За кандидата на рівненського міського голову Олексія Муляренка агітували під виглядом соцопитування
Соціолог каже, що така агітація щонайменше недієва
У вересні 2020 року рівнянам телефонували з Києва – проводили анонімне соціологічне опитування. Цікавилися, за кого із п’яти названих кандидатів на міського голову Рівного (а балотується шістнадцять) планують голосувати та чи відомі їм деякі факти про одного з них. «Четверта влада» з’ясувала, звідки рівнянам телефонували, чим насправді були ці дзвінки і що про них кажуть експерти.
Що відбулося
Редакція має два записи цих опитувань. До рівнянки опитувати телефонував чоловік, до рівнянина – жінка. Віталися, бажали міцного здоров’я і питали дозволу на анонімне опитування. Отримавши дозвіл, ставили такі запитання:
1. Якби вибори міського голови Рівного відбувалися у найближчу неділю, за кого б із перелічених кандидатів ви би проголосували:
- Юрій Вознюк – представник партії Ігоря Коломойського «За майбутнє»;
- Віталій Коваль – партія «Слуга народу», чинний голова Рівненської ОДА;
- Олексій Муляренко – меценат, господарник, депутат Рівнеради, фракція «Європейська солідарність»;
- Олег Осуховський – львів’янин, партія «Свободи»;
- Віктор Шакирзян – представник забудовника ЖК «На Щасливому», партія «Рівне разом».
2. Чи відомо вам, що за результатами соціологічних досліджень, у другий тур виборів міського голови Рівного виходять Олексій Муляренко та Віктор Шакирзян?
3. Чи відомо вам, що за результатами моніторингу незалежної національної системи «Слово і діло», Олексій Муляренко визнаний найвідповідальнішим політиком Рівненщини за останнє десятиліття? Цей рейтинг визначає, наскільки політик виконує свої обіцянки.
Запитували про повний вік респондента.
На питання рівнянина, з якої фірми телефонують і звідки взяли його номер телефону, відповіли: компанія називається ТОВ «Роботизовані телесистеми», а номер отримали «шляхом випадкової генерації цифр».
Герой опитування – не зовсім герой
У формулюваннях запитань було помітно, що кандидати згадуються із застереженнями чи з нейтральною характеристикою. Лише про Олексія Муляренка говорили позитивно: назвали меценатом, господарником, «найвідповідальнішим політиком за останнє десятиліття» і навіть, не посилаючись ні на які дані, «вивели» у другий тур мерських перегонів.
Після звільнення у 2019 році з посади голови Рівненської обласної держадміністрації Олексій Муляренко вказує для ЦВК, що працює гендиректором ТОВ «Сталь-М», яке заснував у 2006 році. Хоча за інформацією в Єдиному державному реєстрі керівник ТОВ «Сталь-М» його син Андрій Муляренко.
Політичну кар’єру почав у 2010 році з партії «УДАР» (Віталій Кличко). Більше про Олексія Муляренка читайте у його досьє.
У відкритому доступі є відео з презентації ТОВ «Роботизовані телесистеми», у якій розповідають про високі рейтинги, станом на початок вересня 2020 року, Віктора Шакирзяна й Олексія Муляренка. Ймовірно, саме на цю інформацію і посилаються додзвонювачі.
Схожі «рейтинги» і в той же період публікує сайт «Рівненські новини», який пов'язаний з Олексієм Муляренком. Склало їх луцьке приватне підприємство зі статутним капіталом у 200 гривень і назвою «Агенція соціального аналізу «Соціум-ХХІ»».
«Четверта влада» дослідила публікації аналітичного порталу «Слово і діло» про Олексія Муляренка, щоб знайти, де його називають «найвідповідальнішим політиком за останнє десятиліття». І не знайшла.
На першу річницю головування в адміністрації (квітень 2016 року) Олексій Муляренко посідає останнє місце у рейтингу серед колег.
Станом на середину 2017 року «Слово і діло» повідомляє, що Олексій Муляренко – другий з кінця рейтингу з виконання обіцянок серед голів обласних держадміністрацій.
У 2018 році «Слово і діло» пише: Олексій Муляренко краще дотримує слова, але все одно не впорався із половиною обіцяного.
Опитування зі згадкою про «мецената, господарника» Олексія Муляренка та його ймовірний вихід у другий тур схоже на формуючу психологію.
Засновниця компанії SIC Group Ukrainе, політтехнологиня Катерина Одарченко пояснила, що так «нечистоплотні політики намагаються купити потрібний їм результат у псевдосоціологів з метою вбити в голови виборця..., що саме вони мають стати переможцями».
У Рівному є соціолог із досвідом співпраці з групою «Рейтинг», компаніями «Социс» і «TNS Україна», Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка Роман Микитюк.
Він каже, що такий вид агітації використовувався, принаймні на минулих парламентських виборах, і називає його маніпулятивним. Каже, що зараз уже так не роблять, бо «його спробували, але не спрацювало».
– Якби я побачив, що у Муляренка після того з умовних шести відсотків стало дванадцять, то я б сказав, що це один з інструментів. Але так не стало. І я переконався, що це не працює, – пояснює Роман Микитюк.
Бізнес колишніх регіоналів
Приватне ТОВ «Роботизовані телесистеми» («РТС») зареєстроване у Києві з 2019 року. У відкритих джерелах вказаний один контактний телефон: 095-178-97-87. Рівнянам телефонували з номера 044-363-04-14.
Станом на 9 жовтня 2020 року фірма належить киянці Юлії Соколовій та колишньому нардепу-регіоналу Олегу Надоші із Кременчука на Полтавщині. До липня 2020 року замість Олега Надоші співвласником був Антон Соколов, нинішній директор фірми. Антон і Юлія Соколови зареєстровані за однією адресою, фірма – там же.
ТОВ «Роботизовані телесистеми» займається «діяльністю у сфері проводового електрозв'язку». Тобто фірма використовує, технічно обслуговує або надає доступ до пристроїв, які передають інформацію за допомогою кабельних мереж. Усього в переліку 14 видів діяльності. Послуги із соціологічного опитування, проведення фокус-груп, їх статистичного аналізу входять до їхньої діяльності.
Під час презентації соцдосліджень Антон Соколов каже, що фірма «займається кол-центрами, створенням кол-центрів» і має свій великий кол-центр, що результати їхніх соцопитувань готові за 2-3 дні з усією аналітикою і що загалом на фірмі працює 200 людей.
Фахівці аналітичної системи YouControl зауважують: широкий перелік видів діяльності може свідчити про те, що вона фіктивна і не спрямована на досягнення реальних результатів. Непоодинокі випадки, коли компанії обирають велику кількість видів діяльності для прикриття її недобросовісності.
Результати опитувань від «РТС» цитують деякі медіа.
Наприклад, ZIK (належить народному депутату з «Опозиційного блоку» Тарасу Козаку з оточення Віктора Медведчука), «Інтерфакс-Україна» зі структури російської інформаційної групи Interfax Information Services або сайт відеоблогера Анатолія Шарія, знаного своїми антиукраїнськими поглядами.
Людина з ім’ям Антон Соколов дописує для російської Федеральної агенції новин. А рівненський сайт «ОГО» опублікував інтерв’ю, з ознаками прихованої реклами, аноніма із Антоном Соколовим, у якому назвали його «відомим соціологом».
Автор питань – політтехнолог
«Встановити з’єднання неможливо», – повідомляє запис за номером, з якого телефонували рівнянам.
Журналістка поспілкувалася із директором товариства Антоном Соколовим за мобільним номером. Цікавило, хто замовляв у них опитування, де беруть номери телефонів та чим керуються, формулюючи запитання.
Спочатку чоловік не хотів говорити і порадив надіслати на юридичну адресу фірми паперовий запит. Мовляв, це комерційна структура і він має право вимагати запит саме такої форми.
Насправді Антон Соколов порушує статтю 19 закону «Про доступ до публічної інформації», яка каже: «Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача».
За словами директора «РТС», багато «провокацій» і його слова перекручують. Антон Соколов має на увазі історію з телефонним опитуванням на Закарпатті на початку жовтня цього року. Громадянська мережа «Опора» писала, що воно має ознаки «чорного піару» і що Антон Соколов відмовився з ними говорити. Тож у чому перекручування – не зрозуміло.
«Четвертій владі» Антон Соколов підтвердив, що його фірма проводила опитування у Рівному. Сказав, що номери добираються випадково, а потім класифікуються за регіональною ознакою.
– Якщо ми спитали, у якому місті проживаєте, то ми точно не розуміємо, де ви знаходитеся. Ми так дзвонили по всій Україні, – пояснив Антон Соколов.
На запитання про ймовірних замовників таких опитувань, директор фірми сказав:
– Ми робимо ці опитування для себе – у межах наших кампаній з популяризації нашого продукту «Швидка соціологія». Ми розкручуємося, піаримося і презентуємо результати.
Чоловік каже, що вони працюють не тільки на виборах, і все це для популяризації їхнього методу роботи – телефонного опитування. Питання для респондентів складає особисто.
– Я особисто формулюю. Посилаємося на офіційні джерела. Є сайти Служби безпеки України, Центральної виборчої комісії, Опендати… От ваші журналісти питали мене про одного вашого кандидата і його зв’язок із забудовником. Ми побачили цей зв’язок на Опендаті, – розказав Антон Соколов.
Журналістка зауважила, що його представляють як політтехнолога. Спитала, чи має він спеціальну освіту. Антон Соколов ухилився від відповіді.
– Я вас дуже поважаю і поважаю журналістів, але зараз перебуваю на нараді, великій. Якщо є ще питання, надсилайте їх нам на поштову адресу, – сказав директор.
Недієвий метод агітації
«Четверта влада» спитала в соціолога Романа Микитюка, чи можна вважати такий «обдзвін» соціологічним опитуванням.
– Це маніпулятивне опитування, яке має на меті більше загітувати, ніж отримати реальні результати, – вважає Роман Микитюк.
Коли соціологи хочуть дізнатися думку людей про позитивні чи негативні сторони якогось кандидата, про це питають після того, як людина повідомила свій вибір.
– Якби ми такі питання поставили на початку опитування, то це була б маніпуляція і впливало б на результати нашого опитування, – пояснює експерт.
Роман Микитюк опублікував свої прогнози станом на початок вересня 2020 року. За ними, замість Олексія Муляренка, у другий тур мерських перегонів виходить Святослав Євтушенко. Але останній передумав балотуватися на мера і йде до міської ради першим номером у партійному списку «Народного руху України». Та з початку вересня до кінця жовтня вподобання рівнян дещо змінилися. На це вплинула виборча кампанія.
До слова, рівнянам телефонують і від Віктора Шакирзяна. Представляються Громадською ініціативою «За Чайку» і питають думку щодо встановлення у Рівному «за кошти спонсорів» пам’ятного знака одному з колишніх міських голів Віктору Чайці. Журналістка спитала про керівника організації і спонсорів.
– Керівника як такого немає, а головний спонсор – Віктор Шакирзян, – відповіла додзвонювачка.
Порушення немає – є агітація
«Четверта влада» спитала у координатора спостереження за виборами у Рівненській області Громадянської мережі «Опора» Михайла Балика, чи є у таких телефонних опитуваннях порушення чинного виборчого законодавства. Він каже: визначити важко, бо тут згадується соціологічне опитування. Але до його проведення і поширення його результатів є певні вимоги.
Натомість, зауважує Михайло Балик, у питаннях «є агітаційний момент одного з кандидатів», але без ознак «брудного піару» щодо інших.
Олексій Муляренко не вперше намагається прикрасити свій рейтинг.
У «Четвертої влади» є розслідування, в якому йдеться про фальсифікацію рейтингів деякими рівненськими політиками. Олексій Муляренко – серед них.
Фірма, пов’язана із секретарем Рівнеради Сергієм Паладійчуком, минулого року поширила фейк у рівненських медіа про те, що Муляренко є лідером парламентських перегонів. Але не спрацювало: Олексій Муляренко набрав найменше голосів (8,48%, тобто 6 тисяч 542 голоси) і народним депутатом не став.
База псевдосоціологів та авторитетів
З огляду на поширеність маніпуляцій із соцопитуваннями та громадською думкою, журналісти видання «Тексти» уклали базу «Продавці рейтингів», до якої увійшли 106 псевдосоціологічних служб і 201 прихований піарник.
У кінці є розділ «Кому вірити» з переліком авторитетних соціологічних служб. База укладена у 2015 році і час від часу оновлюється. ТОВ «Роботизовані телесистеми» у ній поки що немає.
Більше матеріалів про політика читайте за тегом: Олексій Муляренко
Більше про цьогорічні місцеві вибори за тегом: вибори 2020
Більше про інших політиків у рубриці досьє
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти