, яка співпрацює з комунальним закладом «Будинок ветеранів».

– А що це за громадська організація?

– Обласна спілка ветеранів АТО.

– Чому жінку, яка звернулася в «Будинок ветеранів», не направили до департаменту соціальної політики? Адже це він вирішує, кого відправляти на арттерапію, а кого ні.

– Це не він вирішує, ви, мабуть, знову-таки не зрозуміли. До чого тут департамент соціальної політики?

– Ну, чекайте, я ж зараз читаю ваш статут.

– Я чекаю. Наберіть мене, будь ласка, бо я зараз зайнята.

Після цього Віта Шинкаренко поклала слухавку. Коли ми перетелефонували знову, директорка закладу не відповіла.

Директорка КЗ «Будинок ветеранів» Віта Шинкаренко вважає, що дружини військових, які не зареєстровані у Рівному, не мають права на послуги «Будинку ветеранів». Фото Віталія Шевчука з особистої фейсбук-сторінки посадовиці

Але нас зацікавила інформація про громадську організацію «Обласна спілка ветеранів АТО». І ми зʼясували, що її очолює сама ж директорка «Будинку ветеранів». Тому наступного для ми зателефонували Віті Шинкаренко знову.

– І що? Це заборонено законом бути керівником установи і бути керівником громадської організації?

– Власне, я хотіла зʼясувати, хто донори цього проєкту? – журналістка

– Ну грант виграла обласна спілка на арттерапію. Ми всюди приймаєм участь. На всіх грантах. Раніше фінансувалися громадським бюджетом обласної ради. З початку повномасштабного шукаємо додаткове фінансування на арттерапію. Проєкт уже діє більше шести років.

– А ви можете назвати, що саме за грант, який спрямований на залучення коштів для арттерапії?

– Я не памʼятаю. Це було два роки назад.

– Ваші донори знають про те, що не всі люди, які хочуть пройти арттерапію можуть туди потрапити? Як вони взагалі ставляться до цього?

– Дивіться, ми говоримо слово «люди», а в нас по статуту є ветерани.

– Ну ветерани теж люди.

– Ну ветерани теж люди, правильно. Ну ви відмежовуйте, не всі люди ветерани… Дивіться, я, по-перше, не знаю, хто ви. Можливо, ви взагалі якась з сусіднього підʼїзду дзвоните.

Аби Віта Шинкаренко не сумнівалася, що ми не з сусіднього підʼїзду, домовилися з нею зустрітися і поговорити на цю тему більш детально.

Крім того, надіслали запит у Рівненську міську раду, де попросили їх надати інформацію про те, які послуги та за яких умов військові та їх родини можуть отримати в КЗ «Будинок ветеранів».

Сама ж Алла Гречанюк спочатку образилася і не хотіла доводити, що вона має право користуватися послугами центру. Але задля експерименту, щоб допомогти іншим, можливо, й погодиться туди звернутися пізніше ще раз.


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте