Справа про гроші психлікарні: депутата Богдана Файфуру звинувачують у привласненні та розтраті майна

Богдан Файфура, будучи депутатом Рівненської облради, заробляв на коштах обласного бюджету. Тепер, будучи депутатом Дубенської райради, каже, що готовий не платити податків на Рівненщині
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки директорки «Київської школи державного управління імені Сергія Нижного» Анни Міщенко

Орлівська обласна психіатрична лікарня переплатила майже 290 тисяч гривень за послуги з постачання теплової енергії у 2020-2021 роках, стверджують слідчі Сарненського райвідділу поліції. Переплатила товариству «Біоенергосила», де директором працює колишній депутат Рівненської облради, а нині депутат Дубенської райради Богдан Файфура.

Його вже обвинуватили у привласненні та розтраті майна, а також службовому підробленні. За твердженням правоохоронців, товариство, яким керує Богдан Файфура, зумисне завищувало вартість тарифу.

ТОВ «Біоенергосила» користувалося тарифом, який сільська рада встановила для платників ПДВ, хоча на той час не був його платником та суму у договорі вказував «без ПДВ».

Ми перевірили укладені договори та поспілкувалися з Богданом Файфурою і директором психлікарні. Депутат стверджує: справа, яку вже передали до суду, буде дуже цікава та «резонансна щодо дій правоохоронних органів».

Особисте зобов’язання

Підозру директорові ТОВ «Біоенергосила» Богданові Файфурі вручили 25 червня. А 3 липня суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання, попри клопотання слідчого застосувати домашній арешт у нічний час.

Відповідно до ухвали Рівненського апеляційного суду, обвинувальний акт проти депутата вже скеровано до суду. Розглядатиме справу Рівненський міський суд.

Богдану Файфурі інкримінують привласнення та розтрату майна (ч.2 ст. 366 Кримінального кодексу України) і службове підроблення (ч.4 ст.191 КК України). Максимальне покарання за цими статтями – позбавлення волі на термін до восьми років.

Фірма з чистою історією та без ліцензії

ТОВ «Біоенергосила» заснувала Валентина Семенчук, дружина Богдана Файфури, у жовтні 2020 року. Тоді ж Антимонопольний комітет покарав за змову на тендері дві інші родинні фірми Файфури – ІБК «Дедал» та ТОВ «Альтернативна теплова компанія» («АлТеКо»). Обидві отримали незначні штрафи, але що важливіше – вони втратили можливість брати участь у тендерах протягом трьох років.

А ось «Біоенергосила» – фірма з чистою історією – ходити на торги могла.

З 2010 року «АлТеКо» орендувало котельню Орлівської психлікарні та надавало їй послуги з теплопостачання. Починаючи з жовтня 2020-го, цю котельню орендує «Біоенергосила».

Проте перший договір на теплопостачання з психлікарнею «Біоенергосила» уклала лише у грудні 2020 року, через два місяці після офіційного початку опалювального сезону в Україні. Тоді уникли тендеру, вказавши допорогову очікувану вартість послуги, – 199 тисяч гривень.

Часто закупівлі товарів та послуг на суми, що трохи менші 200 тисяч гривень, проводять задля уникнення конкуренції на торгах: замовнику достатньо розмістити у системі звіт про укладений договір.

Затримка з укладанням договору, ймовірно, була зумовлена тим, що ліцензію на виробництво та постачання теплоенергії «Біоенергосила» отримала лише 22 грудня 2020 року.

Договір про закупівлю Орлівська психлікарня оприлюднила 24 грудня.

Проте послуги з теплопостачання товариство надавало і до цього. Принаймні так стверджував керуючий справами виконавчого апарату Рівненської обласної ради Богдан Сологуб на засіданні постійної комісії з питань охорони здоров’я 10 червня 2021 року. Тоді розглядали питання, що «Біоенергосилі» психлікарня виплатили замало коштів.

«Воно (товариство «Біоенергосила». – Ред.) на той час не мало ліцензії, яку отримало лише в грудні 2020 року. За цей період проплати здійснювати було неможливо, тому лише після 22 грудня цьому підприємству було заплачено кошти – 199 тисяч гривень. Однак послуг з початку опалювального сезону було надано на більшу суму,» – сказав Богдан Сологуб.

У протоколі комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства також згадується, що в акті звірки показників лічильника та фактичної проплати виникла різниця у сумі 1 мільйон 90 тисяч гривень.

За надані без ліцензії послуги все одно заплатили – за новим договором, який уклали у січні 2021 року, та додатковою угодою до нього.  Звіривши лічильники.

«Це не технічна помилка, це схитрували»

Обидва договори «Біоенергосили» та психлікарні – за грудень 2020 та січень 2021 року – фігурують у справі про переплату майже 290 тисяч гривень за послуги з постачання теплоенергії.

За версією слідства, «Біоенергосилі» як правонаступниці «АлТеКо», окрім самої котельні, дістався і тариф на послуги з теплопостачання для психлікарні.

Тариф встановив виконавчий комітет Костянтинівської сільської ради Сарненського району у серпні 2019 року. За одну гігакалорію – 1 тисяча 493 гривні 16 копійок без ПДВ та 1 тисяча 791 гривня 79 копійок з ПДВ.

В останньому договорі, який «АлТеКо» – попереднє теплопостачальне підприємство власності сім'ї Богдана Файфури – підписало з психлікарнею у квітні 2020 року, вартість однієї гігакалорії була 1 тисяча 791 гривня 79 копійок з ПДВ.

«Біоенергосила» у свої двох перших договорах з психлікарнею теж вказала суму в 1 тисячу 791 гривню 79 копійок. Проте без ПДВ.

За даними аналітичної системи «YouControl», «Біоенергосила» стала платником податку на додану вартість лише у липні 2021 року. Тобто тариф мав би бути меншим – на рівні 1 тисячі 493 гривень 16 копійок за гігакалорію.

За версією слідства, фірма залишила собі різницю в сумі податку.

Задорожний Олександр керівник Орлівської психлікарні
Олександра Задорожного (на фото) призначили керівником Орлівської психлікарні у червні 2021 року. Його попередник Микола Пахнюк працював на цій посаді з кінця 2019 року. Фото sarnynews.city

Ми зателефонували директору Орлівської психлікарні Олександрові Задорожному. Щодо кримінального провадження він прокоментував: справою займається прокуратура, а в інтересах самої лікарні було лише отримати тепло.

Щодо укладених договорів запропонував уточнити деталі у юриста лікарні. Спілкуючись про вказану ціну у договорі, пан Задорожний спочатку припустив, що це могла бути просто технічна помилка, а не умисна дія.

Проте коли журналіст пояснив директорові, що «Біоенергосила» не була платником ПДВ, але використовувала тариф для платників податку, він сказав:

– О-о-о, то це не технічна помилка, це схитрували. Якщо чітко Костянтинівська сільська рада визначила, що тариф з ПДВ, то вони не могли його собі поставити.

«Це банальна політична історія»

Ми зателефонували директорові «Біоенергосили», депутатові Дубенської райради Богданові Файфурі.

– На мою думку, це банальна політична історія, завдяки моїй активній політичній діяльності свого часу, – прокоментував Богдан Файфура. – Я думаю, що справа буде резонансна щодо дій правоохоронних органів і показова. Я сподіваюся, що до всіх у цій країні будуть так ставитися як і до мене.

Коли ж журналіст запитав, хто його «політичний опонент» в цій справі, пан Файфура сказав, що пожартував.

Богдан Файфура двічі був депутатом Рівненської обласної ради. У шостому скликанні – від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», у сьомому – від політичної партії «Конкретних справ».

На останніх виборах пан Файфура безуспішно балотувався до Рівненської обласної ради від партії «Пропозиція», проте від неї ж потрапив у Дубенську районну раду та є чинним депутатом.

Богдан Файфура в Школі міністрів
Березень 2023 року. Богдан Файфура на випускному «Школи міністрів» Київської школи державного управління ім. С. Нижного. Серед викладачів школи – люстрований у 2015 році Анатолій Амелін та колишній нардеп Антон Геращенко – фігурант трьох журналістських антикорупційний розслідувань. Фото з фейсбук-сторінки директорки «Київської школи державного управління імені Сергія Нижного» Анни Міщенко

Щодо правонаступництва «Біоенергосили» в частині тарифу, яким вона мала користуватися, пан Файфура сказав наступне:

– «Біоенергосила» є наступником фірми «АлТеКо», ви абсолютно праві, і фірмі «АлТеКо» був затверджений тариф на основі поданих розрахунків. «Біоенергосила» на підставі договору про розподіл підприємства набула зобов'язань надати послугу, але не по такій же самій ціні.

Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» у частині 1 статті 51 пояснює процедуру поділу підприємства:

Поділом є припинення товариства з переданням всього його майна, всіх прав та обов’язків двом чи декільком новим товариствам-правонаступникам згідно з розподільним балансом.

Проте саме про «розподіл» там не йдеться. Ми намагалися уточнити у Богдана Файфури, чи саме цю процедуру він мав на увазі, коли сказав про «договір про розподіл підприємства». Він ігнорував це запитання, проте згодом відповів:

– У мене немає можливості довго розповідати про складні речі. Побачу, що ви напишете.

Коли журналіст уточнив, чи саме речення правильно звучить, пан Файфура відписав у месенджері:

– Це максимально наближено.

Пан Файфура стверджує: тариф, який встановила Костянтинівська сільська рада, не враховував інтереси «Біоенергосили» та був збитковим:

– Засідання тендерного комітету прийняло вартість гігакалорії, яку пропонувала «Біоенергосила». Вони могли відмовитися від такої ціни. Тоді ми б не надавали послугу, надавав би хтось інший.

Богдан Файфура наголосив, що справу щодо переплати розглядали ще у 2022 році.

Тоді у Господарському суді Рівненської області прокуратура оскаржила пункти обох договорів, які стосуються вартості гігакалорії тепла.

І хоча «Біоенергосила» виграла апеляцію, того ж 2020 року Касаційний господарський суд скасував рішення попередніх інстанцій та передав справу на новий розгляд.

У 2024 році Господарський суд Рівненської області знову виніс рішення на користь прокуратури. Цього разу виграти апеляцію «Біоенергосилі» не вдалося, і фірму зобов’язали сплатити в обласний бюджет 287 тисяч 448 гривень 36 копійок.

Зокрема, у рішенні на користь прокуратури згадується, що «Біоенергосила» не надала доказів ініціювання збільшення вказаного тарифу перед виконавчим комітетом Костянтинівської сільської ради.

Щодо повернення коштів Богдан Файфура сказав таке:

– Анекдот цієї ситуації: якщо ми сплатимо цю суму, вона включиться в різницю в тарифах, і це буде зобов'язання з державного бюджету нам її відшкодувати.

Наприкінці розмови Богдан Файфура додав:

– Я не працюю на цей момент у Рівненській області, я там лише плачу податки. Я думаю, що це останній рік я буду платити податки у Рівненській області.

За даними з системи «Прозоро», востаннє «Біоенергосила» підписувала договір з орлівською психлікарнею у січні 2023 року – на 2 мільйони 96 тисяч 600 гривень. Договір розірвали достроково через закінчення терміну оренди котельні, товариство отримало за свої послуги трохи менше одного мільйона 63 тисяч гривень.

У жовтні 2023-го психлікарня підписала договір з новим постачальником – ТОВ «Тепло Жашків». Цього року воно продовжує надавати послугу з теплопостачання.

Щодо «Біоенергосили», то, за даними з «Прозоро», вона зараз працює у місті Гребінці на Полтавщині: надає послуги з теплопостачання місцевим відділенням Держказначейства та Держподаткової служби, школі №4, двом дитсадкам, гімназії, спорткомплексу та міському відділу культури.


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 119 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 13-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте