Смертельні пологи на Березнівщині. Лікарі хотіли приховати смерть новонародженого

Наталя та Роман з Березнівщини з нетерпінням чекали на свого первістка
Джерело
Фото з Фейсбук-сторінки Романа Царука

Відмовилися зробити кесарів розтин, а потому діставали дитину вакуумом, – розповів про пологи своєї дружини, які закінчилися смертю дитини, 24-річний Роман Царук, житель села Зірне, що на Березнівщині.

У загибелі новонародженого сина він звинувачує завідувачку пологовим відділенням Березнівської центральної лікарні Еліну Піддубну.

Його первісток помер 2-го листопада. Натомість лікарка свою провину заперечує. Каже: дитина загинула через важку асфіксію, тобто удушення.

Вагітність проходила без будь-яких порушень. Перейми почалися вчасно. Тож ніщо не віщувало біди, – згадує Роман Царук:

– За день до пологів Наталія проходила УЗД. Все було добре. А 2-го о 8-й годині ранку я завіз її в пологовий і був поруч, коли дружина народжувала. Ми побачили, що вона не впорається самотужки і попросили лікарів зробити кесарів розтин.

Але вони сказали: «Сама родиш».

Народила Наталка о 22-й годині. Дитина померла.

Лікарі її витягували вакуумом. Спробували запустити серце. Та безрезультатно.

Лікарка сказала бабусі дружини: «Вибачте. Якщо будуть другі пологи, то ми все безкоштовно зробимо».

Це вони пропонували взамін того, аби ми мовчали, нікуди не зверталися і не писали про цей випадок, – розповів Роман.

Еліна Піддубна каже, що попросила вибачення у рідних немовляти, але своєї вини не визнає. Фото UA:Рівне

Завідувачка пологовим відділенням Еліна Піддубна вини не визнає. Розповідає: пологи були проблемними. Мовляв, застосували вакуум, аби врятувати дитину.

А щодо пропозиції не брати кошти за наступні пологи, каже – її слова перекрутили:

– Я їм сказала справді, що ми постараємся вам допомогти на наступних пологах. Ви в цьому бачите якийсь кримінал чи щось погане? Перекрутили все це в такій формі, що… ну я вже не знаю просто.

Я таку фразу казала, я не заперечую, що ми вам будемо старатися в майбутніх вагітностях і в майбутніх пологах допомогти. Ви в цьому бачите якесь протиріччя чи щось погане. От що я сказала поганого, як на вашу думку? – Еліна Піддубна.

– Але в обмін на щось ви їм це пропонували? На те, що вони не будуть розголошувати? – журналістка.

– В обмін ні на що. Просто нормально з людьми говорила, сказала, що вибачте, що так сталося, що така ситуація, що вам біда і нам біда. По-людськи з людьми говорила. Ну в моєму понятті, знаєте. Ну в кожного ж свої поняття. Так чи ні?

Щодо відмови зробити кесарів розтин у лікарки теж свої пояснення. Мовляв, таке хірургічне втручання роблять не за бажанням батьків, а за показами медиків.

– В неї не було показів на кесарів розтин. Кесарів розтин робиться за показами. І покази зазвичай визначає лікар, а не дідусі, бабусі, вулиця, журналісти, – Еліна Піддубна.

– Просто рідні казали, що вони просили.

– По-перше не робиться по просьбі кесарів розтин. По-друге, ніяких просьб про керсарів розтин ні до мене, ні до чергового лікаря не було. Це рідним так вигідно це все представлять в такій формі, то вони так і говорять.

У будь-якому випадку про смерть малюка лікарі повинні були повідомити правоохоронні органи. Втім медики Березнівської центральної районної лікарні цього не зробили.

Як розповіли нам в управлінні Національної поліції області, про випадок загибелі малюка вони дізналися у соціальній мережі Фейсбук. Відтак попросили батьків немовляти написати заяву, що Роман Царук і зробив.

Після цього було відкрите кримінальне провадження за частиною 2, статті 140 Кримінального Кодексу України «Неналежне виконання професійних обов’язків».

Втім Еліна Піддубна вважає, що повідомляти правоохоронців вони не повинні були. Мовляв, раніше робили це лишень у випадку підозри на насильницьку смерть:

– У нас багато пологів – 800, зараз може бути 900. Завжди у нас є і мертвонароджені, і помирають діти. За всі роки, скільки я працюю, поліція ні разу не цікавилася. От вони в нас померли, ми не повідомляли і ніхто до нас діла не мав. Скільки я працюю за 30 років.

А є такий закон, що треба повідомляти поліцію? Я працюю 24 роки, і в нас кожного року помирають діти, помирають люди в хірургії, в реанімації. По якому закону, скажіть мені. Назвіть мені законодавство, по якому треба повідомляти поліцію про такий випадок.

Тож ми розповімо Еліні Піддубній, яким нормативним актом закріплений обов’язок медиків повідомляти правоохоронців про смерть немовляти від асфікції.

Це передбачено спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України та Генеральної прокуратури.

Там зазначено, що працівники закладів охорони здоров’я у разі надходження повідомлення про смерть людини негайно повідомляють органи та підрозділи Національної поліції за телефоном екстреного виклику (102) про кожен випадок установлення ними факту смерті людини незалежно від місця її настання, у тому числі породіль та новонароджених дітей, за винятком смерті від захворювань у закладах охорони здоров’я.

Термін «насильницька смерть», згідно з наказом, включає в себе й асфіксію. А саме цей діагноз, як причину смерті малюка, назвала нам Еліна Піддубна, яка приймала пологи у Наталії Царук.

З огляду на численні нарікання у соціальній мережі Фейсбук на пологове відділення Березнівської Центральної районної лікарні, ми звернулися в цей медичний заклад із запитом і попросили надати нам інформацію щодо кількості пологів та малюкової смертності при пологах за три останні роки.

Щороку в Березнівській райлікарні проходить 800-900 пологів. З них у середньому четверо малюків помирає.

Зазвичай антенатально, тобто до періоду народження. А тридцять народжуються з пологовими травмами, такими, як перелом ключиці або кефалогематомою – родовою травмою м’яких тканин черепа, в результаті якої між окістям і кісткою накопичується кров.

Це іноді може призвести до інфікування мозкових оболонок, анемії та деяких інших ускладнень

Найменування
показників

Роки
2016 2017 10 місяців
2018
Кількість пологів 919 809 690
Народилося дітей
мертвими:
антенатально
2 4 4
Померло дітей
на 1-му тижні життя
3
Випадків народження
дітей з пологовими
травмами,
із них:
кефалагематома
перелом ключиці
32


19
13
33


20
13
19


11
8

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте