Як нас дурять: фейки з мережі, які нещодавно могли ввести вас в оману
Найліпше, що ви можете зробити з інформацією, – не вірити їй.
Принаймні поки не знаєте, хто і коли її поширив, і не можете це перевірити. Якщо відповідей бодай на ці запитання немає, повідомлення не можна вважати правдою і не треба поширювати. Навіть якщо воно грає на емоціях. Особливо якщо воно грає на емоціях.
В українському фейсбуку є спеціальний проєкт, присвячений розвінчуванню і спростуванню фейків. Він називається «По той бік новин». Радимо підписатися на нього і читати. А якщо не можете самостійно перевірити інформацію, у якій сумніваєтеся, звертайтеся до авторів «По той бік новин», щоб вони зробили це замість вас.
Далі – перелік НЕПРАВДИВИХ новин, які спростували автори «По той бік новин» у лютому. Пересвідчіться, що ви цьому НЕ вірили і НЕ поширювали.
- Про вас за гроші напишуть статтю у Вікіпедії і зроблять так, щоб вона звідти ніколи не зникла.
- По-перше, статтю на Вікіпедії може написати будь-яка людина і безкоштовно. Якщо ви маєте час і натхнення зробити це самі, необов’язково комусь платити. Якщо часу і бажання немає, можете, звісно, заплатити людині, яка це зробить замість вас, але вона і ніхто інший не зможуть гарантувати, що стаття не зникне з Вікіпедії чи не буде відредагована іншими користувачами. Подробиці про фейк та розвінчання тут: https://cutt.ly/fr1uUwD Не платіть шахраям 250 доларів за повітря :)
- Можна подзвонити за номером телефону ХХХХХХХХ, і там зафіксують, що ви проти того, аби українців з Китаю привозили до України на карантин.
- Якщо, прочитавши це, ви почнете гарячково набирати вказаний номер і кудись дзвонити… перечитайте ще раз початок цього тексту. Що це за номер? Звідки він узявся? Кому ви дзвоните? Хто зареєструє ваше звернення? Якщо постаратися і з’ясувати це все, виявиться, що ви телефонуєте в ефір телевізійної програми і своїм дзвінком відповідаєте на запитання «Чи є у вас заборгованість по комунальних платежах?». Китай, віруси і протести проти здорових людей у літаку тут ні до чого. Подробиці про цю маячню та спростування тут: https://cutt.ly/hr1iyaP
- Українцям доведеться платити податок, коли вони переказуватимуть гроші з картки не картку.
- Цю інформацію заперечили на сторінці Державної податкової служби майже місяць тому: «Ні,податкова НЕ буде оподатковувати кошти, які надходять на приватні картки. Ні, банки НЕ передають інформацію про надходження на ваші приватні картки». Більше про цю неправду, спростування та пораду не вважати телеграм-канали надійним джерелом інформації тут: https://cutt.ly/Ir1iI2r
- З першого березня українці не зможуть отримувати спадок і дарувати майно. Це фейк, який повторюється з року в рік і, припускають автори «По той бік новин», приносить комусь вигоду. Сайти, які поширюють цю маячню, посилаються на постанову Кабміну, яка діяла у 2013-2014 роках, а згодом була визнана незаконною. Немає ніяких підстав казати, що з угодами про спадщину чи дарування зараз може бути щось не так. Подробиці для допитливих тут: https://cutt.ly/2r1i0aU
- Заступник міністра охорони здоров’я сказав, що пенсіонери лягають в лікарню, щоб поїсти «на халяву». Так, сказав. Але минулого року, у Пермському краї (це в Росії, якщо що) тамтешній заступник тамтешнього міністра. У новині навіть ім’я його є. То ж погугліть, щоб переконатися, що в українському МОЗ така людина просто не працює. Більше деталей та повчальна історія, чому не треба обурюватися неперевіреним історіям у прямому ефірі перед багатьма тисячами глядачів, тут: https://cutt.ly/Fr1orf3
«По той бік новин» – це проєкт, який започаткувала експертка Інституту розвитку регіональної преси Альона Романюк. Стимулом стало таке прикре міні-дослідження, яке допомогло Альоні виявити, наскільки легко українські ЗМІ поширюють неперевірену інформацію.
– Зараз частину фейків я виловлюю у стрічці сама, частину мені підказують колеги, але більшість – від читачів. Найцікавіші ми публікуємо на сторінці, але дуже багатьом просто відписуємо із роз’ясненням, чому інформація неправдива. Тож більша частина комунікації проекту “По той бік новин” – у приваті», –розповідала Альона в інтерв’ю для видання MediaLab.
Альона мріє, щоб її робота розвінчувачки фейків стала нарешті непотрібною і люди самі навчилися відрізняти сумнівну інформацію від надійної. Але поки так не є, не вагайтеся звертатися до «По той бік новин» у приватні повідомлення на фейсбук-сторінці, щоб вам допомогли розрізнити фейки.
– Зараз у команді «По той бік новин» над спростуванням фейків працює дві людини – я та колега Сергій Одаренко, а також вся аудиторія підписників сторінки, адже ми щодня отримуємо десятки повідомлень із проханням перевірити інформацію і саме завдяки нашим читачам завжди тримаємо руку на пульсі, – каже Альона в коментарі «Четвертій владі».
Додає, що потрібно, аби більше наших користувачів поширювали спростовану інформацію і своїм прикладом показували, як боротися із фейками (спочатку перевіряємо – тоді поширюємо).
– Коли перевіряємо інформацію, доводиться багато працювати із різними джерелами та шукати експертів. Тому профільні знання та люди, які можуть пояснити зрозумілою мовою складні речі, завжди потрібні, – розповідає Альона.
– Багато фейків поширюють через вайберівські групи та чати. Ми дуже цінуємо, коли користувачі скидають нам інформацію з цих чатів на перевірку, а тоді поширюють у чати наші спростування.
– Зараз ми також шукаємо фінансування для того, щоб розвивати і продовжувати проект, – каже Альона Романюк.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти