Як подолати місцеву корупцію: порядок денний для нових депутатів об'єднаних громад

Антикорупційний порядок денний для кандидатів включає зобов'язання не голосувати за детальні плани території, які суперечать генплану. Затверджений у 2020-му році детальний план території правого берега Басового кута суперечить генплану Рівного
Джерело
«Четверта влада»

Коаліція антикорупційних громадських організацій розробила антикорупційний порядок денний для кандидатів на місцевих виборах 25 жовтня. Його презентував виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб» (організація ініціювала створення коаліції) Сергій Миткалик.

Про це Сергій Миткалик повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

На думку ініціаторів цього порядку денного, саме майбутні депутати можуть подолати багаторічні корупційні схеми в своєму місті та прийняти низку необхідних рішень. Депутатів ,які підтримують цей порядок денний, запрошують долучатися, для того щоб:

1. Прийняти дієві антикорупційні програми у місцевих радах.

Станом на 1 вересня 2020 року 3 з 24 обласних рад не погодили свої антикорупційні програми з НАЗК. Попри те, що районні, міські та селищні ради не мають обов'язку затверджувати антикорупційні програми, ми закликаємо забезпечити їхню розробку, якісне наповнення, затвердження та погодження в місцевих радах усіх рівнів.

2. Відкрити реєстр договорів оренди комунального майна, запровадити передачу майна в оренду через електронні аукціони.

На жаль, більшість рад не публікують у відкритому доступі договори оренди комунального майна. Це призводить до втрат бюджетних коштів. Бо дуже часто цінні приміщення чи земля віддаються за символічну плату наближеному до влади оточенню.

3. Провести аудит, ліквідувати  неефективні комунальні підприємства. Запровадити порядок обрання керівників комунальних підприємств через незалежні, відкриті та прозорі конкурси.

Багато комунальних підприємств (КП) створюються для виконання функції під конкретну бюджетну програму. Призначається керівник, формується штат працівників. Однак часто коли підприємство виконало свою функцію — працівники продовжують працювати, а міська рада виділяє значні кошти на утримання КП без нагальної потреби. Міські ради можуть ухвалити рішення обирати керівників КП виключно через конкурсну процедуру.

4. Оприлюднити єдиний реєстр транспортних засобів, що працюють на маршрутах населеного пункту та врегулювати порядок проведення конкурсів на маршрутні перевезення.

Процедури, за якими залучаються перевізники, уражені корупцією: вимоги до них прописані нечітко, відсутній контроль за дотриманням умов договорів, не визначені  підстави для їхнього розірвання, а також порядок фіксації порушень з боку перевізників. 

Частими є ситуації, коли на різні маршрути перевізники заявляють одні й ті ж автобуси. В результаті, замість очікуваних нових автобусів мешканці отримують старі, взяті в оренду переможцем у менш успішних перевізників для обслуговування маршруту.

5. Забезпечити прозорість та збільшення надходжень від зовнішньої реклами та реклами на комунальному майні.

Органи місцевого самоврядування можуть запровадити прозору, ефективну та справедливу процедуру оплатного розміщення зовнішньої реклами на комунальній інфраструктурі, а також демонтажу нелегальних конструкцій.

Для цього необхідно оприлюднити на веб-ресурсі актуальну і повну інформацію про рекламні конструкції, створити електронні бази даних про рекламні конструкції та рекламу на транспорті, сервіси для роботи зі зверненнями мешканців щодо порушень при розміщенні реклами.

6. Усунути зловживання та купівлю місць у дитсадках.

Успішні органи місцевого самоврядування впроваджують електронні системи запису та зарахування дітей до дитсадків.

7. Замість «безоплатної» приватизації комунальної землі, яка насправді можлива лише для наближених до влади осіб, запровадити  передачу таких земель через аукціони.

Місцева влада може припинити корупційну практику “безоплатної” приватизації комунальних земельних ділянок, і передавати такі ділянки у власність чи користування за результатами електронних онлайн-аукціонів, що принесе в бюджет громад значні кошти.

8. Провести антикорупційну експертизу та аналіз місцевих регуляторних актів щодо їх ефективності, результативності, доцільності та скасувати/змінити ті акти, що містять корупційну складову, спотворюють конкуренцію або створюють необґрунтовані перешкоди для бізнесу.

Органи місцевого самоврядування приймають численну кількість регуляторних актів, які формують правове поле для роботи бізнесу. Часто такі акти містять «заплановані» прогалини, подвійні тлумачення, створюють надмірну дискрецію і, відтак, стимулюють корупцію та необгрунтовані труднощі для бізнесу. Ці фактори безпосередньо впливають на  інвестиційну привабливість, конкурентоспроможність громад, надходження до місцевих бюджетів.

9. Вдосконалити регламенти та бюджетні регламенти місцевих рад з метою деталізації процедури ініціювання, розгляду, затвердження рішень/програм на предмет цільового і ефективного використання бюджетних коштів, а також  подальшого моніторингу виконання цільових програм.

Цільові програми фінансуються коштом міського бюджету задля вирішення актуальних проблем місцевого рівня в окремих галузях господарства чи соціально-культурної сфери. Процедури формування та використання коштів за програмами часто створюють можливості для розкрадання коштів та/або неефективного їх використання.

10. Імплементувати процедуру врегулювання конфлікту інтересів у регламенти міських рад.

Запровадити поіменне голосування постійних депутатських комісій та членів виконавчих комітетів місцевих рад.

Підтримати заборону суміщення мандату депутата місцевої ради з посадою у виконавчому органі відповідної ради та комунальному підприємстві/установі для уникнення конфлікту інтересів

Окремі депутати беруть участь у прийнятті рішень, маючи в них особисту зацікавленість, тобто вчиняють дії в умовах конфлікту інтересів. В деяких регламентах міської ради відсутня процедура врегулювання конфлікту інтересів. Ми закликаємо в обов'язковому порядку врегулювати це питання у регламентах рад і зобов'язати депутатів перед розглядом вказаних рішень публічно оголошувати про конфлікт інтересів із обов’язковим зазначенням у протоколі.

Чинними законодавчими нормами не встановлено прямої заборони, аби депутат місцевої ради очолював комунальне підприємство. В результаті деякі депутати місцевих рад лобіюють збільшене бюджетне фінансування комунальних підприємств, які очолюють, а далі у різні способи зловживають цими коштами.

11. Не голосувати за детальні плани території, які порушують містобудівну документацію вищого порядку.

Захистити від забудови культурну спадщину.

Належним чином та у повному обсязі вносити до місцевого реєстру містобудівних умов та обмежень (згодом – до Єдиної державної Е-системи у сфері будівництва) відомості про надані містобудівні умови та обмеження (МУО) забудови земельних ділянок.

Депутати місцевих рад мають право колегіально вирішувати питання планування забудови населеного пункту, відображені у ДПТ. Однак часто такі рішення матеріально «заохочуються» впливовими посередниками, суперечать генеральному плану розвитку міста та ігнорують інтереси громади.

Дієві громадські слухання, ініційовані владою, можуть допомогти виявити «продаж» депутатами своїх голосів за винагороду від зацікавлених інвесторів. В подальшому, щоб приховати видані з порушеннями МУО органи містобудування та архітектури неякісно та неповно ведуть реєстри МУО, продовжуючи корупційний ланцюг.

Уповноважені органи охорони культурної спадщини на місцях мають широкий спектр інструментів, якими часто не користуються, за допомогою яких можуть захистити культурну спадщину від руйнування та забудови. Це фінансові санкції, приписи про припинення будь-яких робіт на пам'ятці тощо.

12. Провести інвентаризацію місць для поховання та впровадити відкриті електронні реєстри місць для поховання, виділити земельні ділянки та залучити інвесторів для будівництва крематоріїв, вивести з тіні ринок поховання домашніх тварин.

У багатьох містах приватні ритуальні компанії перебувають у корупційному союзі з  комунальними ритуальними службами, обмежуючи конкуренцію. Великою проблемою для деяких міст є дефіцит місць для поховання та сформований «чорний» ринок продажу могил.

Кремації як альтернативному виду поховання піддається тільки 30 тис. тіл на рік (6 % від загальної кількості) у трьох крематоріях на всю країну, побудованих ще за радянських часів. Окремою проблемою є «чорний» ринок поховання домашніх тварин, що призводить до численних випадків стихійних поховань (практично завжди з порушеннями вимог санітарного законодавства).

Перелік організацій, які входять до коаліції:

  • Антикорупційний штаб
  • Разом проти корупції
  • Інститут законодавчих ідей
  • Фундація DEJURE
  • Автомайдан
  • Запорізький центр розслідувань (Запоріжжя)
  • ГО «Агенція міських ініціатив» (Чернігів)
  • Миколаївський центр журналістських розслідувань (Миколаїв)
  • Агенція журналістських розслідувань (Вінниця)
  • ГО «Фундація імені Августа Вірлича» (Херсон)
  • ГО «ТО “Нівроку”» (Тернопіль)
  • ГО «Громадянська платформа "Дій"» (Суми)
  • ГО «Агенція розвитку міста» (Житомир)
  • Агенція журналістських розслідувань «Четверта влада» (Рівне)
  • АЦ «Інститут аналітики та адвокації» (Полтава)
  • ГО «Центр журналістських розслідувань «Сила правди» (Луцьк)
  • ГО «Центр політичних студій» (Івано-Франківськ)
  • ГО «Лабораторія демократичних трансформацій» (Чернівці)
  • ГО «Народний Захист» (Запоріжжя)
  • ГО «Центр медіарозслідувань “Прозоро”» (Кропивницький)
  • ГО «Жіночий Антикорупційний Рух» (Хмельницький)

Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте