Голова Рівненської ОВА може стати керівником Фонду держмайна України: що відомо

9-го листопада стане відомо, чи стане Віталій Коваль керівником Фонду державного майна України. Наразі він своє призначання не коментує
Джерело
Колаж на основі фото Уніан і телеграм-каналу Віталія Коваля

9-го листопада Верховна Рада голосуватиме за нового керівника Фонду державного майна України. Зокрема, про це написали на своїх телеграм-каналах голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, а також нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк. Офіційно серед кандидатів – голова Рівненської ОВА Віталій Коваль.

Нагадаємо, до 5 вересня 2023-го року Фонд держмайна очолював Рустем Умєров. Наразі він керує Міністерством оборони України.

З чим пов’язана можлива ротація Коваля – у пресслужбі Рівненської ОВА не коментують. Так само не кажуть, чи вже відомо, хто буде новим начальником ОВА. Лише додали, що «у разі відсутності голови ОДА обовʼязки очільника виконує перший заступник». Це – Сергій Подолін. Віталій Коваль особисто також нічого не пояснює: дзвінок від журналістки «Четвертої влади» вибив, а повідомлення у телеграм – не прочитав.

Що відомо про Віталія Коваля загалом та чим він запам'ятався на посаді голови Рівненської ОДА – у матеріалі «Четвертої влади».

Головою Рівненської ОДА Віталія Коваля призначили 3-го вересня 2019 року.

А починав він з того, що кілька років працював у банках в Києві та Київській області. Потім став фізичною особою-підприємцем: торгував оптом фруктами та меблями.

Через кілька років Коваль просив Рівненський господарський суд визнати його банкрутом і постановити, що він неспроможний погасити заборгованості.

Суддя відхилив його клопотання, зобов'язав сплатити заборгованості і наклав арешт на усе нерухоме майно.

На той час у Віталія Коваля не було нічого, окрім квартири у Києві, придбаної за кредитні 215 тисяч 747 гривень.

Перед тим як Віталія Коваля призначили головою Рівненської ОДА, він чотири роки був гендиректором двох фірм: ТзОВ «Санако» (спеціалізація – аграрний сектор, продаж нафтопродуктів та техніки), та «ВВВ Монтаж» – компанії з будівництва доріг.

Детальніше про кар’єру, родинні та бізнесові зв’язки Віталія Коваля читайте у досьє «Четвертої влади».

Фірми Коваля ухилялися від сплати податків

Слідчі виявили, що фірма «Інвесттрейдсервіс», де Віталій Коваль був гендиректором у 2012-2017-му роках, занижувала у митних деклараціях вартість продукції, ухиляючись від сплати податків.

А в консультанти Коваль взяв собі Олександра Шуцького, який також податків не сплачував. Згодом Шуцький очолив митний пост «Луцьк». А ще пізніше – виконував обов'язки керівника Чорноморської митниці.

За консультації Коваль заплатив Шуцькому 140 тисяч гривень. Принаймні, таку суму останній вказав у своїй декларації.

До держслужби Шуцький офіційної роботи не мав, але мав чимало елітних автівок.

Про співпрацю із Шуцьким Коваль говорити із  журналістами «Четвертої влади» відмовився.

Борги і арешт майна

За рік до того як Віталія Коваля призначили головою Рівненської ОДА, у 2018-му, у нього було більше 1 мільйона 300 тисяч гривень боргів та податкових зобов’язань.

Попри це, його дружина Ксенія Коваль у той період у себе в соцмережах демонструє не бідне життя: поїздки на відпочинок в Італію, Іспанію, гірськолижний курорт Франціїі, наприклад, сумку, ймовірна вартість якої – від 1,5 до 2,5 тисяч євро.
 
До слова, Ксенія Коваль, яка займається дизайнерським бізнесом і сама потрапляла під судові санкції: відділ державної виконавчої служби Голосіївського райуправління юстиції у місті Києві видавав постанову про арешт всього її нерухомого майна.

На той час Віталій Коваль заробляв трохи більше 8-ми тисяч гривень у місяць, керуючи ТзОВ «Санако» та ТзОВ «ВВВ Монтаж».

Була готівка в банку – 47 тисяч 300 доларів США.

Після того, як у 2019 році Віталія Коваля призначили головою Рівненської ОДА, журналістка «Четвертої влади» намагалася поспілкуватися з ним, зокрема і з цього приводу.

У Віталія Коваля запитала, що відомо, що у вас є великі борги, зокрема перед «Укргазбанком» півмільйона гривень. Він сказав, що «це не стосується».

– Кажу, що ви публічна особа і важливо знати ваш бекграунд. Він відповів, що всі дані в декларації подані і перевірені спецперевірками і ніяких питань ні в кого до цього нема. Сказав дякую і швидко розвернувся і пішов, зачинивши за собою двері, біля яких стояв. Тож більше нічого я запитати не встигла, – розповіла журналістка.

«Віталік виріс на моїх очах»: дружба Віталія Коваля зі скандальним ексголовою облради

Із Віталієм Ковалем у дружніх стосунках колишній голова та діючий депутат Рівненської обласної ради від партії «Сила і честь» Олександр Данильчук.

Данильчука кидали у сміттєвий бак під час революції Гідності, він потрапляв п'яним у резонансне ДТП, отримав за це штраф і називає себе «цар в області». Під час останнього випадку Данильчук обіцяв скласти повноваження депутата, але потім забрав назад: і свої слова, і свою заяву.

Віталій Коваль – кандидат у майстри спорту з греко-римської боротьби, член Олімпійського комітету України, голова Федерації греко-римської боротьби Рівненської області, а також перший віце-президент Всеукраїнської федерації греко-римської боротьби.

Знайомство розпочалося з того, що батько Віталія Коваля – Станіслав Коваль був тренером в Олександра Данильчука по греко-римській боротьбі.

У Березному, звідки родом і Ковалі, і Данильчук, діє спортивно-оздоровчий клуб імені Станіслава Коваля. Серед засновників цього клубу – Олександр Данильчук.

Після того, як батько помер, наставником Віталія Коваля став Данильчук.

На виборах у Верховну Раду у 2019 році Віталій Коваль агітував за Олександра Данильчука, який тоді балотувався від Блоку Петра Порошенка як самовисуванець.

А так у 2019 році Данильчук коментував призначення Віталія Коваля на посаду голови Рівненської ОДА журналістам «Суспільне. Рівне»:

– Віталік виріс на моїх очах. [...] Мені буде дуже зручно працювати. Я думаю, що він все-таки менший товариш і буде прислуховуватися і до голови (Олександра Данильчука, – Авт.), і до депутатів обласної ради.

Голова адміністрації повинен мати, так сказать… повинен знаходити спільну мову з депутатським корпусом, і тоді буде дуже добре працювати.

На одну зарплату

Під час дослідження заробітних плат чиновників, «Четверта влада» з’ясувала, що у 2022 році Віталій Коваль, на відміну від своїх заступників, не отримував премій, матеріальних допомог на оздоровлення та соціально-побутове забезпечення, виплат за інтенсивність праці та вислугу років, а також йому не робили перерахунок заробітної плати.

Разом з тим, йому щомісяця до окладу, який становить 68 тисяч 643 гривні, нараховували від чотирьох до десяти тисяч гривень надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Гроші на оборону

У лютому 2023-го голова Рівненської ОВА Коваль, який також і депутат Рівненської міської ради, на сесії Рівнеради обурився, що депутати, які напередодні обіцяли проголосувати за виділення 200-т мільйонів гривень на оборону, перед сесією передумали.

Ввечері на телеграм-каналі голови ОВА оприлюднили гнівне відео Віталія Коваля, в якому він повторно звинуватив депутатів Рівнеради у підтримці недоречних витрат на бруківку та назвав події на сесії політичною амнезією.

– Висновки зроблені. Я особисто контролюватиму кожну гривню, витрачену з міського бюджету. Ніяких бруківок – доки не переможемо, – каже у своєму виступі Віталій Коваль.

До слова, він ще до повномасштабного вторгнення був лобістом виділення сотень мільйонів на різні спортивні комплекси по всій області під брендом програми президента «Велике будівництво».

Зокрема 100 мільйонів на стадіон «Авангард» (озвучена до війни вартість понад пів мільярда), на олімпійську спортивну арену (озвучена до війни вартість понад пів мільярда), на олімпійський басейн у Рівному (озвучена до війни вартість 198 мільйонів).

Тендер на мільярд і «Слуги народу»

У травні 2023 року голова Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль на своїй сторінці у фейсбуці повідомив, що при госпіталі ветеранів війни у Клевані створюватимуть Центр реабілітації пацієнтів зі спінальними травмами.

Наприкінці вересня оголосили тендер. Але участь узяла і в результаті – виграла – лише одна фірма – «Модена».

Її власник і директор – Олександр Кучерук. Він вказав, що допомагати будувати буде, зокрема, фірма Олександра Семенова «Будтех-пром». Семенов – тесть депутата Рівнеради від «Слуги народу» Юрія Чаборая.

Кошти на будівництво планують залучати і з державного бюджету, і від донорів країн-партнерів, і від благодійних, міжнародних фондів.

Вартість будівництва – 1 мільярд 250 мільйонів гривень. Це найдорожчий тендер будівництва на Рівненщини за всі роки існування майданчика публічних закупівель «Прозоро».

На думку керівниці громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослави Примак, яка аналізувала цю закупівлю, ймовірно, що вимоги участі в тендері пристосовували під потенційного переможця або навпаки – усували небажаних ймовірних учасників.


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте