Програма змін громади Рівного: що обіцяє новий мер і що планує його команда
У другому турі виборів міського голови Рівного переміг Олександр Третяк. Він висуванець, але не член партії «Європейська солідарність». З перемогою його привітав партійний лідер Петро Порошенко.
А сам Олександр Третяк подякував рівнянам і сказав, що почувається бадьоро і готовий до наступних перемог. Ще зауважив, що він – єдиний з «ЄС», хто став міським головою обласного центру на цьогорічних виборах.
«Четверта влада» шукала передвиборчу програму Олександра Третяка – і не знайшла. У міському осередку партії сказали: їхній висуванець буде виконувати партійну програму. Що вона передбачає і що говорив у різний час і для різних медіа Олександр Третяк – читайте у нашій публікації.
«Всі йдуть… реалізувати програму партії»
У середині вересня Олександр Третяк погодився із припущенням ведучої програми «Гість у студії», що він та його команда разом складуть його передвиборчу програму і її всі «невдовзі» побачать.
За місяць після виборів такої програми у відкритому доступі немає.
Журналістка «Четвертої влади» звернулася до голови Рівненської обласної організації «Європейської солідарності» Віталія Гайдукевича: чи можна через нього отримати таку програму.
– Можна точно отримати програму партії – він же висуванець партії. А вона у відкритому доступі є. Детальніше можна розпитати у Павла Алексєвича, – сказав Віталій Гайдукевич.
Віталій Гайдукевич додав, що програму партії можна знайти на сторінці міської організації у фейсбуку: «там вона викладалася шматками, і відео було». Він має на увазі ті публікації, які йшли під заголовком «Програма 2020».
Голова рівненського міського осередку «Європейської солідарності» Павло Алексєвич каже, що не бачив передвиборчої програми Олександра Третяка і не має її. За його баченням, «будь-який депутат, партієць, у тому числі й міський голова, всі йдуть… реалізувати програму партії». Відтак рівняни голосують і «підтримують людей, щоб вони реалізували програму партії».
– Ми її писали, друкували, презентували у вигляді буклетика... і намагалися поміняти дискурс з голосування за людей чи бренди, щоб люди читали програму партії, – каже голова міської організації «Європейської солідарності» Павло Алексєвич.
Посилання на текст програми у ґуґлдоці дав Павло Алексєвич. Називається вона «Збудуємо Європу в Рівному!».
– Олександр, як кандидат від нашої партії, обов’язково буде відстоювати всі пункти цієї програми, – написав Павло Алексєвич у супровідному повідомленні.
Експерти напрямків від «Європейської солідарності»
У Пояснювальній записці до програми написано, що програму розробили 10 експертів за травень-вересень 2020 року і що вона не остаточна: її можуть змінювати під впливом зустрічей із людьми, дискусій і нового досвіду.
Хто експерти напрямків і що мається на увазі під деякими запланованими заходами (наприклад, «зміна структури виконавчої влади» чи «запровадження поділу міста на мікрорайони»), голова міського осередку «ЄС» пообіцяв розповісти пізніше, коли мине організаційний період. Наразі партійна команда налаштовується на роботу в раді та у проєктах.
Імовірно, «експертами напрямків» є рівняни із тематичних відео, які публікувалися на фейсбук-сторінці міського осередку «ЄС» під заголовком «Програма 2020». А саме:
- Олександр Третяк, Павло Алексєвич («Ефективне управління містом»);
- Жанна Бондар, Тетяна Воронцова («Медичний туризм»);
- Тарас Обоїста, Максим Волович («Молодіжна політика»);
- Валерій Гусак, Андрій Прищепа, Ігор Кричкевич («ОСББ. Комунальне господарство»);
- Олександр Грицина, Людмила Радчук («Освіта»);
- Дмитро Котляров («Містобудування»);
- Тарас Обоїста, Тетяна Воронцова, Юрій Поліщук («Військово-патріотичне виховання»);
- Оксана Майборода («Озеленення»);
- Жанна Бондар, Жанна Колошва («Туристичний розвиток Рівного»);
- Наталія Майорова, Олександр Процюк («Розвиток економіки»);
- Антон Бриних, Федір Мисюра («Мобільність і транспортна інфраструктура»);
- Юрій Поліщук, Тетяна Воронцова («Медична сфера»).
«Перші кроки» зі «своїм» мером
У Пояснювальній записці йдеться, що на момент виборів програма міського осередку – це «доповнений і деталізований документ». І що після виборів експерти продовжать працювати над своїми напрямками, а фракція «ЄС» в оновленій міській раді «візьметься невідкладно» реалізовувати «перші кроки з реформування міста».
– Зараз, мабуть, місяць точно будуть пусконалагоджувальні роботи. Далі визначимося з пріоритетами та створимо проєктні команди. Тоді будуть зрозумілі перші кроки. Це я зі сторони партії можу сказати, – написав Павло Алексєвич.
Про свої три «перші кроки» розповів Олександр Третяк:
- «повністю оновити владу у нашому місті: вона буде побудована на принципах прозорості, доброчесності, відповідальності, стратегічного бачення»;
- «збереження та підвищення рівня освіти і здоров’я рівнян»;
- «зробимо перерозподіл ресурсів, які є у нашому місті, і великий акцент – на підтримку закладів сфери охорони здоров’я».
Зауважимо, що варіанти «перших кроків» в Олександра Третяка різні, повторюється лише тема охорони здоров’я. Про це далі.
«Прорив» у 15 пунктах
За програмою, у пріоритетах рівненської команди «Європейської солідарності» й Олександра Третяка – сталий розвиток міста і європейські цінності. Усі зусилля нібито будуть спрямовані на «прорив у найважливіших сферах». Яких саме – у наступній таблиці.
№ | Напрямок/сфера | Заплановані заходи |
1 | Базові зміни в Рівненській міській раді та управлінні містом | Зміна структури виконавчої влади, перезапуск програмно-цільового методу і скасування тих програм, які системно не виконуються. |
2 | Стратегії Рівненської ОТГ (з урахуванням приєднання Квасилова) | Переглянути старі стратегії розвитку і розробити нові, з урахуванням Цілей сталого розвитку ООН та Нової програми розвитку міст Лейпцизької хартії 2007 року. |
3 | Галузеві стратегії | Інтегрована концепція розвитку міста з урахуванням Квасилова й навколишніх громад, план сталої мобільності міста, програма розвитку локальних спортивних майданчиків, комплексна стратегія озеленення Рівного, розвитку освіти, медицини і культури, стратегія поводження з відходами й адаптації міста до кліматичних змін (зокрема й боротьба зі зливовими стоками). |
4 | Економіка та фінанси | Спрощення отримання дозвільних документів, розвиток підприємництва в освіті й культурі (наприклад, запровадження програми підтримки у відкриттях приватних закладів), відкриття мікрорайонних ЦНАПів, створення Центру інвестицій та міжнародної співпраці для залучення грантових програм. |
5 | Охорона здоров’я | Перевірка всіх міських медичних закладів для наступної розробки стратегії їхнього розвитку й покращення матеріального забезпечення, розроблення програми інформування про щеплення, стимулювання розвитку сучасних напрямків у медицині (трансплантології, кардіохірургії та подальшому) зі спеціалізацією лікарень та навчанням лікарів, розвиток медичного туризму. |
6 | План дій для територіальної громади | Розроблення окремої програми інтеграції Квасилова у міську структуру Рівного, створення ради навколишніх ОТГ для взаємовигідної співпраці, розроблення інтегрованої концепції розвитку Рівненської ОТГ з урахуванням ситуації із забудовами навколишніх полів житловими масивами, розроблення транспортного плану Рівного з урахуванням навколишніх громад. |
7 | Містобудування (планування територій, забудова, рекреація) | Оновлення генерального плану Рівного, розроблення землевпорядної документації із межами зелених зон і визначення їхніх балансоутримувачів, оновлення набережної території за проєктом «Зелена стежка», розроблення нових і сучасних правил благоустрою на основі світових досвідів, розроблення програми відновлення й розвитку центрального парку ім. Т.Г.Шевченка, запровадження поділу міста на мікрорайони і їхній локальний розвиток, розроблення стратегії «доступних дитячих просторів» для всіх мікрорайонів, енергоаудит будівель бюджетних установ і продовження їхньої термомодернізації, перезапущення міського геопорталу і відокремлення кадастрової служби в окрему міську структуру, перевірка «Рівнетеплоенерго» і розробка програми його співпраці з приватними інвесторами, розроблення стратегії впорядкування міських кладовищ, включно з історичним на Грабнику. |
8 | Мобільність і транспортна інфраструктура | Розроблення Плану сталої міської мобільності, який змінить підхід до роботи громадського транспорту; запровадження «електронного квитка» і оптимізація маршрутної мережі міста з переходом на оплату перевізнику за кілометри рейсів; закупівля програмного забезпечення для розробки спільно з НУВГП транспортної моделі міста; стимулювання інвестицій у розвиток сервісу комунальних транспортних підприємств (розвиток тролейбусного депо, створення пунктів відпочинку для водіїв на кінцевих зупинках); оновлення щонайменше 30% контактної мережі тролейбусів, модернізація наявних та придбання нових тролейбусів з урахуванням потреб маломобільного населення, перевірка безпеки руху з відображенням даних на геопорталі, створення програми підвищення безпеки дорожнього руху за принципами Vision Zero, продовження встановлення контрастного освітлення на пішохідних переходах та нанесення розмітки на дорогах, розбудова веломережі спільно з навколишніми громадами (не менше 10 кілометрів велошляхів до 2024 року), врахування потреб малого електричного транспорту, запровадження комплексного підходу до організації дорожнього руху. |
9 | Освіта | Сприяння появі приватних дитячих садочків і шкіл через програму за принципом «гроші ходять за дитиною»; створення програми патріотичного виховання молоді; введення у шкільне навчання тематичних програм з сортування сміття, підприємництва, надання першої домедичної допомоги; розроблення програми з термомодернізації Палацу дітей та молоді; будівництво шкіл (можливо, на співфінансуванні) у нових житлових мікрорайонах «Чайка» та «Південний», зміна підходу в управлінні школами й садочками у напрямку їхньої максимальної автономії. |
10 | Культура та спорт | Розроблення програми модернізації мототреку; перевірка будівництва стадіону «Авангард» з можливим переглядом прийнятих проектних рішень (у бік спрощення та зменшення); перевірка спортивної інфраструктури та комунальних спортивних клубів і розроблення стратегії їхнього оновлення й створення нових; розроблення програми розвитку локальних спортивних майданчиків з можливим будівництвом на умовах комунально-приватного партнерства; реконструювання центру «Інваспорт» з урахуванням потреб ветеранів, особливо тих, хто потребує реабілітації після поранень. |
11 | Збереження довкілля | Налагодження роздільного збирання відходів та роботи сортувального заводу; розроблення стратегії поводження із твердими побутовими, небезпечними та органічними відходами; запровадження інформаційної кампанії щодо правильного поводження зі сміттям (особливий акцент на школи та ОСББ); розроблення нової комплексної стратегії міського озеленення (перехід на багаторічники, до професійного догляду за насадженнями, їхній онлайн облік: до 2022 року всі насадження узяти на баланс, до 2025 року зробити все можливе для збереження дерев); розроблення програми «Зелена стежка» з її інтеграцією в міську інфраструктуру; застосування рекомендацій НУВГП з очищення річки Устя, розвиток пішохідної мобільності через озеленення й реконструкцію основних шляхів; встановлення системи датчиків цілодобової перевірки стану навколишнього середовища із відображенням на міському геопорталі. |
12 | Безпека | Допрацювання програми зі встановлення камер на основних міських вулицях, запровадження муніципальної варти, продовження реалізації програми «Безпечне місто», розроблення й впровадження програми нульової толерантності до травматизму на дорогах з метою «звести смертність від ДТП до нуля» (введення розподілу потоків руху, відділення пішоходів від автомобільного руху). |
13 | Соціальні послуги та захист | Розроблення й впровадження муніципальних соціальних програм, надання доступу до послуг через інтернет, впровадження електронної картки рівнянина, залучення громадських організацій до виконання соціальних замовлень, підтримка соціально орієнтованого бізнесу й підприємництва. |
14 | Туризм | Розвиток Рівного як «хабу локального туризму», інвентаризація туристичних місць, «програма промоції туризму», залучення Рівного до міжнародного туризму через розвиток перспективних маршрутів і напрямків. |
15 | Публічність, підзвітність і впорядкованість | Рішення будуть ухвалювати на основі аналітики і даних (ці дані й рішення будуть доступні на сайті міської ради); стратегічні програми будуть обговорюватися із мешканцями і відкрито презентуватися, ключові показники і дані відображатимуться на геопорталі; забезпечення публічного доступу через сайт міської ради до всіх даних усіх її підрозділів; запровадження ефективних форм звітності для ключових управлінь та комунальних підприємств через вимірювані показники їхньої ефективності. |
За прозору владу
Олександр Третяк перед виборами підписав Кодекс прозорої влади. Загалом цей кодекс підтримали всього 35 із 2 тисяч 929 кандидатів у мери з усієї України. З Рівненщини, крім Олександра Третяка, підписи поставили Віталій Герман (Рівне, «Перемога Пальчевського»), Роман Денисюк (Рівне, «Голос»), Володимир Грушевський (Вараш, «Голос»).
Цей Кодекс вимагає від представників місцевого самоврядування:
- забезпечити прозоре управління комунальними підприємствами;
- створити й розвивати геоінформаційну систему;
- організувати ефективне використання земельних ресурсів;
- створити прозору систему роботи з інвестиційними пропозиціями;
- залучати громаду до розробки місцевої регуляторної політики;
- оприлюднити актуальні дані про нерухоме комунальне майно;
- реалізувати прозорі процеси підготовки й прийняття рішень на системній основі;
- забезпечити реалізацію процесів з протидії корупції;
- реалізувати прозорі практики роботи з інфраструктурними проєктами;
- впровадити місцеву політику відкритих даних;
- інформувати і звітувати про діяльність регулярно.
Що саме входить до кожного пункту, можете подивитися тут.
– Маю чіткий намір працювати за цими принципами, бо саме такі правила здатні зробити Рівне по-справжньому європейським містом, – написав тоді Олександр Третяк.
За рейтингом прозорості 100 найбільших міст України 2019 року Рівне розташоване на 33 позиції.
Цитати Олександра Третяка
«Четверта влада» зібрала найцікавіші цитати з ефірів та публікацій, де героєм був новообраний міський голова. Певним чином вони змальовують Олександра Третяка як управлінця і дозволяють уявити, що можна чекати від нього та його команди.
Про себе
- «Я вважаю себе непоганим управлінцем. Як керівник навчального закладу… У місті є перш за все проблема з господарюванням… Я вважаю, що місту потрібен молодий, ефективний, прогресивний, сучасний менеджер. Людина, яка правильно розставить акценти в розподілі сил і ресурсів нашого міста. Людина, яка… буде займатися менеджментом нашого міста… Той самий господарник може сьогодні називатися менеджером» (вересень 2020 року)
- «Мої вчителі… вкладали в мене любов до України, своєї рідної землі… Я виростав на цінностях християнських: порядність, чесність, здорова мораль, культура, освіта… Це ті цінності, які допоможуть мені в моїй наступній роботі. Саме цінності допоможуть мені і моїй команді тримати порядок» (вересень 2020 року)
- «Це мій принцип життя, це філософія, стиль мого життя – робити щось не просто добре, а якнайкраще» (листопад 2020 року)
- «Я молодий і вже маю певний управлінський досвід, який дозволить мені правильно збалансувати ресурси, які є у нашому місті, і правильно використовувати, щоб місто процвітало… Мої знання та досвід, моє володіння іноземними мовами, моя комунікація з міжнародними друзями й партнерами допоможуть нам зробити Рівне справді перлиною західного регіону» (листопад 2020-го року)
- «Найсильнішою своєю рисою вважаю, напевно, організаційні здібності. Організувати якусь роботу для мене дуже легко й природно. Коли маю завдання, то відразу перед очима ніби пазли складаються: що і як зробити. Це дана Богом здібність. Щодо слабкостей… Я завжди комплексував, що надто молодий, особливо перебуваючи в колі зрілих і досвідчених» (2016 рік)
- «Я радий тому, що є рівновіддаленим від усіх цих кланів та сфер впливу» (листопад 2020 року)
Про свою команду
- «Я сподіваюся, що я і команда, з якою ми йдемо, зможемо змінити ці відношення до цієї сфери (до політики як «брудної» – авт.) і спробуємо максимально гарно, позитивно зробити все, що ми плануємо і показати зовсім інший рівень місцевого врядування» (вересень 2020 року)
- «У моїй команді є чимало з громадського сектору,.. люди, які є експертами… з ключових сфер: охорони здоров’я, освіти, культури, житлово-комунального господарства і транспорту й логістики» (вересень 2020 року)
- «Я сьогодні з усією відповідальністю можу заявити, що наша команда – це одне ціле й готові працювати на благо нашого міста... За мною стоїть потужна команда: в міській раді, обласні та у Верховній, що дозволить мені бути справді ефективним керівником міста» (листопад 2020 року)
- «По-перше, я йду в мери не сам, а з професійною, енергійною, командою, серед яких – як досвідчені в тих чи інших напрямах експерти, так і молоді, активні люди. По-друге, серед нашої команди… немає «зашкварених» людей – навпаки, всі неодноразово демонстрували своє безкорисливе служіння як громаді, так і державі» (вересень 2020 року)
- «Ми й розглядаємо наш похід у місцеву політику як форму служіння нашому місту» (вересень 2020 року)
Про плани й першочергове
- «Ми, як команда-переможець, однозначно сформуємо більшість навколо себе» (листопад 2020 року)
- «Сподіваюся, що в місті Рівному наша співпраця (із партією «Голос» – авт.) у міській раді матиме дуже плідну, тісну взаємодію і ми справді зробимо місто перлиною західного регіону України» (листопад 2020 року)
- «Рівне знаходиться у червоній зоні карантину, тож максимальну вагу… – на сферу охорони здоров’я: підсилення ресурсів на боротьбу з COVID-19, муніципальні програми з підтримки медиків. Оновлення й очищення влади: керівники комунальних закладів, які гарно, чесно й відповідально працюють, – працюємо разом. Ті, хто негідно – ми говоримо про очищення влади... Очищення міста в екологічному плані: Устя, Басів Кут – це ті проблемні зони, які потрібно вирішувати вже і зараз також… Сфера освіти й культури… І максимальна нетерпимість до корупції та хабарництва» (листопад 2020 року)
- «Щодо усіх працівників апарату (міської ради – авт.) і комунальних підприємств: абсолютно можуть бути спокійними ті, хто гарно і ефективно працює і працюватиме на благо міста. Звісно, ми хотіли б перевірити рівень коефіцієнту корисної дії від їхньої роботи. І всі найкращі працівники будуть працювати, тому немає чого хвилюватися. Ті, хто недопрацьовують, – будемо говорити на предмет покращення їхньої роботи. А якщо не буде змін – будемо говорити більш різко» (листопад 2020 року)
- «Ми маємо попрацювати над забезпеченням киснем наших лікарень… Ми будемо говорити про оновлення рухомого складу наших комунальних підприємств... Приведення до ладу наших парків, рекреаційних зон, гідропарку, водних ресурсів нашого міста» (листопад 2020 року)
- «Перш за все, будемо давати відповіді на ті запити рівнян, які вже зараз їм найбільше болять. Це — сфера обслуговування та охорони здоров’я. Наших містян турбують, здавалось би, прості питання: внески в дитячі садочки, школи, відсутність місць у дошкільних закладах тощо. Банально, але людей це хвилює, тому негайно потрібно розв’язувати ці питання» (вересень 2020 року)
- «Перше: повернути довіру людей до місцевого самоврядування. Друге: зробити максимальний аудит – перевірити весь стан справ у нашому місті, щоб орієнтуватися де наша вихідна точка і звідки нам виходити у процес цих змін. І третє: мінімізувати, напевно, всіляку таку складову, яка вселяє недовіру до мешканців міста. Йдеться про корупційну складову. Мінімізувати корупційні ризики у нашому місті» (жовтень 2020 року)
- «Якщо по сферах, то найперша сфера для нас – це житлово-комунальне господарство. Це за замовчуванням. Міський голова не має пишатися тим, що він десь прибрав вулиці, поміняв лампочки – це за замовчуванням має відбуватися. Друге – це сфера охорони здоров’я, вона повинна бути ключовою у нас… І освіта. Адже зміни в нашому місті можуть бути реальними, коли вони розпочнуться із свідомого підходу громадян... до свого міста, вулиці, під’їзду, будинку. Ми будемо намагатися реально впливати на свідому позицію людей через освіту та культуру, адже це ті складові, на котрі мало хто раніше звертав увагу… Ми повинні виховувати свідоме громадянське суспільство» (жовтень 2020 року)
Про молодь
- «Ми будемо допомагати їм розуміти, що найважливіша запорука для успішного життя – це цінності: національні, родинні, українські, християнські» (вересень 2020 року)
Про нетрадиційне
- «"Європейська солідарність" зараз позиціонує себе як партія з неоконсервативними поглядами, що базується на християнській демократії. Тому їхня ідеологія абсолютно співвідносна з моєю. Мій світогляд базується на тих же переконаннях, що й у більшості мешканців України. А наша країна – доволі християнська. Навіть в нашій Конституції сказано, що її приймали, усвідомлюючи відповідальність перед Богом і людьми. До речі, в Конституції ніде не згадується про якісь представництва ЛГБТ і тому подібне. Ми абсолютно поважаємо кожного громадянина України, який поважає свою країну, національні звичаї та ідентичність» (листопад 2020 року)
Про святкування Гелловіну
- «Міський голова не визначає, кому яке свято святкувати, в якого бога вірити… Навіщо це все (страх, смерть) пропагувати, якщо можна подумати, що ми можемо зробити кращого? Сьогодні ми маємо розвинути у нашому місті місто добрих емоцій» (листопад 2020 року)
Про протистояння деяких мерів і центральної влади
- «Той «локдаун вихідного дня», що був введений необдуманим рішенням, майже призвів до нокдауну нашої економіки на національному рівні. І виступи багатьох мерів показали, що людям тепер байдуже на рішення центральної влади. Звичайні мешканці більше тепер довіряють своїм обраним представникам на місцях. Мери цими своїми виступами показали, що мають силу і владу, аби опонувати центральній владі. Не вважаю, що це призведе до якогось дисбалансу» (листопад 2020 року)
Про те, чи буде підтримувати протестантів Рівного як протестант-мер
- «Я абсолютно однаково ставлюся до кожної християнської конфесії, яка є у нашому місті. Я був одним із ініціаторів міжконфесійного діалогу у нашому місті у такому форматі, як Рівненська рада християнських церков. Ми гарно співпрацювали» (листопад 2020 року)
Про чиновників і біблійні принципи
- «У Біблії закладено дуже багато принципів, які сьогодні варто перейняти багатьом управлінцям, керівникам міст: не кради, не обманюй, нехай завжди ти будеш простягати руку допомоги бідному, допомагати, піклуватися про місто» (листопад 2020 року)
Перше рішення щодо міської новорічної ялинки
- «По-перше. У центрі міста є ялинки. Навіщо рубати живе дерево, якщо можна використати те, що стоїть тут? По-друге. Ми у червоній зоні карантину. Масових гулянь не буде – не буде потреби витрачати сотні тисяч гривень… По-третє, біля «Злати плази» встановлена гарна ялинка. Всі охочі можуть бути там. Але ми попрацюємо, щоб наші ялинки у центрі міста були гарно оздоблені і освітлені. А на наступний рік буде стояти гарна ялинка» (листопад 2020 року)
Про очікування від перебування на посаді міського голови
- «Однозначно я звик так жити й працювати, щоб робити щось не просто добре, а якнайкраще. Сподіваюся, на посаді міського голови мені вдасться втілити цей принцип... і рівняни будуть не просто почуватися добре, а краще, ніж добре. Сподіваюся, що наше місто… матиме в рейтингах всіх українських міст не просто якусь добру оцінку, а якомога вищу й найкращу (листопад 2020 року).
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти