Скільки рівненські міські та обласні посадовці витратили на власний піар у 2023 році

Рівненська ОДА під керівництвом Віталія Коваля витратила найбільше бюджетних коштів на піар у 2023 році. На фото кадри з сюжету «Сфера-ТВ» про присвоєння начальнику Рівненської ОВА звання почесного доктора Національного університету «Острозька академія». В сюжеті Віталія Коваля називають — «першим із очільників області, який отримав це звання, і одним із небагатьох політиків, який увійшов до цього списку»
Джерело
cnbcfm.com та youtube-канал «Сфера-ТВ»

У 2023 році департаменти Рівненської облдержадміністрації (обласної військової адміністрації), Рівненська обласна рада і управління та департаменти Рівненської міської ради платили гроші із бюджету на висвітлення власної діяльності.

За кошти платників податків у місцевих інтернет-виданнях, газетах, на телебаченні та радіо виходили схвальні матеріали без маркування, що це реклама. У цьому матеріалі – кілька прикладів того, хто, скільки та кому платив.

«Сфера» – у фаворитах в ОВА

Департамент цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської обласної військової адміністрації, судячи з укладених договорів, – відданий шанувальник місцевого рівненського телеканалу «Сфера-ТВ». Для улюбленого мовника грошей обласна адміністрація у 2023 році не шкодувала.

Телеканал «Сфера-ТВ» (на фото його директор Володимир Романюк) – лідер серед медіа з якими у 2023 році уклали договори на надання послуг з піару. Найбільшу частку вони отримали від ОВА –  604 тисячі 230 гривень. Фото з сайту sfera-tv.com.ua та rv.gov.ua

Порахуємо. Втім перед тим, як взятися за калькулятор, розставимо кілька акцентів. По-перше, телеканал «Сфера-ТВ» пов’язують із представниками президентської партії «Слуга народу» на Рівненщині. Тут ще під час виборів до органів місцевого самоврядування фіксувалося засилля немаркованої реклами саме цієї політичної сили.

По-друге, ексголова обласної адміністрації Віталій Коваль, який із листопада 2023-го очолює Фонд держмайна України, – теж представник партії «Слуга народу». У Рівненській міській раді він очолює однойменну фракцію.

Часто під час робочих поїздок ексголови Рівненщиною були присутні журналісти телеканалу «Сфера-ТВ». Опісля з’являлися на телеканалі відповідні матеріали.

По-третє, очолював  Департамент цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненщини, через який ішли проплати на ЗМІ, Олександр Поліщук – теж представник партії «Слуга народу». Він балотувався від «Слуг» до Рівненської обласної ради, а нині разом з Ковалем працює у Фонді держмайна.

Ну, а тепер до найцікавішого. За даними з майданчика публічних закупівель Prozorro, Департамент цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської ОВА передбачив на висвітлення діяльності обласної адміністрації у 2023 році 1 мільйон 705 тисяч 790 гривень

Тобто майже два мільйони із обласного бюджету пішли на те, щоб висвітлювати поїздки голови обласної адміністрації, а також робити матеріали про успіхи Рівненської ОВА.

Хто ж освоїв ці кошти? Тут, як ви уже здогадалися, лідирує телеканал «Сфера-ТВ». На їхню діяльність департамент витратив 604 тисячі 230  гривень.

У відповіді на запит Департамент цифрової трансформації та суспільних комунікацій підтвердив цю інформацію і повідомив, що між ними та ПП «Телерадіокомпанія Сфера-ТВ» укладено шість договорів – напряму, без використання системи електронних закупівель.

За трохи більше 604 тисяч гривень телеканал виготовив 108 інформаційних сюжетів та матеріалів. Тобто один матеріал про діяльність ОВА та Віталія Коваля на телеканалі «Сфера-ТВ» платникам податків коштував 5 тисяч 595 гривень.

Щоправда, у відповіді на запит департамент пояснював, що це були новини щодо «рекламування військової служби в ЗСУ; підтримки інвестиційної діяльності; діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування тощо».

На другому місці за отриманням коштів було ПП-фірма «Інститут політики», з яким було два договори на загальну суму 435 тисяч 600 гривень.

Під ППФ «Інститут політики» ховається обласна газета «Рівне Вечірнє», яка також має онлайн версію.

Газета «Рівне вечірнє» (на фото головна редакторка Валентина Шах) та її онлайн версія – на другому місці серед ЗМІ. Найбільшу частку вони отримали також від ОВА – 421 тисячу 600 гривень. Фото з сайту ogo.ua та rv.gov.ua

Ще один рівненський телеканал – «Рівне 1» – від департаменту за висвітлення роботи обласної адміністрації та голови отримав 239 тисяч 980 гривень. А місцева радіостанція «Радіо Трек» збагатилася із бюджету області на 299 тисяч 990 гривень

Не обділили й телеканал «Ритм», який після ребрендингу отримав назву ITV media group. Йому департамент оплатив послуги на 139 тисяч 990 гривень
У департаменті також відповіли, що вони не вимагали вказувати у матеріалах те, що вони зроблені за кошти обласного бюджету. 

Назва Сума в грн
Приватне підприємство «Телерадіокомпанія Сфера-ТВ» 604 230
Приватне підприємство-фірма «Інститут політики» (РВ) 421 600
ТОВ «Радіо трек» 299 990
ТОВ «Телерадіокомпанія "Рівне 1"» 239 980
ТОВ «Телерадіокомпанія "РИТМ"» (ITV) 139 990

Цікавими є ще дві закупівлі, пов’язані із телеканалом «Сфера-ТВ». У них теж не обійшлося без президентської партії.

Рівненська районна державна адміністрація уклала лише один договір зі ЗМІ у 2023 році. 95 тисяч гривень спрямували на телеканал «Сфера-ТВ». Очолював Рівненську районну державну адміністрацію на той момент Олександр Коваль, представник партії «Слуга народу», який нині очолює Рівненську ОВА.

Департамент агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації теж 95 тисяч гривень передбачив телеканалу «Сфера-ТВ» для «виготовлення та розміщення інформаційного телепродукту».

Стільки ж департамент витратив на «Інститут політики», тобто «Рівне вечірнє», для «створення та розміщення інформаційних матеріалів у засобах масової інформації щодо висвітлення найкращих досягнень в галузі агропромислового комплексу, напрямів державної підтримки галузі». Загалом департамент у 2023 році витратив 190 тисяч гривень.

Облрада «дружить» більше з ITV

Рівненська обласна рада, де головує представник президентської партії Андрій Карауш, на власний піар витратила 89 тисяч 900 гривень.

«Сфера ТВ» отримала від ради 40 тисяч гривень. А от «ITV media group» решту –  49 тисяч 900 гривень.

У Рівненській міській раді надають перевагу газетам

Напряму Рівненська міська рада послуги засобів масової інформації у 2023 році не замовляла. Натомість такі закупівлі робили структурні підрозділи ради. Проте суми, у порівнянні з витратами обласних департаментів, значно менші.

Департамент економічного розвитку Рівненської міської ради понад 15 тисяч гривень передбачив для прихованої реклами у колись комунальній газеті «Сім днів». Департамент інфраструктури та благоустрою 130 тисяч гривень – для «Інституту політики» («Рівне вечірнє». – Авт.).

Департамент цифрової трансформації та забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради витратив 69 тисяч гривень: 60 тисяч отримало «Радіо Трек» і 9 тисяч – газета «Вільне слово».

«Сама ця ідея суперечить засадам демократичного суспільства»

Медіаексперт та креативний директор Львівського медіафоруму Отар Довженко розповідає, що в Україні практика фінансування ЗМІ органами місцевого самоврядування дуже поширена.

Медіаексперт та креативний директор Львівського медіафоруму Отар Довженко вважає, що піар влади за гроші платників податків у медіа суперечить засадам демократичного суспільства. Фото Donbas Media Forum

– В Україні ця практика поширена тотально. Особливо вона посилилась внаслідок роздержавлення друкованих ЗМІ. Ради й адміністрації перестали бути медіавласниками (що їм, в принципі, й не мало би бути притаманним), але не втратили бажання каналізувати інформацію про себе в медіа. Тобто розповідати про свою роботу (або, як чиновники люблять казати, «діяльність») своїми словами і тільки те, що вигідно їм.

Деякі з них зробили ставки на сторінки в соцмережах, телеграм-канали чи офіційні сайти, які фактично намагаються розвивати як медіа. Інші – виділяють гроші з бюджету на оплату публікацій про їхню роботу, як правило, дослівний передрук повідомлень пресслужб.

Сама ця ідея суперечить засадам демократичного суспільства. Медіа завжди висвітлюють роботу органів влади, тому що це важлива для них тема і природна функція. Але медіа застосовують до цього висвітлення свої стандарти, фільтри і уявлення про потреби їхньої аудиторії.

А тут органи влади використовують медіа фактично як рекламний носій, щоб замість збалансованих, якісних, можливо, критичних медійних матеріалів виходили пресрелізи і написані канцелярською мовою повідомлення пресслужб.

Це точно не в інтересах аудиторії, яка хоче отримувати якісний контент і бачити повну картинку, а не тільки самопрезентацію органів влади. Фактично це платний піар влади, і варто називати це саме так, а не «висвітленням діяльності».

Також експерт переконаний, що інформація, за яку сплачені кошти з бюджету, має мати відповідну позначку:

– На мою думку, всі повідомлення, за публікацію яких заплатили, мають маркуватись як реклама. Звісно, органи влади будуть категорично проти цього, бо їм важливо, щоб цей контент виглядав як редакційний і люди йому довіряли. З іншого боку, редакціям це мало би бути вигідніше, оскільки вони принаймні у такий спосіб можуть продемонструвати своїм читачам, що цей піарматеріал не є «точкою зору редакції» і не відображає повної картини.

Зараз, наскільки я знаю, обговорюють можливість розширити спектр дозволених способів маркування оплачених матеріалів у медіа. Якщо у новий закон «Про рекламу» внесуть такі зміни, то медіа і органи влади, можливо, знайдуть для себе прийнятний варіант. Поки що законним маркуванням є лише «реклама» і «на правах реклами».

Тим редакціям, які таке практикують, я все ж наполегливо раджу відокремлювати подібні матеріали від редакційних: якщо не маркуванням «реклама», то хоча б рубрикою і зазначенням джерела.

Дає медіаексперт також поради органам місцевого самоврядування, як економити кошти і доносити важливу інформацію суспільству:

– Як на мене, гроші з бюджету варто витрачати передусім на гідну оплату праці професійних комунікаційників, здатних адекватно, людською мовою описати роботу органів влади, побудувати здорові стосунки з медіа і забезпечити медіа всіма необхідними їм матеріалами, щоб ті могли повноцінно висвітлювати роботу органів влади і знаходили відповіді на всі свої питання.

Я вивчав комунікації багатьох органів місцевого самоврядування і адміністрацій, але майже ніде не бачив нормально сформульованих, чітких, чесних, людяних текстів, орієнтованих не на дотримання формальностей, а на інформування і налагодження діалогу з суспільством. Саме це має бути пріоритетом.

Тоді питання «висвітлення», як і питання «діяльності», відпадуть: органи влади роблять свою роботу, медіа – свою, і частиною роботи медіа є розповідати про роботу органів влади.


Ця публікація створена в рамках проєкту, що фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини для підтримки української незалежної журналістики.

Редакція «Четвертої влади» не отримувала коштів в рамках цього проєкту, гонорар отримав лише рівненський журналіст Вадим Мороз, який працює у іншому медіа, яке відмовилося публікувати матеріал.


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.

Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте