«Почали... і я почав»: як на Андріївському ринку заробляють на неуважних покупцях
Те, що на базарах обважують, знає багато хто. Тепер новий обман – хитро написаний цінник
Шукала найдешевше – купила найдорожче. У таку халепу потрапила рівнянка Людмила. Про привабливі ціни на Андріївському ринку розповів їй 80-річний батько. Мовляв, він неодноразово купував тут овочі та фрукти й переконався – дешевше не знайти.
Тож і дочка вирішила зекономити. Натомість потрапила на гачок продавців, які займаються дрібним шахрайством. Вона попросила зважити дві гілочки винограду за 30 гривень. Проте покупка видалась їй надто легкою і дорогою.
Контрольні ваги підтвердили підозру і невдоволена жінка повернулася до прилавка. Продавчиня виправдовувалася: виноград коштує не 30 гривень, а 39. І на підтвердження своїх слів дістала з винограду цінник. Він був згорнутий вдвічі.
Ось тоді жінка на нулику побачила непомітний маленький хвостик. Виявилося, що це «9».
І до такого ноухау, як з'ясувалося, вдається на Андріївському ринку кілька продавців, що торгують біля центрального входу поблизу сходів
Якщо ви зловите їх за руку, вони звинуватять вас у неуважності. Або ж, щоб уникнути конфлікту, погодяться продати товар по нижчій ціні. Втім лише вам. Інші покупці заплатять за нього іншу вартість.
Найбільший ризик потрапити на гачок до нечесних продавців у бідних пенсіонерів. Адже саме вони через низькі статки намагаються зекономити. Крім того, літні люди вже не такі уважні, або й недобачають.
Понад місяць тому Людмила запропонувала піти разом на Андріївський ринок, аби ми на власні очі переконалися, що деякі продавці там дурять покупців. І, дійсно, в трьох місцях ми побачили «хитрі» цінники.
– А можна гілочку винограду? – Людмила
– Скільки вам вигонраду? – продавець.
– Гілочку одненьку. Оцю, може, давайте.
– Такий добрий, класний, вобшче. На 25 гривень.
– 25 гривень? А по чому він?
– Він по 30.
– 30 гривень?! А написано у вас 20. От дивіться – у вас написано 20.
– 29.
Коли продавщиця зрозуміла, що її знімали, то погодилася зважити виноград за 20 гривень. Та ми відмовилися. Потому підійшли ще до двох продавців з подібними цінниками. Вони виправдовувалися: такий у них нерозбірливий почерк.
Ми повернулися на ринок за місяць, аби перевірити, чи перестали там обманювати покупців. Проте вже знайомі нам продавці продовжували використовувати загорнуті цінники з непомітними хвилястими хвостиками. Цього разу давати пояснення їм довелося на камеру.
– Хвостик оцей на ціннику ви вважаєте нормальним? Тобто, людина, яка недобачає, старша може побачити цей хвостик? - журналістка.
– Я пояснюю. Добра людино, в мене по 29 банани. Розумієте чи ні? – продавець.
– Ну це ви кажете. А, якщо я йду і бачу, я бачу 20.
Невдоволений товариш однієї продавчині, схоже, напідпитку спробував завадити нам знімати.
– Представтесь. З ким я розмовляю зараз? – журналістка.
– Я зараз просто людина, – чоловік.
– Ну то яким чином ви зараз мені говорите, що я не маю права знімати? Ви розумієте, ви зараз перешкоджаєте журналістській діяльності? Це стаття 171 Кримінального Кодексу.
– Ні. Ви самі... А знаєте статтю, статтю, яку ж ви самі порушуєте?
– Ви хочете, щоб я викликала поліцію?
– Давайте. Викликайте.
– Відійдіть, будь ласка, ми знімаємо.
– Будь ласка, назвіть... Аааа, будь ласка. Знімайте.
Аби припинити порушення, ми вирішили звернутися до адміністрації Андріївського ринку. Чоловік, який представився нам контролером Валерою, погодився допомогти.
– Людям дійсно не видно. Зауваження суттєве. Тому що там 30 чи 39 – незрозуміло. Поміняй та й все, – пояснив працівникам ринку Валерій. І попросив їх змінити цінники.
Продавці, хоч і не охоче, втім змушені були поступитися.
Тож, як покарати недобросовісних продавців? Поскаржитися адміністрації ринку або написати заяву в Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Рівненській області.
– В статті 19 Закону України «Про захист прав споживачів» зазначено: будь-яка нечесна підприємницька практика, що вводить споживача в оману, заборонена, – розповідає заступник начальника Управління захисту споживачів Держпродспоживслужби Рівненщини Сергій Бондарчук.
– Тобто те, що продавець нечітко вказує ціну – це нечесна підприємницька практика. І за Кодексом України про адміністративні правопорушення, передбачена відповідальність.
Якщо споживачу завдано шкоди менше, аніж на 51 гривню, то продавець заплатить штраф від 34-х до 255-ти гривень. Якщо ж покупця ошукали на більшу суму, підприємцю доведеться викласти від 340-ка до 850-ти гривень.
Крім того Сергій Бондарчук радить брати розрахунковий документ і фіксувати порушення на фото або відео. Це дозволить довести правопорушення. Якщо ж підприємці на ринку відмовляються надати чек – йдіть до адміністрації.
Там вам повинні назвати прізвище особи, яка вас обслуговувала. Після цього з чеком або із фото чи відеофіксацією порушення звертайтеся в управління захисту споживачів.
Тут напишете заяву й працівники управління, отримавши дозвіл зі столиці (зазвичай це займає близько двох тижнів), проведуть позапланову перевірку та при виявленні порушень оштрафують продавця-шахрая.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти