Пільговий проїзд на карантині: чому відбувається правове свавілля держави і Рівнеради

маршрутка рівне
Наразі пільговий проїзд у транспорті доступний з 10-ї до 16-ї, хоча суд постановив, що це обмеження незаконне
Джерело
Четверта влада

Учасник бойових дій Віктор Кошкін має право на пільговий проїзд у міському транспорті. Нещодавно він подав на Рівнераду до суду, щоб там зобов’язали скасувати часове обмеження для проїзду пільговиків з 10-ї ранку до 16-ї дня.

Це обмеження раніше встановили нібито для зменшення кількості пасажирів у транспорті під час епідемії коронавірусної хвороби.

Кошкін виграв суд, але Рівнерада подала на апеляцію, яку теж програла, але не поспішає виконувати рішення суду. Розповідаємо, що планують робити далі.

Постанова апеляційного суду про те, що часові обмеження проїзду у міському транспорті для пільговиків потрібно зняти, набула чинності 4 березня 2021 року. Втім її ще не виконали.

Адвокат Олександр Бражніков, до якого ми звернулися за експертним коментарем, пояснює, чому міську раду неможливо притягнути до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду.

– Оскарження в суді рішень колегіальних органів завжди проблематично виконувати. Якщо є загроза кримінальної відповідальності за невиконання судового рішення, треба визначити, хто відповідальний за його виконання.

Олександр Бражніков
Адвокат Олександр Бражніков пояснює, що в колегіальний орган на кшталт міськради неможливо притягнути до кримінальної відповідальності за невиконання судового рішення. Фото з архіву

– Якщо не зазначена конкретна людина, то домогтися кримінальної відповідальності за невиконання судового рішення неможливо. Відповідальність за це кримінальне порушення є індивідуальною, а коли йдеться про колегіальний орган, який приймає рішення більшістю голосів, знайти крайнього неможливо, – каже правник.

– У цьому конкретному випадку суд скасував попереднє рішення міськради, але як рішення суду втілять на практиці – це вже питання не юридичного характеру.

Віктор Кошкін розповідає, що 15-го березня він зустрівся з міським головою, його заступником Юрієм Поліщуком, перевізниками та представниками організацій учасників бойових дій. Обговорювали пільговий проїзд у приватному транспорті міста для учасників бойових дій.

– Перед цим перевізники озвучили Юрію Поліщуку ультиматум, що зупинять перевезення, якщо їх зобов’яжуть пільгово перевозити учасників бойових дій. На зустрічі я висловив свою негативну точку зору перевізникам, сказав, що учасники бойових дій воювали за них і замість них. На зустрічі вирішили створити постійну робочу групу, яка займатиметься розглядом питань щодо перевезення пільговиків, – каже Кошкін.

Віктор Кошкін
Віктор Кошкін виграв суд проти міськради і продовжує добиватися скасування незаконного обмеження на пільговий проїзд

– Я б хотів, щоб ця комісія мала єдиний номер телефону, бо у місті дуже багато скарг на перевізників, а саме на водіїв. Ця комісія буде проводити розслідування і вживати заходів чи через поліцію, чи через Укртрансбезпеку, штрафувати цих водіїв. Штраф зараз за відмову за перевезення пільговика 850 гривень, – розповідає Віктор Кошкін.

В управлінні транспорту та зв'язку виконавчого комітету міської ради розповідають, що у 2020 році витрати за пільгові перевезення відшкодовували перевізникам на маршрутах №42, №43, за умови виконання 90% рейсів на місяць. Проте щоб отримати компенсації, перевізник має написати заяву.

Директор приватного підприємства «Рівне Транс» Руслан Селецький, яке має по кілька мікроавтобусів на маршрутах 43, 38/38а, 51, 47, 57, 65, 41, 30, пояснює позицію перевізників у ситуації з пільговим проїздом.

– З радянських часів були автобусні маршрути були дотаційні. Водночас у нас їздили РАФіки (радянські мікроавтобуси, – ред.) –  маршрутні таксі. На сьогодні всі мікроавтобуси з міських перевезень – це приватні маршрутні таксі. Вони приватні і не зобов’язані возити пільговиків. Але оскільки держава дала доступ певним категоріям їздити безплатно, має бути відшкодування, але фінансова сторона покладена на міську раду.

– І от що відбувається: тролейбусний парк з міста отримує кошти, а приватні перевізники – ні. В тендері не прописано, що вони мають всіх (пільговиків) безкоштовно возити. І коли управління транспорту укладає договори, вони зобов'язують приватників возити 4 людини. Щоб нам було не надто важко, але тим самим і допомагати тролейбусам якусь частину возити.

– До локдауну все було більш-менш. А тут почали возити тільки сидячих. Наприклад, якщо в автобусі є 17-19 місць і з них ще взяти 4 безкоштовних. Просто немає за що їздити.

– Склалась така ситуація, що перевізники почали діалог з владою про ці пільгові категорії і про те, щоб зробити для них проїзд з 10-ї до 16-ї години, щоб не обмежувати нас в час пік, коли в автобус можеш взяти тих 20 людей. Але не всіх пільговиків такий варіант влаштував. Ситуація критична через карантинні обмеження.

Заступник міського голови Юрій Поліщук розповідає, що 17-го березня відбулося перше засідання цієї комісії:

– Всі ми прекрасно розуміємо проблему. Вона складається з двох частин. З одного боку, ми повинні забезпечити пільговий проїзд, нас держава до цього зобов'язує, з іншого боку, держава відмовилась компенсувати пільговий проїзд і він тепер лежать на місцевій владі.

– Всі прекрасно розуміють, що повна компенсація пільгових перевезень – це майже половина бюджету Рівного.

– Зараз шукаємо компромісні рішення. Ми не відмовляємося від того, щоб цю проблему вирішувати і не стаємо осторонь. Є вже декілька ідей, ми спробуємо їх реалізувати.

Оскільки немає чіткого обліку кількості пільговиків, які користуються міським транспортом, то, насправді які суми потрібні для компенсації – невідомо.

На першому засіданні були присутні начальник відділу у Рівненській області Міністерства у справах ветеранів Олександр Кяго, учасник бойових дій Віктор Кошкін, директор комунального підприємства «Рівнетранспорт» Віталій Миронюк, директор приватного підприємства «Рівне Транс» Руслан Селецький, головний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівнеради Ірина Шкляренко. 

На розгляд міського голови учасники зустрічі подали кілька пропозицій:

  • Забезпечити постійну роботу телефону для звернення громадян щодо пільгового проїзду та розмістити цей номер у всіх транспортних засобах для пасажирських перевезень.
  • Запросити на наступне засідання представників Управління патрульної поліції та Управління Укртрансбезпеки в Рівненській області для координації роботи з організації перевезення пільгових категорій громадян, особливо учасників бойових дій та інвалідів війни.
  • З 23 березня 2021 року дозволити пільговий проїзд для учасників бойових дій та інвалідів війни без обмежень.
  • Доручити відповідним службам Рівненської ради підготувати документи щодо надання пільг у готівковій формі оплати проїзду в міському громадському транспорті.

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте