Що виявили екоінспектори у скидах у Басів Кут із труби водоканалу

З труби тече кориснева вода, але це не через лайно, а ймовірно через залізо
Джерело
Четверта влада

Після розголосу у соцмережах та кількох публікацій журналістів інспектори з охорони навколишнього середовища Поліського округу перевірили трубу в районі вулиць Вознесенська та Різдвяна. З труби тече вода темно-коричневого кольору в озеро Басів Кут. 

Раніше «Четверта влада» вже перевіряла, чи з цієї труби течуть каналізаційні відходи. Виявилося, що ні.

Детальніше про це у публікації: «Журналісти віддали дві проби води з Басів кута на аналіз, щоб перевірити чи є там лайно: результати» 

Також раніше ми з’ясували, що ця труба належить «Рівнеоблводоканалу».

Представники екологічної інспекції теж взяли цю воду на аналіз.

Результати дослідження оприлюднили 31 серпня:

  • біохімічне споживання кисню – 2,59 мгО2/дм3;
  • завислі речовини – 318,8 мг/дм3; 
  • залізо – 3,53 мг/дм3; 
  • сульфати – 37,8 мг/дм3; 
  • фосфати – 0,26 мг/дм3.

Ми попросили прокоментувати ці показники головного санітарного лікаря області Романа Сафонова. 

– Напевно, це показники не з місця скиду, а саме з труби, бо органічного забруднення набагато менше, ніж у самій водоймі. Госпфекального забруднення немає, але очевидно, що труба водоканалу давно своє відпрацювала – є надмірне забруднення неорганічними домішками. Можливо, це наслідок корозії.

Роман Сафонов також додає, що показники сульфатів та фосфатів припустимі, а заліза забагато, тому вода і є коричневою.

Нині інспекція звернулася до «Рівнеоблводоканалу» як можливого винуватця скиду забрудненої води і готується відвідати підприємство.

Екоінспекторка Держекоінспекції Поліського округу Олена Пісковець каже, що детальніше може розповісти після перевірки, яку планують провести у п’ятницю чи понеділок (3-6 вересня) на підприємстві.

Нагадаємо, раніше ми попросили головного інженера «Рівнеоблводоканалу» Андрія Грухаля розповісти докладніше, якої якості вода може потрапляти з труби у водосховище. Фахівець каже, що це чиста вода. А резервуари, про які йдеться – це залізобетонні ємкості, в яких накопичується вода.

У резервуар вода потрапляє із свердловин, після проходження через станцію знезалізнення, де забирається надлишкове залізо з води. Вода хлорується і потрапляє в ці резервуари. А з резервуарів насосне обладнання бере воду на потреби водопостачання для споживачів міст.

Такого типу труба на Басів куті – єдина. До неї під'єднані п'ять резервуарів. Усі вони знаходяться на території водопровідної насосної станції «Новий двір».

– Якщо є факт такого переливу, то ця вода чиста попадає в колектор і вже відводиться в озеро, – каже Андрій Грухаль. – Останнім часом такого нічого не було. В резервуарах чистої води знаходяться датчики рівня і ми стараємся їх наповнювати так, щоб переливів не було. Бо це і втрати підприємства, і лишня електроенергія на добуток тої води. То ми стараємся не допускати цього.

– Чи були такі випадки, коли часом доводиться її використовувати? – журналістка.

– Є період, під час якого я маю мити періодично резервуари чистої води. Мити, хлорувати, для того, щоб водичка відповідала всім нормативним нормам. От я собі запланував, шо в наступному місяці буду мити один з резервуарів на Новому дворі. І я буду використовувати цей водопровід для спорожнення резервуару чистої води. Тобто в технологічному процесі він запланований для таких цілей.

Фахівець каже, що таким чином трубу використовують кілька разів на рік.

Представниця пресслужби Рівнеради Ольга Лірник каже, що якщо містяни бачать скид невідомих речовин у річку, варто зафіксувати це місце та звернутися до Державної екологічної інспекції Поліського округу. Звернення можна залишати на сайті, в письмовому вигляді чи прийти особисто.

А далі, пояснює Ольга Лірник, інспекція фіксує скид, проводить аналізи, викликає поліцію, яка й має знайти і покарати винних.

Однак начальниця відділу державного нагляду та контролю водних ресурсів Держекоінспекції Поліського округу Олена Пісковець пояснює, що встановити власника такої труби не так вже й легко:

– Інспекція за можливості проводить рейди. Ми виявляємо засмічення, труби, але ми не можемо притягти до відповідальності невідомо кого, бо не маємо таких повноважень. 

– Якщо поліція встановила порушника, ми можемо притягнути його до адміністративної відповідальності і накласти штраф. Якщо ця труба належить якомусь підприємству або фірмі, то, згідно зі статтею 6 закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», нам треба, щоб якась людина спершу поскаржилась, що труба порушує її права. Тоді ми можемо проводити перевірки.

– Я працюю в інспекції 20 років, і за цей час штрафи не зростали. За забруднення річки людину можна покарати штрафом 51-119 гривень. Або можна притягнути до відповідальності у сфері поводження з відходами, тоді штраф буде 340 гривень.

– Але встановити порушника дуже важко, бо труби йдуть під землею.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте