«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user torbich
журналіст, редактор

Як поскаржитися на шум із «кричалок» на рівненських зупинках

Це інформація для рівнян і гостей міста, які користуються тролейбусами, автобусами, маршрутками. Які ходять пішки біля зупинок, на яких кричить переважно реклама.

У чому проблема

На 15-х зупинках транспорту у Рівному на стовпах або зупинках висять гучномовці. Їх власники називають це «вуличним радіо». Але понад 80% того, що звідти лунає, – реклама. Це вказують на сайті цього бізнесу.

Точки розміщення гучномовців з рекламою. Їх 15. Карта зі сайту «вуличного радіо»

Ось аудіоприклад прихованої реклами з гучномовця на Боярці за грудень 2018-го. Це передноворічне привітання тодішнього голови Рівненської облдержадміністрації, депутата Рівнеради від БПП Олексія Муляренка, який у 2019-му хотів стати нардепом: 

Ось як ці гучномовці виглядають на різних зупинках:

300 рівнян підписали петицію, щоб ці гучномовці прибрали, бо вони створюють шумове забруднення і є нав'язливою аудіорекламою, якої неможливо уникнути, подеколи – залежно від вітру – в радіусі 100 метрів від гучномовця.

Але для міського голови це не проблема. Він їздить в авто і не чує цього шуму. Окрім того, для нього й окремих депутатів це можливість рекламуватися. Скоро вибори.

Цю проблему «Четверта влада» вивчає від січня 2018-го. Аргументи влади і всіх сторін можна побачити в серії матеріалів за теґом «вуличне радіо».

Чотири кроки за 5 хвилин на користь громади міста

Ось що ви як читач можете зробити для вирішення цієї проблеми, витративши на це не більше п'яти хвилин.

  1. Відкрийте свій е-мейл і створіть новий лист.
  2. Кому надсилаєте: [email protected]
  3. Тема листа: Скарга
  4. Скопіюйте текст скарги, що нижче, вставте у ваш лист (впишіть тільки своє прізвище, ім'я, по-батькові, адресу, електронну адресу) і натисність «відіслати»:

Головному управлінню Держпродспоживслужби в Рівненській області

33025, м. Рівне, вул. Малорівненська, 91

[email protected]

 

Торбіч Володимир Анатолійович

Поштова адреса: 

Електронна адреса: 

 

СКАРГА

Мені стали відомі факти, які свідчать про порушення прав жителів м. Рівне, а саме щодо наявності та поширення аудіореклами на електроопорах та громадських зупинкам у м. Рівне – так званого «вуличного радіо».

Детально вся інформація щодо порушень прав людини наведена у статті Агенції журналістських розслідувань «Четверта влада» від 23 вересня 2019 року під назвою «Міський голова підписав довічний дозвіл на звукове насильство у Рівному», що доступне за посиланням: http://bit.ly/2lwlLfQ . А також в статті «Чому мер досі не розірвав довічний договір про звукову рекламу в Рівному: як поскаржитись» за посиланням: https://bit.ly/2NWz9UA

Ці публікації можна також знайти за назвами в пошуку на сайті https://4vlada.com

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу», розміщення реклами та/або рекламних засобів на підтримуючих, опорних та інших елементах контактної мережі, на засобах та обладнанні (у тому числі опорах) зовнішнього освітлення забороняється.

У той же час, у м. Рівне на зупинках громадського транспорту та на електроопорах розміщені ретранслятори, що постійно транслюють рекламу (наповненість рекламою – 82%) і лише зрідка – короткі повідомлення або музика.

«Вуличне радіо» спричиняє шумове забруднення міста (перевищення допустимого рівня шуму від 2-х до 14-ти децибел), порушення прав громадян, зокрема на особисту безпеку, примусове нав'язування чийогось комерційного інтересу.

Відповідно до п. 4.2. наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 1995 року за N 160/696 «Про затвердження правил розміщення та обладнання зупинок міського електро- та автомобільного транспорту»:

«На посадочних площадках не повинно бути зелених насаджень, кіосків, рекламоносіїв та інших об`єктів і споруд (крім кіосків для продажу проїзних квитків та  лав з навісом або павільйонів для пасажирів, які б спричинювали перешкоди нормальному функціонуванню зупинки».

Таким чином, постійні звукові сповіщення на зупинках громадського транспорту створюють певний звуковий фон, який може заважати людині почути інші звуки, в тому числі звуки транспорту, що наближається. Це може створювати загрозу для фізичної безпеки громадян, адже людина вчасно не зможе відреагувати на небезпеку.

Також, ця реклама завдає шкоди споживачам реклами, зокрема, шляхом посилення рівня шуму.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»: з метою відвернення, зниження і досягнення безпечних рівнів виробничих та інших шумів повинні забезпечуватися, зокрема «організаційні заходи для відвернення і зниження виробничих, комунальних, побутових і транспортних шумів, включаючи запровадження раціональних схем і режимів руху транспорту та інших пересувних засобів і установок у межах населених пунктів».

Встановлення так званого «вуличного радіо» не сприяє зниженню рівня шуму. Навпаки, постійні голосові повідомлення можуть завдавати шкоду мешканцям будинків, які знаходяться поруч, в тому числі становити втручання у їх приватне життя, а відтак, порушення Конституції України та статті 8 Європейської Конвенції з прав людини. 

Відповідно до ч. 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 667, Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:

  • бере учать у визначенні факторів, що можуть мати шкідливий вплив на здоров’я людини, у проведенні оцінки ризику та встановленні ступеня створюваного ними ризику;
  • здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.

З огляду на викладене вище та на підставі ст.ст. 5, 7, 15, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян», ПРОШУ:

  1. Розглянути це звернення. 
  2. Провести перевірку викладених в цьому зверненні фактів порушень та вжити заходів відповідно до наданих повноважень, у разі наявності підстав – накласти штраф на відповідальних за порушення осіб.
  3. Повідомити мене про результати розгляду звернення у визначений законодавством строк на електронну адресу: АДРЕСА.

            ДАТА   

Всі, хто так зробить – ви зробили крок для очищення Рівного від примусового нав'язування шуму і чийогось комерційного інтересу.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте