2 мільйони на науку: команда рівненських вчених розробляє сайт про органічне землеробство
Рівненський учений Віктор Жуковський із колегами розробляють сайт, який має допомогти аграріям, що дбають і про свій врожай, і про довкілля, працювати краще.
На цьому сайті можна буде довідатися, яка земля придатна для органічного землеробства, а також почитати наукові статті від фахівців-дослідників. Як вдалося отримати гроші на проєкт і кому він буде корисним, ми дізналися в його автора.
Для чого і для кого цей проєкт
Національний університет водного господарства і природокористування має отримати майже 2,2 мільйона гривень державного фінансування на розробку проєкту у сфері органічного землеробства.
Віктор Жуковський працює на кафедрі прикладної математики Національного університету водного господарства і природокористування з 2010 року.
У 2018 році захистив кандидатську дисертацію з математичного і комп’ютерного моделювання.
На одному з наукових заходів Жуковський познайомився із рівненським професором-екологом Петром Скрипчуком, який хотів зробити довідковий сайт про органічне землеробство.
Тобто про господарювання без синтетичних комбінованих добрив, пестицидів, регуляторів росту та харчових добавок до кормів. А в Жуковського було бачення, як цей сайт автоматизувати.
В основі проєкту – розроблена Віктором Жуковським геоінформаційно-аналітична система органічного землеробства. Також враховані роботи професорів Анатолія Власюка з «Острозької академії» і Петра Мартинюка з НУВГП.
Практичним результатом проєкту має бути інформаційно-аналітична система органічного землеробства та комп'ютерного онлайн-моделювання із даними агрохімічних характеристик грунтів на прикладі зони Полісся і лісостепу Рівненщини.
Віктор Жуковський каже, що проєкт буде корисним як для науковців, так і для власників невеликих земельних ділянок.
Сайт також розрахований на організації, що виробляють добрива або займаються очищенням грунтів від шкідливих речовин, бо одна з його цілей – аби люди дбали про відновлення й збереження родючості українських чорноземів.
Серед світових країн лідери з органічного виробництва – США, Франція, Швейцарія, Німеччина, Швеція і Данія.
В Україні лише 1% сільськогосподарських земель зайнятий органічним землеробством. Більшість господарств знаходяться в Київській, Харківській, Одеській та Херсонській областях.
За інформацією прес-служби Рівненської обласної державної адміністрації, на Рівненщині є вісім сертифікованих агрофірм. Найбільші – ТОВ «Дедденс Агро», СП ТОВ «Агро Органік», ТОВ «Ріттер Біо Агро», ТОВ «Діброва Фармз», ТОВ «Еко Лан Сарни», ФГ «Петрович-2016».
– Людина може клікнути на мапі на свою ділянку, в системі є дані про неї, її агрохімічні показники. Ця інформація допомагає вирішити, чи можливе на цій ділянці органічне землеробство, – пояснює Віктор Жуковський.
Упродовж 2020-2023 років команда із семи молодих вчених розробить і запустить цей сайт у вільний доступ, буде публікувати тематичні наукові статті й монографії, а також популяризуватиме його.
Перший рік підготовчий: будуть описувати математичні моделі й структуру бази даних вебпорталу.
Скільки це коштує
2020 року з цього понад двохмільйонного державного гранту університет має отримати 650 тисяч гривень. Їх планують витратити наступним чином:
- 326 тисяч гривень зарплатні ученим;
- 72 тисячі гривень податків на зарплату;
- 43 тисячі гривень на канцелярські приладдя;
- 31 тисячу гривень на оплату публікацій;
- 34 тисячі гривень на відрядження;
- 53 тисячі гривень на малоцінне обладнання, витратні матеріали, охоронні документи й інвентар (клавіатури, «мишки», диски, флешки і подібне, плата за подання на патент і оформлення авторського права);
- 9,5 тисяч гривень комунальних витрат;
- 81,5 тисячу гривень на адміністрування проєкту.
– Усі витрати суворо регламентовані, але це принаймні можливість займатися наукою не на зовсім волонтерських засадах, – каже Віктор Жуковський.
Хто буде власником сайту і чи буде він платним
За словами Віктора Жуковського, серед власників будуть і він сам, і виконавці проєкту, й університет. Це означає, що якісь елементи сайту потім можуть продати. Але в будь-якому разі, запевняє, для користувачів доступ буде безкоштовним. Платними мають бути консалтингові послуги.
Віктор Жуковський каже, що державне фінансування проєктів саме молодих вчених (до 35-ти років), яке працює лише близько чотирьох років, частково запобігає тому, що ці вчені йдуть з наукового середовища.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти