«Міліцейська контра», або Як скомпрометовані міліціонери поновлюються через суди

Реформу поліції в Україні називають найуспішнішою. Втім, не все так привабливо, як здається

Попри те, що багатьом одіозним правоохоронцям не вдалося пройти атестаційного фільтру, частина з них поновлюється або навіть вже поновилася, а наказ про порядок атестації нині оскаржують у суді.

Як відбувається міліцейська контрреволюція, – з'ясовували журналісти програми «Слідство.Інфо».

– Документи до огляду, – каже інспектор патрульної поліції водієві авто.

– До чого? Чому? – запитує пасажир, що сидить праворуч від водія.

– Шановний, я спілкуюсь з водієм, пред’явіть документи до огляду.

– А ти хто такий вобще, шоб…

– Інспектор патрульної поліції міста Луцька, рядовий поліції Цегульов.

– І шо? І шо?!

– Документи: посвідчення водія, реєстраційний талон на транспортний засіб.

– Ну і шо?!

– Поліс обов’язкового страхування.

– Ди нах**, яка разніца, – каже пасажир автомобіля.

Так посилає патрульного в Луцьку, на той час, заступник начальника управління захисту економіки Національної поліції в Рівненській області Олександр Волошин.

Тоді він ухилявся від проходження атестації, нібито перебуваючи в лікарні. І напідпитку з’ясовував стосунки з поліцейськими.

1

– Говоріть далі, будь ласка, стаття 173! – раз-у-раз повторює Олександр Волошин в обличчя поліцейському вже у відділку. Так він начебто намагається з`ясувати причини затримання, які йому раніше вже озвучували.

– Не кричіть до мене, будь ласка!

– Я голосно говорю, то моє право!

– Ще раз вам кажу...

– ...то моє право голосно говорити! – кричить Волошин не дослухавши відповідь на своє запитання.

Атестаційній комісії цей екс-міліціонер вказав, що перебуває на стаціонарі, але під час візиту журналістів до лікарні його там не було.

Під час атестації поліцейських заступник керівника управління захисту економіки не набрав навіть половини необхідних балів із загальних навичок та знання законодавства, а тому був звільнений. Та на цьому історія не завершилася...

2

Працівників патрульно-постової служби міліції та сумнозвісної ДАІ під час реформування замінила наново набрана патрульна поліція. Решту міліціонерів так швидко не замінити.

Тому очищувати їхні лави від продажних і непрофесійних людей, яким не довіряє суспільство, покликана атестація із залученням громадськості.

По троє поліцейських з інших міст та стільки ж або більше представників громадських організацій і журналістів під час співбесіди визначають, чи гідний працівник служити в поліції.

3
Повнорозмірне зображення відкривається у новому вікні за кліком

Станом на 11 квітня переатестацію пройшли понад 23 тисячі колишніх міліціонерів із 7-ми регіонів України. За її результатами мають звільнити 13 з половиною відсотків працівників.

Ще понад 6 відсотків мають перевести на нижчу посаду через службову невідповідність. Найбільше тих, кого мають звільнити, серед керівників середньої ланки – начальників і заступників начальників відділів.

4

– Аттестация, – это же первый этап очищения, который проходит в Национальной полиции Украины, – каже голова Національної поліції України Хатія Деканоїдзе.

–  А второй этап очищения – уже в ручном режиме, вместе с вами, с обществом, будем доделывать уже те ошибки или проблемы, которые у нас есть. Самое главное – что мы не останавливаемся.

Проблеми, про які говорить голова Національної поліції, – це понад 800 судових позовів від поліцейських, які втратили через атестацію теплі місця.

Вже близько 20-ти позовів суди задовольнили, повернувши звільнених поліцейських та втрачену ними зарплату за вимушений прогул. Виграних поліцією позовів утричі менше.

– Ми дуже сподіваємося, що в перші тижні, половину травня ми зможемо вказану негативну статистику поламати, – не втрачає оптимізму перший заступник начальника Правового департаменту Національної поліції Микола Грінцов.

У Законі «Про Національну поліцію» вказано, що атестацію проводить атестаційна комісія. Однак судді роблять це самостійно – оцінюючи на основі документів з відділу кадрів поліції.

А, якщо вірити цим документам, служили і служать там справжні супермени: підтягнуті, фізично розвинені, скромні у побуті і морально стійкі. Дивно лиш те, чому таким «прекрасним» людям довіряло лише близько 10% українців.

Найбільше справ екс-міліціонери виграли на Волині. Суди вказують на те, що в протоколі комісії відсутнє детальне документування усіх до дріб’язку невідповідностей займаній посаді.

Те, що атестаційні комісії не фіксували запитання і відповіді під час співбесіди, тепер зіграло на руку скаржникам. Відсутність аудіо і відео фіксації мала захистити конфіденційність поліцейських, натомість загрожує зривом реформи.

5

– Наприклад, якщо працівник слідства говорить про те, що йому його керівник давав завідомо незаконні накази. Він розумів, що це завідомо незаконні і злочинні накази.

Він їх виконував, він описував ситуації, в яких доводилося, йому доводилося їх виконувати, але ми не мали можливості деталізувати це конкретно, чітко описувати ці ситуації, тому що ми підписували документи про конфіденційність, ми вказували ще те, що той чи інший працівник схильний до виконання завідомо злочинних наказів, – розповідає учасниця атестаційної комісії у Рівному, журналістка Інна Білецька.

Судді ж пишуть, що доказів невідповідності такого працівника займаній посаді недостатньо і поновлюють його на роботі.

Представник Національної поліції каже, що суди також вимагають надання доказів не передбачених законодавством:

– Суди висувають власне бачення, вони вимагають від нас того, що не передбачено інструкцією, а саме вимагають від нас надання аудіозаписів, надання відеозаписів, – пояснює Микола Грінцов.

– Ставлять свої вимоги до протоколів з оформлення рішення атестаційних комісій. При тому, що вони не бажають враховувати той факт, що рішення атестаційної комісії приймається в закритому режимі. Результати відображаються в протоколі, але не передбачена таку деталізацію, яку намагаються почути від нас суди.

Якби члени комісій детально вели протоколи, як в суді, – співбесіда тривала б годинами.

– Для того, щоб винести рішення у нас було всього 15 хвилин. Ми запрошували кандидата, проводили співбесіду, повинні були проголосувати, винести рішення і промотивувати його коротко в спеціальному листку. Але часу, що деталізувати, з якої причини був звільнений той чи інший працівник, ми не мали, – каже Інна Білецька.

Ще одна мотивація судів, які поновлюють звільнених поліцейських, зокрема в Києві та Кіровограді, – це неоднозначність і суперечність Закону «Про Національну поліцію».

6

Дискусії точаться навколо 57-ї статті Закону «Про Національну поліцію», де першу частину можна розуміти, як таку, що передбачає атестацію усіх поліцейських, а другу частину, як таку, що дає виключні підстави для атестації, до яких не входить, приміром «визначення відповідності посадам», а лише підвищення, пониження та звільнення.

7

– Законодавство прописано не на стільки з правовою визначеністю, щоб особа могла прочитати і сказати: «Так, якщо мене приймуть до Нацполіції, я буду зобов’язаний пройти атестацію», – каже юристка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова.

– Зараз все-таки, я думаю, що треба Нацполіції більше вживати заходів для того, щоб не тиснути на суди через громадськість, а й справді вдосконалювати нормативну базу.

Та найбільша проблема, яка може автоматично повернути всіх звільнених і понижених на посадах поліцейських, – загроза скасування наказу міністра МВС, яким затверджена інструкція з атестації. Цього добивається в суді Професійна спілка атестованих працівників органів внутрішніх справ.

– Ми рахуємо, що після скасування наказу повинна бути скасована вся атестація, яка проведена була в державі і все, – пояснює керівник юридичного відділу профспілки працівників ОВС Микола Моренець. – Позиція одна єдина – не погоджено з профспілковою стороною, все, – каже він.

Нацполіція ж – оскаржує право профспілки працівників старої міліції представляти права поліцейських. Поки що суд перенесено на 15 червня.

На Рівненщині та Волині відкат реформи може повернути на «службу» громадянам воістину безцінні кадри. Серед них – вже знайомий нам екс-міліціонер Олександр Волошин, який працював у Рівному, а живе нині – у Луцьку.

Свою першу постанову про дрібне хуліганство він оскаржив. І Луцький міськрайонний суд не помітив, що офіцер Волошин послав патрульного на три літери.

На відео виокремлено трьохсекундний фрагмент, де Волошин вживає нецензурну лайку у розмові з патрульним.

– Ну і шо? – каже Олександр Волошин, на те, що поліцейський йому преставився.

– Поліс обов’язкового страхування, – каже патрульний.

– Ди нах**, яка разніца, – Волошин поліцейському.

Однак випити і похуліганити звільненому екс-міліціонеру подобається, і він вдруге попадається патрульним. Тепер уже під час бійки.

8

– Билися так? – запитує у Олександра Волошина журналістка Громадське.Волинь.

– Так, так, – відповідає Волошин.

– А чого билися?

– Та в мене таке… я любітєль побитися… з своїми друзями.

– А просто так билися, без причини?

– Нє, не просто так, нє.

– Чи образили вас?

– Нє.

– Чи друга вашого образили?

На іншому епізоді вже у відділку поліції Олександр Волошин виявляє свою неповагу до іншого патрульного:

– Ти відморозок в кєпкє, – каже Олександр Волошин.

– Ведіть себе адекватно, – каже у відповідь поліцейський.

– Бо чого?

– Не розумієте?

– Нє. Ти відморозок в кєпкє.

На відео виокремлено фрагмент відео з діалогом Волошина та представника поліції.

В цьому випадку, крім «хуліганки», Волошину загрожує ще й «злісна непокора». Своє слово знову скаже суд.

9

– Я питав весь час, задавав питання. При бійці повинна бути постраждала сторона, – пояснює свою позицію у залі суду Олександр Волошин, повернувши голову до присутніх представників громадськості та журналістів.

– Ви сюди суду розповідайте, – зауважує суддя,

– Ну. Хто п… при бійці повинна бути постраждала сторона. Хто є постраждалою стороною? Хто є постраждалою стороною. В чому виражається бійка, що ви маєте на увазі під словом бійка?

10

Ще один «правоохоронець», який не пройшов співбесіду з атестаційною комісією, але й досі залишається в поліції – керівник Олександра Волошина. Це – начальник Управління захисту економіки в Рівненській області В’ячеслав Єфтеній.

Комісія визнала його таким, що не відповідає займаній посаді через неоднозначну біографію, підозрілу зовнішню розкіш та брехню і ухиляння від атестації.

До листопада 2011 року пан Єфтеній був заступником начальника Волинського УБОЗу. Аж поки його підлеглого не взяли на хабарі у розмірі 10-ти тисяч доларів за «кришування» контрабанди. Єфтеній тоді втратив посаду, втім ненадовго.

Вже у 2014 році він став начальником Житомирського УБОЗу, а звідти влітку 2015-го потрапив на Рівненщину, де його не раз звинувачували у «кришуванні» нелегального бурштиновидобутку.

За кілька місяців після його призначення Арсен Аваков змінив начальників райвідділів поліції у «бурштинових» районах. Посади отримали правоохоронці, які разом з Єфтенієм вдало імітували боротьбу з незаконним бурштиновидобутком. Такий собі «житомирський десант».

Серед них і екс-підлеглий Єфетнія «убозівець» Ігор Харитонов, якому дістався «найбурштиновіший» Сарненський район.

Щоправда, ненадовго, бо вже за кілька місяців СБУ та прокуратура викрили Харитонова у «кришуванні» нелегальних старателів. Проти нього свідчили самі ж поліцейські, а у мережу потрапив аудіозапис його розмови з підлеглими, де він у грубій формі вимагав покинути місце видобутку.

11
Екс-підлеглий Єфетнія «убозівець» Ігор Харитонов, який певний період очолював Сарненський райвідділ поліції. Фото з «Рівне вечірнє»

Харитонов теж отримав «службову невідповідність» від атестаційної комісії.

Наразі йому оголосили про підозру та відсторонили від посади. Щоправда відсторонення він вже встиг оскаржити. Примітно, що під час інциденту разом з ним був керівник міжрайонного відділу Управління захисту економіки Юрій Берла, – підлеглий В’ячеслава Єфтенія.

Справжня епопея розігралася навколо фігури Єфтенія під час атестації поліцейських. Він, а також обоє його заступників занедужали якраз на час співбесід.

Члени однієї з комісій знайшли хворого Єфтенія у його ж кабінеті.

– Я не ухиляюся, я захворів і кажу вам відверто, що зайшов забрати свої речі. Оскільки я лягаю на стаціонар, зранку я був в лікарні, а зараз я під’їхав забрати речі, – каже на відео В`ячеслав Єфтеній.

– Надеюсь шо перенесут, на день два три, шоб я пришел в себя, прокапался, – пояснює начльник Управління захисту економіки.

– Так, а какое, еще раз, у вас заболевание, какое у вас? – запитує нардеп та член комісії Дмитро Лінько.

– У меня урология, мне неудобно разговаривать при женщине... урологическая проблема, у меня была операция буквально месяц назад…

У довідці, яку подав до комісії В’ячеслав Єфтеній, діагноз не мав нічого спільного з урологією.

12

Після звільнення атестаційною комісією поліцейський подав скаргу до апеляційної комісії, але і на її засідання також не з’явився, причому двічі. Та все це не завадило йому подати позов до суду.

Єфтеній вимагає визнати протиправним не просто висновок комісії, а в цілому атестацію щодо себе, а також заборонити звільняти його на час розгляду справи.

– Суд ухвалив клопотання Єфтенія В’ячеслава Валерійовича про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити.

Заборонити Національній поліції України вчиняти дії, а саме видавати наказ про звільнення Єфтенія В’ячеслава Валерійовича... – зачитував ухвалу головуючий у колегії, суддя Волинського окружного адмінсуду Андрій Ксендзюк.

– Ми наразі надали роз’яснення департаменту про необхідність забезпечити прибуття вказаного працівника до апеляційної атестаційної комісії, – каже Микола Грінцов, коментуючи ситуацію навколо Єфтенія.

– І думаю, що найближчим часом процедура атестування пана Єфтенія набуде свого логічного завершення.

Спілкуватися пан Єфтеній ані про бурштин, ані про атестацію не захотів.

– Тобто ви… ну все, відмовляєтесь однозначно? – журналіст.

– Да, – у відовідь начальник Управління захисту економіки В`ячеслав Єфтеній.

– Тобто ніяких інтерв’ю, нічого не буде?

– Пока да, на этом этапе нет. Возможно я когда-то в ближайшее время сам вас наберу и приглашу и мне будет интерестно, чтоб вы присутствовали и услышали какие то мои коментарии.

Усі ці екс-міліціонери мають непогані шанси продовжити служити в поліції.

Таких героїв, як у нашому сюжеті – сотні, каже Микола Грінцов. Але поки не дійде до постанови Вищого адмінсуду у таких справах, звільнені через службову невідповідність працівники повертатимуться на службу. Голова ж Нацполіції залишається оптимісткою.

– Я думаю, что мы будем подавать апеляцію, и я надеюсь, что… до сих пор, вы знаете, как-то вера не пропала пока, я надеюсь, что мы выиграем те суды.

Чтобы непорядочные люди просто не оказались в рядах Национальной полиции Укрины. Если не получится, ми будем в ручном режиме виганять непорядочных людей, – каже голова Нацполіції Хатія Деканоїдзе.

Загартовані в боях з громадянами міліціонери, немов бумеранги, повертаються на службу і загрожують зсередини підірвати чи не єдину успішну післямайданну реформу. І тоді поліція неминуче продовжить залишатися зборищем продажних ментів.


«Програма і публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».

Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.

«Program undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте