Рівнянам надають вдесятеро менше пільгових кредитів ніж волинянам для будівництва у селі

На Волині майже вдесятеро більше коштів освоюють за програмою підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім», ніж на Рівненщині. 

Згідно з інформацією наданою департаментами агропромислового розвитку обох областей у 2016-ому році волинські селяни отримали кредитів на суму понад 12 мільйонів гривень, а рівненські – трохи більше мільйона ста тисяч гривень

У 2017-му пропорції майже не змінились Волинь освоїла майже 11 з половиною мільйонів, а Рівненщина – понад два мільйони. І це при тому, що частка сільського населення у Рівненській області більша, ніж у Волинській: 52,2% проти 47,7%.

Програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» створена на виконання указу Президента України від 1998 року. ЇЇ мета – забезпечити житлом або ж поліпшити житлові умови населення в сільській місцевості. Іншими словами – розвиток села. 

Молоді сім'ї можуть скористатися цією програмою, взявши довгострокові кредити під 3% річних на будівництво, придбання, реконструкцію житла, підведення комунікацій чи утеплення.

Про ці можливості їм мають повідомляти у місцевих радах, над цим також працюють чиновники профільних управлінь. 

Розпорядниками коштів програми є аграрні департаменти при ОДА, а одержувачами – фонди підтримки індивідуального житлового будівництва на селі.

Кошти з обласного бюджету виділяються тим громадам, де органи місцевого самоврядування передбачили співфінансування програми із місцевих бюджетів.

У 2017 році на Волині на виконання заходів програми заклали 11,65 млн.грн, в тому числі:

Джерело фінансування Сума
державний бюджет 1,80 млн.грн.
обласний бюджет 5,95 млн.грн.
районний бюджет 3,86 млн.грн.
бюджет об'єднаних територіальних громад 0,03 млн.грн.

– У фінансування включились усі 16 районів, 2 об’єднані територіальні громади: Зимнівська та Прилісненська, – звітує екс-директор Фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Володимир Корнейчик. – За рахунок коштів бюджетів всіх рівнів:

  • введено 47 житлових будинків загальною площею 5640 м2;

  • виділено кошти на реконструкцію 32-х житлових будинків;

  • надано кредитів на придбання 15-х житлових будинків;

  • власникам ОСГ виділено кошти на придбання 8 корів.

Щастить не всім. У 2017 році за позикою в обласний Фонд звернулось 462 жителів села, кредити отримали 167 сільських мешканців. 

 – Отримати пільгові кредити за цією програмою непросто, – каже волинянка Анастасія Стасюк. Вона разом з чоловіком і двома малолітніми дітьми винаймає квартиру в одному з райцентрів. Жінка каже, що прийняли рішення будуватися, бо хочуть мати власний дах над головою. Заяву і всі документи сім'я Стасюків подала ще два роки тому. 

– У грудні 2016 року нас поставили на чергу в області. У Фонді сказали, що сума, яку ми просимо, підйомна і нам дадуть її двома траншами. Це кредит на 15 років. Сказали, що кошти будуть в кінці першого кварталу 2017 року. Не сталося.

Ми почали будуватися. Кошти надійшли аж у липні 2018-го, всього 30 тисяч гривень, а не 200, як просили. Зараз дуже багато заяв від учасників АТО. Гроші, які нам кинули наче кістку, навряд чи суттєво вплинуть на стан справ, адже їх навіть не вистачить на покрівлю, – каже Анастасія.

Разом з тим ситуація на Рівненщині значно гірша, ніж на Волині.

Заступник керівника Фонду індивідуального житлового будівництва на селі Олександр Доброжанський каже, що кошти на виконання цієї програми з держбюджету не виділялись більше 9-ти років, тому постійно йде недофінансування програм щодо планових показників. 

– Щодо коштів з обласного бюджету, то депутати приймають ці рішення, не ми. Чому у нас суми в десять разів менші, ніж на Волині? Значить там є фінансові можливості виділяти більше. Тут треба загалом порівнювати бюджети областей, – каже Олександр Доброжанський.

– Ми, звичайно, хотіли б більше надавати кредитів, але нема з чого. Найближчим часом будуть прийматися зміни до бюджету, то ми знову будемо просити кошти на програму «Власний дім», але чи підтримають. 

А ось до Волині державна казна була щедрішою, гроші на реалізацію програми виділялися щорічно. 

У 2017 році на Рівненщині на виконання заходів програми заклали 2 мільйони 163 тисячі гривень.

Джерело фінансування Сума
обласний бюджет 1,6 млн. грн.
районний бюджет 0,463 млн. грн.
бюджети сільських та селищних рад 0,1 млн. грн.

Програма «Власний дім» на Волині і Рівненщині відрізняються не тільки обсягом фінансування, кількістю громадян, яким пощастило, а й напрямками підтримки.

Волинь виділяє кошти на кредити для будівництва житла, його придбання, реконструкцію, підведення інженерних мереж, а також... придбання корів. На Рівненщині теж будують, купують, реконструюють, утеплюють, та газифікують. А от на корів коштів не закладають.

Разом з тим Волинь запланувала на 2018 рік виділити на реалізацію програми «Власний дім» вже 24 мільйони гривень. А рівняни планують освоїти 5 мільйонів гривень.

Щоб отримати кредит за програмою «Власний дім» потрібно жити, працювати і будуватись саме у сільській місцевості.

Порядок оформлення документів є в постанові Кабміну за посиланням. Консультації щодо можливостей програми можна отримати безпосередньо звернувшись до Фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. 


Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» за підтримки та сприяння міжнародної організації IREX / Програми Партнерства у галузі мас-медіа в Україні (UMPP)

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте

Підпишіться на нашу розсилку

(найважливіші новини двічі на місяць)