«Почали... і я почав»: як на Андріївському ринку заробляють на неуважних покупцях

Те, що на базарах обважують, знає багато хто. Тепер новий обман – хитро написаний цінник

Продавці на Андріївському ринку кажуть, що нечіткі написи на згорнутому ціннику - це не шахрайство, а особливості почерку. Але чомусь схожий почерк у кількох продавців відразу

Шукала найдешевше – купила найдорожче. У таку халепу потрапила рівнянка Людмила. Про привабливі ціни на Андріївському ринку розповів їй 80-річний батько. Мовляв, він неодноразово купував тут овочі та фрукти й переконався – дешевше не знайти.

Тож і дочка вирішила зекономити. Натомість потрапила на гачок продавців, які займаються дрібним шахрайством. Вона попросила зважити дві гілочки винограду за 30 гривень. Проте покупка видалась їй надто легкою і дорогою.

Контрольні ваги підтвердили підозру і невдоволена жінка повернулася до прилавка. Продавчиня виправдовувалася: виноград коштує не 30 гривень, а 39. І на підтвердження своїх слів дістала з винограду цінник. Він був згорнутий вдвічі.

Ось тоді жінка на нулику побачила непомітний маленький хвостик. Виявилося, що це «9».

Схоже, що цінники для різних продавців написані однією людиною

І до такого ноухау, як з'ясувалося, вдається на Андріївському ринку кілька продавців, що торгують біля центрального входу поблизу сходів

Якщо ви зловите їх за руку, вони звинуватять вас у неуважності. Або ж, щоб уникнути конфлікту, погодяться продати товар по нижчій ціні. Втім лише вам. Інші покупці заплатять за нього іншу вартість.

Найбільший ризик потрапити на гачок до нечесних продавців у бідних пенсіонерів. Адже саме вони через низькі статки намагаються зекономити. Крім того, літні люди вже не такі уважні, або й недобачають.

Понад місяць тому Людмила запропонувала піти разом на Андріївський ринок, аби ми на власні очі переконалися, що деякі продавці там дурять покупців. І, дійсно, в трьох місцях ми побачили «хитрі» цінники.

Вам видається, що купуєте дешевий виноград, а насправді переплачуєте 9 гривень. Щоб це зрозуміти, потрібно просто розгорнути цінник

– А можна гілочку винограду? – Людмила

– Скільки вам вигонраду? продавець.

– Гілочку одненьку. Оцю, може, давайте.

– Такий добрий, класний, вобшче. На 25 гривень.

– 25 гривень? А по чому він?

– Він по 30.

– 30 гривень?! А написано у вас 20. От дивіться у вас написано 20.

– 29.

Коли продавщиця зрозуміла, що її знімали, то погодилася зважити виноград за 20 гривень. Та ми відмовилися. Потому підійшли ще до двох продавців з подібними цінниками. Вони виправдовувалися: такий у них нерозбірливий почерк.

Ми повернулися на ринок за місяць, аби перевірити, чи перестали там обманювати покупців. Проте вже знайомі нам продавці продовжували використовувати загорнуті цінники з непомітними хвилястими хвостиками. Цього разу давати пояснення їм довелося на камеру.

– Хвостик оцей на ціннику ви вважаєте нормальним? Тобто, людина, яка недобачає, старша може побачити цей хвостик? - журналістка.

–  Я пояснюю. Добра людино, в мене по 29 банани. Розумієте чи ні? – продавець.

– Ну це ви кажете. А, якщо я йду і бачу, я бачу 20.

Невдоволений товариш однієї продавчині, схоже, напідпитку спробував завадити нам знімати.

Невідомий намагався нас переконати, що ми не маємо права знімати на ринку. Чому ми не маємо права знімати в публічному місці, пояснити не зміг

– Представтесь. З ким я розмовляю зараз? – журналістка.

– Я зараз просто людина, – чоловік.

– Ну то яким чином ви зараз мені говорите, що я не маю права знімати? Ви розумієте, ви зараз перешкоджаєте журналістській діяльності? Це стаття 171 Кримінального Кодексу.

– Ні. Ви самі... А знаєте статтю, статтю, яку ж ви самі порушуєте?

– Ви хочете, щоб я викликала поліцію?

– Давайте. Викликайте.

– Відійдіть, будь ласка, ми знімаємо.

– Будь ласка, назвіть... Аааа, будь ласка. Знімайте.

Аби припинити порушення, ми вирішили звернутися до адміністрації Андріївського ринку. Чоловік, який представився нам контролером Валерою, погодився допомогти.

Контролер Валерій подякував нашій знімальній групі за те, що повідомили йому про «хитрі» цінники і попросив працівників ринку переписати ціну товару розбірливим почерком

– Людям дійсно не видно. Зауваження суттєве. Тому що там 30 чи 39 – незрозуміло. Поміняй та й все, – пояснив працівникам ринку Валерій. І попросив їх змінити цінники.

Продавці, хоч і не охоче, втім змушені були поступитися.

Тож, як покарати недобросовісних продавців? Поскаржитися адміністрації ринку або написати заяву в Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Рівненській області.

– В статті 19 Закону України «Про захист прав споживачів» зазначено: будь-яка нечесна підприємницька практика, що вводить споживача в оману, заборонена, – розповідає заступник начальника Управління захисту споживачів Держпродспоживслужби Рівненщини Сергій Бондарчук.

– Тобто те, що продавець нечітко вказує ціну – це нечесна підприємницька практика. І за Кодексом України про адміністративні правопорушення, передбачена відповідальність.

Якщо споживачу завдано шкоди менше, аніж на 51 гривню, то продавець заплатить штраф від 34-х до 255-ти гривень. Якщо ж покупця ошукали на більшу суму, підприємцю доведеться викласти від 340-ка до 850-ти гривень.

Крім того Сергій Бондарчук радить брати розрахунковий документ і фіксувати порушення на фото або відео. Це дозволить довести правопорушення. Якщо ж підприємці на ринку відмовляються надати чек – йдіть до адміністрації.

Там вам повинні назвати прізвище особи, яка вас обслуговувала. Після цього з чеком або із фото чи відеофіксацією порушення звертайтеся в управління захисту споживачів.

Тут напишете заяву й працівники управління, отримавши дозвіл зі столиці (зазвичай це займає близько двох тижнів), проведуть позапланову перевірку та при виявленні порушень оштрафують продавця-шахрая.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте