«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Taras
професор, викладач міжнародного бізнесу в Університеті Північної Кароліни

Скільки коштують джавеліни

Глянув, скільки коштує «раз стрільнути».

Дуже грубо:

Один джавелін колись коштував 250 тисяч доларів. Станом на 2021-й, шляхом збільшення виробництва, вдалося понизити ціну одної штуки до 178 тисяч доларів (ціна в бюджеті США на 2021 рік, ціна для України може бути вища через дорогу доставку).

Це чотири пристойні Мерседеси або десяток компактніших Тойот (приблизно пів ціни – пускова установка і решта власне сама ракета).

Це, певно, часто не набагато менше, ніж той іржавий російський танк виробництва 1980-х по якому той джавелін б'є...

Артилерійські снаряди від 1 тисячі доларів за дуже просту болванку до 140 тисяч доларів за серйозні керовані снаряди типу деяких модифікацій Excalibur. Теж так один раз відстрілятися – до мільйона доларів.

Патрони до автоматів і гвинтівок від долара за прості до 20 доларів за крутіші для снайперських гвинтівок.

Та і броніки, каски і рації нормальні по ціні не найгіршого вживаного автомобіля за штуку.

Дорога штука війна. Не жалійте на донати ЗСУ, якщо маєте можливість.

Інфографіка сайту «Слово і діло»

P.S. Чому так дорого? 

Перше, власне R&D (дослідження та розробка).

Як у фармакології. Саму таблетку зробити – копійки. А от розробити формулу – часом мільярди, які потім треба додати до ціни товару. Тому сама хімія в пігулці (або метал і тротил в снаряді) – пару доларів. А от придумати, як то все має працювати – роки і сотні мільйонів доларів на розробку і тестування.

Плюс там до R&D ще треба докладати колосальні адміністративні витрати. Це ж не хлопці в гаражі розробляють. Там, припускаю, бюрократія така, що дозволи, папірці, сертифікати, перевірки і т.п. коштують дорожче, ніж власне інженерія. А потім ще випробовування.

І не факт, що армії сподобається і зроблять замовлення. Тому ціну невдалих розробок треба закладати в собівартість тих рідкісних вдалих, на які власне і будуть контракти.

Плюс дуже дороге зберігання, транспортування, обслуговування, що знову ж є частиною вартості. Його ж Новою поштою не надішлеш і в підвалі в картонній коробці зберігати не будеш. Охорона. Безпека – це все теж частина ціни.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте