Протокол складати не треба було: адвокат про покарання мами хлопця, який заблукав через недогляд батька

За те, що хлопчик пішов із дому, поки батько не бачив, поліція склала протокол на матір, якої не було вдома. Користувачі соцмереж обурились, чому протокол склали не на батька. Натомість нам адвокат пояснив, що протокол взагалі не треба було складати, ні на кого
Джерело
Фейсбук-сторінка поліції Києва

19 травня київські поліцейські знайшли у метро 8-літнього хлопця, який вийшов з дому і заблукав. Удома він був з батьком, поки мати пішла у справах.

Втім коли поліцейські передавали знайдену дитину матері, склали протокол за неналежне виконання батьківських обов’язків саме на неї. Це обурило користувачів соцмереж: мовляв, батько недогледів, хай він і відповідає.

Журналістам «Української правди. Життя» у Київській ювенальній поліції пояснили, що склали протокол на маму хлопця просто тому, що вона перша до них прийшла. Якби прийшов батько  склали б на нього.

Історії, коли батьки чи інші дорослі не помічають, як діти йдуть геть, стаються ледь не щодня. Наприклад, 20 травня така ситуація сталася у Львові.

Ми поцікавились в адвоката з понад 30-річним стажем, чи справді в цій історії є правопорушення зі сторони батьків.

Адвокат Олександр Бражніков пояснює, чому часто подібні протоколи можуть бути легко «розбитими» у суді:

– Виховання дітей – цілковито в компетенції батьків. Закон передбачає їхню відповідальність лише у деяких дуже окремих випадках.

– Щоб коректно скласти протокол, потрібно усвідомлювати, що в ньому повинні відображатися лише ті діяння, які перераховані у статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей – ред.).

Зокрема, на маму 8-літнього хлопця, який загубився в метро, склали протокол за частиною першою цієї статті – «ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей».

До речі, покарання за цією частиною статті – усне попередження або штраф від 850 до 1700 гривень.

Олександр Бражніков каже, що у ситуації з заблукалим хлопцем батьки не зробили нічого, що «підпадало би під закон», тому «за кваліфікованої юридичної допомоги такі протоколи у суді не встоять»:

– Однак за такою допомогою звертається мало людей, на яких складають такі протоколи. Тому в надії на це, а також під тиском начальства і у гонитві за показниками такі протоколи і множаться.

– А що можна вважати ухилення батьків від обов’язків щодо дитини, про яке йдеться в статті 184? Коли дитина непомітно вислизнула з дому – це ухилення чи ні? – журналістка.

– Ухилення – це питання філософське, а от ухилення від забезпечення умов для навчання і проживання у цьому випадку відсутні на 100%. Тому якби з дитиною щось і сталося, то складу адмінправопорушення все одно би не було.

Зі слів адвоката, під ухилення від батьківських обов’язків підпадає, наприклад, відсутність у дитини ліжка, одягу і мила, ручки, зошита і черевиків, щоб іти до школи.

– А залишені відчиненими двері в домі, де перебуває дитина? Може, це в поліції вважають неналежними умовами життя?

– Ні, це не є неналежні умови. Не шукайте ніякої логіки [у складеному протоколі], це марно.

– Мамі цього хлопця достатньо буде в суді спитати, які саме обов’язки вона не виконала, щоб суд її виправдав. У протоколі повинно бути відображене лише те порушення, яке передбачене законом, і не більше, – пояснив Олександр Бражніков. 


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте