Поскаржився на порушення прав і отримав рахунок на оплату послуг: феєрична історія з рівненської лікарні

При невідкладному стані пацієнт може отримати допомогу безкоштовно. Але чи є стан невідкладним, визначає лікар
Джерело
Скриншот із відео «Четвертої влади»

Рівнянин Дмитро каже, що привіз свою маму у поганому стані до Центральної міської лікарні і зіштовхнувся там із байдужістю працівників та вимогою заплатити за послуги. Коли він захотів розібратися в ситуації та офіційно звернувся до лікарні за роз’ясненнями, йому сказали заплатити ще більше.

Ми поговорили з усіма учасниками цієї ситуації і переповідаємо історію одного звернення до центральної міської лікарні Рівного.

11 липня рівнянин Дмитро приїхав зі своєю матір’ю до Центральної міської лікарні, щоб їй надали невідкладну медичну допомогу. Уночі напередодні у неї була температура 41. Вони звернулися до приймального відділення орієнтовно о 17:30.

Зі слів Дмитра, чергова лікарка оглянула його матір та направила до інфекціоніста для перевірки на коронавірусну хворобу. В інфекційному відділенні жінці зробили експрес-тест та заміряли сатурацію.

Дмитро розповідає, що у приймальному відділенні чергова лікарка проігнорувала їхнє повернення, і його мама встигла сходити до туалету до забору сечі для аналізу. Для забору крові черговий лікар в якості джгута використав гумову рукавичку та сильно затиснув нею руку жінки. Коли вона скрикнула від болю, лікар взяв трикотажний джгут.

На результати аналізів чекали пів години, жінці протягом того часу ставало гірше. Але, за словами Дмитра, чергова лікарка не звернула на це уваги. Натомість виписала список ліків за результатами аналізів.

Серед усього був анальгін, який, на його думку, мав би бути безоплатним. 

Дмитру сказали заплатити 70 гривень за експрес-аналіз сечі. Він попросив квитанцію у чергового лікаря, але той сказав, що квитанції в неділю не видають.

Лікар запропонував повернути гроші й прийти в робочий день: заплатити за зроблені аналізи та забрати результати.

За кілька годин після повернення додому матері Дмитра стало гірше й вони викликали швидку допомогу. Швидка надала жінці допомогу вдома і грошей за це не платили. 

За тиждень жінці знову стало зле, і вони з сином ще раз звернулися до ЦМЛ, але вже зі скеруванням від сімейної лікарки. Тоді жінку, зі слів Дмитра, оглянула лікарка-інфекціоністка.

У відповідь на заяву отримав акт із вартістю послуг

Згодом Дмитро вирішив розібратися, чому в неділю він не зміг отримати квитанцію за експрес-аналіз сечі, чи правомірно черговий лікар відмовив йому в цьому і чи мав він платити за деякі ліки, зокрема, за анальгін.

30 липня Дмитро отримав відповідь від Центральної міської лікарні. У відповіді йшлося, що пацієнтка звернулася до лікарні без направлення лікаря і не потребувала негайної госпіталізації, тому послуги для неї є платними.

Касири у вихідні не працюють, тому отримати квитанція можна в найближчий робочий день або оплатити послуги у вихідний через банківські термінали або через мобільний додаток.

До відповіді на заяву лікарня додала рахунок на оплату всіх послуг, які нібито надали мамі Дмитра – на 865 гривень. 

За такі послуги Дмитрові сказали заплатити у відповіді на його звернення до лікарні зі скаргою, зокрема, на порушення права на безплатну медицину. Хоча під час візиту до лікарні казали оплатити лише аналіз сечі. Документ надав Дмитро

Дмитро стверджує, що консультацій гастроентеролога його мама у вказані у чеку дати не отримувала. Дивується, чому йому надіслали чек на послуги, за які у день звернення до лікарні платню не просили.

26 серпня Дмитро вирішив надіслати заяву також і в Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради, аби начальник управління зобов'язав лікарню дати відповіді на всі його запитання.

8 вересня Дмитро отримав відповідь від Центральної міської лікарні, а 9 вересня – від начальника Управління охорони здоров'я. Вони були практично однакові.

У них йшлося, що пацієнтка звернулася в лікарню а 2-3 день хронічної хвороби, не мала скерування від лікаря і не була у невідкладному стані, тому за всі медичні послуги має заплатити.

Дмитро не погодився з цими висновками. Стверджує, що його матері було настільки погано, що вона сама не могла звернутися по допомогу і потребувала супроводу в лікарню, а також що в неї не було хронічної хвороби.

Тому у середині вересня Дмитро попросив адміністрацію лікарні переглянути  їхню відповідь.

На його заяву в лікарні відповіли 23-го вересня. Сказали, що інформація про захворювання пацієнта збирається з його слів. І що при зверненні в приймальне відділення пацієнтка пройшла необхідні обстеження й отримала заключення. У відповіді ще раз повторили, що пацієнтка не мала підстав для отримання безоплатної допомоги.  

Що кажуть в Національній службі здоров’я

Представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик пояснює, що оцінювати дії лікарні Служба як державний орган, не може.

Однак розповідає, що безплатну медичну допомогу можна отримати у двох випадках: 

  • за електронним направленням від сімейного чи іншого лікаря 
  • та якщо пацієнт потребує невідкладної медичної допомоги. Тоді його привозить швидка допомога або пацієнт звертається сам

Згідно із законом, невідкладний стан – це  раптове погіршення фізичного або психічного здоров'я, яке становить пряму та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людини і виникає внаслідок хвороби, травми, отруєння або інших внутрішніх чи зовнішніх причин. Визначає стан пацієнта лікар.

У невідкладному стані пацієнт має право на безоплатні консультації, лабораторні та інструментальні дослідження, госпіталізації, операції та реабілітацію.

Якщо у пацієнта немає направлення і він не перебуває у невідкладному стані, медична допомога для нього може бути платна.

Оплата має відбуватися офіційно в касу медичного закладу за офіційними тарифами, які затверджені місцевою владою.

Реакція адміністрації лікарні

Ми подзвонили виконувачу обов’язків головного хірурга лікарні Ігорю Дундюку, аби запитати його думку щодо цієї ситуації. По телефону він попросив «писати офіційно запити, ми на все дамо відповідь». Більше слухавки не піднімав. Головний лікар Євген Кучерук був у відпустці.

У відповіді на запит лікарня процитувала із закону визначення невідкладного стану й уточнила, що лікар не може оцінити стан пацієнта до огляду.

Також нам повторили все те саме про можливість отримати чек за оплату послуг у лікарні: у вихідні це не можливо, якщо платиш готівкою, але можна отримати чек наступного робочого дня.

Крім того, написали, що обговорювати надану медичну допомогу пацієнтці не будуть, бо це медична таємниця.

Дмитро розповідає, що готовий йти до суду, якщо одного дня він отримає від лікарні позов. Сам позиватися не планує – «на всіх його не вистачить».

Говорить, що платити по чеку, який йому надіслали з лікарні, не збирається: рахунок виставили йому, хоча сам він цих послуг не отримував. Зараз, каже Дмитро, його мама почувається добре.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте