Що за ініціатива «Рівненський дрон»: командир розрахунку FPV-дронів протестував їхню збірку

Зі слів морського піхотинця, пілота FPV-дронів Романа Тишкуна, безпілотники «Рівненського дрону» вдало зібрані та з якісних комплектуючих
Джерело
Фото надали в ініціативі «Рівненський дрон». Колаж «Четвертої влади» (Влад Мартинчук)

На початку 2024 року п’ятеро рівнян започаткували громадську ініціативу «Рівненський дрон». Засновники вже виготовляють перші безпілотники та планують розпочати масове виробництво FPV-дронів для підрозділів, де служать рівняни.

Окрім того, що ударні FPV-дрони підсилять рівненських бійців, якість збірки цих дронів підтвердив командир розрахунку FPV-дронів 2-го батальйону 38-ї окремої бригади морської піхоти рівнянин Роман Тишкун.

Ми поспілкувалися про плани та труднощі із співзасновником цієї громадської ініціативи депутатом Рівнеради Святославом Клічуком.

Святослав поділився тією інформацією, яку за спільною згодою ініціаторів можна оприлюднити на загал. Мова йде по-суті про виробництво зброї, тому нас просили не називати ні місця зборки дронів, ні точної кількості учасників, ні їхніх імен.

Святослав Клічук розповів про ініціативу «Рівненський дрон». Фото з архіву вересня 2023 року

– Розкажи про те, коли з'явилася ініціатива «Рівненський дрон».

– Виготовляти дрони – це не нова ініціатива для України. Дехто в Рівному почав це робити раніше. Ми не перші точно, але поштовх до цього – кажуть, що на рівні держави треба багато дронів. Мільйон було озвучено, кажуть люди які розуміються, що по нашим можливостям 3,5 мільйона треба на рік. І ми їх стільки не виробляємо. Україна вся їх стільки не виробляє. Ну, вирішили, спробуємо, – розповідає Святослав Клічук.

– Це відбулося після того, як в соцмережах заговорили про те, що українці можуть вдома створювати FPV-дрони?

– Ми говорили давно, але десь після нового року якось активізувалися. Це різні люди. Хтось із бізнесу, а хтось з громадського сектору.
 
– Це скільки людей?

– Можна сказати, що п’ять. І плюс ті люди, які паяють. Їх кількість зростає. Спочатку був один, а нині вже восьмеро. Спочатку, поки набивали руку, паяли на волонтерських засадах, а далі плануємо фахівцям зі зборки дронів платити.

Безпілотник ініціативи «Рівненський дрон» на тестуванні. Фото надали в громадській ініціативі «Рівненський дрон»

– А скільки зробили?

– Небагато, але зроблено. Це двох видів FPV 7 та 10 дюймів. Багато часу потратили на те, щоб їх тестувати.

– Як тестували?

– Знайшли військового з досвідом (командир розрахунку FPV-дронів 38-ї окремої бригади морської піхоти Роман Тишкун. – Ред). Він приїхав сюди. Політав. По параметрам каже, що хороші. Ми вирішили не робити найдешевші, а робити якісні. Якщо все добре, все підходить, то плануємо переходити на масове виробництво.

– Що для цього треба?

– І тут наступні проблеми. Де брати на це кошти і де брати запчастини. Я б сказав, що ні з тим, ні з тим не так просто.

– Чому?

– На початку ми скинулись своїми грошима, щоб були гроші для старту. Потім трохи зібрали донатами. Але ці запчастини ми поки купуємо в Україні. Це дорого.

– Це ці запчастини, які виробляють в Китаї, але перепродають в Україні?

– Так. Бо ми їх купуємо малими партіями в Україні, а коли прийдуть замовленні в Китаї, то буде краща собівартість. По-перше, для того треба великі суми. По-друге, там зараз Новий рік і типу «давай після свят». Плюс, є обмеження, що вони в Україну перестали продавати деякі частини на пряму. І щоб нормально працювати, тобто цінам та умовам, там дуже великі партії треба. На які у нас немає грошей.

І ось таке коло, що немає грошей, то не можеш купити. Купуєш дорожче, відповідно мусиш їх віддавати дорожче.

– Які ваші плани?

– Плани такі. Ми хочемо пройти сертифікацію. Спочатку почнемо тут з маленьких зборів чи середніх. Це «Рівненський дрон», який виготовляють у Рівному і віддається рівненським хлопцям. Хоча, якщо комусь буде треба і звернутися, то зрозуміло, що ми не відмовимо.

– Як зараз просуваються збори?

– Ну, коли активізуєш, то кидають. Нині одне ОСББ вирішило долучитись і зібрати грошей. Також кілька громадських організацій зібрали. Підтримує нас також рівненське Добровольче об'єднання територіальної громади. Зараз ми зібрали на кілька дронів. Їх вже паяють. Чекаємо на батареї. Ми робимо з батареєю. Бо якщо подивитись в інтернеті, то такі дрони продають в районі 12 тисяч гривень, як правило з гірших запчастин та без батареї.

–  І скільки коштує ваш один дрон?

– З якісних деталей та батарею – це 17 тисяч.

Пілот FPV-дронів Роман Тишкун сподівається, що з допомогою рівнян його підрозділу вдасться закупити безпілотники у «Рівненського дрону». Фото з фейсбук-сторінки Романа Тишкуна

– Де шукаєте людей для пайки?

– Поки що це все на особистих контактах. Є ще в Рівному «Будинок ветеранів». Ми були у них на зустрічі. Пробували налагодити якусь взаємодію. Вони зараз чи не єдині проводять безкоштовне навчання. Ми спілкуємося ще з іншим середовищем, яке виготовляє дрони. Тут треба тримати баланс між питанням безпеки і питанням, що не треба закриватись, а треба, якщо такі самі люди є, співпрацювати, досвідом обмінюватися, об’єднатись і купити щось вигідніше.

Ми надіємось, що рівняни розуміють потребу і долучаться коштами до ініціативи «Рівненський дрон», – кажу Святослав Клічук.

Ми поспілкувалися з командиром розрахунку FPV-дронів 2-го батальйону 38-ї окремої бригади морської піхоти Романом Тишкуном, який тестував безпілотники «Рівненського дрону», а нині очікує, що з допомогою рівнян їх вдасться закупити для його підрозділу.

– Мені запропонували політати а їхньому дроні, який вони збирають. Я політав. Літає він добре і дуже вдала збірка. Якісні запчастини. Все працює. Я дав ще декілька зауважень, сказав, що він має бути доукомплектований, щоб це був реальний дрон, який передається військовим, а не просто дрон, який ще треба перекрутить, докрутить, докупить.

Зазвичай, ці дрони, що приходять, вони ще вимагають вкладень. Найменше це ще тисячі гривень на дообладнання. Часом іде розхід дронів 7,8,10 а то й 14 дронів у день. Це трохи для підрозділу задорого.

Невдовзі читайте і дивіться велике інтерв'ю, яке «Четверта влада» записала із пілотом дронів, морпіхом з Рівного Романом Тишкуном. В ньому він розповідає, зокрема, про якісні та неякісні дрони, а також про їхню ефективність у боротьбі з окупантами.

«Четверта влада» разом з благодійним фондом «Скарбниця Надії» оголошує збір на 10 FPV-дронів для підрозділу морської піхоти в якому служить Роман Тишкун. Орієнтуємося на 170 тисяч гривень, які ми плануємо зібрати за три тижні.

Якщо ви довіряєте «Четвертій владі» та «Скарбниці Надії» і хочете підтримати морпіхів, зокрема й рівнян, які б'ють окупантів на південному напрямку, ось реквізити:

LiqPay 
  
Монобанку зареєстрував у податковій, як волонтерський рахунок, журналіст «Четвертої влади» Дмитро Домащук: https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693


Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу».

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте