Банки в рівненських магазинах для збору на армію: хто і як звітується за ці гроші і на що їх витрачають

На Віті Шинкарено висить бейдж із написом «співорганізатор», вона пильно спостерігає як секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян жертвує у банку «Допомоги армії Рівне» складену купюру схожу на сто доларів. Віта Шинкаренко прозвітувала, що того дня на благодійному фестивалі вдалося зібрати 409 тисяч 100 гривень
Джерело
Фото з фейсбук сторінки Віктора Шакирзяна

Після публікації «Четвертої влади» про зарплату посадовиці Віти Шинкаренко до редакції звернувся наш читач – ветеран російсько-української війни. Він розповів, що від комунального «Будинку ветеранів», яким керує пані Шинкаренко, містом – із сотня банок для збору коштів, але звітів по тих банках він не бачив.

Коли Віта Шинкаренко, відома у Рівному як волонтерка Вікторія Шинкаренко, сказала нам, що Будинок ветеранів не має стосунку до збору грошей у банки з написом «Будинок ветеранів», ми запідозрили ймовірне зловживання і вирішили детально з'ясувати що відбувається.

Наші спроби перевіряти інформацію призвели до публічного скандалу з боку пані Шинкаренко і нападок на журналістів. Зрештою вона таки опублікувала звіти, про які казала, що вони всі раніше оприлюднені. Ми виявили, що таки не всі.

Наскільки прозоро та законно збирають гроші у банки, як з цим збором пов’язана пані Шинкаренко і як ми перевіряли цю інформацію – читайте у цьому розслідуванні.

Хто збирає гроші

Банка для збору коштів ГО ДАР у магазині Велмарт
Банка для збору коштів у магазині «Велмарт». На банці є назва комунального закладу «Будинок ветеранів», вказана офіційна адреса закладу – Гур'єва, 2 (нині це Любомира Гузара) – та його номер телефону. Також на банці є логотип, який використовує громадська організація «Допомога армії Рівне». Фото Дмитра Домащука

Щоб дізнатися, скільки у Рівному та області розмістили таких банок, яку суму зібрали майже за два роки повномасштабного вторгнення та на які потреби витратили, ми спершу звернулися із запитом до комунального закладу «Будинок ветеранів».

У відповіді керівниця закладу Віта Шинкаренко заперечила, що «Будинок ветеранів» має стосунок до збору коштів.

Щоб зрозуміти, у чому справа, ми їй зателефонували. Журналістка поцікавилася, чому на банках є назва закладу, а у відповіді на запит причетність до збору заперечили:

– А де ви бачили там комунальний заклад «Будинок ветеранів»? Ми «будинком ветеранів» називали взагалі те місце, де ми працювали, як «Допомога армії Рівне». Це наша назва: «будинок мрії» називали, «будинок ветеранів». Ви там побачили, що це комунальний заклад «Будинок ветеранів»? – різко відреагувала пані Шинкаренко.

Вона порадила звернутися за інформацією про банки до громадської організації «Допомога армії Рівне», якою сама ж і керує. З її слів, саме ГО збирає кошти, і відповіді на запитання можна отримати у людей, чиї контакти вказані на банках.

8 січня 2024 року журналістка зателефонувала на номер, що вказаний на банці, – до «координаторки Олени Котик».

На наші запитання про збір та облік коштів вона відповіла, що кошти збирає громадська організація «Допомога армії Рівне», а щодо причетності «Будинку ветеранів» висловила таку ж позицію, як і Віта Шинкаренко: «Це одна із назв, які там колись були. Щось думалось, вони вже давним-давно у нас».

На пряме запитання, чому на банках вказують юридичну адресу КЗ «Будинок ветеранів» – вул. Гур'єва, 2 (нині це Любомира Гузара), пані Котик не змогла чітко відповісти:

– Ну, це ж не може бути як якийсь цей… Як вам пояснити…

Фото Віти Шинкаренко і Олени Котик ФБ Олени Котик
Ліворуч Олена Котик – волонтерка, «координаторка» збору коштів у банки громадської організації «Допомога армії Рівне». Праворуч – Віта Шинкаренко. Фото з фейсбук-сторінки Олени Котик

Коли журналістка перепитала, чому не вказують адресу організації, яка насправді збирає гроші, Олена Котик сказала, що наразі зайнята, та попросила зателефонувати у понеділок.

Оскільки на дзвінки журналістки потім вже не відповідала, ми написали їй запитання у месенджері. Запитували про кількість банок, що встановила громадська організація «Допомога армії Рівне», і адреси їх розміщення, про суму коштів, яку вдалося зібрати завдяки банкам, про порядок виїмки цих коштів, кому і на що їх перерахували та чому на банках назва та адреса комунального закладу Рівненської міської ради.

Олена Котик дала посилання на фейсбук-сторінку Віти Шинкаренко та сказала, що там є вся інформація, зокрема суми та місця збору коштів. Також додала, що «інкасацію проводить група людей, яка присутня при відкритті банки».

Решту запитань порадила ставити Віті Шинкаренко – керівниці громадської організації «Допомога армії Рівне», яка раніше нас відправила до самої ж Олени Котик.

Ми перевірили кожен допис Віти Шинкаренко у фейсбуці за час повномасштабного вторгнення, звіти з «інкасації» грошей з банок, про які вона писала, та виявили, що Шинкаренко не прозвітувала за частину з них.

Як звітують за гроші в банках

Звіти про зібрані кошти можна знайти на двох фейсбук-сторінках: у групі «Допомога армії Рівне» та на особистій сторінці Віти Шинкаренко. Усі дописи зі звітами на сторінці «Допомоги армії – Рівне» – це репости з особистої сторінки Віти Шинкаренко.

Після 23 лютого 2023 року звіти на сторінці «Допомога армії – Рівне» взагалі припинили публікувати.

Форми звіту різні. Іноді у дописах вказують назву кожного магазину та суму коштів, яку там зібрали. Іноді вказують лише суму. А у цьому дописі Віта Шинкаренко просто написала: «Провели інкасацію скриньок…», – не звітуючи ані за суму, ані за місце, де збирали гроші.

Через два тижні після нашої розмови з Оленою Котик і після блогу головного редактора «Чевтертої влади», 23 січня 2024 року, Віта Шинкаренко розмістила на своїй фейсбук-сторінці зведений звіт щодо зібраних коштів у банки та написала:

«Виявляється, щоденні звіти на наших сторінках раптом стали «не такі», не «так подані»… Ну ок, витратила годину свого часу, щоб із зошита інкасації скриньок перевести все у таблицю».

Ми на основі усіх дописів з фейсбук-сторінок ГО «Допомога армії Рівне» та Віти Шинкаренко з 24 лютого 2022 року по 23 січня 2024-го також сформували таблицю із сумами грошей з банок, за які Шинкаренко звітувала.

Виявили, що сума у зведеному звіті Віти Шинкаренко та сума, за яку прозвітували на фейсбук-сторінках, – різні.

У зведеному звіті Віта Шинкаренко вказує, що зібрали 594 тисячі 20 гривень 69 копійок. За звітами ми нарахували 555 тисяч 313 гривень 60 копійок.

Тобто на своїй сторінці Віта Шинкаренко не прозвітувала за 38 тисяч 707 гривень 09 копійок.

Якщо ж порівнювати зі звітами лише в групі у фейсбуці ДАРу, куди нас спочатку посилала дивитися звіти Віта Шинкаренко, то виходить що громадська організація не прозвітувала за 343 тисяч 566 гривень 59 копійок.

Як потрібно звітувати за готівку – тлумачення адвокатки

Наталя Войнова адвокатка, юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини
Ми звернулися за роз'ясненнями до Наталі Войнової – адвокатки, юристки Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини. Стоп-кадр з відео Українського медіа-центру

Оскільки, зі слів Віти Шинкаренко, гроші у банки збирає громадська організація «Допомога армії Рівне», ми показали її статут пані Наталі та запитали, чи може ГО займатися таким видом благодійної діяльності.

Адвокатка Наталя Войнова зазначила, що статут ГО «Допомога армії Рівне» передбачає здійснення благодійної діяльності. У статуті також вказано, що джерелами надходження коштів і майна організації, зокрема, є добровільні внески і пожертви юридичних і фізичних осіб. Також діяльність ГО є неприбутковою і не має на меті розподілу доходів або майна (активів) між її членами.

Отже збір коштів у банки є законним, підсумувала пані Войнова.

За її словами, оскільки ГО збирає пожертви, то вона повинна звітувати, як благодійна організація, – відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі Закон «№5073»).

Також ми показали адвокатці фотографії банок, в які збирають гроші. На банках вказане цільове призначення пожертви – «допомога для армії» та «збір коштів для допомоги ЗСУ».

Пані Наталя пояснила, що такі збори роблять відповідно до «Порядку здійснення публічного збору благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних Сил України», затвердженого Постановою Кабміну від 30.05.2015 року № 451 (далі – «Порядок №451»).

Ось його основні положення, що стосуються збору грошей у контейнери:

  • скриньки або контейнери для збору коштів мають бути опломбованими або опечатаними благодійною організацією, з присвоєними ним індивідуальними інвентарними (номенклатурними) номерами;
  • розкриття скриньок та рахування зібраних коштів здійснюється в службовому приміщенні благодійної організації, за результатами чого складається акт з вказанням суми зібраних готівкою благодійних пожертв;
  • готівка має обліковуватись і здаватись в касу благодійної організації або зараховуватись на банківський рахунок такої організації, з подальшим переданням коштів бенефіціарам (тобто підрозділам ЗСУ. – Ред);
  • якщо скриньки встановлені у торговельних центрах або в інших громадських місцях, має бути забезпечений належний контроль за їх збереженням.
Викрадена банка з магазину Вопак
19 травня 2022 року з мінімаркету «Вопак» у Рівному вкрали одну із банок для збору коштів. З фотографії, яку опублікувало Суспільне, можна впізнати наліпку, яку використовує громадська організація «Допомога армії Рівне» для своїх банок. За гроші з цього магазину пані Шинкаренко жодного разу не звітувала

Закон «№5073» та «Порядок №451» передбачають, що люди, які публічно збирають благодійні пожертви від імені благодійної організації, мають діяти на підставі нотаріально посвідченої довіреності керівника благодійної організації.

Довіреність має визначати, зокрема, цілі, місце і строк збору коштів або іншого майна, порядок їх використання та порядок загального доступу до фінансових звітів благодійної організації.

Адвокатка Наталя Войнова наголошує, що під час перевірки законності збору готівки громадською організацією «Допомога армії Рівне» потрібно ретельно перевірити повноваження тих, хто такі кошти збирає, наявність довіреності від імені громадської організації чи договору з такою громадською організацією.

Якщо є відмова надавати звіти або підозра у нецільовому використанні зібраних коштів, потрібно звертатися у поліцію із заявою про шахрайські дії. За це передбачена кримінальна відповідальність.

Наталя Войнова каже, що на запит журналістів чи на адвокатський запит громадська організація повинна надати відомості, яким чином зібрані готівкові кошти обраховуються і передаються відповідним підрозділам ЗСУ.

Водночас потрібно перевірити, чи вся сума зібраних коштів передається Збройним Силам, чи громадська організація залишає собі комісію за збір коштів.

Частина 5 статті 6 Закону «№5073» каже, що зміна цільового призначення пожертви, наприклад, на статутну чи адміністративну діяльність організації, можлива лише за згодою благодійника або його правонаступників, а також на підставі рішення суду чи в інших випадках, визначених законом або правочином благодійника.

За порушення цієї умови організація може бути виключена з реєстру неприбуткових та їй може бути нарахований податок на прибуток.

Пані Наталя каже, що існує безліч проблемних питань, які стосуються збору готівкових коштів у скриньки чи контейнери в публічних місцях. Законодавством ця сфера відносин досі чітко не врегульована, чим користуються шахраї.

Зокрема, складно відстежити, як проходить виїмка готівки зі скриньок, тому що вилучати і рахувати кошти мають саме представники благодійної організації, які є зацікавленими особами. Також неможливо відслідкувати, куди зібрані кошти перераховують, чи дійсно готівка йде на благодійність і саме тим бенефіціарам, які заявлені при публічному зборі допомоги.

Досвід прозорого благодійного фонду

Благодійний фонд «Скарбниця Надії» працює у Рівному майже 13 років. Його спеціалізація – допомога хворим дітям. Але в час війни фонд також допомагає і військовим. А ще він відомий своєю прозорою звітністю і відкритістю.

Тому за досвідом правильного збору і звітності ми звернулися до голови правління благодійного фонду «Скарбниця Надії» Мар'яни Реви.

Мар'яна Рева голова правління благодійного фонду Скарбниця Надії
Мар'яна Рева очолює фонд шостий рік. «Скарбниця Надії» має великий досвід залучення коштів на лікування важкохворих дітей. Окрім цього, працює відкрито, постійно оприлюднює свої звіти про надходження та витрати коштів, проходить аудити. Фото з архіву березня 2023 року

Відповідь Мар'яни Реви подаємо тезово:

  • «Скарбниця надії» має нотаріально завірений перелік осіб, які можуть вилучати кошти зі скриньок;
  • На всіх актах вилучення стоять підписи Мар’яни Реви, і волонтери тільки перераховують кошти та заповнюють акти вилучення;
  • Акти вилучення заповнюють у двох екземплярах. Один залишається у власників магазину, кав'ярні тощо;
  • По другому акту здають кошти у той же день в банк, вони відображені у звітах на сайті.

«Але основне, що у магазинах залишаються наші акти, другі екземпляри. І раптом що, то можна перевірити, чи ті гроші потрапили на рахунок», – підсумовує Мар’яна Рева.

Що кажуть про банки ДАРу в супермаркетах

Ми відвідали найбільші супермаркети Рівного, щоб запитати, хто встановлював там банки для збору коштів та чи обліковують у магазинах зібрані кошти.

Також ми звернулися до супермаркетів із запитом. Запитали, хто розмістив контейнери для збору коштів у них, який порядок розміщення контейнерів для збору готівкових коштів, яким чином перевіряють інформацію, розміщену на контейнерах для збору коштів, чи ведуть облік коштів, зібраних завдяки цим банкам, яким чином ведеться облік та скільки коштів зібрано, починаючи з 1 січня 2022 року.

У «Новусі» записують зібрані кошти, але приховують

Банка для збору коштів ГО ДАР у магазині Новус
У супермаркеті «Новус», що на вулиці Василя Червонія, 26, ми знайшли одразу дві банки для збору готівки. На обидвох є напис «Будинок ветеранів» та логотип громадської організації «Допомога армії Рівне». Фото Дмитра Домащука

Ми поцікавилися у директорки супермаркету Наталії Галганець, хто встановив банки для збору коштів та чи магазин їх адмініструє.

– За цим всім слідкуємо ми, ми звітуємо центральному офісу, коли вони забирають і що забирають, кожного дня, бо це контролюють наші власники,  розповіла Наталія Галганець.

Директорка додала, що адміністратор магазину фіксує у журналі дату та суму коштів, які забирають волонтери. Щоб отримати інформацію про суми зібраних коштів, Наталія Галганець порадила звернутися із офіційним запитом.

Ми звернулися до піар-менеджерки ТОВ «Новус Україна» Христини Івченко на її корпоративну пошту із запитом щодо банок, проте не отримали відповідь у передбачений законом строк та зателефонували:

– А продублюйте, будь ласка, ваш запит, бо я вперше чую про таке. Іноді буває, що електронна пошта блокує або у спам потрапляє. Продублюйте ваш запит і ми його обробимо.

Христина Івченко PR-менеджерка ТОВ Новус-Україна
Піар-менеджерка ТОВ «Новус Україна» Христина Івченко проігнорувала запит журналіста щодо інформації про банки для збору коштів. Фото з її фейсбук сторінки

Ми переслали запит на пошту ще раз, а також продублювали Христині Івченко запитання у вайбері. Наступного дня вона запевнила, що наш «запит зареєстрований в системі» і над ним працюють.

Проте відповідь від ТОВ «Новус Україна» ми так і не отримали. Ми звернулися зі скаргою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо ненадання відповіді у передбачений законом строк, але нам відмовили у відкритті провадження.

На думку представника Уповноваженого у Рівненській області Олександра Корнійчука, питання публічного збору коштів в громадських місця не становить суспільного інтересу.

У «Сільпо» інформацію приховують

Банка для збору коштів ГО ДАР у магазинах Сільпо
З чотирьох магазинів «Сільпо», що є у Рівному, банки для збору коштів ми знайшли лише у двох – тих, що працюють у торговельних центрах «Злата Плаза» (ліворуч) та «Чайка» (праворуч). Фото Дмитра Домащука

Адміністраторки магазинів Олеся Вознюк та Галина Сліпачук відмовились будь-що коментувати та порадили звернутися до пресслужби головного офісу.

Ми надіслали запит на електронну пошту ТОВ «Сільпо-Фуд». Не отримавши відповідь, зателефонували керівнику пресслужби Івану Пальчевському.

– Мені потрібно перевірити, тому що я вам зараз не скажу щодо цього запиту, треба перевірити, запитати у колег, яка ситуація, – відповів Іван Пальчевський.

Наступного дня ми отримали відповідь від ТОВ «Сільпо-Фуд», проте нам відмовили в отриманні інформації щодо банок для збору коштів. Причина відмови – вони не є розпорядниками інформації у межах закону «Про доступ до публічної інформації», на який ми посилалися у запиті.

Але ТОВ «Сільпо-Фуд» досі не надали відповідь на наш запит навіть у межах Закону «Про звернення громадян», яким передбачений розгляд звернень за місяць.

«Торбі» Шинкаренко обіцяла звітуватися на сторінці ДАРу

Ми також поспілкувалися із керівницею магазину «Торба» на вулиці Вербовій, 41а, яка назвалася Людмилою Ярославівною, та адміністраторкою магазину на Коновальця, 1б, яка сказала, що її звати Алла Андріївна.

Обидві розповіли, що банки та інші контейнери для збору коштів розміщують з дозволу директора магазину, якому волонтери чи благодійники надали документи на підтвердження мети збору. У жодному із магазинів обліку зібраних коштів не ведуть.

Директорка з маркетингу мережі «Torba» та «Сімейна Lavka» Галина Потічко відповіла на наш запит протягом трьох днів. Прикріпила документи, які супермаркету надавала ГО «ДАР», та написала: «Облік коштів веде організація, прошу звернутись до них. Дякую».

Серед документів був лист на ім’я керівниці магазину на Вербовій, 41а. Цим листом керівниця ГО «Допомога армії Рівне» Віта Шинкаренко просила дозволу розмістити у супермаркеті скриньки для збору коштів. Вона обіцяла, що «усі зібрані кошти будуть обліковані», а «звіти по інкасації скриньок будуть опубліковуватися на офіційній сторінці ГО «ДАР» у фейсбуці.

Частина листа громадської організації Допомога армії Рівне до керуючої магазином Торба

Для «Фоззі» звітувати не обіцяли

У супермаркеті «Фоззі», що на вулиці Володимира Стельмаха, 9, ми запитали заступницю керівника магазину Тетяну Оліферчук, хто у них встановив банку для збору коштів.

– Це «ДАР», волонтерська організація. Керівниця – Вікторія Шинкаренко. Там у неї є підлеглі: Олена Котик, такі дівчата є. Ми з ними дуже давно співпрацюємо, – одразу відповіла Тетяна Оліферчук.

Пані Оліферчук розказує, що від організації, яка збирає кошти, є офіційний лист і він затверджений у центральному офісі. Обліком коштів, з її слів, займаються самі волонтери, магазин до цього не має стосунку.

Тетяна Оліферчук та Олена Котик у магазині Фоззі
Ліворуч Тетяна Оліферчук, заступниця керівника магазину «Фоззі», праворуч Олена Котик – волонтерка, «координаторка» збору коштів у банки громадської організації «Допомога армії Рівне». Фото із фейсбук сторінки Віти Шинкаренко, де вона розповідає про колектив магазину «Фоззі», який допомагає їм з 2014 року

Щоб отримати копії документів про організацію, що збирає кошти, пані Оліферчук порадила звернутися з офіційним запитом до центрального офісу. Також вона пояснила, що рішення про розміщення таких контейнерів для збору коштів ухвалює керівник магазину, а центральний офіс може лише погодити чи не погодити таке розміщення.

Від пресслужби ми отримали таку відповідь: «Контейнер розміщено на підставі письмового прохання ГО "Допомога армії Рівне" безоплатно та на доброчинних засадах. Інформація, розміщена на скриньці, повністю відповідає змісту листа від ГО.

Ми не проводимо облік та підрахунок зібраних коштів, тому такою інформацією не володіємо. Для отримання даної інформації можете звернутись безпосередньо до ГО "Допомога армії Рівне"».

У скан-копії листа ГО «ДАР», який нам надіслали від «Фоззі», ми не знайшли жодної інформації щодо «Будинку ветеранів» і помітили, що Віта Шинкаренко звітувати на фейсбук-сторінці ГО не обіцяла, як це робила у листі до керівництва супермаркету «Торба».

У «Метро» тепер погоджують через центральний офіс

У супермаркеті «Метро», який на вулиці Кулика і Гудачека, 23, банка для збору коштів розміщена при виході з магазин, у прикасовій зоні. Нам не вдалося поспілкуватися з адміністрами магазину, проте вдалося дещо дізнатися від працівниці магазину.

Вона розповіла, що банку встановили після офіційного звернення волонтерів та за погодження центрального офісу. З її слів, волонтери, які забирають гроші, завжди показують посвідчення організації, яка збирає кошти.

Банка для збору коштів ГО ДАР у магазині Метро
Банка для збору коштів громадської організації «Допомога армії Рівне» розміщена у супермаркеті «Метро». Фото Дмитра Домащука

Обліком грошей супермаркет не займається, але в магазині волонтери їх рахують та обмінюють на купюри більшого номіналу, пояснила працівниця магазину.

Це ж підтвердили в офіційному листі від Товариство з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна». Підписав його керівник рівненського магазину Юрій Дублянко.

У дописі, де Віта Шинкаренко прозвітувала за зібрані кошти, вона також повідомила, що супермаркет «Метро» відмовився розміщувати банки для збору коштів – нібито через запит, який журналіст надіслав магазину.

Ми запитали у директора рівненського супермаркету «Метро» Юрія Дублянка, чи дійсно вони відмовилися розміщувати скриньки для збору благодійної допомоги.

Він пояснив, що з початку війни їх розмістили за документами з погодженням місцевого офісу, а зараз всі скриньки – тільки через центральний офіс.

– То чому все ж таки відмовили у розміщенні банок? – уточнюємо.

– Питанням займався не я, займався центральний офіс. Перевіряли документи ще раз. Сказали, що документи в порядку, але банки прибрали. Якщо вони хочуть, хай звертаються через центральний офіс з розміщенням, – пояснив Юрій Дублянко

– Тобто вони знову можуть звернутися для розміщення через центральний офіс?

– Так.

«Фреш», «Арсен», «Велмарт», «Наш край»...

Ми відвідали ще декілька магазинів:

– «Фреш» на вулиці Богоявленській, 40  – банки встановили за погодження центрального офісу у Львові. Облік коштів магазин не веде.

– «Арсен» на вулиці Євгена Коновальця, 20 – нам не вдалося поспілкуватися з керівником магазину, а присутня касирка відмовилася спілкуватися на цю тему.

– «Велмарт», що на вулиці Кулика і Гудачека, 23, – відмовилися коментувати, порадили звернутися до головного офісу. Але більше місяця ТОВ «Фудком» не надає нам відповідь на запит.

– «Наш край» на Євгена Коновальця, 52 – нам не вдалося поспілкуватися з керівником магазину, а присутня продавчиня відмовилася коментувати.

Три іпостасі Віти Шинкаренко

Директорка комунального закладу «Будинок ветеранів» Віта Шинкаренко на сесії Рівненської міської ради.
Віті Шинкаренко не сподобалося, що у блозі головного редактора «Четвертої влади» Володимира Торбіча використали її фото із секретарем Рівненської міської ради Віктором Шакирзяном, а не її фото де вона є окремо (це єдине редакційне фото Віти Шинкаренко в прийнятному ракурсі. – Ред.). Проте коли ми при зустрічі з нею запропонували зробити фото для публікації, вона відмовила та сказала «Ви найдете в інтернеті собі он з секретарем, це ж ваша така "фішка"». Фото Влада Мартинчука

1 березня 2024 року ми зустрілися з Вітою Шинкаренко у комунальному закладі «Будинок ветеранів», щоб поставити їй уточнювальні запитання щодо збору коштів у банки.

Пані Шинкаренко одразу запитала, від кого ми хочемо отримати коментар: від керівника «Будинку ветеранів», голови громадської організаціі «ДАР» чи від волонтерки Віти Шинкаренко? Ми запропонували їй самій визначати, як відповідати на кожне поставлене запитання.

Щодо того, хто збирає кошти з банок, зокрема чи мають вони офіційні посвідчення громадської організації, пані Шинкаренко сказала: «Звичайно». Це була єдина відповідь Віти Шинкаренко як керівниці громадської організації. Далі вона вирішила розмовляти як «волонтер Шинкаренко Вікторія».

Таку «вибірковість» щодо того, як коментувати, Віта Шинкаренко пояснила «маніпулятивним запитом на керівника “Будинку ветеранів” із питанням про банки». На її думку, комунальний заклад не може мати стосунок до збору коштів.

Проте нагадаємо, що на запит, який ми відправили поштою до громадської організації «Допомога армії Рівне», відповіді немає вже більше двох місяців. А відповідальна за збір коштів у банки Олена Котик відповіла не на всі наші запитання.

Скріншот допису Віти Шинкаренко
В одному із дописів у фейсбуці, який ми знайшли, перевіряючи звіти по банках, Віта Шинкаренко вказує адресу та номер телефону комунального закладу «Будинок ветеранів» для підприємців, які бажають розмістити у себе банки для збору коштів. Ці контакти також можна знайти на сайті Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради, якому підпорядковується «Будинок ветеранів»

– Чому у деяких дописах у фейсбуці ви вказуєте адресу та номер телефону саме «Будинку ветеранів» для охочих розмістити в себе банки? – запитав журналіст.

– Там номер телефону не вказується. Коли ви хочете розмістити банки, там вказується номер особи, яка розміщує банки і яка їх інкасує. Я жодної банки ніде не розмістила з 2014 року і я жодної банки ніде не інкасувала з 2014 року.

Пані Шинкаренко розповіла про те, як волонтери самоорганізувалися у 2014 році та сформували «Волонтерський батальйон ДАР», наголошуючи на тому, що це не громадська організація – «так себе назвала велика група людей, яка об’єдналася в 2014 році задля допомоги».

– І саме на банках вказана не громадська організація, не комунальний заклад, а «Волонтерський батальйон ДАР», – далі Віта Шинкаренко показує банку, яку їй принесли з підвалу комунального закладу. – Читаємо: “Волонтерський батальйон ДАР”. Ви бачите десь тут громадську організацію чи комунальний заклад? Ну от, принесли банку, 350 років, мабуть», – наголошує, що банка ще зі старою наліпкою.

– Вказана, я бачу, адреса «Будинку ветеранів», – зауважує журналіст.

Проте Віта Шинкаренко не відреагувала на зауваження та продовжила пояснювати, що громадську організацію почали створювати вже у 2015 році, щоб мати можливість офіційно передавати автомобілі для військових частин. З того ж року, каже пані Шинкаренко, і з’явилася ідея «Будинку ветеранів».

Під час нашого спілкування з Вітою Шинкаренко до «Будинку ветеранів» приїхав волонтер Олег Козярчук – забрати гуманітарну допомогу для військових. Він представився власником магазину «Staff» у ТЦ «Екватор», де також розміщені банки для збору коштів.

– У нас ці банки стоять постійно, я їх особисто привожу сюди, при мені люди особисто рахують і записують. Ось це мені важливо, – сказав Олег Козярчук.

 Банка для збору коштів фото Світлани Пікули
У фейсбук-групі «Допомога армії Рівне», у дописі від 7 березня 2016 року, можна знайти фото банки для збору коштів. На ній не видно напису «Будинок ветеранів», як на банці, яку показувала Віта Шинкаренко нашому журналістові. Фото Світлани Пікули

На запитання журналіста, куди витрачають зібрані за допомогою банок кошти та чи кладуть їх на рахунок у банку, Віта Шинкаренко розповіла наступне:

– Звичайно, що ми їх на рахунок не кладемо, тому що у нас постійно є потреби і ми в основному купуємо автомобілі.

Віта Шинкаренко наполягала, що автомобіль за кордоном можна купити лише за готівку.

З її слів, гроші, виручені з банок, перекривають витрати на купівлю двох автомобілів. Але більше грошей вдається виручити завдяки виставкам художніх робіт, написаних під час арт-терапії.

Заняття з арт-терапії у комунальному закладі Будинок ветеранів
Заняття з арт-терапії у комунальному закладі «Будинок ветеранів». Арт-терапія – напрям у психотерапії та психологічному консультуванні, що заснований на використанні мистецтва та творчості (визначення Великої української енциклопедії). Фото Дмитра Домащука

– До ковіду виставки ці були у Великій Британії, Ірландії, Португалії. Ми перевезли їх в Мадрид і почався ковід. Всі кошти йшли авторам, – Віта Шинкаренко додала, що після повномасштабного вторгнення ці виставки стали дуже популярними. – У Великій Британії придбали три автомобілі за ці кошти.

Щодо зібраних сум грошей Віта Шинкаренко пояснила:

– В іншій країні теж проходить ярмарка, там зібрали певну суму коштів, авто ми беремо в Норвегії. І в третій країні проводимо. Значить, ці дві країни кидають щось, щось ми докидаємо, беремо на дорогу і їдемо. То це не можна сказати таку суму сталу, тому ці країни всі доєднані. У нас є спільний чат, ми робимо спільні покупки.

– Окрім зборів за картини, в банки, ще як збираєте?

– Люди приносять, знайомі. Картки у нас є «ПриватБанку», «Монобанку», зареєстровані в податковій. Якщо ми переводимо за щось кошти, обов’язково це в примітках стоїть, – каже Віта Шинкаренко.

Щодо різниці в прозвітованих коштах пані Шинкаренко зауважила, що через блокування основної фейсбук-сторінки довелося створювати та звітуватися на інших сторінках. Ми попросили дати нам посилання на усі сторінки та перевірили їх, проте не знайшли додаткових звітів.

20 січня 2024 року Віта Шинкаренко у своєму дописі у фейсбуці поширила: «Вже другий тиждень Домащук Дмитро представляється журналістом «4 влади», ходить по точках, де стоять наші скриньки, скандалить, хамить і вимагає документи на розміщення скриньок. Про «хамить», до речі, говорять в кожному супермаркеті».

Під час інтерв’ю наш журналіст Дмитро Домащук також запитав у Віти Шинкаренко, з яких магазинів вона отримала скарги.

– Скаржилися з «Чайки». І якщо чесно, не пам’ятаю. Це не мені скаржилися, а цій дівчині, яка забирала банки, а вона вже передавала мені ці слова. З «Чайки» і ще з декількох магазинів, казала, – відповіла Віта Шинкаренко.

– У мене є аудіозаписи візитів в усі магазини. Ось, наприклад, з «Чайки», – журналіст вмикає Віті Шинкаренко записану розмову з адміністраторкою магазину «Сільпо» Галиною Сліпачук. – Ви чули десь тут хамство?

– Ну, я не знаю, чи це вся розмова, – уникла відповіді Віта Шинкаренко і продовжила наполягати, що ці слова їй передали люди, які інкасують банки.

Пропонуємо прослухати записи візитів з усіх магазинів, щоб спростувати звинувачення у свій бік, проте пані Шинкаренко відмовилася:

– Чесно, мені вже нецікаво, знаєте. Ну, я не вважаю зараз доречним слухати їх, чесно. Сенс? (Наприклад, щоб перепросити за поширення неправдивої інформації. – Ред).

Віта Шинкаренко пояснила, що дуже зайнята як керівниця комунального закладу та не займається банками, а на її сторінці у фейсбуці можуть дописувати інші волонтери, які працюють разом із нею та відповідають кожен за свій напрямок роботи.

– Тобто писали ви зі своє сторінки ці звинувачення? – уточнив журналіст

– Я писала зі своєї сторінки, це не є звинувачення, я описала обстановку, яка виникла.

Наприкінці розмови Віта Шинкаренко сказала:

– Була б нормальна дискусія, а почалося з банального некоректного запиту. Я відкрита до розмов, просто прийти по-нормальному запитати, була б нормальна відповідь.

У 2015 році, коли «Четверта влада» запитала про звітність у волонтерів, які збирали кошти для армії, єдиною, хто не надав звіту була Віта Шинкаренко.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте