Матір трирічного пацієнта поскаржилась на побори в рівненських лікарнях

Як відреагували керівники медзакладів

Заступник керівника Рівненської міської лікарні Ігор Дундюк та керівник Рівненської дитячої міської лікарні Микола Надєйко кажуть, що поборів в їхніх медзакладах немає
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі власного фото, фото міської дитячої лікарні і фото, яке надала матір трирічного пацієнта

У Рівненській центральній міській лікарні батьків травмованої дитини, яку привезли на консультацію, попросили оплатити комп'ютерну томографію. А в дитячій міській лікарні дали списочок медикаментів, які потрібно купити. Хоча все це має бути безкоштовним, бо оплачене Національною службою здоров'я. Батьки влаштували медикам скандал і домоглися своїх прав. Заступник головлікаря каже, що вони були п'яні.

Подробиці цієї історії і пояснення на що мають право пацієнти читайте в матеріалі.

Рівнянка Ірина (за проханням героїні її ім'я змінене) звернулася до лікарки-педіатра через те, що її син, якому 3 роки та 11 місяців, розбив губу.

– Я спілкувалася з педіатром, яка сказала, що така травма не потребує госпіталізації. Тому я обробила сину губу та залишила його вдома. Але через добу у нього розболівся живіт і він почав блювати, – каже мати.

8-го вересня пізно ввечері мати викликала швидку, яка відвезла їх у Рівненську дитячу міську лікарню.

Рівненська міська дитяча лікарня. Фото надала матір трирічного пацієнта

– Лікарка швидкої пояснила, що за добу до цього дитина падала і байдуже, вдарилась вона головою чи ні,  – блювота може бути ознакою раннього чи пізнього струсу мозку, – розповідає рівнянка.

Проте дитина впала при Ірині, і, за її словами, головою не вдарялася.

Рівнянка каже, що на один день залишила сина на діда та подругу, які годували його солодким. Жінка впевнена, що саме тому йому стало кепсько.

– Можливо, що чергові лікарі пов’язали це з попередньою травмою. Вони не почули мене, що він вдарився губою, а почали запевняти, що вдарився головою та потрібна консультація нейрохірурга у дорослій лікарні, – розповідає Ірина.

У міській дорослій лікарні у травмпункті до них підійшов нейрохірург та відправив на комп'ютерну томографію. Ім’я лікаря вона не пам'ятає.

Дитині зробили КТ, після чого медсестра попросила з батьків за обстеження 630 гривень.

– Я попросила виписати квитанцію, а медсестра відповіла, що квитанцій вони не виписують. Карткою теж не можна було оплатити КТ, –  розповідає рівнянка.

Батьки не стали оплачувати обстеження, бо при собі готівки не мали. Згодом підійшов нейрохірург та сказав, що треба заплатити, а зранку їм видадуть чек.

Жінка розповідає, що у травмпункті висить оголошення, щоб пацієнти повідомляли адміністрацію лікарні або Управління охорони здоров'я, якщо медперсонал вимагає готівку.

Таке оголошення висить у лікарні. Фото надала матір трирічного пацієнта

– Ми сказали, що нас це не влаштовує. Зійшлися на тому, що нейрохірург завів чоловіка у сусідній кабінет, де показав йому результати обстеження. КТ показало, що у дитини все гаразд. Щоб забрати результати, треба було заплатити 630 гривень, зранку можна ж і отримати чек, – розповідає жінка.

Проте за інформацією Національної служби здоров'я України (НСЗУ), пацієнтам мають надавати безоплатну медичну допомогу у разі травмування.

Людина, яка травмувалась, може розраховувати на екстрену медичну допомогу. Пацієнту не потрібна декларація з лікарем чи направлення від сімейного лікаря для виклику швидкої.

Якщо людина з травмою потребує госпіталізації, то швидка доставить її у ту лікарню, яка має контракт з НСЗУ за пакетами «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без хірургічних втручань» або «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах».

За цими медичними пакетами пацієнт отримує безоплатно:

  • інструментальні та лабораторні обстеження;
  • медичну допомогу для полегшення, зняття чи усунення симптомів і проявів травматичного пошкодження;
  • знеболення та медикаментозну терапію;
  • хірургічні операції із забезпеченням анестезії;
  • післяопераційний моніторинг, знеболення і подальшу медикаментозну терапію.

Якщо госпіталізація не потрібна, то в травмпункті лікарні пацієнт має безоплатно отримати необхідну медичну допомогу. Це передбачено пакетом «Медична допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах».

В нього, в тому числі, включені комп'ютерна томографія, рентгенологічні, ендоскопічні, ультразвукові, функціональні дослідження, а також лікувальних процедур або малих хірургічних втручань.

Центральна міська лікарня у 2021 році уклала договір на пакет «Медична допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах», тому мала б безкоштовно зробити дитині КТ.

Крім того, у лікарні мали б надати чек за обстеження, бо КТ є серед офіційно затверджених платних послуг, які надають у закладі.

Потім дитину з мамою госпіталізували у Рівненську міську дитячу лікарню.

Палата в міській дитячій лікарні, в яку поклали матір з дитиною. Фото надала матір трирічного пацієнта

Дивіться також: Які послуги безкоштовні в Рівненській міській дитячій лікарні

У дитячій лікарні дитині виписали лікування, від якого жінка відмовилась.

Також чергова лікарка дала список медикаментів, які попросила оплатити, і в якому є контейнери для аналізів, термометр, катетер, бинти, лейкопластирі, ліки при температурі та отруєнні.

Але з цього нічого не знадобилось, тому Ірина зі списку нічого не купляла. Хоча термометр зрештою дали безплатно.

Мати дитини вважає, що її син не потребував лікування до ранку. Лікарка виписала протиблювотні уколи, катетер та крапельницю. Але дитина вже спала, бо їх госпіталізували приблизно о першій годині ночі.

– Син нормально почувався, у нього була нормальна температура, мені було зрозуміло, що він не потребує цих протиблювотних уколів. Та крапельниці теж не потребує до ранку, – каже Ірина.

Керівник дитячої міської лікарні Микола Надєйко каже, що був на лікарняному два місяці, тому не володіє інформацією щодо ситуації зі списком, який отримала жінка.

– За пакетами медгарантій ми надаємо 90% безкоштовної допомоги. Скоріш за все, що дитині поставили гостру кишкову інфекцію і по ній мали все забезпечити. Якщо це стосувалось губи, то цього ніхто не оплачує, могли щось попросити. Ми стараємось по максимуму надавати безкоштовну допомогу навіть тоді, коли не були підписані пакети з НСЗУ, – розповідає керівник дитячої лікарні.

Керівник дитячої лікарні Микола Надєйко від поборів відхрещується. Фото із сайту міської дитячої лікарні

Микола Надєйко каже, що, можливо, це виняток, бо ситуація зі списками не є системною у лікарні. Але пообіцяв розібратись, щоб такого більше не було. Стверджує, що поборів у медзакладі немає.

За його словами, медикаменти лікарня закуповує за кошти НСЗУ.

Стосовно термометрів пообіцяв розібратися, бо, за його словами, у лікарні вони є. Пояснює, що його могли попросити купити, якщо жінка його пошкодила.

– З 1 квітня ми уклали нові договори на цей рік. За договорами 2020 року нам вистачало грошей на все. З 1 квітня по 1 липня у нас було на 1,5 мільйони менше, ніж ми отримували раніше. В цей період ми не могли в повному обсязі закупити ліки та розхідні матеріали, бо гроші йшли на зарплати, – пояснює керівник міської дитячої лікарні.

Він каже, що з 1 липня коштів вистачає. Але через недостатнє фінансування за попередні три місяці може бути таке, що чогось не було на складі. 

Микола Надєйко пояснює, що у минулому році було менше звернень до лікарні через коронавірусну хворобу, тому НСЗУ нарахувала меншу оплату за квітень, травень і червень. Він каже, що так було по всій Україні.

– За липень ми получили кошти від НСЗУ 31 серпня. У першу чергу мали виплатити зарплату, тому менше закупили медикаментів та розхідних матеріалів, – пояснює керівник дитячої лікарні.

Мати каже, що зараз дитина почувається добре, з дитячої лікарні їх виписали 10 вересня.

Ірина намагалась додзвонитись у контакт-центр НСЗУ, проте лінія була зайнята, тому поговорити з оператором їй не вдалося.

Ми намагалися дізнатися у головного лікаря Центральної міської лікарні Євгенія Кучерука, чому батькам відмовлялися надати чек і чому вимагали кошти за обстеження, яке має бути безоплатним у разі травмування.

Проте його секретарка Тетяна Вознюк повідомила, що 10 вересня поговорити з головлікарем не вийде, бо він на нараді, а потім поїде до обласної лікарні. 

Вона запропонувала написати журналістці офіційний запит, тоді ми зможемо отримати офіційну відповідь на наші питання. Але сказала, що з 13 вересня Євгеній Кучерук у відпустці.

Нам вдалося поспілкуватися із заступником головного лікаря.

Заступник головлікаря Ігор Дундюк каже, що медики готівку не вимагали, а батьки дитини були п'яні. Фото з редакційного архіву 2021-го

Заступник головлікаря з хірургічної частини Ігор Дундюк розповідає нам подробиці цієї історії. Каже, що грошей з батьків ніхто не вимагав.

– Приїхали п'яні батьки і наполягали на КТ. Нейрохірург сказав, що не треба КТ, там все нормально, немає ніяких зауважень. Але батьки все одно наполягали на обстеженні на томографі. Лікар сказав, що тоді його зроблять як платну послугу, а на слідуючий день батьки можуть його оплатити. Але вони не прийшли і не проплатили, – розповів Ігор Дундюк.

Він пояснив, що у дитячій лікарні є травматолог, який оглядає дітей. Потім дитину привезли до ЦМЛ на консультацію, бо єдине нейрохірургічне відділення є у цій лікарні.

– Якщо є покази до обстеження, воно робиться безкоштовно. Але повинні бути покази, травма. У дитини не було ніяких показів для проведення цього обстеження. Лікарі кажуть, що ці батьки дуже агресивно поводилися, – розповідає заступник головного лікаря.

За його словами, за платні послуги пацієнтам видають чеки, у лікарні є касові апарати.

Проте Ірина запречує слова Ігоря Дундюка щодо того, що вона або її чоловік були п'яні. Каже, що це наклеп.

– Я на антидепресантах і мені в принципі протипоказаний алкоголь. Навіть коли мені можна було пити, я дуже рідко його вживала, бо не люблю алкоголь. А в найближчий рік мені не можна пити, бо я лікую депресію, – пояснює жінка.

Каже, що з лікарями спілкувалася знервовано, бо вона імпульсивна й емоційна людина.

Слова щодо КТ вона теж заперечує.

– Однозначно, лікар сам запропонував зробити КТ. Коли ми перепитали, чи не можна без цього обійтися, сказав, що бажано було би зробити це обстеження. Але нас збентежило те, що лікарі хотіли за КТ тільки готівку, – каже Ірина.

– Мій чоловік про момент зустрічі в дорослій міській лікарні з нейрохірургом розповів: «Він сказав, що треба зробити КТ, щоб упевнитися, що з мозком усе гаразд. Він сказав, давайте зробимо томографію, щоб переконатися, що там все нормально», – каже Ірина.

Вона розповідає, що плату за КТ попросила медсестра вже після обстеження, про те, що воно буде платне, їх ніхто не попередив заздалегідь.

За словами Ірини, її чоловік наполіг на тому, щоб подивитися результати КТ.

– Чоловік хотів зафіксувати слова на відео, аналіз результатів. Лікар покликав його за собою, щоб показати папірець, де написано, що вести відеозйомку не рекомендується. Чоловік сказав, що лікар може запхати в кишеню свої рекомендації, бо він атовець, це його дитина і він не допустить, щоб на нас «їздили», – переказала слова чоловіка Ірина.

Лікар поступився та дозволив переглянути результати безкоштовно. Проте відео чоловік Ірини потім видалив. Вона пояснила це так: «Чоловік подумав, що раз ситуація вирішилась і ми з лікарні поїхали, то нема необхідності зберігати відео».

Також жінка каже, що вони з чоловіком готові подати до суду на лікаря за наклеп про те, що буцімто вони були п'яні, коли привезли дитину до лікарні.

Дивіться також: За які послуги не треба платити у Центральній міській лікарні Рівного


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте