Як комунальні підприємства Рівного купують на понад 40 мільйонів через переговорну процедуру
Переговорна процедура спрямована на спрощення закупівельного процесу. Проте, замовники часто використовують цей тип закупівлі для уникнення відкритих торгів та підписання договорів із необхідними постачальниками.
Аналіз переговорних процедур часто закінчується виявленням порушень зі сторони замовників.
Нагадаємо, переговорна процедура закупівлі – це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.
Хто найбільше застосовує
Ми вирішили дослідити, які комунальні заклади Рівного проводили протягом 2019-го року закупівлі із використанням переговорних процедур, їх специфіку, предмети закупівель та правомірність застосування переговорного процесу.
Переговорну процедуру застосовували 7 комунальних підприємств Рівного. Найбільше договорів уклав Рівненський зоологічний парк загальнодержавного значення. Загалом протягом 2019 року було укладено 14 договорів.
Загальна очікувана вартість всіх закупівель, проведених через переговорну процедуру, складає 40 мільйонів 187 тисяч 250 гривень.
Найбільша частка припадає на Комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради – 17 мільйонів 959 тисяч 620 гривень.
Наступним йде Комунальне підприємство «Міськсвітло» – 9 мільйонів 449 тисяч 844 гривні. Решта комунальних закладів використовували переговорну процедуру для закупівель на значно менші суми.
Що купують через переговорну процедуру
Найчастіше по переговорній процедурі Рівненські комунальники купують електроенергію. Далі йдуть газове паливо, конструкційні матеріали, березові мітли, корм для тварин та послуги із захоронення міського сміття.
Обґрунтування переговорної процедури
Ми дослідили, на які положення Закону опираються замовники при обґрунтуванні застосування переговорної процедури.
Із 14 закупівель, по 7 разів замовники посилаються на відсутність конкуренції на відповідному ринку та на проведення переговорної процедури в зв’язку з недостатньою кількістю учасників при проведенні відкритих торгів.
В одній із таких закупівель ми виявили порушення та звернулись до контролюючих органів зі зверненням на проведення моніторингу.
За результатами моніторингу, Державна аудиторська служба встановила порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Замовник неправомірно обґрунтував застосування переговорної процедури чим порушив норми законодавства.
Висновки
Половину всіх переговорних процедур комунальні заклади Рівного застосовують через відсутність конкуренції при проведенні відкритих торгів. Це значно затягує закупівельний процес.
Неправомірність застосування та неналежне обґрунтування при застосуванні переговорних процедур – це також фактори ризику, які потребують постійного моніторингу зі сторони контролюючих органів та громадськості, оскільки в таких закупівлях можуть бути змови між замовниками та учасниками.
Експерти з питань публічних закупівель ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС» Петро Долганов, Олександр Конончук
Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти