«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dyrektorka
Заступниця головного редактора АЖР «Четверта влада»

Що таке розслідувальна журналістика та як зробити історію «куленепробивною»

Агенція журналістських розслідувань «Четверта влада» постійно знаходиться у пошуку людей, як зможуть долучитися до нашої діяльності. Щоб разом робити суспільство більш справедливим. Однак цей пошук – нелегка справа.

Попри порівняно високі гонорари, які можуть отримувати у нас журналісти-розслідувачі (вищі, ніж у місцевих ЗМІ), людей, вочевидь, стримує рівень стресу та відповідальності, які у нас вищі, ніж у суто новинному ЗМІ.

Також журналісти-початківці, та й їх більш досвідчені колеги, які працюють у новинних ЗМІ, припускаю, відчувають брак кваліфікації. Це створює додаткові сумніви щодо того а чи не спробувати себе у такій відповідальній справі як розслідувальна журналістика.

Щоб трохи допомогти кращому розумінню принципів роботи журналістів-розслідувачів, поширюю кілька коротких відеороликів, створених Глобальною мережею журналістів-розслідувачів за результатами нещодавньої Глобальної конференції журналістів-розслідувачів. Ролики титровані російською.

Що таке розслідувальна журналістика?

Хоча існує безліч різних визначень терміна «журналістське розслідування», більшість професійних журналістів все ж дійшли згоди на рахунок основних його компонентів: від систематичного і поглибленого дослідження, що розкриває таємниці, до використання публічної інформації та відкритих даних.

Відкриваючи відеосерію порад та інструментів для розслідувань, виконавчий директор GIJN Девід Каплан пояснює, як журналісти-розслідувачі визначають свою справу. 

За словами експерта, у розслідувальній журналістиці завжди був заклик до соціальної відповідальності.

– Журналісти-розслідувачі вірять у відновлення справедливості, – каже Девід Каплан. (І ми його в цьому абсолютно підтримуємо, адже давно визначили, що місія АЖР «Четверта влада» – розвивати справедливе суспільство без корупції – А.Т.).

Як з'ясувати чи те, чим ви займаєтеся, є розслідувальною журналістикою –  у 7-ми-хвилинному відео:

Як зробити журналістську історію «куленепробивною» 

Фактчекінг відіграє вирішальну роль в розслідувальній журналістиці. Тільки після ґрунтовної перевірки фактів журналіст може гарантувати, що всі деталі в історії правильні, і ніхто не звинувачений необгрунтовано.

Головний редактор шведської щотижневої розслідувальної телепрограми «Mission Investigate» Нільс Хансон пояснює, як за допомогою перевірки фактів зробити свою історію «куленепробивною» і завоювати довіру аудиторії.

Редактор розповідає як вести себе з «поганими хлопцями», коли слід спілкуватися з негативним героєм вашого розслідування, навіщо бути великодушним і як уникати тунельного мислення (Особливе дякую за пораду щодо великодушності – колеги підтвердять мою вимогливість щодо того щоб надати кілька шансів героям публікацій пояснити свої дії :) – А.Т.)

Розслідування торгівлі людьми

Розслідування сучасного рабства вимагає особливих навичок. Торгівля людьми, примусова праця, сексуальне рабство або сексуальна експлуатація в комерційних цілях приносить мільярди незаконних доходів і вважається одним з найбільш швидкозростаючих видів злочинного бізнесу, але при цьому одним з найбільш прихованих як у сфері транснаціональної злочинності, так в межах окремих держав.

Своїм досвідом розкриття таємниць і викриття работорговців ділиться Марта Мендоза - журналістка-розслідувачка The Associated Press та лауреатка Пулітцерівської премії за розслідування сучасного рабства. Завдяки її роботі були звільнені тисячі людей:

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте