Три роки без участі в тендерах: антимонопольний комітет покарав за змову відому на Рівненщині будівельну фірму
Через тендер на 213 тисяч гривень відома будівельна фірма на Рівненщині втратила можливість три наступні роки вигравати на відкритих торгах, тобто боротися за десятки мільйонів бюджетних коштів.
Підприємство ІБК «Дедал», яке у власності родини депутата облради Богдана Файфури, Антимонопольний комітет оштрафував за змову. І не на тендері, що стосується будівництва, а на дрібних, як на «Дедал», торгах у Славуті, де змова двох сімейних фірм була радше вимушеним, хоч і протизаконним кроком.
Погоріли на хмельницькому теплі
Антимонопольний комітет України звернув увагу на тендер, що був у жовтні 2017 року. Тоді міське управління освіти Славути, що на Хмельниччині, оголосило відкриті торги на закупівлю постачання теплової енергії на 213,4 тисяч.
Йшлося про теплопостачання до дитячих садків №2 та №7 – загалом про 161 гігакалорію до кінця грудня 2017 року.
Оголошення тендеру на закупівлю тепла фактично відбулося тоді, коли опалювальний сезон вже розпочався, спровокувало рішення Славутської міської ради від 26 вересня 2017 року.
Депутати надали приватному рівненському товариству «АлТеКо» («Альтернативна теплова компанія») котельню на вулиці Садовій у Славуті – для виробництва теплової енергії на альтернативних видах палива.
Таким чином два дитячі садки та житлові будинки поряд до кінця 2019-го мало уже обслуговувати не комунальне «Славутське житлово-комунальне об’єднання», а твердопаливна котельня «АлТеКо».
Подібні проєкти – перехід деяких котелень на тверде паливо та від’єднання від централізованого теплопостачання – з 2014 року втілювали у багатьох містах України, аби зменшити частку використання дорогого російського газу.
Перехід на альтернативні види палива не лише покращував показники України щодо споживання газу, а й здешевлював послуги для мешканців житлових будинків та бюджетних закладів.
Принаймні мав би здешевити, проте не у всіх випадках проєкти спрацювали.
Щодо Славути, то міське управління освіти мало укласти договір з новим постачальником тепла у згадані два дитячі садки за дешевими тарифами. Але як розповіли в управлінні, попри те, що котельню віддали конкретній фірмі і вона почала роботу, їм порадили проводити відкриті торги.
24 жовтня на сайті Prozorro з’явилося оголошення про закупівлю. Аукціон мав відбутися 13 листопада, а укладання договору наприкінці листопада – у розпал опалювального сезону.
Щоб відкриті торги відбулися, участь має взяти не менше двох учасників. Конкуренцію «АлТеКо» могло би скласти комунальне теплопостачальне підприємство Славути, але воно відмовилося готувати свою пропозицію та «підігрувати» приватній фірмі.
Очевидно, сума у 200 тисяч наприкінці року не була надто приваблива і для інших фірм, які працюють у сфері теплопостачання, тож тендер міг би не відбутися, а процес перерахунку коштів «АлТеКо» затягнутися.
А якщо двічі поспіль на торги не приходить двоє чи більше учасників, замовник має право укласти договір із будь-ким, хто надає такі послуги.
Проте замість зачекати, «АлТеКо» привело на тендер споріднене підприємство – ІБК «Дедал». Останнє поставило максимальну ціну і не торгувалося.
«АлТеКо» запропонувало менше 200 тисяч – і виграло.
Ціна однієї гігакалорії на альтернативному паливі обійшлася міському управлінню у 1261 гривню. На той час гігакалорія централізованого опалення коштувала у Славуті 1382 гривень.
Фактично, економія для управління освіти за три опалювальні місяці склала понад 20 тисяч.
У грудні управління освіти Славути знову оголосило тендер на закупівлю теплової енергії для згаданих двох дитсадків – уже на 2018 рік і на суму у 490 тисяч.
«Дедал» не повторив помилки і не прийшов на торги.
Зрештою, двічі поспіль закупівля не відбулася, і міське управління з «АлТеКо» підписало договір у лютому за переговорною процедурою.
Антимонопольний перевірив через два роки
За півтора року після закупівлі у Славуті, у якій брали участь «АлТеКо» та «Дедал», Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету у Хмельницькому відкрило справу про змову.
Проте чомусь лише у липні цього року, тобто за два з половиною роки після торгів, оголосило про рішення оштрафувати рівненські підприємства.
За словами голови відділення Антимонопольного комітету України Олега Федорчука, увагу на закупівлю 2017 року звернули не через чиюсь скаргу, а через звичні моніторинги тендерів, які проводить відділення.
Підприємства звинуватили у вчиненні антиконкурентних дій – в узгодженні поведінки під час закупівлі.
Окрім того, що «АлТеКо» та «Дедал» мають спільного засновника, Антимонопольний навів й інші докази, які свідчать, що обидва підприємства діяли спільно.
Подання тендерних пропозицій відбулося із різницею у 23 хвилини та з одної IP-адреси у Рівному, яка належить офісу Богдана Файфури.
Підприємства не торгувалися, а «Дедал» ще й не завантажив усіх документів, які вимагав замовник. Як зазначено у рішенні Антимонопольного, можна зробити висновок, що підприємство було «технічним учасником тендеру».
Антимонопольний комітет також з’ясував, що документи обох фірм оформлені подібно, з використанням одного програмного забезпечення, що товариства мають спільних працівників, спільний номер телефону та перебували у спільних господарських стосунках.
ТОВ «АлТеКо» на звинувачення Антимонопольного не надіслало ні зауважень, ні заперечень, а ось «Дедал» листом повідомив, що визнає порушення та просить про застосування мінімальних штрафних санкцій.
Відповідно до частини 2 статті 52 закону «Про захист економічної конкуренції», за загадане порушення передбачений штраф – до 10% від доходу за попередній рік.
Дохід ІБК «Дедал» торік склав 28 мільйонів, «АлТеКо» довідку на прохання Антимонопольного не подало. Як наслідок, «Дедал» оштрафували на 15 тисяч, а «АлТеКо» – на 30 тисяч.
Штрафи, як для фірм, невисокі. Проте це не основне «покарання» за змову.
Відповідно до статті 17 закону «Про публічні закупівлі», вчинення антиконкурентних узгоджених дій є підставою відхилення пропозицій учасника на торгах протягом трьох років.
Фактично, «АлТеКо», намагаючись швидше отримати бюджетні кошти за поставлене тепло, втратив можливість і для себе, і для «Дедалу» взагалі у 2021 та 2022 роках вигравати тендери.
Між іншим, закон «Про публічні закупівлі» дає можливість у певних випадках, як, наприклад, відсутність конкуренції з технічних причин, проводити переговорну процедуру закупівлі, тобто домовлятися з конкретним учасником.
Наприклад, такі переговорні процедури проводять бюджетні заклади Рівного з приватним теплопостачальним «Рівнетеплосервісом», який має у місті кілька котелень.
Проте голова Південно-Західного відділення Антимонопольного комітету Олег Федорчук переконує, що управління освіти у Славуті зробило правильно, оголосивши відкриті торги:
– Запросто міг прийти на ці торги інший учасник, запропонувавши ще нижчу ціну. Конкуренція на цьому ринку сприяє зниженню тарифів та приносить економію для споживачів. Технології розвиваються: щоб поставити модульну котельню, потрібен лише дозвіл, майданчик і не такі вже й великі затрати. Якщо стоїть котельня якогось підприємства, то це не означає, що інші не можуть під’єднатися до мереж.
До слова, Олег Федорчук очолив відділення Антимонопольного у Хмельницькому 2018-го року. Як писали після його призначення «Наші гроші», донька Федорчука є власницею теплопостачальних підприємств, яких також звинувачували у змовах під час тендерів.
Вижити після покарання
Підприємство ІБК «Дедал» працює з 2008 року та будує у різних областях, у більшості, втім, на Рівненщині. Позиціонує себе як підприємство, яке здає в експлуатацію якісні об’єкти.
Офіційно власниця «Дедал» – Валентина Семенчук, дружина депутата Рівненської обласної ради Богдана Файфури. Пан Файфура працює директором підприємства.
Теплопостачальне «АлТеКо» створили у 2009 році і воно має трьох власників: Валентину Семенчук, Оксану Орос та Людмилу Собченко. Пані Собченко – сестра дружини народного депутата попереднього скликання та бізнесмена Вадима Сидорчука.
Після узгоджених торгів у Славуті «АлТеКо», за даними Clarity.Project, уклало ще 13 контрактів на теплопостачання на загальну суму 48 мільйонів. «Дедал», який спеціалізується на будівництві, за ці три роки – 32 контракти на понад 140 мільйонів.
Отримати офіційний коментар Богдана Файфури не вдалося, як і дотелефонуватися до «АлТеКо», директором якого є Андрій Деркач. Вказаний у держреєстрі номер офісу не працює, а мобільний належить Богданові Файфурі.
Рішення Антимонопольного вплине на діяльність обох підприємств, проте не має призвести до їхнього банкрутства. Вони зможуть виконувати договори за попередніми виграними тендерами та працювати з приватними замовниками.
Щодо бюджетних коштів, то і у цьому напрямку є альтернатива – створити нові – з чистою історією – фірми, аби знову брати участь у тендерах. Проте цей процес кропіткий і затратний, тягне за собою виготовлення дозволів, сертифікатів, а заодно пошук «досвіду на аналогічних роботах», який вимагають замовники.
Окрім того, заборона брати участь у тендерах стосується відкритих торгів. З обома підприємствами замовники зможуть підписувати прямі договори, а також вони можуть брати участь у допорогових закупівлях.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Молодь Рівненщини та Волині проти корупції на тендерах», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за підтримки Посольства Франції в Україні. Посольство Франції в Україні не завжди поділяє думку автора та не несе відповідальності за факти, викладені в матеріалі.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти