«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Ціна має значення: як використовують нецінові критерії в закупівлях на Рівненщині

Ключовий критерій, на основі якого відбуваються тендери у системі ProZorro – ціна. Зазвичай переможцем аукціону визнають ту компанію, яка запропонувала товар необхідної якості за найнижчу ціну.

Проте, законодавство у сфері публічних закупівель передбачає можливість застосування нецінових критеріїв.

Ось що говорить Закон України «Про публічні закупівлі» про застосування нецінових критеріїв: 

«У разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторських робіт), – ціна, разом з іншими критеріями оцінки, зокрема, такими як: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, експлуатаційні витрати, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів».

Тобто Закон дозволяє встановлювати нецінові критерії лише в тому випадку, коли купується щось, що має «складний або спеціалізований характер».

Переліку таких товарів, робіт та послуг законодавство не пропонує. І цим часто зловживають замовники. 

Звісно, застосування ними нецінових критеріїв дає можливість краще визначити специфіку закупівлі товарів, послуг або робіт. Але, водночас, це є додатковим фактором корупційного ризику.

Часто трапляються випадки, коли замовники прописують нецінові критерії таким чином, щоб забезпечити перемогу конкретному учаснику. Саме тому специфіка застосування нецінових критеріїв потребує більш детального аналізу та контролю.

Хто встановлював нецінові критерії

Протягом 2019-го року 6 замовників Рівненської області застосовували нецінові критерії. Загальна очікувана вартість успішно завершених закупівель, які містили такі критерії, становила 77 845 593 гривень.

Найбільшу кількість закупівель із застосуванням нецінових критеріїв здійснив Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації – 16 тендерів із загальною очікуваною вартістю 58 650 000 гривень.

Ще 5 замовників застосовували нецінові критерії по одному разу.

Які нецінові критерії застосовували

Комунальне автотранспортне підприємство 1728 застосовувало критерій при закупівлі пального: відстані від АЗС учасника до бази підприємства. Маємо сумніви, що пальне відповідає під визначений у законі товар «спеціалізованого характеру».

Неціновий критерій відстані від АЗС учасника до бази підприємства. Скріншот із системи prozorro.
Реєстр пропозицій учасників. Скріншот із системи prozorro.

У вищезазначеній закупівлі, неціновий критерій не відіграв особливої ролі при виборі переможця. Адже АЗС учасників знаходились на однаковій відстані від бази підприємства замовника.

Проте, застосування такого типу нецінових критеріїв могло знеохотити потенційних учасників подавати свої тендерні пропозиції, що суттєво зменшило конкуренцію під час аукціону.

Аналогічний критерій у своїй закупівлі використало і КП Рівненський міський трест зеленого господарства. При виборі переможця це не відіграло суттєвої ролі. Перемогу здобуло підприємство, яке запропонувало найнижчу цінову пропозицію.

Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації, протягом 2019-го року активно застосовує критерій відтермінування платежу за виконані роботи.

Чим більший термін, тим більша вага такого критерію при виборі переможця. Проте вона не сягає понад 15%.

У більшості тендерів, застосування цього критерію не впливало на результат визначення переможця. Проте було декілька випадків, коли учасники не погоджувались на відтермінування, або погоджувались на короткотривале відтермінування.

У результаті цього вони отримували менш задовільний коефіцієнт, маючи при цьому цінову пропозицію нижчу від інших учасників.

Учасник з найнижчою ціновою пропозицією в результаті приведеної  ціни отримує третій результат. Скріншот із системи prozorro.

Комунальний заклад «Рівненський обласний науковий ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів» Рівненської обласної ради під час закупівлі робіт з капітального ремонту застосував 2 нецінових критерії: строк відтермінування платежу та строк гарантійного обслуговування.

Разом вони складали 30% від загальної ваги всіх критеріїв. 

На тендер ліцею прийшло двоє учасників, які отримали однаковий коефіцієнт.

Острозька Центральна районна лікарня закупила роботи з реконструкції гінекологічного відділення і застосувала 2 нецінових критерії: обсяг виконаних (реалізованих) на об’єктах будівництва будівельно-монтажних робіт – 20% та наявність кваліфікованих працівників – 10%. 

На торги прийшло 2 учасники. Проте, перемогу отримало підприємство, яке зазначило і нижчу ціну, і відповідало неціновим критеріям закупівлі.

Розрив приведеної ціни в результаті застосування нецінових критеріїв. Скріншот із системи prozorro.

Відділ освіти Костопільської райдержадміністрації при закупівлі послуг з організації харчування учнів, застосував критерій енергетичної цінності продуктів.

В Україні цей критерій застосовували лише декілька замовників, оскільки визначити енергетичну цінність продуктів доволі складно. Це потребує експертизи фахівця у відповідній галузі.

На торги Відділу освіти подалось 2 учасника. Цінові пропозиції мали незначний розрив. Перемогу здобув ФОП, який запропонував нижчу цінову пропозицію. Проте доцільність застосування нецінового критерію такого типу є досить сумнівною.

Розрив приведеної ціни в результаті застосування нецінових критеріїв. Скріншот із системи prozorro.

Висновки

Застосування нецінових критеріїв при проведенні закупівель може мати як позитивні так і негативні наслідки. Це залежить від того, які саме критерії використовують замовники.

Такі критерії, як відстань до АЗС (під час закупівлі бензину), відтермінування платежів за виконані послуги чи калорійна цінність продуктів можуть обмежувати коло потенційних учасників та негативно позначатися на конкуренції.

Встановлення ж терміну гарантійного обслуговування, на нашу думку, має позитивний контекст. Це дає замовнику додаткові важелі впливу у випадках недоброякісного виконання робіт.

На Рівненщині застосування нецінових критеріїв рідко призводило до перемог учасників із вищими ціновими пропозиціями. У цьому контексті спостерігається певний баланс між ціновими на неціновими критеріями. Проте є закупівлі, в яких цінові критерії значно впливають на визначення приведеної ціни.

Також сумнівно, що пальне та харчові продукти, які купувалися із використанням нецінових критеріїв, були тими спеціалізованими товарами, під час закупівлі яких Закон дозволяє встановлювати подібні бар’єри.

Експерти з питань публічних закупівель ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Петро Долганов, Олександр Конончук


Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA). 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте