«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Porovchuk
священник, голова благодійної місії «Православне діло»

Як зберегти себе українцям у вигнанні

Христос рождається! Вітаю всіх з Новим роком! Хай Бог благословить у цьому році, щоб всі мали радість і веселість від народженого Христа. Щоб війна закінчилася українською перемогою! Щоб всі були живі, здорові та віра і любов не згасали ! Щоб Україна була!

Вперше зустрічав Новий рік за кордоном. Сьогодні їду в Україну. Вчора в церкві говорили про те, як зберегти українцям у вигнанні себе.

Напевно, у всіх різне відчуття від перебування на чужині. Комусь тут подобається і багато наших залишаться. Хтось дуже хоче повернутися і сумує за Україною та різні обставини не дають можливості приїхати. Але вони чекають першої ліпшої  нагоди.

У храмі люди діляться зі священиком сокровенним. Особливо драматичними є історії наших людей, домівки яких опинилися в окупації. А в багатьох і домівок немає вже...

Звичайно ж, Церква мала б стати місцем зустрічі з Христом, місцем спільноти і підтримки. А також інші українські спільноти – культурні та громадські організації й середовища, які створені або формуються. Перш за все, українське шкільництво.  Бо, якщо немає школи, то діти втрачають свою українськість. Добре, що до справи  долучається наш Пласт у країнах поселення.

Не всі закордоном хочуть, щоб українці мали такі міцні та розгалужені мережі, бо це новий виклик для Заходу. Мільйони чужинців. Очевидно, багато хто вважає, що українців  краще розчинити серед більшості.

Ми ж повинні розуміти, що підтримка українців на вигнанні та в розсіянні має дві важливі риси та завдання.

Перше – це підтримка Людини в її складних життєвих обставинах.

Друге – це інтереси нації та держави, яка воює. Мільйони людей можуть стати і вже стали тими, хто заробляє гроші та утримує свої родини в Україні, жертвує на оборону, волонтерить, провадить просвітницькі акції, розповідаючи про Україну. Закладає свій бізнес і, можливо, хтось стане мільйонером. Хтось зможе лобіювати інтереси України в країні, де живе і працює.

Будьмо реалістами. Сотні тисяч не повернуться додому. А може і більше.

Ми тепер, як євреї або вірмени розсіянні по світу.

Наприклад, вірменів на батьківщині живе щось понад 3 мільйона, а в світі понад 8 мільйонів. Проте, вірмени в розсіянні були дуже вагомим чинником їхньої історії та боротьби за виживання.

Пам'ятаю, як колись в Московії в кінці 1980-х один викладач імперець в університеті казав, що мовляв з українськими націоналістами буде важко – у них сильна діаспора в Америці. Сильна і згуртована діаспора завжди є потужним фактором у боротьбі нації за виживання.

Думаю, що ми це до кінця не усвідомили...

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте