Коваль Олександр Сергійович

Джерело
Фото «Четвертої влади»

Голова Рівненської обласної державної адміністрації з 27 грудня 2023 року. Депутат Рівненської облради у фракції «Слуга народу».

Для досьє ми використали інформацію з Єдиного державного реєстру декларацій, з аналітичної платформи «YouControl», Єдиного державного реєстру судових рішень, соцмереж та інших відкритих джерел. 

Для уточнення інформації поспілкувалися з Олександром Ковалем та його батьком Сергієм.

Біографія

За біографією, опублікованою на сайті Рівненської облдержадміністрації, Олександр Коваль народився 12 жовтня 1987 року у Костополі. Там же зареєстрований та мешкав до призначення на посаду голови Рівненської обласної військової (державної) адміністрації.

Освіта

У 2004 році закінчив Костопільську загальноосвітню школу-комплекс І-ІІІ ступенів №6.

У 2004-2009 роках навчався у Національному університеті водного господарства та природокористування за спеціальністю «Екологія та охорона навколишнього середовища».

У 2012 році вступив до Інституту післядипломної освіти НУВГП за спеціальністю «Землеустрій та кадастр». Зі слів Олександра Коваля, завершив навчання у 2014-му.

Кар’єра

Після закінчення університету, у 2009 році, Олександр Коваль пішов на посаду спеціаліста І категорії відділу ведення державного реєстру виборців у Костопільській райдержадміністрації, якою тоді керував Михайло Кривко. Заступником Кривка тоді працював Сергій Євстафійович Коваль, батько Олександра.

Ми запитали у Сергія Коваля, чи допомагав він синові влаштуватися у Костопільську райдержадміністрацію буквально після закінчення університету.

Сергій Коваль ухилився від прямої відповіді. Сказав, що «це питання до Кривка» і що там «був заступник, який відповідав за кадрові питання».

Олександр Коваль пояснив:

– Я проходив там стажування. У мене був один «плюс» – я добре знався на комп’ютерах. Відділ ведення держреєстру виборців якраз тоді тільки формувався… Я пройшов конкурс. Нас у відділі було троє. Якщо ви думаєте, що могли бути якісь зловживання, що я отримав якісь преференції або неправильно виконував свою роботу, можете поспілкуватися із людьми, з якими я працював.

Зі слів Олександра Коваля, про стажування він дізнався під час проходження в райдержадміністрації практики.

З 2010-го по 2012 рік, як написано у біографії, Олександр Коваль тричі змінював посади й місця роботи: працював завідувачем сектору Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Костопільському районі; головним спеціалістом відділу у справах преси та інформації Костопільської райдержадміністрації; менеджером з регіонального розвитку у ТОВ «Костопільтеплоагроінвест».

«Костопільтеплоагроінвест» добуває торф, виробляє продукти нафтоперероблення та електроенергію, займається оптовою торгівлею паливом і «постачанням пари, гарячої води та кондиційованого повітря».

У той період, коли Олександр Коваль там працював, директором підприємства був чинний народний депутат Роман Іванісов, а його дружина Марина Іванісова була серед засновників. За кілька років до того директором підприємства був тесть колишнього нардепа Юрія ВознюкаВалентин Богуславський.

Коли Коваль працював у відділі інформації Костопільської РДА, держадміністрацію очолював його батько, Сергій Коваль. Ми запитали у Сергія Коваля чи не вбачав він тоді конфлікт інтересів у тому, що його син був його підлеглим.

– Ні, він не був моїм підлеглим. Там підлеглість була зовсім інша. Перед тим, як призначити його, я писав запит на держслужбу (тепер це – Національне агентство України з питань державної служби. – Пояснив Олександр Коваль). Там було погоджено, що немає конфлікту інтересів і все нормально, – відповів Сергій Коваль.

Олександр Коваль пояснив, що він працював «у відділі інформаційного забезпечення, який не був у прямому підпорядкуванні голови, згідно з функціональним розподілом». 

– Робота моя базувалася на тому, що я знаюся на комп’ютерах, – я робив сайт. В адміністрації тоді не було коштів на це. І я допомагав обслуговувати їхню комп’ютерну техніку. Щодо того, було це (працевлаштування. – Авт.) законне чи ні, були перевірки – і порушень не виявили. А тоді це була топова тема, – каже Олександр Коваль.

Голова Рівненської ОДА додає: «На той час діяв “антикумівський” закон (Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції» 2009 року. – Авт.). Там було чітко розписано пряме підпорядкування (стаття 6 «Обмеження щодо роботи близьких осіб». – Авт.)».

У 2012 році Олександр Коваль був на посаді головного спеціаліста відділу державної експертизи управління землеустрою в Головному Управлінні Держземагентства у Рівненській області.

З лютого 2013 року по квітень 2016-го працював на посадах заступника начальника і начальником костопільського райуправління Держземагентства.

У травні 2016 року Олександр Коваль почав працювати першим заступником голови Костопільської райдержадміністрації Олександра Середи.

З грудня 2019-го по листопад 2020-го очолював Костопільську РДА.

Новопризначений голова Костопільської райдержадміністрації Олександр Коваль і тодішній голова Рівненської облдержадміністрації Віталій Коваль під час урочистого представлення у 2019 році. Фото з сайту Рівненської ОДА

23 листопада 2020 року президент Володимир Зеленський підписав розпорядження про звільнення Олександра Коваля з посади голови Костопільської райдержадміністрації, «згідно з поданою ним заявою».

Якраз у 2020 році тривала підготовка до зміни адміністративного устрою в Україні, пов’язана із децентралізацією. Костопільський район мав увійти до складу Рівненської територіальної громади, а Костопільську райдержадміністрацію планували реорганізувати.

Водночас у 2020 році утворилася Костопільська міська громада. І з грудня 2020 року до березня 2021-го Олександр Коваль працював першим заступником костопільського міського голови Євгенія Денисюка

З 5 березня 2021-го до грудня 2023-го Олександр Коваль очолював Рівненську райдержадміністрацію. 12 грудня 2023 року Кабінет Міністрів погодив його звільнення з посади й призначення головою Рівненської обласної держадміністрації. 27 грудня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав відповідний указ.

Політична кар’єра

Олександр Коваль – безпартійний, але співпрацює із партією «Слуга народу».

У жовтні 2020 року, коли був головою Костопільської райдержадміністрації, успішно балотувався до Рівненської обласної ради за партійним списком «Слуги народу» від шостого округу (Березнівська і Костопільська міські громади, Соснівська селищна громада, Головинська, Деражненська, Малинська і Малолюбашанська сільські громади). Також пройшов і до Костопільської міської ради, але обрав обласну.

Як депутат Рівненської обласної ради Олександр Коваль входить до постійної комісії з питань екології та земельних відносин і виконує обов’язки її секретаря. А ще грає у збірній з мініфутболу, до якої входять інші обласні депутати.

Команда з мініфутболу Рівненської обласної ради зразка 2023 року. Олександр Коваль – крайній праворуч у першому ряду. Фото з фейсбук-сторінки чинного голови облради Андрія Карауша

За кілька місяців до місцевих виборів батько Олександра, Сергій Коваль, почав працювати першим заступником головинського сільського голови. Тобто зайняв керівну посаду у громаді на виборчому окрузі сина.

На запитання, чи сприяв він синові у передвиборчих перегонах, Сергій Коваль відповів так:

– У цьому питанні ви можете глянути одну річ – скільки за нього проголосували на тому окрузі… Там проголосувало 10 чи 12 людей («Четверта влада» не може зараз перевірити таку чи подібну інформацію, бо після повномасштабного вторгнення на сайті ЦВК вона закрита для публічного доступу. – Авт.).

Олександр Коваль сказав, що його батько не мав ніякого стосунку до його передвиборчої діяльності і не займався агітацією, а «поради, можливо, й давав. Але часи доволі змінилися».

«Це моя історія» 

З біографій батька і сина Ковалів можна припустити, що на певних етапах батько міг просувати сина чи допомагати йому своїми зв’язками. Тож ми запитали в Олександра Коваля, чи впливав батько на розвиток його кар’єри.

– Він не допомагав мені зі зв’язками. Питання всього мого кар’єрного росту – це моя історія, – відповів Олександр Коваль. – Мій батько вже довгий період часу після закінчення його кар’єри на державній службі взагалі не має ніяких зв'язків. Він ними не користувався і не користується… 

– Звісно, у нього є шалено великий досвід. І в багатьох робочих питаннях, вже коли він не був на службі, я міг з ним порадитися, – продовжив посадовець. – Але говорити, що він мене вів чи просував, – некоректно щодо мене.

І взагалі я весь свій час намагався абсолютно заперечити те, що, можливо, здається усім назагал: що батько мене десь просував. Філософія проста: якщо ти отримав (можливості. – Авт.), в тебе є можливість втримати (їх. – Авт.) – покажи себе сам… 

– Ну, могло бути так, що він поставив вас на старті, підштовхнув, а ви далі самі пішли, – журналістка.

– Тоді для нього ставити мене на старт було б радше мінусом його діяльності. Не він ухвалював рішення, піду я на державну службу чи ні, – відповів Олександр Коваль.

Скільки заробляв Олександр Коваль у 2015-2022 роках

У відкритому доступі можна побачити декларації про доходи Олександра Коваля з 2015 року, відколи запрацювала система електронного декларування. За період з 2015-го по 2022 рік його дохід зріс майже удесятеро. Деталі – у наступній таблиці.

Олександр Коваль
Доходи в гривнях
Рік Зарплата Державна і соціальна матеріальна допомога
2015 37 815  
2016 114 186  
2017 167 235 300
2018 244 529  
2019 316 016  
2020 316 049  
2021 340 802  
2022 313 592  

Сім’я і її майно (за деклараціями 2015-2022 років)

Доходи

Декларації про доходи подають і Олександр Коваль, і його батько Сергій, бо обидва – посадовці.

За деклараціями, сім’я Ковалів зареєстрована й живе у Костополі. За декларацією 2022 року, вона складається із подружжя молодших – Олександра й Еліни з малолітнім сином Матвієм, а також подружжя старших – батька Сергія й матері Любові.

Дружина Олександра Коваля – Еліна Володимирівна Коваль (у дівоцтві Ткачук). Народилася 6 березня 1986 року. До одруження була зареєстрована у батьків у селищі Сосновому колишнього Березнівського району. Батьки Еліни – Ткачук Лариса Леонідівна і Ткачук Володимир Степанович – непублічні люди, тож про них немає інформації у відкритому доступі.

Олександр та Еліна одружилися у 2017 році – в декларації Коваля саме за цей рік уперше з’явилося ім’я дружини. Фото 2021 року з фейсбук-сторінки Олександра Коваля

Еліна Коваль – вчителька англійської та польської мов. На фейсбук-сторінці костопільської приватної школи іноземних мов «Чемпіон» її номер мобільного телефону вказаний як контактний. Однак із квітня 2021 року сторінку школи не оновлювали.

Скрин фейсбук-сторінки костопільської приватної школи іноземних мов «Чемпіон»

У застосунку для визначення телефонних номерів номер Еліни Коваль, зокрема, підписаний «Еліна Володимирівна Англійська», «Еліна Володимирівна Репетитор Англ Костопіль» і «Школа Іноземних Мов “champion”». Але в деклараціях її чоловіка доходи від такої роботи не були вказані. Ми припустили, що робота була неофіційною, і запитали про це в Олександра Коваля.

– Вони працювали на фізичну особу-підприємця, який і сплачував податки. Тим, що вона там заробляла, я навіть ніколи не (цікавився.- Авт.)... Коли народився син, то дружина вже там не працювала. Зараз вона так само хоче займатися цим, але ми розглядаємо можливість взяти грант єРобота і повернутися до цієї справи, – пояснив Олександр Коваль.

У декларації за 2022 рік основним місцем заробітку Еліни Коваль вказана польська Початкова школа Стефана Жеромського в Ястшембі-Ґурі (Primary school them. Stefan Zeromski in Jastrzebia Gora). 

– Вона офіційно працювала у школі в Польщі. У неї закінчився контракт, і в 2023 році вона повернулася в Україну, – прокоментував це Олександр Коваль.

Скільки заробляла Еліна Коваль з 2017-го по 2022 рік, дивіться у наступній таблиці.

Еліна Коваль
Доходи в гривнях
Рік Зарплата Державна і соціальна матеріальна допомога
2017    
2018    
2019   12 900
2020   10 320
2021   7 740
2022 106 791  

Батько – Сергій Євстафійович Коваль. Народився 13 липня 1962 року. Про роботу й посади Сергія Коваля у відкритому доступі мало інформації. Він каже, що працював і інженером-будівельником, і інженером з експлуатації споруд, начальником котельні паросилового цеху. «Я працював скрізь, не тільки був державним службовцем», – каже Коваль-старший. 

Сергій Євстафійович Коваль. Фото з фейсбук-сторінки партії «УКРОП» 2019 року

– Трапилося так, що у 1990 році я потрапив з підприємства в органи місцевого самоврядування. Після того – Академія державного управління, після того – знову робота, – розповідає Сергій Коваль.

3 19 травня 2005 до 16 грудня 2008 року Сергій Коваль був зареєстрований підприємцем у сфері оброблення даних (зокрема надання послуг по розміщенню даних в інтернеті) і роздрібної торгівлі офісним та комп'ютерним устаткуванням. Працював у Костополі.

– Так, я займався налагодженням програмного забезпечення. І паралельно, з 2005-го по 2007 рік, я працював на підприємстві «Родина», у депутата обласної ради Миколи Кучерука, – розповідає Сергій Коваль, але не називає посади.

Зі слів чоловіка, з 2008 року він працював першим заступником голови Костопільської райдержадміністрації Михайла Кривка.

У травні 2010-го тодішній президент Віктор Янукович призначив його головою Костопільської райдержадміністрації.

У червні 2010 року в Костополі був зареєстрований Костопільський районний благодійний фонд «Допомога людям». Сергій Коваль був головою його правління, принаймні на момент реєстрації. Фонд надає «іншу соціальну допомогу без забезпечення проживання»: «послуги соціального характеру, консультації, піклування, допомогу біженцям та подібні послуги, які надаються особам похилого віку та людям з інвалідністю вдома або в інших місцях».

У жовтні 2010 року Сергій Коваль успішно балотувався на місцевих виборах до Костопільської райради як член «Народної партії» Володимира Литвина. Балотувався тоді з посади голови Костопільської РДА.

У кінці березня 2014 року, після Революції Гідності, тодішній виконувач обов’язків президента Олександр Турчинов звільнив Сергія Коваля з посади голови.

У 2015 році безробітний Сергій Коваль невдало балотувався до Рівненської облради на мажоритарному окрузі від політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП». Але став депутатом Костопільської райради – був першим у партійному списку на окрузі.

На той час Сергій Коваль входив до Костопільської районної партійної організації партії «УКРОП», яка нині припинила діяльність.

У декларації про доходи за 2016 рік, першій із поданих, основним місцем роботи Сергій Коваль вказує приватне підприємство «Дизайн», де він працював до 2020 року включно, як виходить із декларації його сина за цей рік. У 2017 році Сергій Коваль представляв інтереси фірми у суді.

«Дизайн» – костопільське деревообробне підприємство, яке має «повний цикл безвідходного виробництва: від розпилювання круглого лісоматеріалу до виготовлення готових виробів». Так написано на їхньому сайті.

«Дизайн» повністю належить безпартійному Василю Кльопу, депутатові Рівненської обласної ради трьох скликань від різних партій (з 2010 року й донині): спочатку від «Народної партії» Володимира Литвина, потім від партії «Конкретних справ», нині – від ВО «Батьківщина».

Зі слів Сергія Коваля, він має з Василем Кльопом «більш ніж дружні стосунки», бо «багато чого взяв для себе від нього як керівника – ...є чого повчитися».

У листопаді 2016-го та в березні 2017-го Сергій Коваль офіційно вносив у виборчий фонд «УКРОПу» 1 тисячу й 600 гривень, відповідно.

У грудні 2017 року Сергій Коваль невдало балотувався на посаду голови Малолюбашанської територіальної громади – посів друге місце.

Приблизно з весни 2020 року він починає працювати в Головинській сільраді першим заступником сільського голови (з питань діяльності виконавчого органу ради), також він – член тамтешнього виконкому.

Сергій Коваль на семінарі на тему: «Жінки у розвитку територіальних громад в умовах воєнного стану», який відбувся у Головинській сільраді в кінці вересня 2022 року. Фото з фейсбук-сторінки сільради

Якими були доходи Сергія Коваля у 2016-2022 роках, дивіться в наступній таблиці.

Сергій Коваль
Доходи в гривнях
Рік Зарплата Державна і соціальна матеріальна допомога Пенсія Профспілкова виплата Винагороди/ інше майно від роботодавця
2015   13 597 виплата безробітному      
2016 13 823        
2017 54 056 300      
2018 78 797       500
2019 138 038       512
2020 286 958       500
2021 286 279     759  
2022 314 030   67 535 1 368  

Мати, Любов Іванівна Коваль, – непублічна людина. Народилася 26 жовтня 1964 року. Із декларацій її чоловіка і сина відомо, що вона щонайменше 9 років поспіль працює на КП «Костопількомуненергія». Підприємство надає послуги з централізованого опалення. Серед його керівного складу Любові Коваль немає. Її доходи ми узагальнили в таблиці нижче.

Любов Коваль
Доходи, грн
Рік Зарплата Пенсія Страхові виплати Призи/ подарунки Винагороди/ інше майно від роботодавця
2015 48 009 9 530 1 983 126  
2016 50 344 6 556 1 869    
2017 61 319   2 298 173  
2018 81 304   4 563 45 20
2019 107 197   4 889    
2020 115 350   5 380    
2021 130 875   5 972    
2022 175 757   6 780    

Нерухомість

У деклараціях Олександра і Сергія Ковалів бачимо розбіжності в датах, коли хтось із сім’ї ставав власником певної нерухомості. Ми запитали про це в Олександра Коваля.

– Це технічна історія. Є декларації батька, які я допомагав заповнювати, є такі, які він заповнював сам.

У деклараціях Олександра і Сергія Ковалів бачимо таку нерухомість родини.

  • 8 соток комунальної землі. Цією ділянкою користується Сергій Коваль. Вона належить Костопільській міській раді. Олександр Коваль у своїй декларації за 2022 рік зазначає датою отримання ділянки 25 грудня 1998 року, його батько Сергій у своїй декларації – 31 грудня 2016-го. 

– Це дачна ділянка, яка не засаджується. Там нічого не росте. Я певний період займався садівництвом, мені допомагали збирати врожай, але було трохи нерентабельно це робити. Це далекувато, – розповів Сергій Коваль.

Приблизно тут знаходиться дачна ділянка площею 8 соток, яка досі в користуванні Сергія Коваля. Фото від 4 березня 2024 року

Олександр Коваль розказав: «Це колись було садове товариство. Ще у 1990-х роках там давали наділи. Всі ж мали городи. Це мікрорайон Хмизопільський. Ми не оформляємо там права власності – та ділянка нам не потрібна. Але ми її декларуємо, щоб не було розбіжностей. Бо коли відкриваємо податкову базу, то “світиться”, що за Сергієм Євстафієвичем є 800 квадратних метрів у садовому товаристві “Берізка”».

З його слів, вони з батьком зверталися до Костопільської міської ради з проханням «зняти» її з них, бо «немає жодного правовстановлюючого документу» про власність на цю ділянку. У міській раді нібито обіцяли розібратися, але так і не зробили цього.

  • Квартира загальною площею 69 кв.м у спільній сімейній власності з’явилася у Ковалів у грудні 2017 року. Квартира трикімнатна, розташована у п’ятиповерхівці на вулиці Рівненській у Костополі.
У цьому будинку – квартира сім’ї Ковалів. Фото 12 лютого 2024 року
  • Гараж на 24,7 кв.м належить Любові Коваль. За витягом із реєстру прав на нерухомість, жінка придбала його влітку 2010 року за 13 тисяч 990 гривень. Це єдина нерухомість, вартість якої задекларована, хоч і не в кожній декларації, поданій Олександром і його батьком.

Гараж розташований на вулиці Грушевського у Костополі і є частиною комплексу загальною площею 129 м.кв. У відкритому доступі є додаток до рішення, ймовірно, Костопільської районної ради від 29 грудня 2020 року із переліком нерухомого майна, яке передається Костопільській міській раді у комунальну власність.

Серед іншого – адміністративна будівля і гараж на Грушевського, які до цього були на балансі Відділу культури, молоді і спорту Костопільської райдержадміністрації. Нагадаємо, Сергій Коваль очолював цю установу у 2010-2014 роках.

Один із цих гаражів належить Любові Коваль. Фото 12 лютого 2024 року
  • Квартира загальною площею 17 кв.м у Костополі була у спільній сімейній власності Ковалів у 2015-2016 роках. У деклараціях за 2017 рік її вже немає.
  • Будинок загальною площею 72 кв.м і ділянку на 15 соток як батьківське майно у селищі Сосновому Рівненського (до адмінреформи – Березнівського) району декларувала у 2017-2019 роках невістка Еліна Коваль.

У деклараціях Сергія Коваля за 2017-2019 роки такого будинку немає – є будинок площею 102 м.кв. як «неоформлена спадщина», в якому Еліні належала четверта частина. Станом на 17 січня 2024 року, за витягом із реєстру прав на нерухомість, Еліна Коваль узагалі не має ніякої нерухомості.

Не їхнє, але у реєстрі є

Із витягу з державного реєстру прав на нерухомість ми дізналися про майно, якого немає у деклараціях Ковалів. Це 1/3 двокімнатної квартири загальною площею 45,7 кв.м.

Як зрозуміло з витягу, Коваль-батько отримав її як спадщину у 2011 році. Квартира розташована на вулиці Рівненській у Костополі у частині приватного будинку.

Ні Сергій Коваль, ні Олександр Коваль у жодній зі своїх декларацій цю частку не декларували. Бо, з їхніх слів, вона продана «давним-давно». Це підтверджують мешканці сусіднього будинку: кажуть, у тій частині будинку, де була спадщина Сергія Коваля, мешкає людина, не пов’язана з ними родинним зв’язком.

Будинок, у якому розташована частка квартири, яка нібито давно продана, але досі зареєстрована на Сергія Коваля. Фото 12 лютого 2024 року

Обидва Ковалі не розуміють, чому давно відчужена частка досі вважається власністю Сергія Коваля.

– Це питання до податкової. Договір про відчуження точно є – ми віддавали його до податкової. І ми просили: зніміть (це майно. – Авт.) з реєстру – там живуть зовсім інші люди, – каже Олександр Коваль.

– Відчуження проходило через нотаріуса, нотаріус оформляв власність. Я не розумію, чого так, – каже Сергій Коваль.

Інформацію про нерухомість сім’ї Ковалів ми узагальнили в таблиці нижче.

Нерухомість
Рік Олександр Коваль Еліна Коваль  Сергій Коваль Любов Коваль
2015 квартира 17,25 кв.м   квартира 17,25 кв.м, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 17,25 кв.м, ділянка 1,2 га, гараж 24,7 кв.м
2016 квартира 17,25 кв.м   квартира 17,25 кв.м, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 17,25 кв.м, ділянка 1,2 га, гараж 24,7 кв.м
2017 квартира 69 кв.м - 1/4 будинок 72 кв.м, ділянка 15 соток (батькове, інше право користування) квартира 69 кв.м - 2/4, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 69 кв.м - 1/4, ділянка 1,2 га, гараж 24,7 кв.м
2018 квартира 69 кв.м - 1/4 будинок 72 кв.м, ділянка 15 соток (батькове, інше право користування) квартира 69 кв.м - 2/4, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 69 кв.м - 1/4, ділянка 1,2 га, гараж 24,7 кв.м
2019 квартира 69 кв.м - 1/4 будинок 72 кв.м, ділянка 15 соток (батькове, інше право користування) квартира 69 кв.м - 2/4, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 69 кв.м - 1/4, гараж 24,7 кв.м
2020 квартира 69 кв.м - 1/4   квартира 69 кв.м - 2/4, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 69 кв.м - 1/4, гараж 24,7 кв.м
2021 квартира 69 кв.м - 1/4   квартира 69 кв.м - 2/4, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 69 кв.м - 1/4, гараж 24,7 кв.м
2022 квартира 69 кв.м - 1/4   квартира 69 кв.м - 2/4, ділянка 8 соток (інше право користування), 1/3 квартири 45,7 кв.м (незадекларована) квартира 69 кв.м - 1/4, гараж 24,7 кв.м

Авто записують переважно на маму

За деклараціями 2022 року Олександра і Сергія Ковалів, ні вони, ні Еліна Коваль власних авто не мають. «Оpel Astra H» 2007 року має Любов Коваль. Це авто з’явилося в деклараціях за 2019 рік. До того були «Volkswagen Passat» і «Audi А6» – теж у власності мами Олександра Коваля.

Приблизно такий «Оpel Astra H» 2007 року випуску зареєстрований на Любов Коваль. Фото з Вікіпедії

Ми запитали в Сергія Коваля, чому авто зареєстровано на його дружину.

– Погане здоров’я. Наслідки державної служби, – спочатку відповів він, а потім пожартував: – Нічого дивного, вона повинна мати щось своє.

Щодо того, як вони із сином ділять авто, теж пожартував: «Це хто перший встав, той і чоботи взув».

– Якщо у вас одне авто на всіх, то на чому ви зараз їздите? – запитала журналістка в Олександра Коваля, маючи на увазі, що тепер він живе і працює у Рівному.

– Часом я користуюся батьковим автомобілем. Зараз я дев’яносто відсотків свого часу проводжу на роботі, тож користуюся службовим. Але є (в мене. – Авт.) в користуванні автомобіль – у декларації за 2023 рік ви його побачите. Не преміальна машина, – сказав посадовець. 

– «BMW»? – запитала журналістка.

– Ні, – відповів Олександр Коваль.

На «BMW» 530D і Х5 Олександр Коваль їздив, відповідно до даних з його декларацій, у 2018-2019 роках. Це був час, коли він уже працював першим заступником голови Костопільської райдержадміністрації.

Приблизно на такому автомобілі «BMW Х5» їздив, за декларацією, Олександр Коваль у 2019 році. Фото з Вікіпедії

«BMW Х5» була зареєстрована на Юлію Сергіївну Пилипюк. За інформацією з застосунку для визначення телефонних номерів, ця жінка у декого підписана «Юлія Коваль» і «Коваль». Ми запитали в Олександра Коваля, чи вони родичі.

– Я користувався цим автомобілем. Але я хочу, щоб ми одразу відмежували життя моєї сестри від мене. Вона одружена, вони живуть окремо. Я можу інколи використовувати їхній автомобіль, коли мені потрібно, але це одноразово. Я з ними не маю спільних фінансових справ. І хочу, щоб їхнє життя не було прив’язане до моєї посади.

Інформацію про задекларовані автомобілі Ковалів ми узагальнили в таблиці нижче.

Автомобілі сім'ї Ковалів
Рік Марка, рік випуску Вартість, грн Власник З якого часу Користувач
2015 Volkswagen Passat, 1994 Не вказана Любов Коваль 14.06.2011 Не вказаний
2016 Audi А6, 2003 Не вказана Любов Коваль 31.12.2016 (11.06.2016 - декларація Сергія Коваля) Не вказаний
2017 Audi А6, 2003 Не вказана Любов Коваль 31.12.2016 (11.06.2016 - декларація Сергія Коваля) Не вказаний
2018 BMW 530D, 2003 30 тис. Олександр Коваль 23.01.2018 Не вказаний
2019 Оpel Astra H, 2007 17 тис. Любов Коваль 17.05.2019 Олександр Коваль, Сергій Коваль
  BMW Х5, 2004 Не вказана Юлія Сергіївна Пилипюк 19.09.2019 Олександр Коваль
2020 Оpel Astra H, 2007 Не вказана Любов Коваль   Не вказаний
2021 Оpel Astra H, 2007 Не вказана Любов Коваль 17.05.2019 Олександр Коваль
2022 Оpel Astra H, 2007 Не вказана Любов Коваль 17.05.2019 Олександр Коваль

Ми звернули увагу, що задекларована вартість «Оpel Astra H» – 17 тисяч гривень (приблизно 643 американські долари за курсом на «чорному ринку» у 2019 році), а «BMW Х5» – 30 тисяч гривень (приблизно 1 тисяча 134 американські долари).

– Це, здається, оціночна вартість. Але я не вникав у цю історію, – відповів із усмішкою Олександр Коваль на запитання про низьку вартість авто.

Рахунки мають – заощадження не вказують

Ніхто з сім’ї Ковалів не декларує заощаджень ні на банківських рахунках, ні готівкою. Ми перепитали про це в Олександра Коваля. Він підтвердив, що у них «немає таких сум на картках, щоб їх треба було декларувати», відповідно до статті 46 закону «Про запобігання корупції».

Показувати в декларації банківські рахунки Олександр і Сергій Ковалі почали тільки з 2020 року, але з розбіжностями.

Наприклад, у деклараціях за 2020 рік Олександр Коваль декларує три свої рахунки в «Приватбанку» на противагу шести у батьківській декларації, один рахунок матері в «Приватбанку» на противагу двом у «Приваті» й «Ощадбанку» із батьківської декларації; не декларує жодного рахунку у батька і дружини, хоча батько декларує два рахунки дружини в «Ощадбанку» і «Приваті» і два в «Приваті», які відкрила невістка.

У деклараціях за 2021 рік розбіжностей немає: обидва чоловіки вказують чотири рахунки в Олександра Коваля, по два – у його батька і матері, жодного – в дружини Еліни, хоча вона отримувала виплати на дитину.

– Це, ймовірно, технічна історія… Можливо, просто забули вказати, хоча суму виплат задекларували, – відповів Олександр Коваль на запитання, чому так.

У деклараціях за 2022 рік знову є розбіжності. Олександр вказує чотири рахунки – його батько декларує п’ять синових. Олександр декларує по два рахунки у батька й матері – батько Сергій декларує по одному рахунку.

Олександр Коваль пояснює розбіжності так:

– Я вказую свої рахунки, які є. А та інформація, яку вказує батько, – я не несу за неї відповідальності, – каже Олександр Коваль. І зауважує, що він має декларувати всі банківські рахунки, навіть ті, що він наче і закривав, але вони в банку ще значаться. Проте, каже, він не може усі їх знати, наприклад, «студентську картку».

– Я дивлюся по банку, що в мене є в користуванні кредитна картка, картка для покупок в інтернеті, щоб не прив’язувати її до зарплатної, і є кредитна картка, яку мені відкрили разом із зарплатною, – нехай буде, – розповів Олександр Коваль.

Що іще не декларують Ковалі

За деклараціями 2015-2022 років, у сім’ї Ковалів не було і немає кредитів, позик, видатків чи різних правочинів, зокрема, купівлі-продажу, які б перевищували п’ятдесят прожиткових мінімумів і які треба було б показати, за вимогою закону «Про запобігання корупції».

Хоча у деклараціях за дев’ять років змінювалася різна нерухомість та автомобілі, ні Олександр Коваль, ні його батько Сергій не декларували їхні продаж, купівлю, дарування чи отримання в дар/спадщину. 

Також сім’я не декларує незавершене будівництво, цінні папери чи інше цінне рухоме майно (наприклад, ювелірні вироби), сукупна вартість якого перевищує сто прожиткових мінімумів.

– Жодних об’єктів будівництва немає, нічого не будую. У Рівному з 2023 року знімаю однокімнатну квартиру, відколи додому повернулася сім’я. Бо їздити (з Костополя. – Авт.) важко. Я її задекларую (у декларації за 2023 рік. – Авт.), – каже Олександр Коваль.

Ділянка, з якою не склалося

Олександр Коваль фігурував як один із двох відповідачів у справі про визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку та договору дарування. Рішення у цій справі виніс 3 серпня 2015 року суддя Костопільського райсуду Олександр Цвіркун.

Історія почалася у вересні 2010-го, коли Сергій Коваль вже очолював райдержадміністрацію. Ділянка площею 7 соток розташована у Костополі, на вулиці Сухомлинського, 17в (колишня Сидорова). Вона входить до території, яку місцеві вважають зоною відпочинку: там є дерева й піщане поле з футбольними воротами. Однак, зі слів Олександра Коваля, свого часу «міська рада вирішила це все поділити, роздати, а футбольне поле нібито мали перенести».

Територія із мініфутбольним полем, до якої входить ділянка, знаходиться біля перетину вулиць Сухомлинського та Рівненської у Костополі. Фото від 4 березня 2024 року

6 серпня 2012 року Олександр Коваль отримав одну з таких ділянок у власність на основі рішення Костопільської міської ради від 5 липня 2012 року. А вже 11 вересня подарував її місцевому підприємцю Олександру Панчуку, який згодом став другим відповідачем у справі.

Оскільки Олександр Коваль у той період працював у земельній інспекції, ми запитали в нього, чи скористався він своїм впливом і зв’язками, щоб отримати цю ділянку, які насправді були на неї плани й чому він подарував її Олександру Панчуку.

На останнє питання голова Рівненської ОДА так і не відповів. Натомість каже, що тоді він «використав своє законне право (отримати земельну ділянку. – Авт.), не мав там особливих впливів, не порушив жодного закону». Ділянку брав, каже, для будівництва житла у майбутньому.

Однак четверо костопільчан подали позов до Костопільського райсуду з вимогою визнати недійсним «державний акт на право власності на земельну ділянку та договір дарування». 

– Подавали в суд люди, як живуть навпроти цього масиву… Люди виступили проти. Говорили, що (футбольне поле. – Авт.) потрібне їм там, – каже Олександр Коваль.

Костопільський районний суд у 2014 році визнав незаконними всі рішення Костопільської міської ради по спірній ділянці, а у 2015-му визнав недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку та договір дарування.

Ділянка повернулася у комунальну власність. Ймовірно, щодо інших ділянок суди тривали: у липні 2016-го вийшов про це сюжет на телеканалі «Сфера-ТВ».

Голова Рівненської ОВА не розповів конкретних деталей тієї історії. Каже, багато чого вже не пам’ятає. Але тепер вважає: «неправильним було рішення міської ради».

– Здається, ми єдині, в кого була тверда позиція: ні, ту ділянку треба повернути назад в комунальну власність і, найголовніше, зробити так, щоб вона більше не потрапила нікому в руки. Це має бути парк. Його внесли у реєстр, здається, рішенням виконкому, – розповів Олександр Коваль.

– Мені нічого ховати. Краще розібратися – я не хочу, щоб це було якоюсь таємницею… З людьми, які тоді судилися, ми одразу порозумілися… Наразі я взагалі не маю стосунку до жодних земельних ділянок в місті, мати не хочу, мені це все діло не цікаве – воно мені не потрібне, – додав Олександр Коваль.

Стежте за матеріалами «Четвертої влади» за тегом Олександр Коваль


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте