Що таке діпфейки, якими росія збирається атакувати Україну

Джерело
Tokar.ua

Українська розвідка повідомляє, що росія готує діпфейк, на якому нібито Зеленський оголосить про «капітуляцію» України у війні. Метою цього штучно створеного відео буде посіяти паніку, дезорієнтувати, зневірити, схилити українські війська до капітуляції.

На відео справді може бути людина, яку не відрізниш від Зеленського ні на вигляд, ні на голос. Але наголошуємо: ця картинка і звук будуть створені штучно! Їй не треба вірити.

Далі пояснюємо кілька нюансів про діпфейки. 

Діпфейк (від англійського deep – глибокий та fake – фальшивка) – це технологія створення неправдивого відео, яке надзвичайно важко відрізнити від правдивого.

На цьому відео є кілька прикладів діпфейків, щоб побачити що негаразд – дивіться на рот промовця – уважні можуть побачити, що губи рухаються дещо штучно і неприродньо.

Діпфейки створюють за допомогою штучного інтелекту. Штучному інтелекту дають обробити величезну кількість правдивих зображень, аудіо чи відео потрібної людини, й інтелект може на основі того, що вивчив і запам’ятав, згенерувати відео про цю людину без прив’язки до реальності. 

Найпопулярніші діпфейки – це відео, де справжнє обличчя людини замінюється іншим.

Кілька прикладів. На Тіk-Тоk з’явилося відео, де Том Круз ділиться із фанатами історіями з життя і розповідає про свою акторську кар’єру. Згодом з’ясувалося, що Том Круз – несправжній: його обличчя було програмно змодельовано та накладене на іншу людину, повідомляє адвокатське об’єднання Juscutum.

Ось приклад діпфейк відео, яке складно розпізнати.

Інший приклад – у 2018 році американске видання BuzzFeed опублікувало начебто відеозвернення колишнього президента США Барака Обами, в якому він називав тодішнього президента Дональда Трампа «засранцем».

Насправді Обама нічого такого не казав. Ролик створили за допомогою програми Fakeapp і графічного редактора Adobe After Effects спеціально, щоб показати, як у майбутньому будуть виглядати фейкові новини. Про це писало Радіо Свобода.

Ось тут англомовний сюжет в якому показують як робився цей діпфейк.

А компанія, яка займається генетичними дослідженнями, створила сервіс, що анімує зображення на старих фото. Як це працює? Ви завантажуєте фото померлої людини, а сервіс робить так, що людина з фото починає рухатися, проявляє міміку. Це також діпфейк. 

А ще діпфейки використовують, щоб скомпроментувати публічних людей, розміщуючи нібито їхнє обличчя у порно роликах.

Ще в 2019 році американські експерти прогнозували, що діпфейки стануть потужною зброєю в інформаційних війнах.

Діпфейки надзвичайно важко відрізнити від справжнього відео. Те, що відео штучно створене, може видавати ряд факторів: неприродна міміка чи амімія (відсутність міміки), тіні, рух очей та реакція зіниць людини в кадрі.

Звертайте увагу як рухаються губи путіна на цьому діпфейку:

Побачити це зможе експерт при детальному вивченні відео, звичайному користувачу в моменті перегляду зробити це буде значно важче, повідомляє адвокатське об’єднання Juscutum.

Ще кілька прикладів діпфейків дивіться у цьому відеопоясненні:

Нагадаємо, раніше ми розповідали, за якими ознаками в інтернеті можна відрізнити справжню людину від бота:

Крадені фото й порожні слова: на що звертати увагу, щоб не потрапити на гачок до псевдолюдей

Закликаємо вас нагадати собі цю інформацію і користуватися нею. Критичне мислення зараз є дуже важливою зброєю. Воно діє на пропаганду росії, як комплекс протиповітряної оборони – на російські ракети.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте